AMERSFOORT ,s10 October 1878. Gisterenmiddag is te Amersfoort door dc vrijmetselaars feestelijk ingewijd het gebouw der Loge «Jacob van Campenhetwelk zij aangekocht en voor hel houden harer verga deringen, enz. doelmatig ingerigl heeft. Afge vaardigden van het «Groot Oosten" en van verscheidene loges vereerden deze plcgligheid met hunne tegenwoordigheid en daarna had een diner van nagenoeg 00 couverts in Amicilia plaats. Getrouw aan hare jaarlijkschc gewoonte om in dc maand October eene tooneelvoorstelling te gevenzal de Amersfoorlsche Rederijkers kamer «Door Vriendschap lol Kunst" aansL Woensdag 10 October twee stukken ten tooneele voerenwaaromtrent zij eene alleszins goede keuze deed. in het tooncelspelwaarmede de voorstelling aanvangt, getiteld «Lielde en Wraak" van C. Ilogcndoorn Jr., is niet alleen flink voorgesteld tot hoe ver dc dorst naar wraak somtijds leidt, maar mede tot welke rampzalige gevolgen en misdaden zij kan voeren wanneerzooals in dit stuk meesterlijk werd geschetstgouddorst zich daarmede vereenzelvigt. De teekening der karaktersvooral der hootdpersonenverraadt eene krachtige hand, terwijl de intrigue en de onlknooping een geleidelijk ensemble vormen, waardoor dc handeling in klimmende mate blijft boeijen. liet kluchtspel «De knecht van twee meesters of een dag vol vergissingen" zal zeker door allendie de voorstelling bijwonengelukkig gekozen worden geacht om den ernst van hel voorstuk uitmuntend aftewisselen. Al wentelt zich in dit vrolijk tooneelproducl het voor naamste der actie om de hoofdroltoch zijn do andere rolleninzonderheid die der travesti eene jonge lieftallige dame, eveneens zeer dank baar. De bekwame schrijver, de Heer van de Stempelheeft daarin weder in werkelijkheid het effect van zijnen welgevesligden naam als •komiek looneelschrijver geijktwant het draagt volkomen den «stempel" van zijn erkend vernuft, en zijn «cachet" van geestige inkleeding is daarin uitnemend afgedrukt, 'l Is een zeer aardig en amusant nasluk'twelk het publiek stellig buitengewoon zal bevallen. De Rederijkerskamer heeft bij vorige opvoe ringen bewezen dat zij over voldoende en zelfs zeer goede krachten tot hel bezetten der hoofd en andere rollen in 't ernstig en cornische genre beschikt, die de réussite harer voorstellingen waarborgen, zoodal men verzekerd kan zijn dat ook aan hare vertolking der voormelde stukken rcglmalig succes zal ten deel vallen en dit velen tol aansporing mag strekken alsdan aanwezig te zijn, om aan haar streven welverdienden bijval te hechten. Zeer beperkt was maandagavond jl. de op komst ter tweede vergadering tot het oprigten eener bcwaarschoohvoor kinderen uit den meer- gegoedon stand te Amersfoort. Toen bleek dat voor niet meer dan .1*2 kindereningevolge de betrekkelijke circulairesdeelneming lot het be zoeken van zoodanige school was gcwcnschL Dit cijfer moest te gering worden beschouwd, tot goedmaking van de jaarlijkschc kosten welke dusdanige school vordert Diensvolgens zal lot de oprigling daarvan binnen kort niet kunnen worden overgegaan. Evenwel zijn voor standers daarvan steeds in verwachting, dal hcl Amersf. Departement der Maalsch. «Tot Nut van 'l Algemeen" dit onderwerp'twelk ook daar sterk wordt voorgestaan, ter harte blijft «Maarlief kind voerde haar vader haar te gemoct«hoe zal dit dan op eene andere wijze gaanik begrijp u niet.' «Dat is zeer eenvoudig," viel hem Ellen in de rede, «wij doen zooals wij lot nu toe gedaan hebben. U zoekt personen uit, die U evallen en slaat zc mij voor." «Aldus, als ik U een mooicn, braven, al gemeen geachlcnzelfs onbemiddelden jong man voorsla dan neemt gij hem «Ik zal hem gewis met mijne hand gelukkig makenlieve vader aangenomendat hij mij bevalt en overigens naar rnijn zin is." «Dan zal het juist weder zoo gaan als vroeger." «Juist zoo, zeer zeker." «Dan komen wij geen stap verder." «O jade rijke minnaars zijn van de hals ge schoven, maak slechts bekend, dat ook arme minnaars in aanmerking komenaan dezulken zal het niet ontbreken. «Gij schertst met zulk eene gewichtige zaak." «Is uw gedrag in deze gewichtige zaak mijns levens ernstig? Kunt u dan gelooven dat deze wijze van handelen tot het gewenschte doel leidt? Dat zal nooit hel geval zijn, verstaat u mgnooit." nemen en wdligt aldaar doeltreffende pogingen tot voormelde oprigling kunnen women aan gewend. Heden is de kanonnier W. Jansen, met een briefje van ontslagwegens wangedraguil de militaire dienst verwijderd. