woord roeren op eene tribune ter hoogte van vier uieter. Voor de op te disschen gerechten heelt men volgen* de Ghroniquenoodig 600 kilo salm2000 kreeften, 15000 hoenders eu kuikens, 800 eenden 600 groote terrines gan- televerpastei. Verder sullen er op latei komen 16,000 wijnglazen en meer dan 1500 zoutvaatjes peoeibussen en moslerdpoijes. De lalellakens aan elkander genaaid, souden 3800 meter be slaan. De saai48 meter bteed 58 lang en *22 hoog, sal versierd worden met decoratie-schil derijen de eene voorstellende de vrijheid welke dun Syllabus verslaaten de andere den Bel gischen leeuw, welke de tafelen der Constitutie beschermt. Hel orchest telt 120 leden. Als teen letterkundige curiositeit" releveert de Speet, het volgende De Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft in haar jongste veigadering een pseudoniem tot lid gemaakt. Dit is voor de eerste maal dat zoo iels bijzonders voorvalt. De bedoelde is de schrijver Hui Van Buren. De postadministratie sal nu moeten beginnen met na te zien in vau Doornincks's Woorden- koek der pseudoniemen, wie dit is." Zaterdag heeft een geweldige gasontploffing de volkrijke buurt der Keyenveldslraat te Elsene in opschudding gebiagt. In een benedenhuis had men de onvoorzichtigheid gehad den gas meter niet te sluiten en de kranen open te laten, soodat toen de knecht sijn pijp aanstak een ontploffing volgde, die belangrijke schade aan richtte. De man is met ernstige brandwonden naar hel gasthuis gebiagt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Willem Caiel Graat van Hechtereu Litnpurg, oud-bur gemeester van Nieuwkoop, vrijgesproken van de bem te laste gelegde poging tot moord op sijn opvolger 't hol heelt namelijk o. a. oveiwogen dal olschoon het lossen van twee schoten in de slaapkamer van den burgemeester wettig en overtuigend is bewezen zulks niet hei geval is met de bedoeling om te dooden. Zoo is o. a. niet gebleken dat de beschuldigde ecnige bedreiging tegen diec ambtenaar heelt gedaan of door zoo lellen haat tegen hem bezield was, dal zulk een oogmerk daaruit kan worden afgeleid. Had hij wei kelijk het doel gehad hem te douden had hij eiken dag geheel andere midde len kunnen kiezen en o. a. des avondsin de zit kamer des burgemeesters kunnen schieten waar geen blind voor het venster is en hij ge makkelijk zou te treilen geweest zijn. Ook de omstandigheid dat de beschuldigde na het los sen van hel schot is blijven staan onder het uiten der woorden *jou verdomde lummel" pleit niet voor de te laste gelegde bedoeling. Hel hof heeft bem evenwel schuldig verklaard aan moedwillige verbreking van afsluiting waar door geen schade van boven de f 100 is ver oorzaakt en bem deswege veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en be taling eener geldboete van f25. Vermits wegens dal feil geen preventieve hechtenis veroorloofd is, gelastte het hof zijne onmiddellijke invrij- heidsrelling. De hongersnood in China gaat in haar vreese- lijke gevolgen alle beschrijving te boven. De dagbladen begroeten hel aantal omgekomen slagiotiers op «neer dan vijl millioen en de ijziogwekkende verhalen van het verslinden van lijken door de overlevenden zijn helaas I niet n-eer in twijlel te trekken, sedert daarover hel volgend officieel berigt verscheen in de Staats courant van Peking ingezonden ongeveer medio Maait door Li-llo-ninden gouverneur van Ilunan en Vanden voorzillei van hel hootd- cocnité vooi de noodlijdenden In den eersten tijd van dezen ongekenden hongersnood voedden de levenden zich melde lijken van de gestorven shgloffers later werden de zwakken door de sterken verslonden thans is de algcmecne ellende zóó hoog geklommen dat de ongelukkigen hun eigen bloedverwanten tc itjl gaan. Een vrceselijker toestand dan deze heelt de geschiedenis tot dusver niet opgeleverd en wanneer niet spoedig krachtige maatregelen worden genomen om op groote schaal hulp te verleenen gaal de geheele bevolking van deze landstreek te gronde. De plaatselijke hulpbron- bronnen zijn volkomen uitgeput; de voorraad schuren zijn Icég geld is niet voorhanden. De weinige welvarenden hebben alles wat zij bezaten reeds lang weggeven." Over het geheel genieten de Engelsch-fndische troepen op Malta de algemeene sympathie der bevolking. Voor ieder huis kau men des avonds een of twee Indiëcs in vertrouwelijk gesprek met de inwoners zien vooral zijn zij bij de kinderen in gonstdikwijls