fcekcr niet om het bijzonder onderwijs to helpen. Hij betoogt, dat hel stelsel van den Minister, dut de grondwet de neutrale school wil en de bijzon dere slechts toelaatonjuist is en dal de billijk heid medebrengt aan de wenschcn dezerzijds tegemoet le komen, althans door subsidieetïng. De heer Godofroi bestreed hoofdzakelijk den eisch tot subsidieering van de bijzondere school en zette met beroep op den letter, geest en geschiedenis van arL 194 der grondwet uiteen dat deze niet wilhetzij openbare confessio- neelehetzij gesubsideerde conlessioneele scho len. Alleen door grondwetswijziging zou de overzijde kunnen trachten hare eischen te zien ingewilligd. De heer Lenling heelt verschillende bezwaren tegen het ontwerpo. a. dat het voorbereidend lager onderwijs niet is geregelddal de minima der tractemenlen te laag zijn en dal de regeling der bijdrage aan de gemeenten tot verwan ing zal leiden. Maar toch zal hij voor de wet stem men, omdat ze beter is dan het onlwerp- Heeinskerk en de strijd er mede za! eindigen, want nieuwe agitatie vreest hij niet. Ilij pro testeert tegen de beschuldigingen tegen het openbaar onderwijs. De lieer van Asch van Wijck betoogde, dat het ontwerp niet tegemoet komt aan de wen- schen der voorstanders van het bijzonder on derwijs en zelfs het openbaar onderwijs niet verbetertgelijk het behoeft, liet ontwerp slaat de rigling in van het staatsalvermogen. Ook de heer Arnoldls bestrijdt het ontwerp als strijdig met de vrijheid van onderwijs. De heer Lambrechls verdedigde de vrijheid van onderwijsdoor de grondwet gewildwaar mede dit ontwerp, dat de staatsulmagt huldigt, in strijd is. De heer Corver Hooft beschouwt het openbaar onderwijs als een noodzakelijk kwaaddat door correctieven moet worden verbeterd. Dit ont werp is nu geen verbeteringmaar verergering van den toestand en roept nieuwe grieven in het leven, terwijl de nadeelige gevolgen zich zullen doen gevoelen. Allerlei Woensdag reed een fatsoenlijk gekleed jong man die uit Königsberg aan bet Ooslerstation te Berlijn aankwam, terstond met een droschke naar hei otitis van den Keizer en verzocht onmiddellijk aan dezen le worden voorgesteld daar hij hein iets gewigtigs had medetedeelen. Op de vraag, ol bij dit niet aan iemend anders kon zeggen verklaarde hij dat hem dit on mogelijk was, want zijne mededeeling betrof niets minder dan een door hem uitgevonden middelom de geheele soci^l-demociatie met een slag te vernietigen. De politie heeft terstond inlormatiën omtrent dezen zonderlingen ver delger ingesteld. Men leest in de Standaard Men vraagt ons van meer dan éénen kant: Waarom niet nu reeds aan het teekenen De Eerste Kamer mogt eens jsgl maken. En dan dan vischlen we achter hel net I" «Men zij desaangaande gerust. Ma de beslissing der Tweede Kamer duurt het minstens tien dagen, eer de Fierste zaamkomt. En bovendien bedenk welw iskunstig zeker dat de Wel doorgaalis hel nog niet. Verwerping blijft nog altijd, ook in meer dan fortneeleu zin denkbaar." Parijs is weder een groot hótel rijker: het Hotel Continental. Het is gelegen tusschen de rue Casliglione, de rue Uivoli de rue du Mont Thabor en de nieuwe rue des Peuillans. Het beslaat mitsdien eene oppervlakte van 6,500 vierkante meteren is ontworpen door den archi tect Ulondel. Hat Journal des Débals zegtda: het veeleer een paleis dan een hótel mag genoemd worden en dat het moeijelijk is er al de weelde en schoonheden van te beschrijven. Hel bevat gelijkstraals teven zalen eene voor restauratie k hi (jarte ingeiiglvoor tweehonderd personen eene voor de table d'hótewaarin driehonderd personen kunnen aanzitten voorts een conver satiezin! een leeszaal, eeo grootc zaal vooi feest vieringen, die tweeduizend personen kan bevat ten, en een wintertuin in Moorschen stijl, en die bij uitnemendheid fraai is uitgevoerd. Het «meublementde versiering, de schilderwerken hebben allen zegt gemoend bladevenzeer historische als kunstwaardeen eerste meesiers in verschillende vakken hebben er hun talent aan besteed. De appartementen op de le, 2e en 3e verdieping zijn van hadkamers voortien. Voorts wordt er nog eene algemeene badinrigting ge maakt, met vijftien badkamers, en alle moge lijke toestellen voor douches inademingen ent. Op de eerste verdieping is ook nog een I groote stal voor bruiloftspartijen en dinersin- I gerigt voor 350couverts. Inde kelderverdieping zijn de keukens, stoommachines voor deasceu- seursen verdere dienst. Het hótel bevat in bet geheel 500 kamers, heelt 18 milloen Irancs ge kost en is voor rekening vaneen syndicaat van eigenaren en bestuurders der voornaamste hólels van Parijs gebouwd. De shah van Perzië heeft te Parijs een^ me dedinger gekregen in de schatting van winke liers en allen die op rijkdommen azen. De heer Johu William Mackay namelijk, eigenaar van zilvermijnen in Nevada, is in Frankrijks hoofd stad aangekomen. Volgens Figaro is hij de rijkste man der wereld. Hij heeft een jaarlijksch in komen van gemiddeld twee en een hall millioen pond sterl., m. a. w. 125 francs per minuut. 