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Gencraal te Rotterdam zijn uitgebragt 1202 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. J. van Gennep, met 719 slenunen. Op den heer Jansen, candidaal van de Katho lieke Vereeniging te Schiedam waren 280 op den heer de Savornin Lohmanl99 stemmen uit gebragt. Bij de verkiezing van een lid voor de 2e Kamer in het distrikt Dordrecht, zijn uitgebragt 1087 stemmen. Gekozen mr. G M. van der Linden, met 7-40 stemmenjhr. mr. A. F. de Savornin Lohman had 206 stemmen. Rij de Tweede Kamer is ingekomen de vol gende Koninklijke boodschap omtrent het huwe lijk des Konings: «Mijne Heercn «Aangenaam is het Ons, U medcdeeling te kunnen doen van Ons voorgenomen huwelijk met Hare Doorluchtige Hoogheid mevrouw de Prinses Adclhcid Emma YVilhelinina Theresia van Waldeck-Pyrmonl. «Vertrouwende, dal de Staten-Gcneraal met dit voornemen zullen zijn ingenomen, zoo bie den Wij U hiernevens een ontwerp van wet aan, houdende goedkeuring van de door ons gewenschte echtverbintenis. «De toelichtende memorie, die het wetsont werp vergezeltbeval de grondenwaarop het rust. cEn hiermede, Mijne Heeren, bevelen wij U in Godes heilige bescherming «Arolsen6 OcL 1878. «Willem." De Tweede Kamer heeft gisteren eenparig aangenomen liet ontwerp lot goedkeuring van het huwelijk des Konings. Daarna is behandeld het wetsontwerp rege lende de voorwaarden tol verkrijging der be voegdheid van arts enz. Bij hel algemeen debat beloofde de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de heeren Rombach en Idserdate zullen nagaan in hoever door ondersleuning van de Regeering een tweede kweekschool tot opleiding van vroedvrouwen zal kunnen worden gevestigd te Rotterdam. Tegenover den heer Saaijraans Vader verdedigde de Minister het algemeen be ginsel der wetnamelijk den toegang tot de universiteiten te vergemakkelijken, zonder de kennis der geneeskundigen te verlagen. Hel geheele ontwerp is aangenomen met 50 tegen 1 stem. De Kamer is hierna op reces gescheiden. Aan het «Bijblad v. h. Pal. v. Just." wordt het volgende omtrent eene bij de Arr.-Regt- bank te Amsterdam behandelde zaak ontleend Dc eischer had den gedaagde op 11 Februarii 1878 een onderstuk met zolder voor den lijd van één jaar en voor f650 per jaar verhuurd en wel, zooals het huurcontract luidt, voor «koffiehuis en voor partijen." Na eenige maanden werd de huurder echter op korten termijn ge dagvaard om de ontbinding te hooren uitspreken van de tusschen hem en den verhuurder aan gegane overeenkomst en wel op gronddat nij goedvond, «het gehuurde te gebruiken voor publiek danslokaalwaarin hij tegen entrée jon- «Nu, zoo zeg mij toch, op welke wijze zou dan mijn zoo vurige wensch vervuld kunnen worden «Üp de gemakkelijkste manier, lieve vader, en zoo natuurlijk, als het eigenlijk zijn moet De vrouw moet met den man levengoede en slechte dagen heeft zij te verwachtenal naar dal hare keuze uitvalt: de ouders hebben slechts dan het recht hunne toestem ming te weigerenais hunne dochter eene zeer slechte keuze zoude doen. Dat dit bij mij hel geval zou zijn dat gelooft u wel niet van mijlieve vader. Zeg mij aldus onverholen dat ik slechts zonder verder bedenken eene keuze zou doen, de door mij uitverkorene zal u een welkome schoonzoon zijn, het zal dan misschien geen half jaar meer duren, of uwe wenschen zijn vervuld." «Nu goed, daar ga ik op in en twijfel geens zins dat degene, dien gij kiezen zult, ook mij Bevallen zal." «Eene billijking mijner keuze nadat dezelve geschied is, voldoet mij niet, lieve vader Geef mij uw plechtig ecrewoord dat U onder alle omstandigheden mijne keuze goedkeurt, en do noodigc stappen doen zult om mijne verbind- gelingcn en vrouwen van licht, ja van het slechtst allooi toelietdie aldaar onder de loonen eener I luidklinkende muziek de meest ergelijke en zedekwetsendc bachanaliën vieren." De eischer stelde verderdat door een en ander niet alleen de bovenwoning (door den eischer zelf bewoond) ten eenenmale ter bewoning werd ongeschikt gemaaktmaar bovendien door den huurder het gehuurde werd gebezigd tot een ander gebruik dan waartoe hel ingevolge de. huurovereenkomst was bestemd. De gedaagde antwoordde hieropdat hij dc door den eischer geposeerde feiten ontkende dat hij dc gehuurde woning tot geen ander doel en beslemming bezigde, dan waartoe die volgens overeenkomst was gehuurdnamelijk hel houden van