Kennisgeving. Nationale Milit ie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 21'. der militiewet Doen te weten, dai het register van inschrij ving voor het jaar 18/8 en de alphahetische naamliist. bedillende de ingeschrevenen voor de lichting der nationale militie over 18*9ge- durende acht dagen te rekenen van hedenvan 's voormiddags 10 tot 1 uur d-s namiddags ter Secretarie voor eenieder Ier lezing liggen binnen welken tijd bij den lieer Commissaris «los Koning* bezwaren kunnen worden inge bracht door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaald vevzoekschrilt op onge- 7.,.geld papier, in ledientn bij den Burgemeester der woonplaats. Amorsluorl, den 18. Januari 1879. burgemeester en Wethouders voornoemd, Üe Burgemeester De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SCI1ELTUS. AMERSFOORT, 20 Januarij 1879. Ter vergadering der kiesvereeniging Amers foort in Amicitia zijn Donderdagavond jl. de voor het vaststellen van een candidatengros vereisrhte stemmen uitgeliragt op den heer Mr.» W. baron van Gollsiein van Oldenaller te l'utlen (Veluwe)oud-Minister van Koloniën, en op den heer H. C. van der llouven van Oordt, dijkgraaf te Apeldoorn. Daarna werd de heer van Gollsiein met bijna algetneene stemmen tot candidaal gekozenen verwijzen wij naar zijnen nevensstuanden briet De afdeelings-afgcvaardigden der Centrale liberale Kiesvereeniging, Vrijdagavond jl. in Amicitia alhier vergaderdhebben tol candidaal gekozen den heer II. C. van der llouven van Oordtdijkgraaf van den Folder Veluwe. Door Mejufvrouw W. I'. A. Gulteling, hoofd onderwijzeres le Xuierslöorlis kennis gegeven dat zijtengevolge barer benoeming lot hoold- onderwijzeres aan de gesubsidieerde dag- en kostschool voor meisjes te Winschotenhel plan heelt primo Mei haren legenwoordigen werkkring met haren nieuwen te verwisselen. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd lot kapelaan te Amersfoort den WelEerw. Heer R. J. J. Ter Horst. Niet ten onregte wordt in de laatste jaren voortdurend geklaagd over beperkte opkomst der leden van Vereenigingen bij vergaderingen van nuttige en weldadige strekkingwaaraan geen bepaald amusement is verbonden. Deze trage opkomst heelt soius nadeclige gevolgen vo.u de zaken, welke op deze vergaderingen worden behandeld. Vertrouwende dat de leden dit zullen erken nen mag worden gehooptdat aansl Woens dagavond Vlele leden der Ainerslóorlsche Af- d. eling van «Volksonderwijs" tegenwoor dig zullen gelieven le zijn op de alsdan precies tc halliichl in Amicitia aanlcvangen jaarlijksche algemecne vergadering. 'lis zeker geen «dor" vehslau, 'twelk als dan over 1878 wordt uilgebragtwant allengs- kens komen zijdie verslagen opstellentol de overtuiging, dat deze eenigszins smakelijk en attractie! dienen aangekleed le worden, zonder te schaden aan de waarheidwelkelief en fraai getooidveel meer aandacht en belang stelling geniet dan wanneer zij geheel naakt wordt voorgesteld. Vervolgens glijdt de rekeningen ver- antwoording vlug voort, want het geacht bestuur geniet en verdómt onbegrensd vertrou wen in zijne doelmatige aanwending der al'dee- lingsmiddcltn. Maar waarlijk den g ing naar de vergadering zou zelfs enkel het de vr gade rings punt «om werp spaarbank hoekjes' waardig zijn. Immers er beslaat plan omin na volging van Baarn, Kampen en andere plaatsen aan kinderen, die uoor langdurig en trouw schoolbezoek en vlijt zich deze belooning hebben waardig gemaakteen sommetje bij het verlaten der school le schenken, dal, in de Spaarbank wordt gezet en waarvan die kinderen net genot verkrijgen, als zij in een ambacht of dienst gaan, om daarvoor gereedschap, kleederen, of andere noodige zaken te koopen, waarvoor zij anders mocijelijk het geld zouden kunnen bekomen- Wie Woensdagavond dat plan aanhoort, daar over meeredeneertof de redeneeringen van anderen verneemt en wikt, vervolgens daarover meestemt, verrigt %eene aangename en goede daaden zal dus veel gcnoegciijker naar huis mareheerenveel smakelijker soupcerendan wonneer hij thuis had geblevenwant men bedenke weldat 'ts.paarbankboekjes- systeem als krachtige drijfveer werkt op kinderen om trouw de school te bezoeken en goed te leeren'waardoor zij zich den weg hanen om werkzame en nuttige menschen te worden en het derhalve voor de afdeelingsleden pligl is, nieetewerken dal dit plan wordt verwe zenlijkt. Na de verkiezing van een