patroon zich zoo min mogelijk op een afstand nonde en dat hij aan hel gevoel van eigenwaarde niet al te zeer toegeve. Wanneer de tiienschen persoonlijk met elkander in aanraking komen, dan verdwijnen vele vooroordeelen en verliezen vele grieven hare bcteekenis. Hoe meer verstandelijke en zedelijke ontwikkeling doordringt tot alle klus sen der maatschappij, hoe geregelder samenwer king er in de maatschappij zal ontstaan. Ken noodzakelijk gevolg hiervan zal zijn verminde ring van armoede. Spreker wijst ten slotte op een verstandige ver zorging iler beslaande armoede. Gemeenteraad van Amersfoort. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 16 April ji., gepresideerd tioor den lieer Burgemeester, waren tegenwoordig 1-2 ledenafwezig de Heeren van Rosenthal en Schellus inet kennisgeving en verder de lieer Herschel De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is het ontwerp-besluit tot wijziging van het kohier van den hoofdelijkcn omslag over 1878 overeenkomstig de uitspraak van II II. Ge deputeerde Statentengevolge waarvan de aan slag van deri lieer J. van Asperenop een aan- vullings-kohiernader te regelen, van het oor spronkelijk kohier wordt afgevoerdterwijl die van G. J. baron van Hardenhroek van Ammorstol niet f26.40 wordt verminderd, en alzoo het eind cijfer van hel kohier wordt gesteld op f 38218.75. Voorstel van den Burgemeester tot het verlcc- ncn van een crediet van f 70 voor de aanschalllng van brandhorens in vervanging van de klep der nachtwakers. Aangenomen met algeineone stemmen. Kohier van de hondenbelasting over 1878. Tot een bedrag vat» f766 vastgesteld als voren. Twee voordrachten tol het verrichten van een aantal af- en overschrijvingen op de gcmeenle- begrooling over 1877 worden met eenparige stemmen goedgekeurd. Voordracht van regenten van het burgerwees huis tot af- en overschrijving op de begrooting hunner administratie over 1877. Als voren. Voorstel van Burg. en Weth. tot herziening van het reglement voor het burgerweeshuis. Daar toe wordt met aigemeene stemmen beslotenmet bepaling dal in de eerstvolgende vergadering eenc raadscommissie van drie leden worde benoemd voor hel maken van een ontwerp in overleg met eene commissie uit regenten van hot gesticht. De heer Gelosse wordt benoemd lol lid der com missie van wetgeving. Herbenoemd worden tot gem.-heelmeesters de heeren L. Siddré en H. II. E. Morren, de laatste levens tol vroedmeesler en tol geneeskundige voor de buizen van ontucht. In de schutterij-commissie worden benoemd de lieeren Croockewit en van Sasse van Ysselt tol ledende heeren van Walchren en Meihorst tot plaatsvervangende leden. De halljaarlijksche raads-afdeelingen worden bij loting aldus zamengesteld 1eafd. de heeren van Sasse van YsseltWeth.HerschelLager- weijNedcrmeijer van Rosenthalvan den Santheuvel, Schellus, Visseren hel eerlang te verkiezen raadslid 2e afd. de heeren Croocke wit Wetli.van Reekvan RurgsteedenCe- losse, Drijfhout van HoofF, Methorst en van Walchren. Ingekomen zijn: Proces-verbaal van kasopname dd. 10 April. Ter Secretarie. Verslag van den toestand der gemeentemet de verslagen der schoolcommissiön en onder scheidene instellingen over 1877. Drukken en ronddeelen. Verzoek van den beer W. van Zalingen om af stand van ongeveer 10 meiers grond nabij het door hem gekocht perceelgelegen aan de Var- kensmarkl, hoek Singel. Op voorstel van den Toorziltcr wordt z. n. o. besloten tot behande ling in eene volgende vergadering, met de noodi- g<; voorstellen van R. en W. ook omtrent het ont trekken van bedoeld terrein aan den publieken dienst. Goedkeuring van Gedep Staten op de dading aangegaan niet de lloll. ijz. Spoorwegmaatschap pij die dc bcnoodigde gelden zal storten voor de werken buiten de kleine Koppeldoor de ge- intente uillevoeren. Voor informatie. De voorzitter geeft te kennen dat het College I van dagelijksch bestuur wcnscht te voorzien in de vacature ontstaan door het vertrek van een der Secretarie-ambtenaren en voorloopig liet trac- lemenl zal stellen op f500, alzoo nog niet be schikkende over de voor eenige jaren bij raadsbe sluit geregelde jaarwedde van f600.Als voren. Op voorstel van de voorzitter wordt z. li. o. be sloten aan Burg. en Weth. optcdragcn een onder zoek omtrent den oorsprong der heffing van hel vuur-, haven- en tongeld inlastellen en deswege advies uiltebwngen. j!