zitten Indiërs op straat door een stoet kindei eu omgeven en menigamlen ziet men een Indisch kiijgsmnn met een kleine op den arm wandelen. Zij muntten over hel alge meen uit door goedheid, regtvaardigheid en gezond versland. De» Zondags vormen de Indische kampen de ve« zaïnelplaats der geheele voorname weie-ld op M.tl:a alles si roomt in rijtuigen en te voel naar de tenten waar men zich bij de muziek der nilstekende muziekcorpsen uilmun- teud vermaakt. Als zij etendeelen de troepen met vrijgevigheid van hun nationale spijs, een soort meelkoeken in olie gebakken aan de be zoekers mede. De Indiërs eten geen vleescb. Men verzekert dat eerlang 16,000 man Engelscbe troepen zullen aankomen. Tol nog toe zijn onder de troepen 57 gevallen van cholera voorgeko men en d»t gevaar schijnt te verminderen. Men meldt uit Sliedrccht van 25 Junij Drie broeders van 13, 15 en 17 jaar, op passende jongens werkzaam aan de steenfabriek van den heer Marius van Haatten begaven sich in hel schaftuur te water om te zwemmen. Een hunner zinkt weg in de diepte, een tweede schiet toe om te helpen, doch wordt door den dienkeling bij de beenen gegiepen en meège- sleurd. De derde duikt ter redding zijner broe ders onder, doch moet zijne moedige poging ook met den dood bekoopen. Het drietal werd spoedig opgehaalddoch de inmiddels toege- srelde geneeskundigen kondea slechts.... den dood constateren. Te Wolverhampton heeft zich het geval voorgedaan dal een dienstmeisje Mary Woot- ton genaamdzich het leven heeft benomen wegens voorspellingenbaar door een zooge naamde waarzegster gedaan. De waariegster Ellen Aston is in hechtenis genomen en na teregl te hebben gestaan tol 3 maanden dwang- at beid veroordeeld. Btj bet Departement van Koloniën is het navolgende telegiaphisch berigt van den Gou verneur-Generaal van Nederlandscb Indië ont vangen dato 24 Junij. «Wegens dageiijksche aanvallen op Edi zijn troepen gezonden naar Gedoeng. Na hevige gevechten werden sterke stellingen door ons genomen. Wij hadden 14 dooden waaronder 2 luitenants en 79 gewonden waaronder even eens 2 luitenants. De vijand kreeg 750 dooden en gewonden; in één versterking liet bij 180 dooden achterwaaronder voorname hoofden. Na die gevechten heeft het hoofd van Gedoeng afstand gedaan van zijn gezag ten behoeve van zijn zoon die zich persoonlijk is komen onder werpen." Tot toelichting van dit telegram wordt hier aangetcekend dat hel landschapwaar onze troepen een zoo vootbecldeloozen tegenstand ont moetten en een zoo buitengewoon succes be haalden behoort lot het negental landschappen die te zamen bet bondgenootschap van Pasei- Kerti vormen. Twee hooiden van die streek, bestuur voerende te Blangmeh en te Moeling hebben zich in 1874 aan het Nederlandscb gezag onderworpen. De overige hooiden hebben in den laaislen lijd geen slechte geziudheid aan den dag gelegd behalve de bestuurder van Gedoengaangaande wiens vijandige plannen onze autoriteiten reeds sinds geruimen tijd her haaldelijk verontrustende berigten ontvingen. Tweede Kamer. Discussie over 't onderwijsontwerp. Zitting van Maandag 24 Junij. De heer van der Hoeven herdacht met een woord van warme waardering den heer Stieltjes die Zondag plotseling is overledenals een sieraad der Kamer en des landswiens nage dachtenis zal blijven voortleven. Daarna bepleitte de heer van der Hoeven het regt der vrije schoolgewenscht door 150,000 adressanten, hoofden van huisgezinnen en vertegenwoordigende de helft der natie die in hun geestelijken als leiders en drijvers vertrouwen stellen. Hij zette het onregtde vrije school aangedaanuileen. Vooral de afschaffing van het kweekelingstelsel en de eisch der hoofdonderwijzersacte voor leeraren in vreemde talen was de dood der bijzondere school. De heer Moens heeft daarna de voorstanders der vrije school uitvoerig beantwoord en be toogd dat deze nadeeling zou zijn voor het onderwijs. De toestand van het openbaar en het bijzonder onderwijs eischtdat de staatszorg voor het openhaar onderwijs worde verstrekt en verscherpt en dat de centralisatie loeneme. De kerk is het minst van allen bevoegd het onderwijs ter hand te nemen. Spr. heeft zijn vroeger ingediend wetsontwerp ingetrokken. Zitting van Dingsdag. De Minister van Binncnl. Zaken zette uiteen dat het ontwerp gegrond wus op de beginselen van de wallen van 1806 en 18o7, waarbij de vrijheid van onderwijs was erkend. Het ontwerp tracht