7500 per uur, of 180,000 per etmaal. Hoe kort nog te Parijs heeft hij reeds verklaard dat het hem «doodelijk verveelde." Een mededingster van kapitein Boyton is een Engelsch meisje, 19 jaren oud, Miss R..., wonende le St.-Servan dal eenige dagen geleden eene wandeling in de zee heeft gedaandie verdient gemeld te worden. Miss R... ging omtrent elf ure 's morgens te St.-Servan in het water, en zwoui tol nabij Dinard altijd gevolgd door eene boot met eenige Engelscheu die geen vertrouwen hadden in de zwemkunst van de jonge zeeniml. Digi bij Dinard verzochten zij miss een weinig uit te rusten doch uiiss was niet vermoeid en zette nog langen tijd hare zwempartij voort. Eerst na een tocht van anderhalf uurkon men haar bewe gen uil hel water le kouren. Zondag ontmoette, op de brug over de Havel le Potsdam een militair eenige ruwe gasten uit de heffe des volks. Een hunner zeideop den militair wijzende: «daar heb je er weer zoo een waarvoor wij moeten werken, om hun kleeren en kost te verschaffen." Zonder al te wachten wat nog zou volgen greep de zoon van Mars den ander aan en wierp hem met de be leefde vraag: «Ken je zwemmen?" over de leuning der brug in de rivier, die daar niet zeer diep is. 't Bleek echter, dat de zwemkunst van den held met de tong niet zeer vertrouwbaar was, waarom de soldaat hem terstond nasprong en den beleediger naar den wal boegseerde waar hij hem eenige welmeenende raadgevingen en flinke klappen toediende en hem toen «opdat hij geen koude zou vatten" liet ioopen. Verleden week stond voor het geregtshof le Amsterdam teregl G. W graal van Rechleren Limpurggeb. te Kampenontslagen burge meester van Nieuwkoopbeschuldigd van poging tot moord in den nacht van 17 op 18 Januarij jl. gepleegd op den tegenwoordigen burgemeester dier gemeenteden heer H. B. Onderwaterdoor van de straal uit een revolver twee schoten le doen in de rigting van de kamer, waar de bur gemeester ie bed lag. De beide kogels zijn in de kamer gevonden de eene stiel af legen den voorkant van het ledikantde andere stiel tegen den zolder en viel op den grond. Na het ge beurde zag de burgemeester voor zijn slaapkamer den beschuldigde slaan, die hem, toen hij hem in 'toog kreeg, dreigend en met gebalde vuist toeriep: «verd.... lummel" en daarna wegliep. Den volgenden morgen werd voor bel huis van den burgemeester een gevulde patroon ge vonden bij den beschuldigde is nogtoen hij gearresteerd werdeen revolver in beslag genomen. Een vijftiental getuigen is in deze zaak ge dagvaard waaronder k décharge. De heer Onder water die het eeist gehoord werd deelde mede dat zijn voorganger met hem in zeer onaange name verhouding stond en in hel dorp was blijven wonen, om 't hem lastig te maken. Het ontslag van een veldwachter schijnt voor den besch. de aanleiding geweest te zijn tot zijne daad. Dit werd ook door den besch. zeiven erkend die echter volhield, dat hij niet had gescholen met het doel den burgemeester te dooden hij had hem slechts willen doen schrikken en een onaangenamen nacht bezorgen, als loon voor den onaangenamen nachtdien de door hem ontslagen veldwachter zou doorbrengen. Voorts gaf hij op bij het verrigten der daad een weinig beneveld geweest tc zijn. Bij 'l getuigen vei hoor kwam voornamelijk de vraag ter sprakeol besch. van de straat heelt kunnen zienhoe hel in de slaapkamer er uitzag en waar hel ledikant stond. Daarentegen werd door den burgemeester beweerd dat hel ledikant van de straat gezien kon worden. De verklaringen van den predikant van het dorp, bij wien de burgemeester inwoondeen van de dienstmaagd, kwamen in sommige ondetdeelen niet met zijn getuigenis overeen maar beves tigen toch dat men van den weg al tusschen de bootnen door het ledikant in de kamer des