.ueriand eventueel dreigt te verstoren en kan leiden lot verbittering, twist entweedragl, de zwaarste rampen, welke een Volk kunnen treilen. Ons blad is geen partijblad. Regeringsdaden, voorstellen, enz. naar zelfstandige opvatting zonder parlijlieide vrijmoedig beoordeelende verdedigende of bestrijdende, was ons alzoo wél de optreding van het tegenwoordige Mi nisterie, geroepen om een wetsontwerp tot regeling van 't L. Onderwijs te produceren, waarin klimmende iinanlieele hulp aan de neu trale school wordt voorgesteld. Doch al zijn wij hartelijke voorstanders van de neutrale school dikwerf gebleken in de 22 door ons geredi geerde jaargangen der courantzoo was en is steeds onze raeeningdat de voorstanders der bijzondere school ook hunne wenschen naar finantieele hulp, in zoo mogelijk practicabel stelsel geschroefdaan Natie en Parlement dienen voorlestellenopdat het in argumenta tieve parlementaire voorbereiding en openbaar debat gebragten daarover door de Volks vertegenwoordiging beslist worde. Standvastig in de toepassing onzer conciliant- politieke beginselenbetreuren wij het steeds dat tot dusver door parlementsledenvoorstan ders van het bijzonder onderwijs, nog niet in de Tweede Kamer werd opgetreden mei goed in- eensluitende voorstellen, waarin de ingrediënten voor parlementaire aannemelijkheid tintelen, waardoor de mogelijkheid wordt geopend dat eenigszins of belangrijk aan hunne wenschenbe zwaren, enz. en die van medestanders kan worden tegemoetgekomen. Immers het gaal niet aan steeds jammerkreten aanteheffen en feldoch zonder praclisch resultaat voor hunne wenschen, strijd te voeren tegen de voorstanders van hel neutraal onderwijs. Beter zou zijn met de grond slagen voor eene ietwat doelmatige schikking vooruittetredenwant zelfs eene magere schik king is verkieslijk boven een vet proces of feilen oorlogdie meesttijds op schade of ramp voor alle partijen uitioopen. Voor zoodanige voorstellen zouden zij hoogst waarschijnlijk de onverdeelde medewerking van de conservatieve partij genietendieofschoon grootendeels als zelfstandige partij electoraal krachteloos zijndeeerlang vermoedelijk blijken van vitaliteit en élan zal producerenwor dende ook de waarlijk conservatieve beginselen evenals de waarlijk liberale beginselen, zeer algemeen bij de Natie beleden. Hel ministerie, evenals de waarlijk liberalen zullen zulke voorstellen, mits bezadigd geredi geerd gewis met welwillendheid begroeten en daaraan genegene attentie en Onderzoek wijden. Door praclischen eendragtszin van het Minis terie en de parlementsleden der diverse par tijen zal op dien voet de onderwijskwestie welligt tot bevredigend resultaat kunnen wor den gebragL Allerlei Op een gehooden kiesvergadering te Hooge- sand, verschenen te 7J ure de president en de secretaris. Zij wachtten een halt uur en toen verscheen er niemand, 'l Volgende halfuur verscheen er weer niemand en de twee volgende halluren weet niemand. Door al die niemanden verstikt, maakten eiodelijk president en secre taris xich ijlings uit de voelen. Tegen zes ingezeteneo van Sint Philipsland is op last van den burgemeester proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Zondagswet. Volgent het Haagsch Dagblad heeft het bestnur van de Hz-gsche tram way-rnaatschappij van de Regeering geen vergunning kunnen bekomen om met stoom te rijden. Een persoonalt schildersknecht gekleed heelt dezer dagen in hel Boia de Boulogne met een piatool op een dame geschoten, die in een open rijtuig voorbijging, gelukkig zondereenig gevolg. Tot nu toe heelt de politie dien persoon niet io handen kunnen krijgen. Voor eenigen tijd ontving de emir van Bokhara uil Sl.-Pelcrsburg een prachtig gala-rijtuig ten geschenke. Met veel moeite werd de equipage naar zijne residentie vervoerd. Daar wist men echter niet wal men er mede moeat beginnen er was in het gansche land niemanddie zulk een rytuig wial te bealuren. Bovendien wareo de stratew in zulk een eilendigen toestand, dat het bijkaa» onmogelijk waa ze in een Europeeach voertuig te berydeo. De Russen hielpen den emir uil zijn verlegenheid eenige Russissche koeuiers en voorrijders ontvingen bevel des emirs onderdanen m de rijkunst te onderwijzen en voor bet paleis werd een straatweg gelegd. Ein delijk was alles voor den eersten rid in geleed heid. De emir steeg in de koets en deze zou zich juist iu beweging stellentoen de hove lingen met schrik opmerktendal de koetsier een hoogere zitplaats had dan