kans, dat zij ook zullen lezen wat voor de kinderen niet verstaanbaar is, en waar deze licht öfin'tgeheel niet naar luisteren, óf er ver keerde gevolgtrekkingen uit zullen maken. Ook bij onderwijs in den godsdienst geldt de oude spreuk: «Schoenmaker, houdtu bij uwe leest." D. BURGER. Allerlei De heer Edison ie Londen heelt, naar de Globe meldt, octrooi aangevraagd voor de uilvinding van de megaphoon een instrumentdatnaar men xegtiemand met een gewoon gebooi ver mogen in staat stelt wooiden te vernemen, die op een afstand van 3UÖ voel gefluisterd worden. Ieder doovedie niet gansch tijn gehoor ver loren heelt, aalmet aulk een weiktuig ge wapend het lang ontbeerde genot van opera of tooneelvoorstelling wedei kunnen smaken. Men kan de mate, waarin men liet geluid ver sterkt hebben w ilself regelen. Reeds is melding gemaakt van een plan om de Noordpool per luchtballon te be rei ren. Vrij algemeen werd dit plan als een scherts be schouwd. l)e Fransche luchtvaart-maatschappij vat echter de saak ernstig op en wijdt er hare aandacht aan. Men acht het niet onmogelijk door ballons van bijzondere constructie het be oogde doel te bereiken. Het was Zondag 21 Juli) voor het Londensche, ja voor geheel het Engelsche publiek een dag van groote beleekenis. Wie weet niet, dat des Zoudags alle musea en publieke plaatsen van vermaak gesloten moeten blijvenja dat zelis de treinen onder kerktijd niet loopen. In de aristocratische New-Bond-Sireet te Londen werd verleden jaar een prachtig museum van scbil- derijeu geopenddat onder toeiigt en leiding van den schilder Coullt-Lindsay staat. Na een aantal regterlijke adviezen ingewonnen te hebben, heelt de directeur besloten op Zondag avond van 6 tol 8 ure het museum kosteloos voor de volksklasse open te stellen. l)e toeloop van het publiek dreigde zoo groot te worden, dat de heer Coults beslootalleen op aanvrage vrijkaartjes af te geven. Zondag jl. nuden eersten dag werd daarvan door 3000 personen gebruik gemaakt. Volgens sommige Engelscbe geestelijken heelt zich de volkslievende en populaire directeur daardoor aan eene groote zonde schuldig gemaakt. En toch zal dit voorbeeld navolging vinden deze eerste ontheiliging van den Zondag heelt iets te bettekenen in een landwaar zelfs de liberale Gladstone tegen de opening van musea op Zondag gestemd heeftmaar het lijdt geen twijfel of Da een kort of lang tijdsverloop zal het volk in de gelegenheid gesteld zijn ook des Zondags geoorloofde coupanningen te zoeken. llet on weder, dat den 23n te Brussel en om streken woedde, heeft aanzienlijke schade ver- T>^-jaakt. Te Beersel is de oogst bijna gt\heel vernield doo. f*" hevigen slorliegen in het g®- bncht Dwerp werden Jc kelders en de schuren overstroomd, en een huis* Juebeboorende aan zes r stortte tengevolge J*n den Hon- regen in. Te Momignies is de bliksem geringer» »n bet huis van een tabakshandelaar. Huis en inboedel ■enz. brandden alen veroorzaakten een schade van 50.000 fr. De trein op weg van Moescroen naar Doornik werd van bel eene einde tot het andere doOT den bliksem gevolgd, zonder ongelukken noch •chade te veroorzaken. De reizigers zijn er met den schrik en een hevigen schok afgekomen. Te Seraing vluchtten vijf werklieden der fabriek Cockerill in een schuur, welke twee hunner eenige oogenblikken later verlieten. Nauwelijks waren deze builen of de bliksem trof de schuilplaatsdrong door het dak en doodde twee der ongalukkigenwelke in de scbnur gevlucht naren. De derde werd op den grond