te onderwerpen aan de bepalingen van art. 44 voor openlure scholen. De Minister bestreed dit subamendement zoo sterk mogelijk als een beginsel voorstaande in strijd met de grondwet en met hel belang van 't openhaar onderwijs. Ook de overige amendementen moest hij om verschillende re denen bestrijden. Daarentegen stelde hij voor een nieuwe zinsnede aan art. 3 toe te voegen bepalendedat als bijzondere scholen ook wor den beschouwd diewaarin onderwijs wordt gegeven in de talen of de wiskundete zamen ol ieder afzonderlijken aan welke gemeente lijke subsidie wordt verleend onder voorwaar den door den gemeenteraad noodig geacht. Op deze school zijn ook arlL 45en 33 <1e en 2e lid) toepasselijk. De heeren Lenling en van Naamen trokken hierop hunne amendementen in. De Minister verdedigde nader zijne bijvoe ging die toeliet subsidiëring van bedoelde scholen, ook al worden er onderwezen vcr- pligte vakken van het lager onderwijs. Het sub-araendementBergman werd verwor- E?n met 48 tegen 25hel araendement— van der aay met 40 tegen 33 stemmen. Het Regeerings- artikelmet de bijvoeging door den Minister werd goedgekeurd. Art. 4 bepaaltdat op alle schoollocalen art. 5 van dc wet op het geneeskundig Staatstoe- zigt toepasselijk is en bij bestuursmaatregelen regelen zullen worden gesteld in het belang der gezondheidals omtrent bouwinrigling en ruimte der openbare en bijzondere scholen. Over het amendement van den heer Berch om bijzondere scholen niet aan die regelen te on derwerpen staken de stemmen (34 tegen en 34 voor.) lieden overstemmen, liet amende mentvan Houtenom die geheele inmenging in gemeentezorg ook ten aanzien van het open baar onderwijs uil de wet te liglen, werd verworpen met 38 tegen 29 stemmen. Heden voortzetting. De Utrechtsche Melkinrigting. De N. Rolt. Ct. behelst Een ontwikkeld mande zoon van een wel- gcstelden boer en grootgebracht bij veeteelt en landbouw, had het denkbeeld opgevat orn te Utrecht eene inrichting tot het leveren van goede koemelk te openen. Men deed hem echter opmerkendat hij niets meer zou zijn dan een gewone melkboerzoo hij zich niet de aanbe veling verzekerde van onafhankelijke en on partijdige personendie bij zijne onderneming geldelijk geen belang zouden mogen hebben en in wier aanbeveling liet Ulrechtsche publiek vertrouwen zou stellen. Eene Commissie van toezicht zou zich moeten vormen met het recht om voor rekening van den ondernemer twee keurmeesters aan te stellendie alléén door baar benoemd en ontslagen zouden worden de eene keurmeester zou een veearts moeten zijndie scherp toezicht hield op de groote veekoppelswaarvan de koemelk aan de inrich ting geleverd werdzoodal het publiek de ze- kerheid hadde melk te ontvangen van gezonde en lot melklevering geschikte koeijende an dere keurmeester zou dagelijksdoch op onbe paalde tijden de ten verkoop bestemde melk scheikundig moeten onderzoeken. De melk zou van de stallen ol weiden door of namens den ondernemer in gesloten vaten afgehaald en da delijk na bare aankomst in de inrichting door den keurmeester onderzocht moeten worden. De ondernemer zag dadelijk in, dat alleen op deze wijze de inrichting tot hoogen bloei gebracht zou kunnen worden, en was dan ook bereid zich aan het geslrengste toezicht te onderwerpen. Toen vormde zich een Commissie van toezicht samengesteld uit twee hoogleer aren en den directeur van 's Rijks Veeartsenij school alle hoogleeraren der geneeskundige faculteit van de Ulrechtsche lloogeschool ver klaarden hunnen zedelijken steun aan de onderneming te verhenen; en daarna was het tioodige kapitaal in een oogenblik gevonden. Een doelmatig gelegen huis met goede koel kelders werd gehuurd en op den Islen Mei jL werd »de Ulrechtsche melkinrichting" meteen reeds zéér voldoend aantal klanten geopend. De koemelk wordt nu rondgebracht met paard en wagenof met handwagentjes in geslotcne vaten of wel (voor hendie zulks verlangen) in eigene gemerkte en gcslotene bussen tevens zijn m stallen op het terrein der inrichting een paar koeien en ezelinnen aanwezig ten behoeve van hendie volkomen versche koe- of eze- linnemelk verlangen te drinken. De prys per liter melk werd tijdens de opening op den 1 sten Mei jl. door dc melkboeren op 9 cent gehouden tot denzelfden prijs levert de inrichting de koe melk, wanneer deze bij haar afgehaald wordt de rondgebrachte melk wordt berekend tegen iO cent per liter. Het verschil tusschen inkoops- en verkoopsprijs is