_ - - - iii» r AMERSFOORT. 18 April 1878. Dingsdag 14 Mei e. k. zal de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Amersfoort geschieden ter vervulling der plaats van den lieer Mr. F. 11. van Persijndie als zoodanig ontslag lieel'l genomen. Men et zekert dat liet verslag der Tweede Kamer over liet ontwerp lot hersiening van de wel op 't lager ouderwijs ongeveer 50 pagina 8 zal beslaan. In hel concepl-regleinent van de Buiteo- Societeit te Zwolle slaat: leden, die de contri butie niet op cittingdigen van het bestuur betalen ol doen betalen woiden niet alleen uit de sociëteit gebannen, maar zelts opgehangen. Het hoog militair gcregtshol te Utrecht deed in de vorige weck uitspraak iu de zaak van den luitenant ter zee 1ste klasse J. v. H., zoo op hel door deze ingesteld appèl van een vonnis van den zecki ijgsraad te INiett wediep waarbij bedoelde otficici met vrijspraak van hel mede ten laste gelegd delict van onwettige gevangenishouding was vetooideeld ter zake van schaking ol weg voering van een minderjarig meisje, als op hel van die vrijspraak door den advocaat Fiscaal ingesteld appèl a minima. Overeenkomstig de vedediging van den appellant en geappeleerde voor den hove voorgedragen door zijn raadsman den advocaat mr. Ph. A. Haas Azn. te Amsterdam werd genoemde officier bij breedvoerig gemoti veerde sententie op beide punten van beschul diging door het hoog geregtshof vrijgesproken. Dingsdag II., omstreeks half één des namid dags heeft een jong meisje van negentien jaar te Marseille zich van het leven beroofd, door uit de vierde veidieping van het huis, waarin zij als hunne diende, naar beneden te springen. Dieuzeltden dag om zes ureheeft een man van zestig jaren zich van een van de torens der Notie-Dame te Parijs nedergeworpen. Het is overbekend, dat men in 't Amerikaansche paileoient weinig pailemenlair te werk gaat. Zoo ver als hel nu kwam weid evenwel nog niet gezien. Men is namelijk verpligl geweest deu afgevaardigden Douglas, van Virginiedie in verregaande staal van dronkenschap als een dol leman raasde en om zich heen sloeg vooral de verslaggeveis der dagbladen moesten het ia zijn wartaal misgelden - met geweld uit de kamer te moeten verwijderen. Wera Sassulitsch de jonge dame, die op den 5den Februarij den plaats-commandant van Si. Petersburg, genet aal Trepofl, met een pis toolschol gevaarlijk wonddeis den 1 dden dezer door hel hol aldaar vrijgesproken. Deze uil- spraak ten voordeele van de revolutionaire nihilisten", wer' door hel publiek reet ziglbare blijken van ingenomenheid aangehoord. Na af loop van de tereglzitling had er op 6traat een botsing plaats tusschen bet publiek en de politie. Een student werd daarbij door een pistoolschot gedood en eene vrouw aan den arm gewond. Dc gemeenteraad van Parijs heeftjl. Donderdag besloten dat het groote standbeeld der Repu bliek hetwelk hij laat oprigten met een phry- gische muts getooid zal zijn. Hierover ontstond bekommering in de conservatieve kringen want de phrygtsclte muts is hel zinnebeeld der demo cratische republiek van 1791. Door den prefect der Seine is voorloopig tegen het besluit gepro testeerd op grond dat tijdens het presidentschap van Thiers een decieet is uitgevaardigd, houdende vet bod de republiek officieel met een roode muis voor te stellen. In de Egyptian Hall te Lenden is een man te zien van inderdaad reusachtige afmetingen. Zijn omvang om de schouders is acht voet, om het middel 7 voel. Als kind van vier maan den woog hij 56 pond en als jongen van 10 jaar 250 pond. Hij is thans 23 jaar oud. De heer Campbell zoo heet ouze teus, beweegt zich tamelijk vlug: zijne jonge, niet onbevallige vrouw wier afmetingen echter die van eene gewoon atervelinge zijn vergezelt hem overal. Men meldt uit Haarlem van 15 April. Heden ochtend is op den Nuord-iiollandschcn Spoorweg een ongeluk gebeurd. Tiein no. 10, komende van den Helder, is tusschen Velzen en Zandpoort met een zand trein die zich in noordelijke richting bewoog in botsing gekomen op ongeveer 20 meter voorbij de plaats, waar de lijnen in elkander loopen. Naar men verneemtwas dc machinist van tien zand trein mecnende, dal do pers.