benoemdis Dordrecht tot standplaats aan gewezen. Heden is de beer J. W. L Thomsonvoor- niaals te Nijkerk en laatstelijk te Amersfoort ter geiueenle-secrelariën werkaaain, van hier ver trokken om zijne betrekking van burgemeester der gemeente Appellern te aanvaarden. Gedurende zijne bijna vierjarige aanwezig heid alhier heelt hij zich vele vrienden ver worven wier beste wensehen hem hij zijn vertrek en in het aanvaarden der voormelde betrekking volgen. De Tweede Kamer heeft met 53 tegen 14 steramen de onteigeningswet voor den spoorweg Amersfoort—RhenenNijmegen aangenomen. De aangekondigde godsdienstoefening in de Ev. Lulh. kerk alhier op Vrijdag 19 April zal wegens bijzondere omstandigheden niet plaats vinden. keningcourant zou kunnen stellen. Hoeveel heeft Engeland geleerd door den Krim-oorlog. Het te genwoordig geslagtzoo het zijn vaderland kon terug zien als hei was vóór dien kampstrijd zou het te naauweinood herkennen als hetzellde Engeland waarin hel nu leelt. Baarden en kne vels weiden vroeger beschouwd als een verfoeisel. Do eerste waren algemeen en totaal taboe en als onfatsoenlijk in verachting, en de andeien waien alleen veroorloold aan de officieren en manschap der cavalerie. Een burgerlijk persoon met een ot beide dier aanhaugsels was een voor werp van spot en atkeer. In die dagen dioegen onze soldaten «zwaluwstaarl"-rokken zoo ook de politie, die bovendien versierd was met schoorsteenpot"-hoedende helm en de tunic zijn resultaten van de Krimsche leeringeu. In derdaad, bijna alle comfort en gemak, dat onze soldaten ten huldigen dage genietenheeft zijn oorsprong te danken aan onze laalsten grooten ooi log, en hel was immers wel de som waard welke dien krijg ons gekost heeftdat hij zoo de oogen opende voor onze tekortkomingen I Gortscliakoff en Beaconsfield uioct het niet minder vervelend zijn onophoudelijk hetzelfde te schrijven oi te laten schtijven. Zoo verklaart de Russische rijkskanselier in zijn antwoord op Salisbury's circulaire dat de Kngelsche regering niet zegt wat zij wil en dat het toch goed zou zijn dit te weten om den toestand 'ol klaar heid te brengen. Wat het congres betreft, herinnert Gorlschakofldat Rusland aan de mogendheden officiële mededetiing van den tekst van het tractaat gedaan en daar bij kennis gegeven heetl dat de mogendheden vuile vrijheid hebben om te oordeelen en te bandelen maar levens dal gelyk regt aan Rusland toekomt. Men spreekt tc Berlijn en vooral onder de leden van den Rijksdag, dal er ernstig gedacht wotdl aan de ontbinding van dat Wetgevend Ligcliaam. De derde lezing der begrovling vror 1878/79 gaf in den Durtscben Rijksdag aanleiding tol een verzoekom overlegging van diplomatieke be scheiden betreffende de buitenlandsche politiek der Regeering en een zoogenaamd Blaauwboek evenals in andere landen geschiedt. Vroeger had prins Bismarck reeds gezegd, dat hij daarvoor geen tijd had en thans scheen de Regeering het niets eens noodig te achten op die vraag te ant woorden. Zooals gewoonlijk berustten de afge vaardigden in de stilzwijgendheid der Regeering, waarop de hoofdstukken voor Buitenlandsche zaken en marine, na korte discussies, in haar geheel weiden genomen. Half vasten is te Parijs nog al vrolijk gevierd. Vooral vermaakten een tiental jongelieden het publiek; nel in 'l zwart gekleed, en bun gelaal verbergende onder varkenskoppen, reden zij in een paar open rijtuigen langs 's heeren stralen. 't Maakte een alleibespottelijks! effect, die zwijnskoppen voortdurend links en regis te zien groeten met de meeste hoffelijkheid. Re ten toon te stellen voorwerpen komen ook reeds in grooten getale aan. Circa 800 goede renwagens vol zijn bereids aanwezig terwijl nog ruim bel dubbele aantal vei wacht wordt. Er tullen dus ongeveer 400 wagens met goederen meer komen dan er in 1867 waren. Bij wijze van reclame ziet men hier door vele huizen bereids geafficheerd dal tij onder de exposanten zullen behooren terwijl enkelen zelfs de artikelendoor hen in te zenden étaleren. Zoo beeft een kapper in zijn winkelkast een prachtige goudblonde haarvlecht hangen, niet minder dan 2.20 meter lang en die stellig in geen geringe mate de aandacht zal trekken. Arm kind I wie weet