geworpen en verloor het gebruik zijner lieenen. Ken der rincbloiér» is vader eener talrijke familie. Lit Antwerpen zijn nog berigte* ingekomen waarin gemeld wordt van branden te Meerhout, Morkboveu en Zoci lo-fhrwgs, zoodal het onwe- der ook sldaar hevig woeddeen veel schade bet It aangciigt. De vastgelegde luchtballon is Maandag te Parijs voor het eerst opgegaan. De proef is in allen deele gelakt. De ballon is tot «me hoogte van 400 meter gestegen. Veertien peraewen bevonden sich in het schuitje, dat zoo groot is dat er een veertien personen plaau in kunnen vinden. Opstijgen en oederdalen ging zoo gemakkelijk dat geen der reizigers eenigen hinder van de bewegingen heelt gehad. Uit Argenton (dep. de l'Indre) is bel volgende gemeld: Een groote wolf heelt zich dezer dagen in de aangrenzende gemeenten vertoond en gloo ien schrik verspreid. Zeven menschen, dertig schapen en vele geilen zijn meet en minder zwaar door tand en klaauw van dit vreeselijke dier verwond. Onder die slagioflecs bevindt zich eene vrouw die hare geiten hoedde en in bel bosch zat met haar kind op den schoottoen de wolt haar naderde zich op haar wierp haai hel kind ontrukte, en er meè weg liep in hel boscb. Jammerend snelde de moeder haar kind na. De wolf liet het vallenmaar keerde zich nu woedend tol haarrukte baar de liukerborsl atverbrij zelde haar de onderkaak en viel daarna een maaijer aan die op het geschreeuw toesnelde. Deze mandie bekend stond berkulisclte krachten te bezitten, vocht lijf aan lijf met 't verschrikkelijk dieren werd bet eenige oogenblikken in zoo verre meester dat hij bel onder de knie bad maar loeit hield de kracht van den wolf eindelijk de overhand want bij wist zich los te wringen en nam de vlugl, den maaijer in deerniswaar dige» toestand achterlatende. De duim van de reglerband en een oor waren hem afgescheurd en een klaauwslag bad hem hei linkeroog uit gerukt. De boeren dooi de alarmklok opgeroe pen zijn met hooivorken en wat zij aan wapeu vinden konden vergezeld van eenige uitmun tende jagers, op den wolt ter jagt gegaan. Niet hun echter was de eer gegund de landstreek van bet monster ;s verlossenmaar een acht tienjarige knaap'viens schapen het aanviel. Moedig en koelbloedig tevensnam de knaap snel een gunstig oogenblik waar, stiet den wolf me' een hooivoik in de zijde tegen een zware hegge aan en hield hem zoolang in bedwang totdat op zijn geroep zijn vader hem ter hulp 6nelde en terwijl na beide met vereende kracht den vijand ovei meesterdengreep de moeder een bijl en klooide hem den kop. Te Parijs wordt thans een Congres gehouden op 'twelk eamensprekingen plaats hebben over de verbetering der vervoermiddelen in Europa. Waaneer zal dit Congres ophouden te beslaan Als men op één biljet door geheel Europa kan reizen en er maar één vrachtbrief noodig is voor goederendie b. v. van Lissabon naar Moscou woiden verzonden zeide de voorzitter. In een kleine heiberg op de Geldersche Kade n°. 42 te Amsterdam kwam Donderdagavond omstieeks baIielf een persoon die een swaren ringbaard bad en die de bejaarde vrouwwelke in het bullet zateen borrel bestelde. De man bleet voor de toonbank staan en bragtterwijl de vrouw hem den drank toereikte, haar met een scherp voorwerp een diepe wonde toe aan de linkerzijde van den hals. Hij liep hierop haastig weg en trok de deur achter zich «ligt. De vrouw bezat evenwel genoeg tegenwoordig heid van geest; zij sloeg een ruit aan de straat in en riep hulp en moord. De persoon in kwestie