koffiehuis en partijen als brui loft partijen soirees dansanles en hel geven van danslessenwaarvan de gedaagde zijn beroep maaktal hetgeen aan den eischer volkomen bekend wastoen hij den gedaagde zijn woning verhuurde. De rechtbank deelde echter deie stellingen van den pleiter voor gedaagde nietmaar overwoog«ut het getuigenverhoor betreft «Dat door al de getuigon zoowel in de omjuête als in de contra- onqufite gehoordis vorkloard dat op verschillende avonden het door don gedaagde gehuurde lokaal voor het publiok geopend was tegen een entréo van 26 cents voor een hoer en 16 cents voor eene damo •En in juro •Dat mitsdien als behoorlijk bewezen is te beschouwendat het perceel door gedaagde van eischer gehuurdop verschillende avonden werd bestemd voor danslokaal, waartoe aan het publiek tegen beta ling van entrée toegang werd verschaftdat dat lokaal veel door publieke vrouwen werd bezochtdat onder het dansen sterk werd gccancaneerd en dat de houding van het publiek niet altijd den toets der zedelijkheid kon doorstaan Dat nu een zoodanig lokaalwanneer het tot bovengenoemd doeleinde wordt gebezigdnimmer een koflijliuis kan worden ge noemd en als zoodanig alleen die plaatsen kuuutui beschouwd worden waar het pnbliek zonder betaling van eutrce wordt toegelaten tot het consumeerun van spijs en drankhet lezen van couranten en tijdschriften het spelen van oen of ander geoorloofd spelof tot •Dut ook do bepaling bij het sluiten van de huur gemaaktdat het perceel ook zou mogen dienen tot partijenniet geacht kan worden liet door den gedaagde van hot geliuurdo perceel gemaakt gebruik te rechtvaardigendaar bij een verhuring van een perceel voor purtijen alleen de verhuurder de bedoeliag kun hobbeu gehad dut do huurder het perceel zou mogen verhuren aan derden om daarin besloten partijen te geven en ook het woord »partijou" zelf in zijne gewone beteekenis steeds iets aanduidt, dat een besloten ou geenszins dat een pnbliek karakter bezit. De Regtbank heeft de huurovereenkomst ont bonden verklaardden gedaagde gelast hel perceel te ontruimenhem veroordeeld tot schadevergoeding enz. aan den eischer en in de kosten van hel geding. De universiteit te Cambridge heelt in 1870 een belangrijke proef op een nieuw gebied genomen. Zij heeft colleges voor vrouwen geopend ladies colleges en de leerlingen staan onder het toezigt eener directricemet den titel van Lady-prineipal. Zoo ingeriglwerd in 1878 het collegie-Girton geopend, en in 1875 hel collegie-Newhamhet laatstgenoemde in de onmiddellijke nabijheid van tie stadhet andere iets verder af. De hoogleeraren der universiteit geven er de lessen Newham-iiall is op breeder schaal aange legd dan Girton-College. Men legt er geen adraissie-examen af, en men is er, wat de keus en de uitgebreidheid der studiën betreft niet aan de beperkende bepalingen van het laatstgenoemde gebonden. Newham wordt dientengevolge ook drukker bezocht dan Girton. Hel eerste telde 94, het tweede 65 leerlingen. Van eerstgenoemde had den met het einde van het laatste studiejaar 68 de examens door de universiteit te Cambridge, voor het hooger onderwijs voor vrouwen vast gesteld afgelegd. Deze examens kunnen ook in andere sleden van Engeland gedaan worden. Van genoemd getal hebben 11 den eersten graad behaald, of, met andere woorden een rang verworven, die met den titel en het gc- tcnis op den door mij bestemden dag te vieren." «Dal is toch wel wat veel van uwen vader ge vergd ik zal immers uw welzijn voor oogen hebben." «Ik verlang het niet van u, lieve vader! u hebt dc vrije keuzesla mij zooals tot nog toe minnaars voor, die naar uwen zin zijn, brengt U mij den rechtendan zeg ik dadelijk «ja", in het tegenovergestelde geval zeg ik zoo als tot nu toe «neen." «Dan zal het altijd blijven zooals tot nu toe?" «Zeer zeker! Ik blijf bij mijnen vader en daarmede zijn al mijne wenschen vervuld." «Overleg alles welEllenHel is eene zeer gewichtige zaak «De gewichtigste mijns levens, lieve vader, derhalve heb ik haar reeds lang overlegd mijn besluit is vast en onhei rocpclijk ik ga er bepaald niet van af." Op deze wijze eindigde het ondcihoud over dit onderwerp, zoo eindigden zij allen. Dc vader kende den onhuigzamen zin «de koppig heid" zijner dochter, zooals hij het noemde cn wanhoopte aan hel slagen van zijn plan een schoonzoon naar zijn keuze te verkrijgen. Vooitzelliny in U volgend nummer.

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2