de hecrscher van Bokhara. Aanstonds steeg de emir uit; de hove lingen sleepten tapijten aan en bedekten daar mede aijne zitplaats zoodal deze eindelijk hooger was dan de bok. De emir steeg nu weder in hel rytuig en liet zich op-en neer rijden want ulschoon hij in gebukte houding moest zitten hij zat nu toch hooger dan de koetsier. Toen hij echter weder in zijn paleis was gekomen liet bij terstond den bok wegnemenopdat zich voortaan nooit weder het geval zou voordoen, dat een knecht een hoogere zitplaats innam dan zijn meester. In de omstreken van Oued-BesbèsAlgerie bad men uitgestrekte plantsoenen van eucalyp- ten aangelegdten gevolge waarvan de gezond heidstoestand in die streek aanmerkelijk verbeterd was. Thans echter wordt meer en meer de schaduwzijde van den maatregel merkbaar. Mil- lioenen musschen en andere vogelsdoor de hoornen aangelokt, zijn er komen nestelen. Geene verbeelding, schrijft de Akhebar kan zich van deze plaag een voorstelling maken. De hoornen zijn van nesten overdekt en het getjilp en ge fluit is acht kilometer ver hooibaargelijk het beuken eener woedende branding op de rotsen. Wanneer de dieren 's ochtends uitvliegen, is de hemel zwart als van onwcèrswolkcn en worden onbewaakte akkers in een oogwenk kaalgeschoren. De geheele bevolking is voortdurend op de wacht en de kinderen maken in de bosschen jagt op de vogels, welke zij bij duizenden ombrengen zonder dat er eeuige vermindering te bespeuren is. De kolonisten voeden zich bijna uilsluitend met struif van musscheeijeren en de dieren zeiven worden op alle denkbare wijzen toebereid. Tot de honden en varkens toe worden er mede gevoe derd doch het getjilp gaat voort als het ge- bruisch van de Niagara en de overwinnaar van den Aiabter, klaagt de Akhebar, isdeverwon- neling van de musch I Een paar dagen geleden woei bij de Jena- brug te Parijs iemand den hoed al in de Seine. Iedereen lachtemaar de eigenaar volgde met angstige blikken den hoed en de pogingen die werden aangewend om hem weder op te halen. Juist toen men dien met een bootje genaderd was zouk hij naar de diepte en de eigenaar liet een wanhoopskreet hooreo, die iedereen deed vermoeden dat er met dién hóed iets bijzonders moest wezen. Het bleek dan ook dat de eigenaar, een vreemdeling, er 7500 franken in had geborgenomdat bij bang was dat zij hem zouden worden ontstolen. Politieke Revue. Welk karakter hebben de moordaanslagen op het leven van Keizer Wilhelm «Een internationaal karakter antwoorden de Russische Bladen op die vraag want bet dwaalbegrip dat tot het plegen van die misdaden dreef, vei stoort de rust der volken." •Zou het niet raadzaam zijn dat op het Con gres 't welk eerstdaags bijeenkomt tot de ver schillende Mogendheden de vraeg werd gerigt «•welke middelen zijn er aan te wenden om Europa tegen deze aanstekende ziekte te be veiligen Te Posen is een letterzetter in hechtenis ge nomen die op straat zijn leedwezen over hel mislukken van den aanslag op den keizer had betuigd. Bij zijn verhoor verklaarde hij zijn ge zegde gemeend te hebben want hij haatte den keizer. Hij had wel geen moed hem te vermoor den maar velen zijner geestverwanten hadden dien moed welbinnen een jaar zouden alle leden der dynastie vermoord zijn en dan zouden de sociaal-democraten heerschen. In alle kringen der bevolking heerscht, sedert den tweeden aanslag op den Keizereen groote spanning en agitatie. De gemoederen zijn verontrustde geesten opgewonden en meer dan ooit bestaal er behoefte aan kalmte, beza digdheid en ernst. Toegevende aan het verlangen der bevolking, om van dergelijke feiten alles te wetenzijn de bladen bijna gevuld met allerlei bijzonderheden die maar io eenig verband ataan tot den aanslag. Daardoor wordt echter de span ning en opgewondenheid levendiger gehouden te meer daar arrestaties, vervolgingen enz. aan de orde zijn, bet politieloezigt scherper is dan ooit en een soms geheel onschuldige maar ver keerd opgevatte uitdrukkingvoldoende is om iemand onaangenaamheden te berokkenen. Bij de ontevredenen wordt daardoor de verbittering steeds grooter, en zoo wordt als het ware kuost- matig een gevaarlijke staat van zaken gehand haafd, een vuur aangeblazen, dat weieens een dreigenden omvang zou kunnen aannemen. Het ware te wenschen dat in zulke lijden de pers in plaats van voldoening te verschaffen aan de ziekelijke zucht van het publiek naar allerlei nieuwtjes, meer bare krachten konde wijden aan de vei lichting der natie, door