ging hierop aan den baaldoch werd door twee schippers steende gehouden en later aan twee dienaren van poifcie overgegeven die hew naar het burean van police ean de Oude- brug in arrest bragten. Hier gekomen f bad hij zijn baard onder bet harde loopen op de Gelder- schekade verloren. Uit deze vermomming maakt men op, dat hg niet geheel onbekend was in bet wijnhuis; Naar aanleiding van het berigt van Terschel ling, dat onlangs een zonneviseh gevangenis, ÏTelke diersoort hier hoogst zeldendoch in de Indische wateren menigvuldig zou aangetroffen worden deelt men uit Leiden 't volgende mede De beschrijving, die van het dier gegeven wordt, is volkomen juist, en nog onlangs werd er een op de visebmarkt alhier gebragt terwijl de viscb geenszins bij den visscherman onbekend bleek te zijn. Deze visch wordt niet veel grooier dan een gewone schar gevangendoch is veel breeder. Hij draagt op bet midden van iedere zijde een glinsterende schijf, ter grootte van een gulden daarom noemen de visscbers hem zonneviseh. Gekookt smaakt bij vrij goed zoo- wal »«nr tarbot, maar bij is drooger. Aan hel Beijerscbe bol heeft zich sinds eenige weken weder de geest van particularisme doen gelden, welke anders in Beijeren soms uitge doofd schijnt. Gelijk men weet, werd sinds hel tot stand komen van de eenheid des rijks, het Beijerscbe leger telken jare door den Duilschen kroonprins geïnspecteerd en lieten de Beijeren zich dit, olschoon pruttelend, welgevallen, omdat bet traclaat van Versailles nu eenmaal zoo'n jaarlijksche inspectie aan en door den keizer aangewezen persoon toestaat. Maar nn de kroonprins als fungerend keizer zeil geen gelegenheid heelt om over te komen en in zijn plaau den luitenant-generaal von Billow met de inspectie hiflril belastachten de Beijeren rfeft gekrenkt in hunne specifiek Beijerscbe pri vilegiën. Voor" den keizcilijk-koninlijken kroon prins te defileren, dal ging nog; maar voor een gewoon Pruisrisd» genetaal, dal konden de Beijer scbe officieren niet verkroppen en liet bof even min. Sinds weken is over deze kwestie lusschei» Berlijn en Muncben gecorrespondeerd in 't eind echter moesten de Beijeien locb bekennen, dat bel tractaat van Versailles de gedane keuze volkomen wettigt. Eerstdaags zal nu werkelijk, de Beijerscbe artillerie op het Lechleld bij, Augsburg door den genoemden Pruissiscben generaal geïnspecteerd worden. Donderavond omtrent 8J uur ging te Brussel op eens het gaslicht uit. In de koffiehuizen er» in de winkels was men genoodzaakt zich van ander liebt te bedienen. Eerst ten 9J uur kon- men een flaauw gaslicht bekomen. Een bruidspaar verscheen voor den maire var» een gemeente in Frankrijk, om zich te laten trouwen. De bruigom was stomdronken en de maire weigerde bet huwelijk te voltrekken. Acht dagen later komt bet paar terug; ditmaal is de bruigom nog beschonkener«Loop naar den duivel 1" zegt de maire «ik trouw geen dronken menschen." «Wat zal ik u zeggen mijnheer de maire," antwoordde de bruid blozend, «wan neer bij niet dronken isdan wil bij niet." Er is goede lijding van de «Barendsz". De kleine, krachtig en uitmuntend gebouwde schoe ner, die de Nederlandsche vlag weer in de zee van Barendsz wapperen doelis volgens een be- ligl uit Vardö van Maandag 1.1.daar even aan geweest om brieven op de post te doen. Tot zoo ver was de togl met den besten uitslag bekroond. Allen waren wel. Vardö of Wardoe ligt in hel oostelijk deel van NoorweegscU Finmarken, op een eiland van dien naam op 70 gr. 22 m. 35 s. N.B. en 31 gr. 5 m. U.L. van Greenwich. AMERSFOORT, 29 Julij 1878. Dingsdagden 30. Julij 1878des namiddags halflweezal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Voorstel van Burg. en Welh. tot het lijde lijk opnemen van gelden. 