voldeende ora alle onkosten le bestrijden en zeker minstens 5 pet rente Van hel kapitaal van aanleg le betalen. De on derneming is blijkbaar op goeden grondslag gevestigd werpt reeds nu goede winsten al en heluoll nog veel meeren wat zeker wel de beste vrucht is nog nooit heelt men le Utrecht bij menschengeheugenis zóó goede melk gedronken als tegenwoordig. Immers, niet alleen de klanten van de Ulrechtsche melkinrichting ontvangen uitstekende melkmaar ook de zeer talrijke bedriegers onder de gewone melkboeren hebben zich gedwongen gezien, wilden zij vele van hunne oude klanten behoudenom ziih in het afroomen en verdunnen bijzonder te matigenzoodat zij althans de minder scherp toczienden en minder kicskeurigen helaas nog de meerderheid bevredigen kunnen. De ondernemerde heer J. Roseboom smaakt dus de voldoening, iets zéér goedetotstandge- bracht te hebben en zijdie hem steunen mogen zich gelukkig rekenente hebben ge toond wat men in het belang der volksgezond heid* doen kan door eigene kracht, als men de zaak maar goed en ernstig aanvat. Moge dat voorbeeld ook elders navolging vinden Allerlei Een soldaat van hel garnizoen te Hagenau die hij gelegenheid van den moordaanslag van Nobiling, belecdigende woorden nopens den keizer heeil gesproken, is door de rechtbank te Straats burg tol 5 jaren vestingstraf veroordeeld. Men schrijft uit Lissabon: De bla Jen zijn vol bijzonderheden over de ontdekking van een fa briek van valscbe bankbiljetten. Giaat Peno- macoreen der aanzienlijkste namen van den Porlugeeschen adel is gevangen genomeo. In zijn paleis werden vele valsche bankbiljetten en de wei kluigen waarmede zij waren vervaardigd in beslag geaomen. üe graal behoort tol het oud-adellijk geslacht Gastrohij is 36 jaar oud en gehuwd met eene dochter van burggraaf No- gucira de Gama, kamerheer van den keizer van Brazilië. Een DuitscherGruder genaamdeen zeer handig lithograafheelt de steenen gemaakt. Voor den aanleg van een spoorbaan in de nabijbeid van Berlijn, moest een kleine familie begraafplaats worden onteigend. De beide kisten die er zich bevonden moesten getransporteerd worden en de daarmede belaste werklieden kon den hunne nieuwgierigheid niet bedwingen om eens in de kisten te kijken. In de eene vonden zij werkelijk hel geraamte van den grootvader der familie, maar in de tweede; in plaats van dat van den voor 13 jaren geleden gehuwden schoonzoon die op zijn 24ste jaar gestorven wasvond men een lederen met zand gevulde pop. Bij het onderzoek is gebleken dat men te doen heelt met een daad van afzetterij, jegens een builenlandsche verzekcringmaatscbajr- pij. De quasi doode zal waarschijnlijk aan gene tijde van den Oceaan de hem uitgekeerde ver zeker ingssom verteeren. Groot is te Parijs in het algemeen maar vooral in de kunstwereld, de deelneming, die de heer Montiguy, directeur van den schouw burg Gymnase dramatiqueondervindt bij den vreeselijken dood van zijn oudsten zoon Chéri Monligny die in den ouderdom van 22 jaai aan watervrees gestorven is. Hij werd een maand geleden door zijn hond gebeten. De grootste ongerustheid maakte zich dadelijk van hem meester. Hij hield zijn angst evenwel geheim om zijn vader niet bezorgd le maken maar onderzocht en raadpleegde zooveel in zijn ver mogen was allerlei geneeskundige werkendie over dit ontwerp handelen, om te weten te komen welke de voorboden en kenteeken zijn der watervrees bij menscbenhoeveel tijd er verloopen kan eer zij zich openbaartenz. Ondanks dit alles bleet hij echter gezond totdat hij dezer dagen de groote wapenschouwing Lijwonendeeensklaps in flaauwte viel. Daarna brak de ziekte met de hevigste aanvallen van woede uit. Hij was schier ongenaakbaar en ver- bi ijzelde alles. Toch bleef in zijn razernij hem de lieldeiijksie gedachte aan zijnen vader als het waie beheerschenwant hij waarschuwde hem geduiig toch vooial op een alatand te blijven. «Weg, weg, lieve vader I" riep hij telkens, «weg toch ga toch weg! Ik sou u bijlen 1" Men zochten vond een bij uitnemend heid sieik oppasser, om zooveel nog doenlijk was, hem te verplegen. Hij heeft in een zijner laatste heldeie oogenblikken en een nieuwen aanval van razernij voelende opkomen zeil ge vraagd, dat men hem toch een dwangbuis sou aandoenom hem onschadelijk le maken. Aan zijn verlangen weid voldaan doch terwijl men er mede bezig was, overviel hem de gevreesde vlaag, en niet dan uiet de grootste moeite bleel men hem meester. Toen die