'Ware niemand toebehoorende honden zou luinncn ontstaan. De Courtier des EiaU-Unis deelt dienaangaande o. a. het volgende uiedeOp één dag aijn 150 hondendie geen meester hadden ol nier meesters de politie-verorde- ningen niet hebben opgevolgdter dood ge bragt. lie laatste oogenblikken dier veioordeel- tien meiden zooveel mogelijk verzacht. Zij merden eerst behooilijk gevoed en sommigen sells hadden het wi lligt nooit zoo goed gehad als gedurende hunne gevangenschap die den dood voorafging. Allen die binnen den bepaalden lijd niet waren opgevraagd, merden toen in een gioolen ijteien kooi op rollen geslotenten getale bovenge noemd en vervolgens naar liet mater geleden, Daar werd de kooi aan een kiaan opgeheschen en vervolgens op behoorlijke diepte nedeige laten in weinige oogenblikken waien de slagt- olfers van een zwei vend leven ol van de nala tigheid hunner meesters verdionken. Van het baaibarsche doodslaan ol hel bloedige schieten wil de New-Yorksche politie niets melen. In verscheidene Paiijsche dagbladen was aan gekondigd dat Zondag jl. eene voordragl zou gehouden woiden door den heei Gajewski over de invoering eener algemeene wereldtaal. Of nu onder de honderdduizendendie zich op dit oogenblik te Faiijs bevinden, hel getal personen die belang in het onderwijs stellen",— mant aan hen was de aankondiging gerigt zoo uileist gering en de belangstelling om iels van die algemeene wereldtaal te vernemen nuk washoe het zijde spreker rnogl zich althans niet in een giooi auditorium verheugen. Klokke twee, tijdstip voor den aanvang der voordragl bepaald waren niet meer dan vijl hoorders tegenwoordig, en.... het bleet er bij. De toegang was vrij. Viage: als er eens entrée betaald had moeten worden hoe schraal dan de opkomst wel geweest zou zijn. De invoering eener algemeene wereldtaal schijnt dus nog geen algemeen gevoelde behoclte" te zijn. De ie luit. der inlanteiie A. 0. R. Mauren- brecherdie den 7den Mei jl. bij de bestor ming van üoergoer werd gewond, is aan de gevolgen daarvan in hel hospitaal te Padang overleden. Een kogel had bent hel been boven de knie gelrotien en olsclioon men aanvankelijk hoop had op een spoedig herstel moeten koud vuur en koorts een einde aan zijn leven hebben gemaakt. De ka» van het 14e veld-artillerie-regiment te Karlsiuhe, is dezer dagen van een som van 50000 M. berooid door twee kanonniers de een in Baden de ander te Koningsberg woon achtig. De kist was onder hel hed van den staf officier geborgen werd met hamers en breek ijzers opengebroken en de zich daarin bevin dende rollen goud en papierengeld medege nomen, terwijl men het zilver onaangeroerd lieu Daar de eene diel de bediende van den officier was en de andere zijn ordonnance werd de diefstal eerst ontdekt nadat beiden niet meer terugkwamen, Hunne uniformen zijn toen op een afgelegen plaats van den spoorweg ge vonden. Bij de ledige kist hadden zij een re volver achtergelaten. Daar de officie eventueel voor hel verlies aansprakelijk is, is de deelne ming algemeen. Onmiddellijk is een vervolging legen de schuldigen ingesteld. Een zonderlinge diefstal, in den nacht van 30 oo 31 Julij is uil het magazijn van ontplof bare stoffen der Rijkspoorwegmaatschappij te Dahl, in Wesifalen doer middel van inbraak gestolen eene groote hoeveelheid dynamiet en drie kisten dynamiet-patronen elke kist wegende 25 kilo. In Junij jl. zijn de ingezetenen van bet land Tjitrap in bel Buitenzorgscbe die trouwens niet in den besten reuk staan te hoop geloopen gewapend met knuppels en golloks (kapmessen) en op den administrateur aangedrongen dit hen wilde toespreken doch dien zijn niet aan hel woord lieten komen. Middelerwijl was de echt genoot des administrateurs met hare kindeten tiaar een kampong getlugl en zond een telegram aan dtn adsislcnl-residenl van Buitenzorg die onmiddelijk met 100 mililaiien naar 'Ijilrap ver trok en door zijne snelle afdoende wijze van handelen hel landhuis, niet welks vernieling reeds een aaninng was gemaak. behouden en het leven van den heer von Balluseck redden kon. Aan de aanmaning van den aiListenl-resi- dentom de wapens neer te leggen werd voldaan en .le belhamel» weiden gevangen genomen zonder du hel noodig was geweld te gebruiken. De oorzaak dezer ongeregeldheden ligt, naar men wilin de omstandigheid dat tegenwoordig