haar den ge vaarlijken toestand van het land voor oogen te houden en aan te manen tol kaltnte en rust. De kroonprins is, als plaatsvervanger van den kcizei-koningmet de waarneming van de zaken belast. Iemand te Parijs, die Nobiling zeer goed gekend beeftdeelt aan den Temps nog bet volgende mede Karl Nobiling leidde gedurende zijn studen tentijd en ook later een eenzaam leven. Te Halle en Leipzig verkeerde hij weinig uiet zijne mede-studentenhij bezocht uiet de bij hen zoo geliefde gezelschappen in de bierhallesmaar bestudeerde ijverig de staathuishoudkunde. Hij had eene neiging voor afgetrokken bespiegelingen. Hij was een droomer, een dweeper en baits- togtelijk speler. Hij speelde in de loterij maar niet aan de beurs. Hij hield veel van kostbare wapens en dal verklaart waarom men zulk eene groote verzameling bij hem gevonden heeft zoodat niet aan een complot behoefde gedacht te werden. Integendeel is het waarschijnlijk, dat hij hei plan alleen heelt opgevat en uitge voerd. Reeds als student scheen hij bezield door den weosch om eene groote rol te spelen in de geschiedenis hij scheen overtuigd, dal de tegen woordige maatschappij niet langer bestaan kon en zijne geliefkoosde phrasen. waren «Wij dan sen op een vulkaan. Na ons komt de zondvloed." In den laatsten tijd had hij met de godsdienst geheel gebroken. Hij was materialist en staat kundig en maatschappelijk een radicaal en socialist. Hoewel Pruis van geboorte, verklaarde bij telkens, dal hij cosmopoliet was. Den 27sten April schreef hij den beriglgever van den Temps dal hij de tentoonstelling te Pat ijs wilde be zoeken. Dus had hij toen het plan nog niet opgeval om den Keizer te vermoorden. Waar schijnlijk heeft de daad van H o e d e I hona niet met rust gelaten." «Een socialist heeft hem laatstleden Paascli- dag in zijne woning, Unler den Linden bezocht. Nobiling was toen juist bezig met een gewrer te poetsen, en verhaalde hem dat hij zich daai- mede reeds sedert den vorigen zomer in het schieten had geoefend. Op de vraag of het ver droeg, had Nobiling gezegd; ««Wel niet tot de huizen aan den overkantmaar ieder daar op den weg kan ik er mcè voor den kop schie ten." Toen in den loop van hel gesprek onder anderen ook gesproken werd over de velezell- moorden waarvan men tegenwoordig hoort vei klaarde hij: ««dat bet al heel dom was van de zelfmoordenaarsde wereld te verlaten zonder iemand van hoogen atand mede te nemen hij zelf zou het althans in dal geval beter weien aan te leggen." «Nobiling had geen post of betrekking en daar zijne rijke moeder onlangs hertrouwd was met een officier die schulden hadhad bij alle hoop verloren. Door zijnen excentrieken aard verviel bij lot pessimisme en ten slotte lot een moordaanslag. Deze feiten zijn door zijne partijgenooten Vollmar en Schlüter uil eigen beweging mede gedeeld aan den directeur van politie alhier (te Dresden) en aan den alhier uil Berlijn aange komen ambtenaar der justitie." Volgens thans ontvangen berigten is hel on juist dat de zwaar gekwetste koetsier van den gevangenwagen zou overleden zijn hij wordt in het Augusta-hospitaal verpleegd en men heelt hoop hem te genezen. Hij beeft dan ook niet de ruggegraatgebrokendcch een wervelbeen gekwetst. Daarentegen is bet met den toestand van den hotelhouder Hollfeuer niet zoo gunstig gesteld. Iu den toestand van Nobiling was volgens de laatste berigten eenige verbetering gekomen en uitzigt hem in het leven te houden. Twee broeders van Nobiling officieren in bet 59e en 79c regiment kwamen Donderdagmorgen te Ber lijn aan en werden door een der hoogste offi cieren nit de omgeving des keizers ontvangen. Zij zullen in verhoor genomen worden. Telegrammen. Berlijn7 Junij. Van wege Pruissen is gis teren een voorstel bij den Bondsraad ingekomen lot ontbinding van den Rijksdag. In de motieven wordt er op gewezendal na den tweeden aanslag op het leven des Keizers de verant woordelijkheid der regeering voor de handhaving van orde en wel, nadat de Rijksdag het kor telings ingediende wetsontwerp tot beteugeling van sociaal-democralische uilspattingen verwierp, niet meer gedekt is door het feit dat zij dit ontwerp indiende. De regering is van meening dat in de in dat ontwerp aangegeven rigling thans zelfs verder gegaan moet worden en zij kan er niet op rekenen dat een hernieuwde indiening van net ontwerp nu beter resultaat zou opleveren. Zij heeft bovendien principieele

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2