burgemeesters kan zien. De beschuldigde onderging nog een verhoor een revolver uit zijne woning te Nieuwkoop is gegaan naar de tegenovergelegen woning des bur gemeesters tol twee malen toe heelt gescholen op diens venster, legluit in de rigling van zijn le dikant 2. dal hij die scholen heelt gelost met hel vooral opgevat voornemen dien burgemeester te dooden en 3. dat die poging hare uilwerking heeft gemist door van den wil des daders on- alhankelijke omstandigheden in deze de glasrui ten blinden, een hor en een gordyn. Tol be wijs van het tweede punt wees spreker o. a. op de gebleken wrevel tegen dien ambtenaarnog gevoed door hel onmiddellijk te voren aan den veldwachter verleend ontslag en de stcike drank die hij in die stemming gebruikt had, en voorts op het wapen dat bij gebezigd heeft een revolver met drie kogels geladen en de wijze waarop hij had gevuurd in de slaapkamer des burgemeesters, in de rigling van diens ledi kant. Had hij hem schrik willen aanjagen dan had hij b. v. zijne glasruiten kunnen inwer pen met ledige flesschcn ot iets dergelijks. Spreker vond ook een aanwijzing van schuld in de verschillende tegensli ijdige opgaven, die hij omtrent de feiten gedaan hadb v. die betreffende zijn voornemen op kallen te schieten, welke opgave hij later heelt terugge nomen. Hij hield ten slotte een betoog dal aangezien de mogelijkheid eener doodc!ijke ver wonding aanwezig is geweest alle elementen worden aangetroffen lot hel aannemen van stral- bare poging. Ware het eikenhout beschot van het ledikant niet zoo dik geweest, de kogel had den daaitegen liggenden buigemeesler stellig kunnen treffen. Vermits hier voldoende blijkt van een vooraf gevat gevat opzet om aan te vallen, handhaalde spreker de kwalificatie van poging lot moord en rekwireeide hij de veroor deeling des beschuldigde deswege tot een tucht huisstraf van vijf jaren. De advokaal mr. J. Tydeman jr. begon met te wijzen op de zijns inziens afkeurenswaardige houding van den burgemeester, die al bel mo gelijke heeft gedaan om den beschuldige tc be zwaren, ook door allerlei insinuatiën over diens bijeonder leven. Terwijl de schoten in den nacht gelost zijn, heeft de burgemeester wel zijn huis doen be waken, maar eerst des morgens ten 8 ure den beschuldigde doen arresteren en hem, kort geleden nog zelf burgemeestertoen onnoodig in een donker hok met wal stroo doen opsluiten. Pleiter heeft die beneden in den toren van het raadhuis aanwezige bewaarplaats zelf gezien en wist niet dat er zulke ellendige bewaaiplaatsen waren. Dal laatste leit heeft de verontwaardiging opgewekt van vele ingezetenen van allerlei rigling. Onder de afdeeling kleedingsiukken heeft mme. Rousseau-Brondaix op de Parijsche tentoon stelling twee hoedjes ingezonden. Het een is van geciseleerd paarlemoer het andere van ge ciseleerd goudbeide zijn met kant versierd. Het eerste kost 2800het tweede 2000 frs. Wat zou menige echt coquette dame wel voor 't bezit van zulke hoedjes willen geven AMERSFOORT, 24 Junij 1878. Z. M. heelt herbenoemd tot Watergraaf van liet heemraadschap de rivier de Ecmbeken en aankleve van dien Mr. C. J. Kien Ellztnan. Gisteren werd door den Heer D. P. M. Gras- winckelpredikant hij de Ned. Herv. gemeente alhiertijdens de godsdienstoefening bekend ge maakt dat hij heelt bedankt voor liet op hem uitgebragte beroep naar Leeuwarden. Dit besluit is met groole blijdschap vernomen. De gemeente-bode N. Vink is door het bur gerlijk armbestuur lol bode bij die instelling benoemd. Op de hondentenloonstelling te Arnhem wer den toegekend aan den beer L. F. Maas Gecs- teranus te Amersfoort, in de 2e afdeeling slaande hondende gouden medaillevoor inzending van een pointeren bij No. 50 boek- en plaat werken betreffende bet bondenrasde eerste prijs. 't Gerucht loopt dat Z. M. de Koning 't voor nemen zou hebben in T huwelijk le treden met eene Zweedsche VorstinPrinses Charlotte Eugenia Augusta Amalia Alberlina, eenige zuster van Z. M. Koning Oscar II van Zweden en Noor wegen. De Vorstin is geboren 24 April I830 en de schoonzuster van wijlen Koningin Louise van Zwedenoudste dochter van Z. K. II. Prins Frederik en volle nicht van onzen Koning. In de nieuwe Nederlandsche goldlcening van 4# millioen is ingeschreven voor f I27,9I7,;IOO. zoodat die inschrijvingen mitsdien slechts ten deele kunnen worden aangenomen.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2