van de bevolking de heerendiensten worden ge voteerd, waartoe zij volgens de bestaande be palingen verjdigl zijn, iets waaraan de voiige eigenaar de hand niet had gehouden. Men zegt zelfs dal in geen 50 jaren heerendiensten van de bevolking worden geAischi. Te Monl-Bernauchon heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dal de 44-jarige vrouw van een landbouwer uit die gemeente drie kinderen twee meisjes en een jongen heeft ter wereld gebragtdie allen springlevend en goed ge vormd zijn. In February 1877 bragt zij twee kinderen ter wereld en in April 1876 ook, dus 7 kinderen in 29 maanden. Voegt men daarbij de 10 kin deren van de voorgaande 10 bevallingen, dan geeft dal een totaal van 17 kindeten. Een onzer vrienden toonde ons dezer «lagen een boekskevermoedelijk een zeldzaam exem plaar en datnaar ons voorkomtvoor liet- hebbers van akeligheden, want ook dezulken beslaan er onder onze naluurgenooteneen schoteltje om van te waterlanden moet zijn. Nu veronderstellen wij wel niet dat velen onzer lezers tol dit slag van menschen zullen behooren maar toch willen wy het bedoelde boekske niet ongebruikt ter zijde leggen en er met hen een kijkje in nenren. Zeer juist toch heelt een wijze der oudheid gezegd, dat er geeu boek zoo slecht wasof het bevatte wel een goede bladzijde. En zoo is het ook met het onder- werpelijke produkt der pers van Mautils Lan- genwagen te Amersfoort en dal van den jare 1767 dagleekent. N aam-Lijst van alle PERSONEN die binnen Amstkrdam sedert het jaar 1693 tol Heden (I) Door Schcrpregters Handen zijn ter Dood gebragt. Met eene korte aanwyzinge van hunne Af komst de Misdaden om welke zy gevonnist zyn en de wyze hoe zy hunne Executie des- weegetis onlfangen hebben. Dat bloed register loopt over 74 jaren, en in dal tijdsverloop komen slechts lt jaren voor, waarin de doodstraf te Amsterdam niet werd toegepast. Opmerking verdient daarbij dat, met uitzondering van hel jaar 1727, van 1693 lol 1748 geregeld alle jaren en wel meer dan een sotns zelfs vele, doodvonnissen werden voltrok ken; doch dat in 1750 tot het einde van 1758 dit geen enkele maal geschied is. 01 de men schen in die acht jaren zooveel braver, ol zooveel banger voor den dood waren of de justitie ge durende dien lijd geblinddoekt was, zoo als de geregtigheiJ voorgesteld wordt te zijn het boekje geeft geen opheldering van dit verschijnsel. Van 1758 tot 1767 is hel, met uitzondering van één jaar (1763) er weder als van ouds boos op los gegaan, en werden, na dat eene jaar rust, als om de schade in te halen in hel daarop volgende jaar, 1764, zeven doodvonnissen voltrokken. Zeven En toch, dat reeds ijzingwekkend getal is nog het hoogste niet. Volgens de voor ons liggende kroniek werden te Amsterdam in 1696 twaalfin 1699 veertien, in 1703 elf, in 1713 /«en, in 1715 twaalf, in 1716 tienin 1719 veertien, in 1720 zkvk.vtikn, in 1823 dertienin 1730 dertien doodvonnissen voltrokken. Hierbij verdient opmerking, dat slechts tweemaal zulk een hoog cijfer toe te schrijven was aan mis daden in complot gepleegd. Dit was in het eerst genoemde jaar, 1696, hel geval toen *de by den G er eg te der Stad Amtteidam gepubliceerde Ordon nantie nopen* het Begraven der Dooden'zegt de kroniek, een tumult aan hel huis van den heer de Pinto en aan dat van burgemeester de Vries ten gevolge bad, en in 1716, toen zeven mak kers van den heruchlen Sjaco (hij zelf werd eerst twee jaar later teregtgesteld) onder de ofTers van den scüerpregter behoorden. De overige jaren zelfs dal waarin bet getal lot zeventien klomwaren alle misdrijven geheel op zich zelve staande gepleegd. Zij die meer.en dat in onze dagen alleen de regtsgedingen ook de Strafzaken soms uiterst langzaam vorderen, en dat «parate executie" daarentegen een kenmerk der justitie in den ouden tijd wa» vergissen zich. Ook toen duurden de zaken wel eens len„. Dit blijkt o. a. uil de aanteekening bij de vermelding van het vonnis en der teregtstelling van den zoo even genoem den en nog niet uil de heugenis des volks ge- wischlen Sjaco. Zijn proces duurde twee jaar. Die aanteekenirrg geeft voorts nog stol tot eene andere opmeiking. Waren de straffen ge weldig, barLaarsch: ook de misdadigers waren wezens waarvan wij ons nu bijna geen denkbeeld meer kunnen vormen en er bestond een zekere paralel, ten