Westpbaalsche hammen slechts édne trichineuse gevonden, terwijl op 510 Atncrikaansche ham men 'reeds ééne was die talrijke trichinen be vatte. Ook in ons Land neemt liet gebruik van Atnerikaanschc ha ai men cn Aiuerikannsch spek in de laatste jaien zéér toe. Wie bekend is met het feildal het eten van trichinetis vleesch dikwijls den dood en altijd zwaie ziekten kan ten gevolge hebben zal dus wel doen met geen Ainerikaansch varkensvleesclt te gebiuiken. Waar men verhaalt is onder de gemeente Ede een boer overleden ten gevolge cener dol zinnige weddingschap, om ongeveer honderd pruimen achter elkander te veroiberen, zonder pitten oi schil al ie zondeien. Moge dit een waarschuwend vooi beeld zijn voor alle liefhebbeis van onverstandige weddingschappen ook vooral wanneer het geldt, wie het meeste van zekere 6lerke dranken kan gebruiken. De tegenwedder van de pruimcueter zal zulke dwaasheden zeker geen tweede maal begaan. Te Birmingham heelt van Maandag op Ding9- dagnacht een brand plaats gehad waarbij drie personen en een kind zijn omgekomen. De lieer en mevrouw Dennison waren met hun kind in een der bovenvertrekken en konden zich niet dan door hel vensier redden. Ongelukkig kwam de reddingtoesiel maar niet opdagen en gewone ladders reiklen niet hoog genoeg. Toen de nood aan den man kwamwaagde de heer Dennison een wanhopigen sprong naar een der ladders en kwam behouden beneden. De redding- toestel verscheen eindelijk en een poliiie-ageui klom naar boven en nam het kleine kind uil mevrouw Dennisons handen aan doch hij liet het bij het naar beneden klimmen vallen. De toestel teil vatte nu vuur; mevrouw Dennison had den moed niet naar beneden te spiingen en viel ten laatste, meer dan zij sprong uit het venster; zij kwam daaibij om het leven. Eene zuster en eene meid van haar vei brand den in hel gebouw. Te Luik waren vier werklieden in eene boot op de Maas aan hel vissclien tegen de quai St. Léonard zij lieten bun vaartuig door den stroom medevoeren. Eensklaps werd de «iroom sterker en werden zij medegeslecpt naar de stoil- plaats van de afdamming der kanongielerij. Ondanks al hunne pogingen slaagden zij er niet in den oever te bei eiken; hunne buot werd medegesleept naar de vei schrikkelijke plaats en kantelde aldaar om. De vier ongelukkigen vielen in hei water en verdwenen. De slagtoilers waren allen gehuwd en vaders van huisgezinnen. In de ie Zwolle gebonden buitengewone ver gadering van Je Provinciale Siaten van Over- ijsel is in plaats van wijlen mr. G. Dumbar tot lid van de Eerste Kamer gekozen de beer A. J Blijdensteyn van Enschedé met 27 stem men. Mr. van Itoyen bekwam 15 stemmen. In hel nieuwe paleis van Potsdam werd eenige dagen vóór de feesten een zonderlinge dans partij gegeven. Men wilde de proel nemen of de groole zaal solide genoeg was om den last van de huwelijksfeesten le lorschen. Daartoe werden eenige dozijnen soldaten van de garde gerequireerd die order kregen, onder elkan der eenige dansen uit te voeren op het zorg vuldig met een planken vloer overdekte mo zaïek-parket. De manschappen stonden in 't eerst wel wat verbluft over dit consigne om te dansen, maar aangemoedigd door de officieren die hen be geleidden walsten en polkeerden zij weldra de zaal door, dat het een lust was om le zien. De zaal doorstond deze zware pioef uitstekend. (Jit Bad-Homburg schrijlt men, dal de da meshoeden ü:e zich in de laatste twee jaren hadden opgelost in kanten veeren en bloemen, prijkende op massa's valsche harenweldra zullen verdwijnen. De dames zullen weder haar gansche achter hoofd schuil doen gaan in boeden zooals ge dragen weiden in den tijd van Rousseau en die men zien kan op de plaatjes in de romans tSara Burgerhart" en s Willem Levend." In den nacht van jl. Zondag op Maandag hadden te Heusden in de kroeg Het Nachtpitje" vechtpartyeo tusschen militairen en burgers plaats; schier alle vensterruiten werden stuk geslagenvelschillende burgers gewond, een daarvan op een vreeselijke wijze. Nadat de vecht partij langen tijd had geduurdkwam eindelijk de politie opdagen en maakte door het aires- teeren van een paar belhamels eeo einde aan de rustverstoring. Later had een onderzoek om trent het gebeurde plaats, en is een aldaar in garnizoen liggend korporaal der infanterie io ver- I zekerde bewaring genomenals verdacht van zware verwonding le hebben loegebragt. Wanneer zal vanwege den Minister van Oorlog toch eens het verbod worden uitgevaardigd van liet buiten dienst dragen van wapenen? AMERSFOORT, 2 September 1878. Dingsdagden 8. September 1878, des na middags halftweezal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de punlen van behandeling zijn 1. Benoeming van een Wethouder. 