Te Brnuel is een huwelyk voltrokken, dat een gedeelte van de stad in tep en roer bragt. Een echte Don Jnan bad besloten een einde te maken aan zyu onstandvastig karakter, door aich in het huwelijk te begeven en dus voor den wethouder van den burgerlijken stand met zijne dulcinea te verschijnen. Men begrijpt boe dit hnwelijk werd opgevat door zijne verlatene lied jes. Zij besloten dan ook sicb te wreken. Zater dagmorgen stonden reeds een groep vrouwen geschaard voor de woning van den onttouwen minnaar. Verscheidene zelis droegen op hun- nen arm een levend bewijs van de betrekking met dezen Don Juan. Eindelijk verscheen de verleider met een bouquet oranjebloesem aan zijn aanslaande en ontkwam nog gelukkig aan de vet bitterde vrouwenschaar, door snel weg te rijden. Maar dit was slechts een eerste acte van de comedie. Aan het stadhuis stonden meer dan 2000 personen die partij namen voor de veriatenen uiel haie kiudeien, en ooi verdoovende kreten aanhieven zoodat de politie moest tus- schen beide komen. Hare hulp school echter te kort toen de huwelijksplegligheid .'in de_ kerk zou plaatshebben. De kerk les Biches Claires," werd als het ware stormenderhand ingenomen het volk drong tot uel ruim, schreeuwend «Haia do sijn boekées" en een regen van koolsbladen en paardenbloemen werd op de getrouwden gewor pen zoodal zelfs bet altaar er mede overdekt werd, en de priester genoodzaakt waj de pleg- tigheid in de sacristie te doen plaats hebben. Toen de rijtuigen vertrokken daeln men dat zij naar de woning van de jonggehuwden souden lerugkeeren, maar de menigte zag zich in die verwachting bedrogendaar de jonggehuwden stillekens naar hel buitenland waren vei trokken. Een beroemd Berlijnsch kokde heer A. Heester heelt het 25jarig jubileum van zijn culinarische werkzaamheid leeslelyk gevierd en bij die gelegenheid verschillende bewijzen vao waaideering eo belangstelling ontvangen. Een ingezeten te Meppel is opgeligt door een persoon die dezei dagen bij bem 1' 100 wisselde tegen een brieljedat hem voor een bankbiljet van dal bedrag werd gegeven eo bij de uitgifte bleek niets anders te zijn als een dei beaeudc billetten van honderd sigareo. De echtelieden de Jager herdachten tc Rotterdam dingsdag jl. den dag, waarop zij 68 jaren ge leden door den band des huwelyks werden ver- eenigd. De man is 88 jaren en de vrouw 86 jaren oud. De man is nog kras, doch de vrouw ver keert steeds in ziekelijken toestand. Dc Hooge Raad heelt uitspraak gedaan op de voorziening van den ambtenaar van bet 0. M. bij liet kaïiiongeregt te Ainbem legen een vonnis, vv iaibij M. C. J. I. B. is ontslagen van regts- vervolging wegens hei toevoegen aan iemand van Duiische afkomst van de woorden leclyk mol." Met hel O. M. heelt de Raad beslistdat dooi het toevoegen van die woorden, hij tot wien zij geiigi waien, in zijn eer en waardig heid kan zijn gekwetst en het bezigen van die wooiden mitsdien als strafbaar moet worden beschouwd. De Raad was echter buiten staal ten principale regl te spreken daar de verde diging in deze gevoerd niet was onderzocht en verwees, met vernietiging van het vonnis* van den kantonregterde zaak naar de reglbank te Arnhem. Twee boerenknechts nit de gemeente Tub- bergen, woonachtig te ülzeo koninkrijk Pruisen, kregen dezer dagen twist over oen meisje, ten gevolge waarvan de een den ander met een ijzeren blaaspijp doodsloeg. In Belgie begint de kamer de discussie over de begiooting van het departement van justitie Lennard voert" Woont misschien in de buurt zulk een man «Dit is mij niet bekend, ook schijnt hel mij zeer onwaarschijnlijk te zijnwant ik herinner mij niet dal deze naam in onze streek voorkomt. Ik ben eigenlijk uit Dumfriesdaar woonde echterzoover ik weetslechts eene familie van dezen naam en dit waren mijne ouders. Deze zijn reeds lang gestorven, twee zusters van mij zijn ongehuwd en ik ben de eenige zoon alzoo ik ben de eenigedie den naam Lennard voerten ook in die streek beslaat de naam niet meer zooals ik zcide noch hier, noch daar." «Hoe zijl gij dan naar Forfar gekomen?" «Mijne vrouw is daar van daan ik had eene goede gelegenheiddaar een bestaanmiddel te