vestigen op de volgendebaars inziens meest noodzakelijke wijzigingen der voorgestelde wet. art. 12. In elke provincie, waar bij de in voering dezer wet eene gemeentelijke kweek school of eene Rijkskweekschool voor onderwij zers ontbreektwordt van wege het Rijk eene kweekschool opgerigb Er zijn ten minste 5 rijkskweekscholen voor onderwijzeressen. art. 21. De regeling der schooltijden en van de vakautiënde vaststelling van liet leerplan en van de bij het onderwijs te gebruiken boeken en de verdeeling der school in klassen geschieden door B. en W. in overleg met den districts schoolopzienerop voordtngl van den onder wijzer, die aan hot hoofd der school staat. art. 26. De jaarwedde bedraagt in geen geval minder dan f 800voor het hoofd der school minder dan f 600voor den onderwijzer in het bezit van de hoofdakte, en minder dan f 500voor den onderwijzerdie de hoofd- acte nog niet heeft verkregen. Vrije woning met tuin of billijke vergoeding in geld blijven natuurlijk behouden. art. 80. Een onderwijzeraan eene gemeen teschool verbonden kan voor hoogstens ééne maand door B. en W. geschorst worden. Tot deze schorsing wordt goedkeuring van den district schoolopziener vereischt. Bij verschil tusschen den districtschoolopziener en B en W. beslist onze ministerdie met de uitvoering dezer wet belast is. art. 57. Ter verkrijging der acte vermeld in arU 56 onder a wordt vereischt a. De volbragte leeftijd van achttien jaren zoowel voor onderwijzers als onderwijzeressen. art. 60 alinea 7. Grondtrekken der vaderland- sche en der algemeene geschiedenis. 2o. De vergadering besluitdat de invoering van spaarbankboekjes ter belooning van die schoolgaande kinderenwelke geen enkelen schooltijd per jaar verzuimengepaard met buitenfeesten of bezoeken van andere plaatsen ter uitvoering aan hel bestuur wordt opgedragen. Het is te hopendal de burgerij dezen maatregel door milde bijdragen zal ondersteu nen. Alleen door het vermeerderen van nuttige kennis kan armoede met goed gevolg bestreden en welvaart onder thans minvermogenden er langd worden en nuttige kennis is alleen door trouw schoolbezoek, tol den vereischten leef tijd te verkrijgen. Tevens bestaat het voornemen om wanneer de middelen toereikend zijn aan de kinderen die, tot op hun 12e jaar, de school trouw bezoeken, eene extra bclooning in geld uit te keeren. Tot afgevaardigden voor de buitengewone algerneene vergadering zijn benoemd de heeren W. J. HakkertF. v. KetwichA. Al, Kolle- wijn Nz. en H. W. Kalft'. Het Hollondsche publiek heeft reeds begre pen dat men evengoed gekleed wordt als men schrijft aan het Huis du Pont-Neuf te Parijs als wanneer men zich bij een der groote kleer makers aldaar vervoegde. Dit Huis is er in ge slaagd om hetzelfde voor de Heeren te doen, wat de Magazijnen in mode-artikelen voor de Dames hebben daargesteld. Dat wil zeggen: om ieder Heer bijna tegen de helft van den prijsdie hij bij onze Hollandsche kleermakers betaaltvolgens de laatste Parijsche rnode ge kleed te doen gaan. liet Huis du Pont-Neuf heeft het vorige jaar zijne intrede in Holland gemaakt op eene wijzedie opmerkenswaardig is en het voorbceldeloos succes dringt hem zoo veel mogelijk nog beter daar te stellen. Ziehier eenige prijzen uit den nieuwen Ca talogus De Voorjaars-overjas (demi-saison). Gld. 7.50 De Elboeuf, kompleet pak, Laken 14.50 De SurprenanlFransch Dril 4.90 De Petit Fashionable, kinderpak, Fantaisiclaken2.90 Eerste Communie-pak, Zwart Laken 6.40 ürn alle inlichtingen te bekomen behoeft men slechts den catalogus met de modeplaten voor 't zomerseizoen aan te vragen, die u franco wordt toegezondenmet aanwijzing oin zelf de maal te nemen. Iedere bestelling van gld. 12,50 af, wordt franco vracht en rechten aan het adres verzonden, hetzij tegen rembours, hetzij na ont vangst van een postwissel. Voor ieder klee- diugstuk dat bij ontvangst niet inogl bevallen wordt htt geld onmiddellijk per postwissel terug gezonden. Alle bestellingen te riglcn aan den Directeur de la maison du Pont-Neuf, Parijs. Tweede Kamer. Na zeer uitvoerige discussièn over het eenig artikel van hel ontwerp betreffende de bede