en heden nog ie, lag eon reuur.luigcvierkante vreterlegger, die tot aan den rand met Vecht water gevuld was, dal onophoudelijk door do bekende ouderwetsche watei hnHlilcis word ann- gevoerd. Gelukkig behooren de dagen dei woioi- halers totde historie en klinkt de liviiuiierin.>> «an gangen water" van zes of acht stnivcis bijna als eene legende; het heerlijk duinwater heelt er een einde aan gemaakt en onze stad heelt tegenwoordig gelukkig nooit gehiek aan water. Op den walkant vóór de brouwerij stond een zware, met een haau bekroondepaal, die met de geheele omgeving, welke ik besclneef ver dwenen is en voor een sierlijke zuil heeft plaats gemaaktdie eveneens een grooten haan torscht vervaardigd, naar men mij eens verhaald hoeft uit gebruikte capsules van ale-flesschen. Op de Nieuwe-markl herrinneren behalve de Waag, ook nog enkele andere zaken de dagen van voorheen. Zoo ziet men er nog eetiigc fraaije oud-hollandsche gevelsdie vrij gek bij bun niewei wetsche broeders afsteken terwijl op den hoek der Bloedstraal zelis nog een heel antieke luitel in optima forma over een sloep heensteekt. De «lappenduivcls" zijn ook nog steeds op liet plein te vinden en onder hun rommel bevindt zich welligt nog menig stuk, dat onze grootvaders reeds op die markt uitgestald zagen. (Aui»l.(Ct.) Maandagmorgen ontdekte men in het riet aan de Schelde onder Burghl bij Antwerpen bel lijk van den boschwater Frederik Vergouwen 55 jaar oud. Ottder de wildslroopers was hij zeer gehaat daar hij alle nachten de bosschen doorkruiste en menigen slroopei betrapte. Reeds verscheidene keeren had men hem tnel den dood bedreigd. Men denkt dat de man uil wraak vermoord is. De diepte der aarde zoowel als de diepte der zee eischt telkens hare ofiers. Vrijdag, ten elf uur des voormiddags, deed in de nabijheid van Wigan een schok de aarde dreunen. In de Wood Pit, te Haydock had eene ontploffing plaats gehad de noodlottigstedie sinds !8ü6 in Engeland te vermelden viel: want 230 mannen verloren door haar het leven. De mijn was tien minuten te voren onderzocht en veilig verklaard, en daar hel gebruik van buskruid of dynamiet er in verboden was, zoo valt de oorzaak van de ramp moeijelijk te gissen. Er waren twee schachten de üavenshead en de Florida. In de eerste waren een twintigtal per sonen aan bet werk dezen zijn gered. Alaar van 250, die in de andere schacht waren afgedaald, heelt er, zoo moet men vreezen, geen enkele het leven afgebiagt. üe hoed met 7500 ft. aan bankbiljetten, die, gelijk wij gemeld hebben, in de Seine was ge waaidis naar boven gehaald. De vreemdeling, die den boed verloren hadheeft 500 fr. uit geloofd aan hemdie hem zijn hoofddeksel terugbezorgde. Verscheidene duikers zijn hierop te water gegaan. Een hunner rs het gelukt den hoed naar boven te brengen. De bankbiljetten zijn ongeschonden gebleven. De gemeente Den Helder begint reeds de na- deelige gevolgen van de opening der haven te IJuiuiden te ondervinden. Ook aan het bevol kingscijfer is het reeds merkbaar. In het afge- loopenjaar is de bevolking, die in voorgaande jaren steeds klimmende was, met 300 zielen verminderd voornamelijk tengevolge van ver trek builen de gemeente. In Engeland heeft men proeven genomen om slagtvee te dooden door middel van dynamiet. Eene kleine hoeveelheid daarvan, in den vorm van een patroon, wordt aan den kop bevestigd. I)e/.e wordt vooizien van eene capsule mei donder- poeder en in verbinding gebragt ruel een electri- sche batterij. Door het diukken op een knop, ontvlamt de vonk de donderpoeder die de dy namiet doet ontploffen en het dier doet nederstor- ten in minder lijd dan noodig is, om deze wei nige regels te lezen. Deze handelwijze is zeer gemakkelijk, zonder gevaar voor hem, die ze in werking brengt, zeker in de uitwerking en bespaart bovendien aan liet slagtoffer te dikwijls langdurige en pijnlijke martelingen. Politieke Kevue. (Vervolg der fe bladzijde.) De verkiezingen voor de Belgische kamer zijn teo gunste der liberalen uitgevallen en heeft de veranderde partijverhouding