oogenblikkcn weder vooibij waren en hij inmiddels door de dwang buis in de onmogelijkheid gebragl wa» zich te bewegen en onheil te stichten gat dit heu eenige rusten hij dankte zelts zijn oppasser op hartroerende wijze. *lk zou u de handen wel willen kussen riep hij uit >nu kan ik niemand kwaad doen." Weinige uren later gaf de jonge martelaar, onder jauimeilijk lijden, den geest. Een schoone toekomst gaal in hem verloten. Hij was de steun en hoop zijns vaders, die reeds 74 jaar oud is en wien hij in alles trouw ter zijde stond. Onlangs was hij als schrij ver met gunstige uitslag opgetreden. Zijneerste ling Une innocente getiteld was goed ge slaagd. Zijn dood wekt vele aandoenlijke her inneringen op. Zijne moeder was de Fransche looneelspeelster Rose Chéri, beroemd om baar buitengewoon talent en algemeen ten hoogste geacht om haar uitnemend karakter en reinheid van zeden. Zij was niet alleen een voorbeeldige echtgenoot, maar eene trouwe moeder, luimers aan het zieklied van dit kind aan een gevaarlijke besmettelijke keelziekte lijdende, bad zij dag en nacht wakende en verplegendede kiem des doods in zich opgenomen. Zij bezweek, maar de knaap herstelde, die thans op mannelijken leeitijd gekomen zijne moeder op zoo ontzet tende wijze in het graf volgt. De zaak Strousberg is thans voor het stads- gericht le Berlijn aanhangig gemaakt. Hij heeft zijne slaglofiers een vergelijk aangeboden waar bij hij zich vei bindt binnen den lijd van 3 jaren, 3 pet. van hel bun verschuldigde te voldoen. Daar zijne schulden 70 millioen bedragenzal hij dus toch nog meer dan 2 millioen le betalen hebben. Iemand te Amsterdam, die den 20 Mei II. een door hem gevangen rat met petioleum be goot en daarna in brand stak, is door den kantonregter tol eene geldboete van I 3 sub sidiair een gevangenissliaf van drie dagen ver oordeeld. De daders van den in het voorgaande jaar zoo veel geruchlmakenden dielsial van Russische effecten op den spoorweg tusschen Galais en Darijsschijnt men op het spoor te komen, In Amsterdam heelt men ten uiinslc iemand aan gehouden die eenige Russische effecten ver moedelijk van dien diefstal alkomstig te koop gepresenteerd heeft. Hel Handelsblad meldt dien aangaande de volgende bijzonderheden. De thans door de politie achtei slot gebragte persoon bega! zich eenige dagen geleden bij het bankieishuis Determeijer Weslingb en Zoon alhier, voorzien van twee wisseltjes, elk van p. st. 10, afgegeven uit Londen op gemeld bankiershuis. Deze gelden werden door hem Donderdag en Vrijdag jl. ontvangen en daaina verzocht hij aan de hooiden van gemeld huis om voor hem te realiseeien een twintigtal Rus sische stukken, terwijl hij het bedrag den vol genden dag persoonlijk sou komen ontvangen. Uischoon de directie vau het bankieishuis geen diiecte verandering in de nominers kon waai- nemen en deze laatste ook niet overeenkwamen met de nommers van de gestolen obligatiën opgegeven in de dagbladen kiecg men toch argwaan en vei willigde de politie van hel ge beurde. De hoofdcommissaris droeg aan twee inspec teurs optoen de bedoelde persoon het geld zou komen ontvangen op hel kantoor tegen woordig te zijn en na te zien of zijn papieren in orde waren. Dit geschiedde; de vreemdeling echter scheen niet erg gezind te zijn om zich met beide heeren te onderhouden vooral niet toen zij zich als inspecteurs van politie hadden kenbaar gemaakt; bij gal voor te zijn Amerikaan en stelde zich onder bescherming van den Amerikaanschen consul. Dc inspecteurs stemden erin toe, den onbe kende le vergezellen naar den consul en deze beloofde hem alle mogelijke bescherming, indien zijne papieren in goede orde zouden bevonden worden. Van daar ging hij, vergezeld van de politie beambten naar hel Bible-Hotel waar hij van de gelegenheid die hem werd gelaten zijn pas poort te gaan zoeken, gebiuik maakte en de inspeclems in de door hem verlaten kamer opsloot. Deze slaagden er in zich door een achterdcui le beviijdén cu kregen den voort vluchtige op de Nieuwmarkt weder in handen. Dc omstandigheden, waaronder voorm. dielsial plaats had de stoutheid en behendigheid waarmede hij geschiedde deed vermoeden, dat Engelsche schurken den slag hadden geslagen. De diefstal moet tusschen de stations Boulogne cn Abbeville hebben plaats gehad en wel volgens een goed beraamd plan. E<-u uur lang spoort <U*r dc trein door een wciuigstreek. De dieven

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2