hoeveel tranen het u ge kost heeft om u te doen scheiden van uw hoofdtooisel en welk een gansche roman daar aan vei bonden is! AMERSFOORT, 15 April 1878. Volgens te 's Gravenhage ontvangen officiéél berigt is Z. K. II. Prins Hendrik der Neder landen verloofd met H. K. H. Prinses Maria Elisabeth Louise Frederika van Pruissen. Prinses Maria is geboren 14 Sept. 1855 en de oudste dochter van Prins Friedrich Garl van Pruisen. Dingsdag, den 16. April 1878, des namiddags haltlwee zal de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Ontwerp-besluit tot wijziging van het ko hier van den hoofdelijken omslag over 1878 overeenkomstig de uitspraak van H.H. Gedepu teerde Staten. 2. Voorstel van den Burgemeester tot het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van brandhoorns. 3. Kohier der hondenbelasting over 1878. 4. Ontwerp-besluiten tot af-en overschrijving op de gemeente-begrooting over 1877. 5. Voordracht van regenten van het burger weeshuis tot af- en overschrijving op de begroo ting hunner administratie over 18/7. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot herziening van het reglement voor hel burgerweeshuis. 7. Benoeming van een lid der Commissie be doeld bij art. 166 der gemeentewet. 8. Benoeming van twee heelmeesterseen geneeskundige voor de huizen van ontuchten een vroedmeeslerwegens periodieke aftreding. 9. Benoeming van leden der Commissie be doeld bij artL 11 en 15 der wel op de schut terijen. De 4e batterij van het regiment rijdende artillerieonder kornmando van den kapitein J. F. Dieraer, zal op 27 April uit Roermond te Amersfoort aankomen om aldaar garnizoen te houden, zoodat alsdan alhier het gansche regiment in garnizoen zal zijn. Aan den kapitein bij het 1 e regiment vesting artillerie P. liailsma Mulici onlangs als zoodanig De A m s t e r d. C t. behelst het volgende «Met zekerheid kunnen wij thans melden, dat de verloving van onaen beminden Prins Hendrik met Prinses Marie van Pruissen oudste dochter van Prins Friedrich Karl, een feit is. Eerstdaags komt de moeder der bruiddie een groot deel van den winter te Rome heeft door- gebragtte Berlijn terugen alsdan zal het engagement, dat thans reeds officieus bekend is, officieel publiek worden. Nederland zal zich ongetwijfeld verheugen in dat huwelijk van een zijner braafste vorsten en hem van harte het feluk toewenschen, dat hij zoozeer verdient. K. H. is op het oogenblikeven als ook Prinses Mariade gast van den hertog van Baden te Carlsruhe." De melkinrigting van den heer Rooseboom c. s. te Utrecht, die eerst met 1°. Mei a. a. wordt geopendschijnt reeds thans een gunsti- gen invloed uit te oefenen. Sommige huismoeders meenen te hebben op gemerkt, dat zij in de laatsten tijd meer melk dan water van hun melkboeren ontvangen. Vroeger was het omgekeerde wel eens het geval. Bij den burgemeester van Amsterdam is weder een som van 1 700 ontvangen van een ingezetene die te laag aangeschreven was in de inkomsten belasting. Hel zou kunnen zijn dal deze onbekende een millioen rijker was dan men dacht. Daartegenover staat dat duisende bekenden minder rijk zijn dan men denkt. De Chineesche reusMakingchangdie zich op de tentoonstelling te Weenen kijken liet, is thans ook reeds te Parijs aangekomen. Hij is 2 meter 17 centimeter lang en kan alzoo zelfs den langsten Amersfoorter onder sijn arm houdenal plaaUl deze zich kaararegl op de leenen. Het Paaschfeest, dat verleden jaar den 1 April inviel, komt dit jaar eerst op den 21en. Hel is dus nu dertien dagen later dan hel ge middelde tijdstip, en «immer, sedert de invoe ring der Gregoriaansche tijdrekening, is het Paaschfeest nog aoo Itat gevierd. De opheldering is deze De coociliën hebben beslistdat hel christen Paaschfeest telken jare gesteld zou worden op den eersten Zondag na de volle maan van Maarttengevolge waarvan dus vol gens den kanonieken regel, de volle maan van -April den dag vaa het Paaschfeest bepaalt. In hel voorjaar de linie twee dagen vóór de volle maan van Maart. Daaruit vloeit voort datdoor het verschil van vier dagen de duur der volle maan in Maart het Paaschfeest bijna twintig dagen later doet invallen. In 1886 zal dat tijd stip, altijd voigens den Gregoriaanschen kalen