de positie van bet tegenwoordige Kabinel-Malon-Delcour-d'Aspre- nont Lynden onmogelijk gemaaktzoodat het aa ongeveer 7jaar aan het bewind te zijn geweest bet wat den 6den December 1871 opgetre den zijn ontslag aan den Koning heelt aan geboden. Te Berlijn zijn weder verscheidene personen wegens majesteitsschennis gearresteerdthans wegens liet uiten van belredigende taal jegens den Kiounpriiis. II«j de arrestaties te Berlijn zijn ook drie meisjes gevangen genomen, die door het verontwaardigde publiek zoozeer weiden toegetakeld, dal zij naai het ho&piianl moesten woiden vei voerd om ge neeskundig te worden behandeld. Alle pusten van het garnizoen zijn met scherpe patronen voorzien. Een paar personen hebben zich reeds voor rncdepligtigen van Nobiling uitgegeven om zich gratis kost en inwoning te verschaffen die hun ook voorloopig verschaft zijndoch waarschijnlijk zullen zij weldra weder op vrije voelen worden gesteld, daar hun verhalen leu genachtig zijn. Toen te Hengsennabij Holzwickede, bet berigl van den aanslag werd ontvangen hield Tölckede bekende socialistische aanvoerder juist met de mijnweikers een zoogenaamde volks vergadering. De boeien veronderstellende dat de dader wed weder ten socialist zou zijn, kwamen dadelijk bijeen maakten hunne honden los wa penden zich met hooivorken en kwamen zoo ontstuimig aansnellen dat Tölcke hel raadzaam achtte zich uil de voeten te maken. Telegrammen. Berlijn, 11 Junij. Bulletin van 9| uur 'savonds. De Keizer heeft heden een groot gedeelte van den dag bij het geopend venster in een leuning stoel zittende doorgebragt en zich in hel genot van de frissche lucht verkwikt. Veranderingen in den toestand des lijders waren in den loop van den dag niet waar te nemen. Graaf Schuwaloff is heden avond te 7J ure hier aangekomen. Berlijn, 12 Junij. De Keizer heeft den nacht ongestoord doorgebragt en is zeer verkwikt ontwaakt. De Italiaansche leden van het congresde heer Corti met zijne attachészijn te midder nacht. en prins Gorlschakolï met zijn gezelschap is heden ochtend te 6| ure hier aangekomen. Zij werden aan het spoorwegstation door het personeel van het gezantschap ontvangen. Berlijn, 12 Junij. Lord Beaconsfteld heeft zich gisteren avond dadelijk na zijne aankomst naar Bismarck begeven en bleef anderhalf uur bij hem. Graaf Andrassy is heden ochtend te half negen aangekomen. Brussel, 12 Junij. Men verwacht de volgende ministeriëele combinatie Frère Orbanfinan ciën Barajustitie Sainclelctteopenbare werken; Gravy, binnenl. zaksn; De Kerchove- Denlerghem buiten!, zaken. K ii ii i g i u De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken nader aan de belangheb benden bekend, dat de IJker, Chef van dienst, voor de provincie Utrecht, het bij den aan staanden herijk der maten en gewichten voor de gemeente Amersfoort, wenschelijk vindt dat de herijk geschiede voor: Wijk A den 17. Juni 1878. B 18.» C 19. D 20. E 22. F (24, 25,1 i 2028i G, II, I den 21. Zij noodigen de ijkplichtigen uit, zich zoo veel mogelijk naar die regeling te gedragen teneinde eene meer ordelijke uitvoering van den herijk mogelijk te tnaken en daardoor de belanghebbenden zelve tevens voor tijdverlies te vrijwaren.. Amersfoort, den 13. Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. J. C. LE1NWEBER. R Secr. AMERSF00RT ~~13 Junij 1878. Hedenochtend is alhier overleden de Heer C. Bebberambtenaar voor hel bevolkingsre gister het burgerlijk armbestuur en amanuensis der gemeente-boekerij. De gemeente verliest in hem een naauwgezel en ijverig ambtenaar steeds bereid lot dienstbetoon onder alle standen. Tegen 1 Julij e. k. zullen de milicien-plaats vervangers der ligling 1876 van het regiment rijdende Artilleriedie van af Mei van gemeld jaar onder de wapenen zijnmet onbepaald verlof huiswaarts keeren. Het vervoer van reizigers was aan 't station te Amersfoort gedurende de beide pinksterdagen zeer druk. Buiten de gewone treinenwelke allen zeer groot warenhebben er op het traject AmersfoortAmsterdam 10 treinen extra ge- loopen. Niettegenstaande