vinden." «Van Dumfries naar Forfar is een geduchte afsland, h»c zijl gij daarheen gckoincn?" Voortelling in 't volgend nummer.) voor 1879. Naar het schijnt sal de heer Jan» son radikaalhet ministerie interpelleerenom te vernemen ol het plan heelt de wet van 1873 op de handelsvennootschappen te herzienzóó nl. dal hel maken van valsche balansen wordt gelijk gesteld met andere valschheden in ge schriften. Gelijk men weet, heelt onlangs het hol van «mssatie beslist dat bet maken van een valsche balans niet stralbaar isdeze beslissing bad ten gevolge dat de bestuurders van de Maat- schappijen-Laugrand-Dumonceau aan alle straf ontkomen zijnna een geieglelijk onderzoek van eenige jarenen dat Fortamps niet als medepligtige met T'Kint veroordeeld werd. Onder de gemeente Giethoorn ia men dit najaar begonnen met bet aanleggen van twee nieuwe eendekooieneen te Jonen en een te Dwarsgiacht. Na voorafgaande waarschuwing zijn echter dezer dagen door de bevoegde magttegen de respectieve eigenaren der bewuste perceelen processen-verbaal opgemaakt, omdat de ver- eisebte ministerieele vergunning uiel was aan gevraagd oi verkregen. Vele personea, die hunne bezigheden buitens huis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis cat harren of andere aandoeningen van de bron- ches ol'longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakke lijker dan 't gebruik der teerkapsules van Guyot die alle afkooksels siropenpdles en borsldran- ken vervangen, 't Is' voldoende om telkens wan neer men gaal elen twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon zestig teerkapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den ge ringen prijs van zes acht cenlen daagsterwijl het ontheft van het gebruik van andere genees middelen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteeke- ning van den heer (riiyot op het etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de kapsules te ver krijgen. AMERSFOORT. 12 December 1878. De Minister van Oorlog ad interim heeft aan de daartoe geregtigde Opper-, hoofd- en verdere officieren van hel iNsd. Leger magtiging verleend oin hel c ij I e r in het vroeger aan hen uitgereikt onderscheidingsleeken te verwisselenwaaron der aan den kapitein Jhr. V. A. de Pestersvan XV in XX en het onderscheidingsleeken voor 15 jaren Ned. dienst aan de daartoe geregtigden toege kendwaaronder aan den 1 en luiL C. de Wit beide van hel regiment rijdende artillerie te Amersfoort in garnizoen. In de gisterenavond gehouden vergadering der Amersfoortsche Tooneelvereeniging is besloten dat cr in den loop van den winter 187879 nog eene looneelvoorstelling zal worden gegeven. Vrijdag jL hield de heer II. M. ilartog in dc vergadering der «Amersf. Afd." van hel «Utr. Genootschap voor Landb. en Kruidk.," bijge woond door een groot getal leden van hier en elders, eene voordragt «over de nieuwere werktuigen geschikt voor zandgronden." De bekwame spreker boeide de aanwezigen vooral door de duidelijke uiteenzetting van zijn onder werp en zal aansl. vrijdagmorgen te 111/* ure deze voordragt vervolgen en besluiten, welke in hooge mate ae belangstelling verdient van alle voorstanders van verbeteringen en vooruitgang in landbouwzaken. Maandagmiddag jl., bij het binnenkomen van den trein uit Zutphen aan 'l station te Amers foort, bevond zich nog een reiziger op den overweg tusschen de beide perronster plaatse waarlangs deze trein moet komen. De nabij- zijnde stationchefde Heer E. Goossensont warende dal dezen reiziger levensgevaar dreigde, liep op hem toeen trok hem ijlings naar 't perrondoch werd iniusschen door een van dc buffers der locomotief van dien trein aan den reglerarm gewond zoodat hijnaar het zich laat aanziengeruimen tijd van het ge bruik van dien arm zal verstoken zijn. Den 16de dezer zal hel vijftig jaar geleden zijndat de Hervormde gemeente te Leusden zelfstandig verklaard word en het kerkgebouw aan zijne bestemming werd toegewijd. Men hoopt dit aldaar godsdienstig te herdenken in eene godsdienstoefening op aansL Zondag des na middags te 1 */a ure. In die godsdienstoefening zullen als sprekers optreden behalve de thans dienstdoende predikant