2. Benoeming van leden der commissie be doeld bij art. 166 der gemeentewet. 3. Memorie van beroep aan Z. M. den Koning tegen de beslissing van 11.H. Gedep. Sta«en op het bezwaarschrift omtrent den ligger der toe gangswegen naar hef Spoorwegstalioa 4. Verzoek van den heer J. C. Klomp om eervol ontslag als hulponderwijzer aan de open bare armenschool. Zaturdagochlcnd jl. pi ijkten tc Amersfoort de Nationale- en Oranjevlaggen aan de gemeente lijke gebouwen en woningen der ingezetenen. Het was de lang verbeidde morgen, waarop Prins en Prinses Hendrik met Z. M. den Koning Zuster en Schoonbroeder hunne feestreis van het Loo naar de residentie ter feeslelijken in logt zouden doen en alsdan tevens aan Amers foort de aldaar hooggewaardeerde onderscheiding wilden gunnen etnigen lijd aan het Araersf. spoorwegstation te vertoevenwaarheen reeds vroeglijdig duizendtallen uil de bevolking stroom den teneinde le trachten eene goede plaats rnagtig le worden om de geliefde telgen uit het Huis van Oranje en de lieftallige Prinses, jeug dige Echtgenoole van onzen beminden Prins Hendrik tc kunnen zien. Het weder, aanvankelijk regenachtig, werd weldra vrij gunstig tol in den middag. Te 11 uren 10 min. kwam de koninklijke trein aan hel le slatiomperronvanwaar Al- degonde's aloud nationaal «Wilhelmus van Nas- sauwen," door hel arlillcriemuziekcorps schoon ten gehoore gebragt, onze Vorstinnen en Vorsten tegemoetklonk. Tot het bewijzen der militaire honneursin balaille op 't perron opgesteldvormdemet hare talrijke officieren de schutterij den regler- vleugelen de rijdende artillerie den linker vleugel hetwelk een prachtig militair ensemble opleverde. Na in den salonwagen gecomplimenteerd te zijn, begaven zich Z. M. de Koning, Prins en Prinses Hendrikde Groothertog en Groother togin van Saxen-Weimar-Eisenach en onder scheidene dames en heeren uit hun gevolg naar de voor hun ontvangst ingerigte wachtkamer le klasse. Door drie jonge dochters van raads leden werden sierlijke bouquettcn aangeboden. 1111. KK. 1111. verhieven aldaar een tiental minu ten waarna de koninklijke trein te 11 uren 25 min. liet station verliet. Voormelde wachtkamer was door de goede zorgen van onzen kloeken Stationschef, den Heer J. van Asperen, uitermate net en charmant met nationale-, oranje en pruisische vlaggen bloemengroen enz. versierd en had een keurig aanzien. Naar wij later vernamenbevonden zich in de wachtkamer de in ons vorig nummer ver melde burgerlijke cn militaire autoriteiten enz. en heeft Z. M. de Koniugtijdens 11. D. aan wezigheid aldaar, den kolonel F. F. Steenberghe, kommandant van het regiment rijdende artil lerie van zijne benoeming lot 's Konings Adju dant in buitengewone dienst kennis gegeven. De Kon. trein bereikte te 11J ure het station te Utrechtalwaar de ontvangst plaats had. In den aanvang van zijn verslag daarvanzegt het Utrechtsch Dagblad: «Men heeft gemeend zich daarbij stipt aan 'lkoninklijk besluit te moeten houden, en is uitgegaan van het denkbeelddatbehalve die op het afgesloten gedeelte van het Rijnspoorweg perron volgens het kon. besluit moeten zijner ook geen anderen mogen toege laten worden. Door minder aan de letter te hangen, heeft men elders aan de ontvangst naast het plechtig en deftig, zeker een meer feestelijk karakter gegeven." Met «elders" bedoelt het U t r. D. de reis van de Ned. grenzen naar Apeldoorn en de feesten aldaar. Te een uur kwam de kon. trein aan het Rijn- spoorstation le 'sGravcnhage en begaven zich IiH. KK. 1111. naar den salon aldaar, waarom trent de Nieuwe Rolt Cl opmerkt: «Veld wachters versperden de ingangen, zelfs voor den blik van eiken verslaggever, en, wat ons het meeste leed doetzij