zeker evenwigt als het ware, tus- schen het een en hel ander. De beiloelde aan- teekening is, als «?en bewijs daarvanzeker niet van gewigt ontbloot. Zij luidt al volgt «Jacob hrederik Mu'leraliat Sjaco, van Hamburg, (1) Dat i» 1707. geweezene soldaat, oud 29 jaYen. Deze wierd den 8 January 1716 op 'l Haarlemmerplein in dc Goudc Wagen, benevens zijn bijzit Griet Luuimeis dooi den Subsliluil-Schoul Kngelbiegi gevalis den 3 September nadat hij de Pyn- bank had doorgestaan, uil hel Rasphuis ge broken en op dien zeiven dag «Jour den Substiluil-Schoul Voelknegt builen de Leyd- ache Poort, vooraan op de üveiloomsche Weg weer geval. Van 17 October 1716 tot 14 Ja nuary van hel volgende jaar wierd zijn zaak in een ordinair Proces vervolgd en bepleit, nrilsgaaders by Vonnis aan de Ed. Aclrlb. Ileeren Scheepenen gecondemneert om levendig Gcra- braaktzijn Hoofd met een Byl afgekapten verders zijn Lichaam builen op een Rad het Hoofd op een Pen en een Pistool daarboven gezel te worden." Doch Sjaco appelleerde, vol- geus de kroniek nog dezelfden dagen hij werd toen naar 's Gravenhage gebragt de zaak daar op nieuw behandeld het voormelde Vonnis 22 Julij 1718 bekrachtigd en eindelijk 6 Augustus te Amsterdam voltrokken. En dal monster, geweldig in zijn misdaden geweldig in zijn verzet, was niet ouder, zoo als uil de aanteekeuing blijkt, dan 29 jaar I Wie tegenwoordig over «vroege verdorvenheid" klaagt en dit aan *den geest des lijds" toeschrijft vindt zijne meening in deze droevigemaar in mcenigopzigl belangrijke kroniek, gelogenstraft. Immers daarin vinden wij en wel in een reeks van lei tenvermeld, dat toen, en op ontzettende wijs, van vroege verdorveuheid" bleek. Van de 336 doodvonnissen in de 74 jaren waarover de Naamlijst loopt zijn verre weg de ineesten aan jeuguige, soms zelfs zeer jengdige personen voltrokken. Een aantalja, de groote meerderheid is beneden, dikwijls ver nog beneden de 30 jaar. Huisbiaken en moorden werden d«.or jongelieden van nog beneden de 25 jaar, en dat bij herhaling bedreven. Zulke misdadigers van 18, 19, 20 jaar zijn in de kroniek geen zeldzaamheid integendeel. Het getal van boven de dertig jaar is ztdis gering. A m s t. Cl. kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedal liet door den Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz in Noord-Holland en Utrecht execuloor verklaard kohier N°. 1 van de personeele belasting; over het dienst jaar 1878/79 (Wjjken A, B, G, en E> aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wicn ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Gedaan en op dc daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, don3. Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 5 Augustus 1878. Ter vrijdag jl. gehouden vergadering der Afdeeling Amersfoort van hel Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht is liet voorstel van hel bestuur tot het uitstellen der tentoonstelling met algemeene stemmen aange nomen en werdter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den Heer M. ten Brinkgekozen dc fleer Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van YsselL De miliciens, die dii jaar hij dc bereden corpsen zijn ingelijfden na hunne inlijving tot nadere oproeping weder met verlof werden gezonden, zullen met den 1slen October e. k. in werkelijken dienst worden gesteldteneinde te worden gekleed en geoefend. Een Amersfoorlsche vrouw, in drift ontsto ken bij woordentwist met een manspersoon bragt dezen met een incs onderscheidene ver wondingen toe. De Minister van Oorlog heeft het Ziekenhuis te Rotterdam voor korten tijd verlatenten einde eenige volstrekt noodzakelijke werkzaam heden waarvoor zijne tegenwoordigheid te 's llage werd vercischtte kunnen afdoen. Ofschoon aan zijn definitief herstel niet valt te twijfelen, is het juiste tijdstip daarvan voor alsnog niet aan te gevendaar de genezing der operatie-wond slechts langzaam vordert. (Regerings-Tclegram.) Een telegram van den Gouv.-Gcn. van Ned.-Indiëdd. I Aug., bevat de volgende herig ten nopens de krijgsverrigtin- gen in de XXII Moekim (Atjth): Nadat den 27n Julij de langs den linkeroever der Aljch-rivier voortrukknide kolonuc zich vlak tegenover Moentussi had opgesteld is die plaats wier vermeestering voorloopig het

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2