larij en de amendementen daarop voorgesteld en nadut de Minister met kracht het regcerings- arlikel had gehandhaafdis Dingsdag jl. het amendement Mackay-Harinxma verworpen met 52 tegen 14 stemmen; dal Borgesius-latijn is verworpen met 52 tegen 14 stemmenhet ameP~ demcnl-Rutgers is verworpen met 46 tegen 20 stemmen het amendement-Godefroi is verwor pen met 86 tegen 80 stemmen, liet geheele ont werp is aangenomen met 41 tegen 25 stemmen Bij de behandeling op gisteren, Woensdag, van het welsontwcrp lot wijziging der wet op het hooger onderwijs, heeft de heer Rombach afgekeurd dal deze liberale minister niet verder gegaan is met de wijziging der conservatieve wel op het hooger onderwijsten aanzien van de verpligte classieke opleiding van medici. De heeren AlecsAloensBoëll en van Naamen opperden verschillende bedenkingen omtrent de vrijheid die de minister wil schenken aan de besturen der gymnasia om het leerplan zelfstan dig in te rigten en hen omtrent splitsing vrij te laten. De minister van binnenlandsche zaken ver dedigde hel ontwerp. Alvorens het algemeen leerplan te kunnen regelendient door het voor gestelde ontwerp het beperkend voorschrift in art. 7 der wel weggenomen te worden. De vrijheid voor de besturen der gymnasia is vol strekt noodig, daar hel onderwijs naar de be hoeften moet worden ingerigt. Eene herziening op de geneeskundige wet omtrent de opleiding van medici is reeds voorbereid. AMERSFOORT, 11 April 1878. De 1e luit.-kvvarliermeester W. H. van der Aleervan het regiment grenadiers en jagers is als kapitein-kwartiermeester overgeplaatst bij het regiment rijdende artillerie te Amersloort; terwijl de kapitein-kwartiermeester R. Smulders, van het regiment rijd. artilleriewordt gede tacheerd bij het koloniaal werfdepot te Har derwijk. Gisteren is alhier per extra trein gepasseerd Z. M. den Koning met gevolg op Il.D. reis naar het Loo. Zaturdag e. k. zal weder een transport mili tairen Amersloort passeerenper extra-trein van Harderwijk naar den Helder via Utrecht, om te worden ingescheept naar Indië. Naar wij vernemenzal bij voldoende deelne ming op de circuleerende inteekenlijst Maandag 29 April e. k. eene Duitsche tooncclvoorslelling in Amicitia te Amersfoort plaats hebben, bestaan de uit de volgende stukkenRevancheLust- spiel in 1 Act. von RogerDie ordre ist schnar- cben, Schwank in 1 AcL van Dr. Förster; Ein weisser OthelloPosse in 1 Act. nach Brise- barre von W. Friedrich Mamsell Ueberrauth Lustspielin 1 ActvonBahw; en Alles für meine Tochter, Posse rait Gesang von Ilübner. Musik von Bossenberger. Gedep. Staten van Utrecht hebben bij hun besluit van 8 April ll.n°. 23goedgekeurd dat door den heer J. G. Gerritsende betrek kingen van secretaris en gemeente-ontvanger der gemeente Leersum gelijktijdig worden waar genomen. De commissieingesteld bij kon. besluit van den 30»ten Jauuarij 1878 om de grondalagen te onderzoeken, waarop aan weduwen en weezen van alle burgeilijke rijksambtenaren pensioen zou kunnen toegekend wordenbeell door tus- schenkotnst van de ministers onder welke de ambtenaren ressorterenaan alle ambtenaren tot hel algemeen bestuur behoorende en voor wier weduwen en weezen dus dit uitzigt reeds geopend is, staten toegezonden om daarop in te vullen bun tegenwoordig tractement vroegere vei hoogingen aantal Hinderen en verder dat gene wal de commissie noodig oordeelt te welen om bare taak te kunnen volbrengen. De normaalschool te Batavia geelt goede resultaten. Hel jaailijkscbe bal van het gymnasium «Wil lem 111" was zoo di uk bezochtdal men zeggen kon heel Batavia was er 1 De geachte directeur Hoorweg handhaalde op dien avond op nieuw zijn roem als gastheer. Heden ontmoette ik ten man zooalt er helaas maar al te velen zijn, die pas uit de Hijksge- stichten te Veen buizen ontslagen, thans na p. m. 14 dagen tondzwervensalwéér op reis daarheen was. Aandoenlijk was bet zijne levens geschiedenis te vernemen. De man was 47 jaren ouden de zoon van lalsoenlijke oudera; doch de verleiding was hem te sterk geweest en met al zijn aangeleerde talen en een goed ontwikkeld verstand, was hij te land gekomen bij de