2. Samenstelling der voordracht lot benoeming van Zetters. Vrijdag jL is van Amersfoort naar Arnhem overgebragtom aldaar voor den krijgsraad teregt te staande fourier der rijdende artil lerie JIer zake hij onlangs in de kazerne den opperwachtmeester Smet den achterkant van een pistool op het hoofd heelt geslagen zoodat deze in bedenkelijken toestand geraakte doch thans iets in beterschap toegenomen is. De aanleiding tot dien onverhoedschen aanval schijnt te zijn in bij den fourier legen den opperwachtmeester opgewekten wreveldie ein delijk op bovengemelde ongelukkige wijze eens klaps lot uitbarsting kwain. Donderdag jl. is te Utrecht aangekomen de kap itein H. van Rijswijk de Jongvan het re giment rijdende artillerie die benoemd is lot magazijnn»Cesler Van ',el nieuw opterigten gar- nizoenskleedinpmagazijn Utrechtterwijl door den Minister van Oorlog is bepaald dat den adjudant-onderofFicicï J- Busquetadministra teur der infirmerie te Amersfoort het beheer en de verantwoording van .het garnizoensklee- dingmagazijn wordt opgedragen- Diverse bladen behelzen het volgendef Uit Amersfoort van 2fl Julij«{leden ochtend is hier 10 beginsel besloten tot het oprigten eener, in vrijzinnige rigting werkende centrale kietvereemging voor het hoofdkiesdistrict Amersfoor.' Tot voor korten tijd waa de in 1873 opgerigte kieavereenifó'ng •Vooruitgang" de eenige vrijzinnige in one district. Die vereeniging" had ook een aantal leden buiten de atad Harderwijk Nijkerk VeenenduulWoudenbergHilversum Husaum enz. waren or in vertegenwoordigd. Gelijk zich echter liet voorzien kwamen de buiten leden «leehts zelden np dn vergaderingen zoodat huu aantal spoedig merkelijk verminderdeen de kieavereeniging een meer plaatselijk karakter kreeg. Intniachen werden in het vorige jaar Apeldoorn en F.poin ruil voor een deel van het Gooiaan ona district toegevoegd en kort daarop in de oerst genoemde plaut* de thuiiB reeds bloeijendo liberale kieavereeniging „Veluwe" opgerigt. De besturen van «Veluwo" en «Vooruitgang" spraken den wensch uit, om door samenwerking, bij verkiezing voor de Tweede Kamer, de krachten der liberale partij in dit district te versterken en de leden stemden met dien wensch geheel in. Het gevolg hiervan waa de op heden gehouden vergade ring die behalve door genoemde besturenook door verschillende notabele ingezetenen uit Harderwijk Nunspeet enz. werd bijgewoond. Ir September a s. tal een concept-reglement wordon besproken en vastgesteld doch reeds nu werd beslotendBt de bestaande of nog opterigten kicsvoreenigingen die zich willen aansluiten hare zelfstandigneid zullen behouden doch zich, ter gelegenheid der vor- kiezingen voor de Tweede Kamer, zullen doen vertegenwoordigen door afgevaardigden. Deze zullen, naar oanloidiug van de in hun plaatselijke vereeniging gevoerde discussion kunnen stemmen bij de definitieve verkiezing door het ccntraal-commitce onder dien verstande dat de stemmen door de afgevaardigden van eene kiea vereeniging nitgehragt evenredig zijn aan het aantal kiesgeregtigde leden hunner vereeniging. Eenstemmig oordeelden al de Ier vergadering aanwezigen, dat voor dit dlstriot eengsmutigtl liberale godrugslijn aange.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2