den groote toevloed van reizigers aan 't stationliep alles met de meest mogelijke orde af. Te Baarn heeft zich eene commissie gecon stitueerd lot leiding eener luisterrijke ontvangst en verdere feestviering bij aankomst aldaar, na de voltrekking van hun voorgenomen huwe lijk van Z. K. 11. Prins Hendrik der Nederlan den', Ambachtsheer van Baarninel zijne gema lin Prinses Marie, Elisabeth, Louise, Frederika van Pruisenom hun paleis te Soestdijk te betrekken. De commissie bestaat uil de lleeren Mr. J. H. M. Baron Mollerus van Westkerke, le voorz.Jhr. L. D. Rul gets van Rozenburg, 2e voorz., C. A. A. Dudok de Wit, penningro., E. Smitsecr.S. 11. EerdmansJ. Eernisse S. P. Baron van Heemstra, A. van der Helden, L. LingemanD. LimperJ. F. L. Meijjes H. Pen Ed. Teixeira de Mallos11. Velaars J. D. F. van der Veer. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning de successiewet bekrachtigd. De beraadslagingen over de schoolwet zullen aanst. Maandag in de Tweede Kamer aanvangen. De uilslag der herslemming voor een lid der Tweede Kamer, in het kiesdistrict Arnhem is, dat de heer 0. Van Rees gekozen is met 1201 stemmen. Uitgebragl waren 1808 stemmen waarvan 2 van onwaarde, 31 blanco, 1201 op den heer Van Rees en 634 op den hoer Cremers. Bij de eerste stemming waren 2051 stemmen uitgebraglwaarvan 838 op den heer Van Rees en 456 op den heer Cremers. Bij de directie der Nederlandsche Rhijn- Spoorweg-maatschappij bestaat het voornemen eerlang over te gaan tot verbreeding van het perronlusschen de hoofdsporen en het spoor meer bijzonder dienende voor de treinen der Centraal-Spoorweg-maatschappij op het station te Utrecht. In verband hiermede zal ook de brug over den Leidschen Rijn gedeeltelijk worden verbreed. Burgemeester en Wethouders van Wagenin- gen ue Burgemeester van Ede en eenige nota bele ingezetenen zijn door de Rijnspoorweg maatschappij uitgenoodigddeel te nemen aan den proefrid met den stoomtramVrijdag a. s. op den spoorweg van den Haag naar Voorburg te houden. Volgens de Arnh. Cour. moet die uitnoodiging in verband gebragt worden met het plan voor het leggen van een tramway van YVageningen naar Ede. Gisterenochtend is Jut in de gevangenis te Leeuwarden overleden. Hij was sedert hall Mei in de ziekenzaal verpleegd. Het adres der confessioneelen datzoo de Tweede Kamer hel wetsontwerp op 't lager onder wijs aanneemt, Z. M. den Koning zal worden aangeboden eindigt aldus «Wij laten Sire, in Uw Koninklijk paleis niets dap. de nederige bede van ons smeekschrift achter ot Uwer Majesteits reglvaardigheid zon der aan andere regten te kort te doen, ook oiis (als die toch ook behooren tol Uwe getrouwe onderdanen) bij ons deugdelijk regl mogt willen handhaven door invoege als in den weg der constitutie oirbaar zal blijken zulk een regeling voor ona schoolwezen te verordenen, dat voortaan voor den armste even goed als voor den rijkste Uwer onderdanen, in Uw goede land de moge lijkheid besta om desverlangd voor zijn kin deren een school le hebben met den Bijbel. Sempervirens geeftvoor de groote cultuur in het open veldtegen de slakken als afdoend middel aan de hand om alle groenten en den grond daartusschen te beslrooijen met slotdroge fijne kalk. Men bewerkslellige dit des morgens zeer vroeg, wanneer de daauw de planten en de aarde nog bevochtigten het heeft vooral den beste uilslagindien diezelfde bestrooijing een uur later nog eens herhaald wordt, want dan krijgen de slakken voornamelijk den genadeslag. De kalk, die daartoe gebesigd wordt, is onge- bluschte gemalen en uitgezeefde kluitkalk ook w:l bloem van kalk genaamd. Uil het Noorden des lands wordt berigt dat wal niemand daar zich herinnert ooit gezien te hebben nu is gebeurd nl. dat de rogge er in de Meimaand bloeide l Ook met de aardappelen staal hel er thans bijzonder goed voor. Bij een twist tusschen twee ploegbazen in de Stads Rietlanden le Amsterdam heeft de een den ander den top van een duim algebeleu en - ingeslikt I

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2