niets dan de onderwijskwestie een stap verder tot oplossing te brengenen de liberale partij werd daartoe genooptnadat de overzijde op herziening der schoolwet had aangedrongen en de heer Heemskerk eene vergeef'sche poging tol verzoening had gedaan. De Minister bestreed verder de eischen der Catholieken en antirevo lutionairen neerkomende op de overheersching van de school door de Kerk. Die bijzondere school kan de liberale partij eerbiedigensala- riëeren nooitwant de openbare kerkelijke school zou leiden tot het monopolie der Kerk. Hij verdedigde het behoud der woorden Chris telijke deugdendie bewijzen dat men eene al gemeene zedeleer op de openbare school wil behouden. Dat het grootste deel der Nederland sche natie niet gediend zou zijn door Je neutrale schoolwerd niet door lei ten bewezen. Tegen over de toegezegde voortduring der liberale partijdie het je mainliendrai zou gedachtig blijvenwaar zij stond tegenover de eischen der kerkelijke partijen. Bevestigend kon hij de vraag niet beantwoorden of hij later het onderwijs geheel tol eene rijkszaak zou maken maar dat lag niet in de zeden des volks. Immers de liefde van de gemeentebesturen voor de openbare school is de beste waarborg voor eene doelmatige inrigting. Na den Minister repliceerden de heerenlleij- denrijckvan Nispen VaderTeding en Wint- gens die allen tegenover den Minister en andere sprekers hunne bezwaren en hun bijzonder standpunt volhielden. Zitting van Woensdag. De heeren Tedtng, Mackay en Hichon waren onvoldaan over de rede des Ministers die hunne argumenten niet had weerlegd. Zij bleven dan hunne opinie ook handhaven. Ook de heer Barge deed dit zijnerzijdsdoor de grondwettigheid van zijn standpunt vast te houden. De heer Cremers begreep de lelie oppositie niet, waar zoo duidelijk de onmogelijkheid bleek van aan de eischen der overzijde te voldoen. De oplos sing van den heer Wintgens om godsdiens - onderwijs verpliglend te stellen zou niemand bevredigen. Spr. zette uiteen dal Encycliek en Syllabus een inodern-Calholicke leer in 't leven haddon geroepenwaarmede het verleenen van staatssubsidie voor Culholicke scholen onbe staanbaar was. De Min. van Binnenl. Zaken bestrijdt de on verdiende verwijlen van anlirevolutionnaire zijde. Hij betoogtdat hun eisch een openbare school met den bijhei onmogelijk is dat de bedoeling van vrijheid van onderwijs alleen was bekostiging van eigen onderwijs. Dit ontwerp handliaalt die vrijheid en de tegenkanting is dus slechts aan blazing van twist. De heer Godefroi wees op de onvoldoende formuleering van de eischen en de weinige eenstemmigheid bij de antirevolutionairen. De heer de Jonge bestreed dien aanval. De heer van der Hoeven wederlegde den In-er Cremers evenals HalTmans en Heekers deden die den Syllabus niet beschouwen als verbiedende in eendragt en vrede te leven met andersdenkende landgenooten. AMERSFOORT, 27 Junij 1878. Door de plaatselijke commissie te Amersfoort is nu reeds eene som van ongeveer f450, door 328 personen bijgedragen voor een nationaal huldeblijk aan l'rins Hendrik der Nederlanden, in handen gesteld van de lioold-coiniiiissie. Tot hulponderwijzer tc Wageningen is be noemd de Heer W. G. van der Krolt Pzn. thans hulponderwijzer aan de 1e openbare ar menschool te Amersfoort. De Heer J. P. Helmolt, Ontvanger van 's Rijks directe belastingen heeft wegens gezondheids redenen zijn eervol ontslag verzocht. •Reeds voor een achDal dagenzegt het Roil N. hl., had dr. Stieltjes zich ongesteld gevoeld en vermoedelijk waren het de eerste verschijnselen van den heimelijk naderenden slag; toch was hij in zooverre hersteld, dat hij Zon dag met twee zijner Kinderen hel Park bezocht. Onder hel middagmaal had hij over hel ge smaakte genot in het Park en over de muziek gesproken en eenige oogenblikken daarna is hij in zijn stoel overleden. Zoo spoedigdat zelfs de in de kamer aanwezige lamilicledcn geen dokter hadden kunnen ontbieden. Nog Zaterdag had hij gewerkt en geschreven. Dat laatste blad sprak van zijn gewone arbeidzaam heid het getuigde geheel van Stieltjes geest. Wie met, onder of soms tegen hein hebben gewerkt en gestreden, wie hem hebben gekend in zijne beminnenswaardige hoedanigheden, wie hem hebben leeren waardccren in /.ijn stipte plichtsbetrachting, zijn kunde, /.ijn ijver en zijn door weinigen overtroffen toewijding aan wat

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2