bestuurslid enz. wordt de vergadering gesloten welke aan allen die haar zullen bijwonen, regt veel satisfactie zal opleveren. Het stoffelijk overschot van Prins Hendrik zal Woensdag ^2 dezer van Walferdange worden overgebragt naar Luxemburg, waar liet lot den 24 zal blijven aan het stationsgebouw in een daartoe op te riglen rouwkapel. Het ceremonieel dat daarbij in acht zal worden genomen, is hetzelfde als hij wijlen 11. K. H. Prinses Ainalia. De stoet zal tot Delft vergezeld worden van deputaties van Luxemburgsche Regering en de stad. De dag van de begrafenis te Delft is op aanst. Zaturdag 25 dezer bepaald. Prins Frederik Karei van Pruissen en Prinses Hendrik vertrekken den 28 dezer per extra-trein van Luxemburg naar Den Haag Zij worden ten 4Va uur te Eindhoven verwacht. Het lijk van Prins Hendrik gaat den 24stcn dezer per extra- trein over den Haag naar Dolll. De trein zal le 's Hertogenbosch 's middags ten twee ure aankomenwaar hij door Z. M. den Koning zal worden opgewacht. Prins Alexander wordt weldra uit Marseille in de residentie terugverwacht, oiu de begra fenis van Prins Hendrik bij te wonen. Wegens liet overlijden van Prins Hendrik zullen gedurende drie maanden geen groole militaire parades gehouden en zal bij het op trekken der wachten geen trom geslagen worden. Van de Koninklijke Nrdn rhmiUche stoomdrukkerij Tan a. Van Oostereoe tt- Amsterdam ontvingen wij een bij gelegenheid van den Kn|ipeimnandaz uitgegeven kalender vont 187'J die wel een pracht stuk van Xederlandselie Typographic en gperiaal van Chromo-'Typo graphic mag worden genoemd. !>een wonder, dal een exemplaar van dien kalenderop de internationale tentoonstelling te l'arijs ingezonden, werd bekroonJ. Keuc beschrijving van dit kunstproduct te geven is onmogelijk. Het bestaat uit 7 bladen waarvan een met op de hoeken de portretten van den Koning en de koningin en afdrukkeu fler beVroningsmedaille bestemd is om aan den wand te worden gehangen, terwijl de kalender verdeeld is over (1 andere bladen w aarvan om de twee maanden een ander op het midden van het groote blad wordt bevestigd, leder blad is op andere wijze griliustreerJ en men weet niet wat meer te bewonderen: de fraai heid der kleuren de zuiverheid der figuren of de prachtige uitvoe ring. In één woord ieder die prijs stelt op fraaie conceptie eu uit voering zij dc kennismaking met dezen kalender aanbevolen. In Ojirimburg (Belgie)nabij Roettnond, kwamen vcrl. week des morgens bij een aldaar wollenden lieer juist len 10 ure voor de deur 2 verhuiswagens en 14 kanen uit den omtrek van hei dorp, 2 behangers en een aantal werklieden. Allen waren per bi iet besteld out behulpzaam le zijn bij eene verhuizing, waarvan deze heer niets alwist Men verbeelde zich de opschudding in dil dorp door al die wagens en dtl personeel te weeg gebragi. Naar men vei neemt is men den aanlegger van deze ongeboeide grap op trei spoor en heeit deze kans met dame Juslilia in keunis ie geraken. Op nieuwjaarsdag volbragt de dansmeester genaamd professor Carrierin eene zaal van Unionsquare le New-York een teil, dal zijn weerga niel heeft. Hij heelt twaalf uren aan één stuk gewalst. Voor eenigeu tijd had hij bel zeven ureu gedaandoch wijl een concunenl hei daarna achl uien had volgehouden, verloor hij bel meesterschap en moest dal herwinnen. Eerlang zullen vooi den krijsraad te Hage teregtstaan de korporaal H. en de ireinsoldaat II., die hei voor 'l garnizoen te Üelll bestemde btood derwaarts begeleidende, de dekens van hun paarden hebben verkocht. Laatstgenoemde heelt zich uit vrees voor straf door ophanging van bel leven beroofd. Een jonge en jonggehuwde dame le Rouaan werd door een jongmenscb dal bij haar fa milie aart huis kwam hel hot gemaakt, doch afgeweten. Kort daaina de wreede schoone te Dieppe ontmoetende liet hij zich op het ter ras van het Casino een beleedigende uitdruk king ontvallen. De jonge vrouw liep gearmd met een bejaard heerdoch daar deze niets had geheid, besloot mevrouw X. aan niemand iet» te zeggen, maar wraak le nemen. Mevrouw X. zag op zekeren morgen den heer Z baden zelf een voortreffelijke zwemster cn zeer sterk naderde zij hem greep hem bij het hoofd en liet hem een paai maal fiks «kopje onder" doen de heer Z. was op het punt van le be zwijmen, docli weid door mevrouw X. naar het strand gesleept waar bem hulp werd ver leend en de baiigasi'-n roemden den moed der