Dr. van Rliijn, de voor malige predikanten van Leusden de 11.11. van GrulingLoeffvan der Lip en van Lindonk. De afdHing van «Eigen Hulp" te Meppel iswegens vermindering van 't bepaald getal leden, ontbonden verklaard. De nog in kas zijnde gelden zullen onder de leden worden verdeeld. Op grond dat hel koolcloselslelse) volgens een driejarige ondervinding te duur is en het reukeloos maken der faecaliëo door de kool in niet meeidere mate bereikt wordt dan door bet gewone tonnenstelsel op dien grond hebben een tweetal raadsleden te Kralingen voorgesteld om bet in werking zijnde stelsel op te beffen. Burg. en Wetb. en de leden lot bijstand van bet koolcloset-stelsel hebben zich leeds naar Delft begeven om aldaar een ondeizoek in te stellen naar hel tonnenstelsel. Voor eene vacante betrekking van gemeente veldwachter, te Bodegraven, hebben ïich niet minder dan 162 sollicitanten aangegeven. De Parijsche Siècle heeft ook een geneeskun dig redacteur en deze schreef onlangs een artikel over de broek fatsoenlijker gesproken de pan talon. Als deze zegt hij te vast om 'l middel sluit, dan drukt zij bet onderste gedeelte van de borstkast te ramen belet bare vrije ont wikkeling belemmert de beweging der adem haling, bederft de spijsvertering, begunstigt, door bet naar beneden persen der onderbuiks ingewanden hel ontstaan van bieukenvan breuken die bijna ongeneeslijk lijn. Beter is bel veerkrachtige bretels te gebrui ken maar dan moei men er voor zorgen dal alle bewegingen van armen en borst niet worden gehinderd. Ook is er verband tusscben de broek en de politiek. In een wijde broek zijn de menschen bet goedaardigst, terwijl de politie in Duilsclihnd heeft opgemerkt, dal een naauwe broek den Duitscher narrig en socialistisch maakt. Vor. Bismarck, wien niets ontgaatzou dezer dagen eene conferentie met vooi name kleerma kers hebben gehouden. Wat zij spraken bleet kabinets-geheiro. Te Gerslool bij Engwirden is iemand, die den polderdijk passeerde, waaiop een gioote watermolen staat door een der rotiddraayeride wieken doodgeslagen. Uit Stavelot bij Luik wordt gemeld dat sedert eenigen tijd talrijke wilde varkens in de om streken rondzwerven. Zondag heeft men er een troep van vijftien op weinig aistand van de stad gezien. Bij de ellende door den val van de Cily- ot Glasgow Bank ontstaan is eich thans een andeie financiëele ramp komen voegen. Naar het schijnt niet het gevolg van de geweteu- looze knoeijerijen die aan al de geldelijke zor gen van het Glasgower ongeval nog 7.00 veel onnoodige smart hebben toegevoegd. Zijn de berichten juist, dan is de val van de «West- ol England Bank" veroorzaakt door de rond gestrooide en helaas 1 maar al te gretig ver spreide geruchteu toen nog onjuist 1 om trent den min gunsligen stand der zaken. Hier deed zich helzellde verschijnsel voor dat in publieke gebouwen zoo menigmaal droeve gevolgen bad. Op bel roepen van «brand 1" vlugteti allen naar de deur en... voor bet vermeende gevaar van brand, vinden cc bet weikelijk gevaar van dringen. De Engelscbe Banken hebben ontzettende sommen in bewa ring en als nu allen tegelijk hunne geiden op vragen ontstaat er gevaar, want bij den gewonen gang der zaken zou alles even goed afloopen alt bij bet gewoon verlaten van Kerk ot Schouw burg. Nu was de deur te smal het kasgeld niet voldoende. De minister van handel heeft de salons be zocht vau bel Franscbe Nijverbeidspaleis waar de prijzen zich bevinden van de nationale lo terij. Men denkt dat de tentoonstelling dezer prijzen niet vóór den 20 Dcc. zal geopend woiden en dat de wekking niet den 26 Dec. maar in het begin van Jan. zal plaats hebben. In den gangvloer van den heer D. Ousting, logementhouder te Z ij I d ij k ligt een steen met hel volgende opschuil Ano 1699 heeft Derck Isebrands en Trienljen Pieters deze floer laten maken Doen con men voor 10 gulden an een mud ftogh en voor 100 gulden an een iMine botter geraeken." Te Parijs was men getuige van een prachtig veischijuscl. locn hel des middags begon Ie sneeuwen stak men onmiddellijk de clccirische lichten aan. Uel licht weerkaatste tegen de

Amersfoortsche Courant | 1878 | | pagina 2