deden dit op hooger order." Het afscheid'twelk Prinses Hendrik van hare beminde bloedverwanten nuin, was treffend. Op het station te Potsdam stond de trein tot dusverre gereednog slechts weinige oogen- blikken en hel uur van vertrek zou slaan, liel Kon. salonrijtuigvan buiten en van binnen met groen en bloemen versierdwachtte Prins en Prinses Hendrik reedstoen zij in hun open calèchebespannen met vier paardenop het stationsplein aankwamen. De Kroonprins, de Kroonprinses, Prins Karei, Prins Wilhelm de Hertog van Connaughl Prinses Charlottede heeren Rochussen Tets en sommige anderen wachtten hen op het perron. Prinses Maria hield drie bouquellen in de hand; zij droeg een donkerblaauw kleed. Toe» de Kroonprins haar waarschuwde, dat het oogen- blik van scheiden was gekomensloeg zij den arm om den hals der Kroonprinsesde bouquet- ten ontgleden aan haar hand en hecle tranen stroomden langs haar wangen. Ook de Kroonprinses weende. Driemaaal omhelsden de beide Vorstinnen elkaar; daarna nam Prinses Maria een even har telijk afscheid van de Kroonprins en de andere Prinsen. Toen zij de wachtkamer verliet, was haar blik nog door tranen verduisterd ook de Kroon- firinses was zeer aangedaanevenals Prins lendrik. Nog eenmaal wierp de Prinses zich in de armen van haar grootvadernog tweemalen om helsde zij de Kroonprinses. »Wees gelukkig, mijn kindsnikte deze Vorstin »wees gelukkig Vaarwelen laat ons spoedig iels van u hooren;" toen weerklonken schelle toonen der stoomfluit een laatste groet werd gewisseld en de jongge huwde Vorstin vertrok naar haar nieuw vader land. AansL Woensdagavond 4 September wordt in Amicitia te Amersfoort eene groote voor stelling, blijkens nevensstaande adv., gegeven van «the original John Ilolden's Komic Manni- kins" en «groote Marionnellen Theatre," bij welks voorstellingen te Amsterdam 's tiraven- hage RotterdamDelft en andere plaatsen het publiek in enorm getal aanwezig was en zeer velenin bewondering over hetgeen zij aan schouwden, herhaaldelijk het Theatre bezochten, om weder op nieuw den aanblik van zooveel schoonsprachtigs en zeldzaams tc kunnen genieten. Men mag derhalve op aanst. Woen- dagavond eene hoogslbeduidende of algemeene opkomst van het publiek te Amersfoort tege- moetzien. Omtrent hel huwelijksplan van Z. M. den koning wijzigt onze berigtgever zijne mede- deeling in zooverdat de aanslaande bruid niet zou zijn prinses Paulineoudste dochter van den vorst van Waldeck maar de derde dochterprinses Adelaide Emma Wilhclmina Theresia geboren den 2. Augustus 1858. (N. Rolt. CL) In haar nummer van 20 Julij had de Delfs- havensche Courant naar aanleiding van de eindstemming over de onderwijswetgeschreven Bij dete stemming waren afwezig de heeren de Roo, van Wassenaar en van Houten, de beide eersten wegens ziekte en de laatste Hel speel ons den heer Van Houten te missen want hel vermoeden ligt voor de tiand dat vrees hem weerhield om te stemmen zooals zijn hart hem ingat le stemmen." Hietop heelt de redactie een brief van den heer Van Houten ontvangen, waarin deze o. a. het volgende schijft Ik zou zeer gewenscht hebben dat het lot der wet van mij had afgehangen en zou in dal geval elk privaat belang achtergesteld hebben. Nu echter met de aanneming van aru 45 het lol van het ontw. was belist en ik geen aanleiding vond een voorstel over den leerplicht in te dienenachtte ik my niet geregtigd bet vervullen van eene verpligling van mijn bij zonder leven achter te stellen en ben ik de 3 laatste zittingen afwezig geweest. Na mijne ondubbelzinnige verklaringen is hel niet onzeker of het getal tegenstemmers zouals ik aanwezig ware geweest, met een zijn vermeerderd." De Staats-Courant bevat een koninklijk besluit van 17 Augustus 1878 houdende vaststelling vaR nadere bepalingen tot beteugeling der long ziekte onder het rundvee. Volgens die bepalingen is hel voortaan verboden uil de kringen door den minister van binnenlandscbe zaken aange wezen, rundvee te vervoeren, zonder vergunning van den burgemeester der gemeente, waarin zich bet vee bevindt. Naar uit Beilijn wordt gemeld, bestaat er moer en meer vooiuilzigl, dal Nobilingdie

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2