jonge vrouw, waardoor Z. vau een <s»eu dood was gered. Deze haaslte tich Dieppe te verlaten en nu, vies maanden later heelt hij nrevr. X. voor het gei egt gedaagd wegens poging tol luooid. Verleden week is een burger te 'sGraven- hage door den Kantonregter voor de 50e maal veroordeeld, wegens hei veikeeren in kenne lijk en staat van dionkenschap. Felicitation en geschenken heeft hij bij dat gouden jubilé niel ontvangenzelfs niel van zijne dnnkcollega's. Te Hoboken heeft LI. Zondag een balnille op hel ijs plaats gehad lusschen burger s en sol daten. Oor een nietigheid ontstond twist lus schen de schaatsenrijders en weldra werd uren handgemeen. De soldaten Hokken de sabel en de burgers wapenden zich met hunne schaatsen. Men zegt dat een burger «looi een sabelslag de halve hand is atgchouwen. Op de schaalsenlentoonstellingdoor de ijs- club Thiall le Zaandijk gehouden, is de eer Me prijs toegekend aan de fiima G. J. Leeuwen berg te Delll voor de eenvoudige Hollaiidsche schaats; de tweede prijs aan A. Korver te Vin- keveen de derde viel ten deel aan de fiim» Blakker te Amsterdam met een paar schaatsen van Friesch model titel gegroefde schenkels. Voorts werden eetiige getuigschriften uitgereikt. Ouder dc nierkwaal dikheden tip deze ten toonstelling wordt vernield: een schaalsenpaar bijna 8 decimeter lang, en een volledig gouden paar schaatsen, dat kleiner dan 1 centimeter is en met een vergrootglas dient bekeken te woiden. Verder is in de oudheidkundige stee ling hel lint te zien dm in de vorige eeuw door de «fames bij het schaatsen i, ien gedragen werd oui hel steken van de ruilt te voor komen en de kniebanden wam mee zich destijds de heeren sierden. Nevens een paar schaatsen van Ao. Kit'O, loebehoorende aan den lieer C. A. de Kouiiigh le Enkhuir.en is et ook een van 1813, van histoiische waaide. Op deze sieike ijsluopers kwam in 1813 sehippei Klaas Rek van Alkmaar naar Zaandam gereden eu liep Oranje boven toen hij voor de Zaan was. Maar vvaa de Fiauschniaii te Alkmaar verjaagd jammer genoeg voor Klaa-,, regeerde dc over weldiger nog te Zaandam. Klaas werd gegrepen eu moest zijn ornnjelicvendcn rit op deze schaat sen duur hekuopen. Hij werd nog even voor hel vertrek der l'raiischen, «lat een paard-on later viel op den Burgl le Zaandam gelusiilcud. Gebeurt het hier te lande wel eens, dat een enkel militair zich uit de voeten maakt tegen den tijd van hel vertrek naar de ovcrzeesche bezittingen waar hem een zware dienst en kwade kansen wachten de Engclsche Globe deelt mede, dal dit verl. week te Portsinoiiih op groote se! aal liet geval is geweest. Niet meur ol mindei dan 200 man van hel 3e baiaillon jagers zijn, den dag vóór hel verin k van liet stoomschip Crocodile, dat Ion naar Ind e moest overbrengen, uil de kazerne gedeserteerd. On middellijk zijn sterke patiouilies uitgezonden om de ontsnapten op le sporen en na te zetten. Op enkele punten is dil gelukt, maar het kwant daarbij tol lievige gevechten en rond r groote resultaten kostte deze meirschenjagl zelfs aan een sergeant van politie het leven. Mijnheer. Jaren hing neem ik telkens als ik verkonden bendagelijks 4 of 5 uwer heilzame teerrap- sules van Guyol in steeds ben ik in 3 ol 4 dagen van mijn verkoudheid bevrijd. Vergun mij nu daaromtrent ccn Inzonderheid te ver melden. Den laalslen keer, dat ik uw middel gebruikteleed ik sedert 2 maanden reeds aan een rnoeiclijk te genezen beenwond. Na uwe capsules 3 dagen gebruikt te hebben was ik zeer verbaasdzich een korst om de wond tc zien zetten. Dit resultaat aan uw middel toe schrijvende, hen ik voortgegaan met het gebruik van teer. Na verloop van 10 dagen was ik radicaal genezen. Ik heb uwe capsules aan verscheiden per sonen aanbevolen, die tot hunne verwondering precies dezellde uitwerking hebben ondervonden als ik. Na verloop van 4 of 5 dagen vorint zich een korst om de wond en in den regel volgt de genezing na 10 ol' 14 dagen. J. Cl a Kit, 5, rue Fonsoy, Brussel. De teercapsules van Guyol zijn verkrijgbaar in de meeste apotheken. Ingezondon DEN HAAG, 10 Jan. 1879. In onlwoord óp Uwe gisterenavond ontvangen missive van 17 dezer, houdende bcrigt dat mijne kandidatuur vooi de Tweede Kamer bij de ver kiezing van 28 Jan. e. k. dooi de kiesvereeni ging «Amersfoortgesteld is, baast ik mij U medeledeelen dat ik dil bewijs van ven rouwen

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2