flesch en ai dieper en dieper gedaald mei een be traand o®g en de herinnering aan een liefheb bende moeder, reisde hij thans weer van stad tot stad van dorp tot dorp, de bulp deratut- besluren inroepende, om maar weèr in «de kolonie te komen zoo bij niet voor dien tijd de hand sloeg aan zijn verspeeld leven.'' En ala men hem vioeg, wal zijn handwerk was, gaf bij ten antwoord: «wat ge maar wilt, maar ik deug nergens meer toe." Toen smolt hij weèr weg in zijn tranen maar hij gevoelde ticli diep gevallen en terugkeeren was hem niet meer mogelijk de ongelukkige 1 Op Zaterdag 23 Maart boden zich twee nel gekleede heeren aan in het Hótel Janson rue Bliveau te Parijs, en huuiden een kamer. Een hunner de aanslaande huurder noemde ziel» Gerard, oud zes-en-lwintig jaarstudent, ko mende van Blois zonder papieren. Reeds 's anderdaags kwam Gerard met een reispak hij ging naar zijn kamer en vertrok eenige oogenblikken later, altijd inet zijn leispak in de hand. 's Avonds echter kwam hij niet terug. De week ging vooibij en de kamer werd aau een ander verhuurd. Deze opende een kast in de kamer waarin hij eenige pakken vond. Toen hij die opende, bemerkte bij met aischrik dat zij de overblijfsels bevatten van een menschelijk lichaam. Verschrikt snelde hij naar den eigenaar die de politie verwittigde. De gevonden overblijfsels bestonden uit twee beenen en twee armen welke men denkt aan eene vrouw toebehoord te hebbeD. Er is ecu onderzoek ingesteld. Den 22*ten Maart stierf althans men meende dit te Larochefocould zekere Lavergne na een langdurige ziekte. Twee dagen later wilde men hel ligchaam kisten tocu de zoon die zijn vader nog voor 't laatst wilde zien, op merkte, dal de leden nog hunne buigzaamheid hadden behouden en dal bet ligchaam eeuigszina warm was. Sedert is de toestand onveranderd gebleven het leven schijnt niet te zijn gewe ken doch alle pogingen om beur tol bewustzijn te brengen zijn tol dusver vruchteloos gebleven. Het Nedérlandsche stoomschip «Spartan", van Hamburg naar Londenmet eene lading suiker, is 7 April op de flasboiough Sands veronge'ukl. Dertien schepelingen zijn geied. K e i> ii i s g e v i h De BURGEMEESTER van AMERSFOORT b-engt ter kennis van de belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften lot het bekomen van jachtac- ten vischacten en koslelooze vergunningen om te visscbenbenevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillenalle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags ter Secretarie verkrijgbaar zijn, en maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is de bedoelde verzoekschriftenbe hoorlijk ingevuld vóór den 10. Mei aanstaande ter voormelde plaatse inteleveren, opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergunning vóór het seizoen 1878/79. Amersfoort, den 11. April 1878. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. Telegrammen. Londen9 April. De Times beval in de derde editie een uitvoerig telegram uit St.-Petersburg betreffende een circulaire van Gortschakoff, waarin punt voor punt de argumenten van Saliburys circulaire worden wederlegd. Londen9 April. Gortschakoff zegt aan het slot van zijne circulaire: «De beschouwingen van lord Salisbury zouden naluuilijk beter ge waardeerd kunnen worden indien lord Salis bury nevens zijne bedenkingenuitvoerbare voorstellen had geformuleerd, geschikt ter ver zekering van een overleg om lol een vreedzame oplossing te geraken." Weenen2 April. De Polit. Corrcsp. verneemt uit Bucharestdat Ruslands diplomatieke agent de heer Sluart, eergisteren aan vorst Karei persoonlijk en aan de Ruiuaansche regering mededeelingen gedaan heeftin het wezen der zaak overeenkomende met de dreigende taal van prins Gortschakoff lot den Ruiuaanschcn agent te Sl.-Petersburg. Vorst Karei en zijne regering zouden te meer verontwaardigd zijn over deze bedreigingen omdat het Rumaansche leger op dezen oogenblik op verschillende plaat sen van Turnseverin tot Galatz zoo verspreid is, dat het bij eene evenlueele daad van ge weld of poging tot ontwapening weinig daar tegen zou vermogen.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2