der nog later sijn en wel op 25 April. Deze uiterste grens zal dan niet weder voor het jaar 1943 voorkomen. In een beestenspel op de jaarmarkt te Gent had een hyena de keten verbroken welke het hek sloot dal zijn hok van dat van twee andere bvenas scheidde en zich met verwoedheid op deze geworpen. Zonder aarzelen begaf de direc trice ten aanscbouwe van een talrijk publiek zich met de zweep gewapend lusschen de woe dende dieren, en wist ben na ongeloof el ij ke krachtsinspanning te scheiden. De Pall Mall Gazette zegt het volgende Groot zijn gewis het lijden en de rampen door den oorlog te weeg gebiagt; maar de oorlog, hoewel hij niet, als de vrede gezegd kan worden «zegeningen aan te brengen mag toch in zijn nasleep wel eenige voordeelen aanvoeren die men al* credit legen over het debet op zijne re In lllm verloor een officier een portefeuille bevattende 700 mark aan papier en zijn portret. Een soldaat vond hel en bragt hel terug met den wensch er iels uit te mogen behouden. De officier gat hem 100 mark. De soldaat echter verklaardezoo had hij het niet gemeendhij had het portret gewenscbi. Daarop gat de officier hem zijn beeldtenis en de 100 mark daarboven. Vader. Numeneergaat mijn zoon goed vooruit op de viool I Muziekmeester. Dal gaat nog almaar bij is wal onallent. Waar hij een achtste nemen moet neemt hij een kwart. Vader (verrukt). Biavo, hij moet bankier worden. De lust tot bouwen schijnt in de gemeente Kralingen geen einde te nemen. In de laatste jaren zijn een groot aantal aanzienlijke gebouwen, ja zelfs verscheidene nieuwe stialen verrezen en nu zullen weder een l^Olal woningen wor den gebouwdmeest in lanen welke nog niet volgebouwd zijn. Ook in hel nieuwe Park Honin- geu is men druk bezig met den aanleg en zullen daar ook weder wonimen gezet worden. Eeo tram lusschen Kralingen en Rotterdam is dringend «oodig en zal, vooral in den zomer en herfstgroote winsten alwerpen. Te Eindhoven verloor een marktbezoeker eene portefeuille met 11200, de stadsomroeper maakte het geval bekeud en beloofde den vin der, die de f 1200.zelfs zonder de porte feuille, zou terugbrengen eene goede belooning. De vinder bragt de portefeuille en de f 1200. terug ea ontving als goede belooning vijl gulden 11na veel praten. Wat al zelfverloochening, wat al toewijding en liefde een vrouw betoonen kan bewijst de levensgeschiedenis der in Februarij dezes jaars overledene vrouw van den Zwitserschen predi kant Bohringer. Na naauwelijks één jaar getrouwd te zijnkreeg haai man een ongeneeslijke zenuw kwaal waaruit eerst het geheel verlies van het gezicht en langzamerheid de verlamming van het gansche lichaam voorkwam. Toen was dus verhaalt de Hervorming de levenstaak der jonge vrouw beslistzich ge heel te wijdeo aan den ongelukkige, wien zij voor hel altaar eeuwige trouw beloofd had. Vijl ea twintig jaar lang heeft zij die belofte gehouden onder onuitsprekelijk zware omstan digheden op een schier onnavolgbare wijze. Geheel alleen zorgde zij voor alle huiselijke be zigheden als de geringste dienstbode. Voor haar eenig kind was zij een uitstekende moeder en verpleegde den kranke als een heilige uit den ouden tijden als hem de folterende smarten bijna tot vertwijfeling bragten, legde zij haar zachte hand op zijn voorhoofd en goot balsem van hemelschcn troost in zijn ziel. Ja meer dan ditde kranke laat aan de wetenschap een lijvig weik na over de kerkgeschiedenis dat hij in de uren waarin de pijn hem losliet, opgesteld heeft met behulp zijner vrouw. Zij was hetdie hem de bueken verschaftedie hij noodig had en ze hem voorlasook die in de oude talen waarin zij zich zelve daaitoe bekwaamd had. Zij was hel die, nadat hij haar alles in de pen had gegeven voor de uitgave zorgde. Te midden van dit alles bewaarde zij een benijdenswaardige vrolijkheid en opgeiuimdheid. Wel zijn er ontelbaar veel tranen over haar niet de jaren veibicekende wangen gerold, maar haar man bemerkte niets van haar inwendigen strijd. De schier bovcnuienschelijkc inspanning verteerde echter haar levenskracht. Zij 8tierf in Februarij dezes jaars ten gevolge van eene ope ratie, die zij met een onverzwakt gestel zou

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2