-trein reeds gepasseetd waste vtocg van de zandetij nabij Driehuis vertrokken en was het hom, toen hij op liet vercenigingspunt aangekomen, den trein van den Helder voor zich zag, on mogelijk, den van eene helling komenden gela den zaïidtréirt achteruit te brengen. De remmer in de observatiepost van den zandtrein sprong lol zijn groot geluk, nadat hij zijn rem had vastgezetvan den wagm op den weg en ont snapte daardoor aan een gewissen dood, want dc wagen, waarop hij zich bevond, is geheel verbrijzeld, in hel geheel zijn 5 zartdwagens geheel of gedeelieiijk vernield. Ook de twee locomotieven de Alrika van den personentrein en de Otion van den zandtrein hebben schade geleden. De bufl'er van de Ot ion is in de siooui- cylinder van de Afrika gedrongen en heeft een stuk daarvan afgescheurd. De rijtuigen van den personentrein hebben weinig geleden. Wat de op de beide treiueu aanwezige tneti- schen betrell deze zijn er betrekkelijk gelukkig afgekomen. Een vijftal of zestal passagiers heb ben lichte kwetsuren bekomen. Door den bur gemeester van Velscn weid onmiddelijk jen geneeskundige en de benoodigde politie toege zonden om ter plaatse hulp te veileenen. De communicatie op den weg wordt door over stappen op de plaats des onheils onderhouden. Dingsdagmorgen heeft Simon Fraser te Glas gow in een aanval van somnambulisme, zijn toontje van 18 maanden gedood. De familie had zich omstreeks 1 f ure 's avonds tc bed begeven. Ten ongeveer uur sprong Fiaser eensklaps uil zijn bed onder den indruk dal een wild dier zich in de kamer bevond. Het kind, dat hij daarvoor aanzag, sleurde hij uil het wiegje en wierp het met zulk geweld tegen den muur, dat de dood bijna oogenblikkclijk volgde. Fraser heelt dikwijls zulke gevaatlijke aanval len. Niet lang geleden heelt hij zijne vtouw in den slaap zoo mishandeld, dan de ongelukkige verscheidene weken is ziek geweest. Fraser is in een krankzinnigengesticht onder sltengc be waking gesteld. Het vraagstuk der mode komt zooals uit Parijs wordt gemeld in een nieuwe phase. In den afgeloopcn winter had men de mode uit den lijd van Mat ia Stuart, de McdicisMana Antoinette enz. lol model genomen. Thans wil men nog verder teruggaan. Onlangs had eene dame een gezelschap genoodigd altijd voor zooveel de dames betreft in oud-(ii ii-ksche kleederdracht ten einde een eenvoudiger en ge zonder kleeding te bevordeten. Het groote be zwaar is maar, dat niet alle vrouwen een mooi Itooid, een Iraaijen hals, «choone armen, golven- den boezem en een voottreffelijke houding heb ben vier zaken, die bij genoemde kleedenlt acht noodzakelijk zijn, zoodal sommige van de ge- noodigden dan ook een treurig figuur maakten. Telegrammen. KonslanlinopelJ5 April. (Daily News). Ten gevolge van de vertoogen van Ruslandhebben de Turken het aanleggen van verdedigingswer ken in dc nabijheid van Konslanlinopel gestaakt De Porie heeft verder beloofd, dat de vestingen Sthoemla en Varna zullen ontruimd worden. Te Touzla is een Turksch legerkamp gevormd. Van het voorgenomen bezoek van den Khedive aan den Sultan is afgezien. Aangaande bet voorstel van graaf Zit hy den Oostenrijksehcn ambassadeurtot eventuele be zetting van Bosnië en de Herzegowina door Oostenrijkschc troepen, wordt gemeld, dat Rus land in dit opzigt in overeenstemming met Oostenrijk handelt en in geval het voorstel door de Porte werd aangenomende gevraagde wijziging zou toeslaan iri dat deel van liet vre desverdrag hetwelk op de Herzegowina en Bosnië belt ekking heelt. Het is echter niet waar dat graaf Zichy ook de bezetting van den Salo- nica-spoorweg door Oostenrijk zou gevraagd hebben. Het geding tegen Suleirnan-pacha heeft beden een aanvang genomen. Calcutta, 16 April. De Britsch-Indischc rege ring beeft in last gekregen eenige troepen-af- deelingcn naar Malta te zenden, en wel: twee regementen Europesclte cavalerietwee corpsen Glioorkastwee regementen Europcscbe infan terie twee regementen inlandsche infanterie twee veld bal te rij en twee compagniën sapcurs. Zeven officieren zijn naar Malta vertrokken om de ontvangst van die troepen voor te bereiden. MARKTPRIJZEN i k AMERSFOORT. AMERSFOORT Woensdag 17 April 1878. Tarwe I 10,- a I 12.—. Rogge 1 7.30 ft f 7,70. - Boekweit I 6,60 a f 7,70. Boter f 1,10 a t 1,26 per N. Eijeren 3 a 11 ets. Kaas fh I per 50 N. U'. Aardappelen 12.50 a f2.70.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2