geJeid door Ds. J. A Böhrinjer, predikant te Amsterdam. HedenDonderdagavond aanvangende te acht uren wordt de «Tweede Volksvoordragt door den lieer A. M. Kollewijn Nzn. gehouden en heeft na de pauze een muziekuitvoering plaats. Men mag zich overtuigd houden, dat een talrijk publiek uit verschillende standen alsdan aanwezig zal willen zijn, om zich voormeld intellectueel en inusicaal genot te verschaffen en vooral de hoogst matige toegangsprijs (15 cents, of bij inteekening ook op de volgende voordragten 10 cents per persoon) geeft daartoe des te meer aanleiding. fn de vergadering der Amersf. Afdeeling van «Volksonderwijs" op dingsdagavond jl. is, na het lezen van de notulen en hel jaarverslag, de reke ning van den penningmeester medegedeeld en nagezien. Deze gal' goede uitkomsten. Daarna werd het conceptreglement voorde spaarbank boekjes met een paar amendementen aange nomen en besloten bij de algemeene vergade ring op vermindering van het quotum voor hel hoofdbestuur en op het langer aanblijven der commissie van controle der financiën aantedrin- gen. Eindelijk is beloofddat in April e. k. over Schoolspaarbanken en Schoolbibliotheken zal gehandeld worden. In hel paleis voor Volksvlijt le Amsterdam wordt liet publiek alleraangenaamst bezig ge houden met eene arlequinade «de Heksenkolk", en de iSclioone slaapster in 't Bosch" en met lucbi-gymnastiek. fc.cn der gymnastiekeis laat zich boven uit den nuk van den koepel vallen in een net. Hij was hierbij net zoo gerustalsof hij 's avonds neerviel in zijn eigen bed. Te 's Hertogenbosch is een 16jarig jongmensch verdronken. Een oogenblik later zakten vijl onderofficieren door 't ijsmaar werden door de tegcnwooidigheid van geest van een zesden gered. doortrekken en in 50 dier plaatsen lezingen moeten bouden over de lotgevallen die bij op zijne reis ondervond. De gelden bij die lezingen ontvangen, zullen dienen otn zijne leiskosten te dekken, alsmede die van drie journalisten en een knecht, die hem per rijtuig vergezellen, zoomede van twee velocipedisten die gedurende de reis alle commissies zullen hebben te vel lichten, die noodzakelijk mochten geacht wui- den. Op Zondagen mag Weston niet loopen. De drie journalisten zullen overalwaar Weston zijne lezingen houdt, persverslagen van die le zingen opmaken. He weddenschap is aangegaan om ÜOuO gulden. De 19 Januari was de verjaardag van den beroemden 19 Januari 1107, in de Brussclsche geschiedenis bekend onder den naam van Vrouw- kensavond. In vioeger lijden, tot zells nog in de verleden eeuw, werd die dag plegiig gevierd en 's avonds werden de mannen, die daarom voor 10 ure moesten thuis zijn, door hunne vrouwen naai bed gedragen Van al die gebruiken is nog slechts het klokkengelui overgebleven, dal op eiken 19 Januari, lot 's avonds 10 uic plaats bad. Te Parijs is in een Hólel een jong paartje in hechtenis genomendat zonder permissie het hazenpad gekozen had. Een huisknecht heett namelijk le Wrenen een jeugdige prinses welen over le halen gezamen lijk een uitstap naar Darijs te makendoor het jonge meisje wijs temaken, dal zijn huis- kncchischap slechts een vei uiommiiig en bijeen markies was, oiu baar van nabij lui hol le kun nen maken en daarom bij haar buut man den baron K. in dienst getreden wat. Uiu de reiskosten le veikiijgen had de huis knecht die geen markies is, de hand in de geldkist van zijn beer gestoken en werd daarom door dezen wegens dielstal aangeklaagd. Tevens zal bij zich te verantwoorden heb ben wegens ontvoering van eene uiindeijaiige; in elk geval is deze pleizierrcis een muisje met een staartje en een heel leelijk staar ije ook. bespoedigenkan men de teerkapsules gelijk tijdiggebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en 't naar bed gaan inneemt Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkookselspiles en siropen en dikwijls reeds gevoel) men na T eerste gebruik de Rezegende werking. De leerkapsules van Guyol zijn verkrijgbaar in de meeste apotheken. Ingezonden. Door de Centrale Kiesvereeniging in hel hoofd- kiesdistiict Amersfoort is de Heer 11. C. van der llouven van Oor dl, dijkgraaf van den polder Veluwelot kandidaat voor hel lid maatschap der Tweede Kamer gekozen. Er bestaal gereede aanleiding lot zoodanige keusoindal dit kiesdistrict in 't vorige jaar beduidend werd vervormd. Toen verdwenen daaruit 800 (oude) Noordhollandsche (Gooisclteï kiezers en wei den daarbij ongeveer 800 (nieuwe) Gelderse he kiezers (Apeldoorn en Ede) ingedeeld. Geen dier 800 nieuwe kiezers heelt ooit zijne slem aan den Heer van Asoh van Wijck geschonken. Er is dus eene degelijke reden om maar niet zoetsappig het aftredend lid le laten herkiezen. Men zal toch wel niet verlangen dat die 800 kiezers thuisblijven Thuisblijvenstaat lijn- regt tegenover hel imperatief, onomstootbaar, constitutionneel begripdat de stemgerechtigde zijn kiesplicht behoort le vervullen. Ook kan men niet verlangen dat die kiezers komedie zullen spelen, met blanco stembiljetten in- tevullen. Dan kunnen zij evengoed thuisblijven. Buitendienvoor honderde plattelandskiezers is de gang naar de verafgelegen residentien der stembussen in Januari zoo heel vermakelijk niet, om als figurant-automaten in die klucht medespelen. Met het kiezen van den heer van der Houvcn van Oordl deed de Centrale Kiesvereeniging eene gelukkige keus. Hij is disti iclgenootbij zonder bekwaam landhuishoudkundige, goed op de hoogte van eene menigte andere gewich tige algemeene belangen (waterstaatindustrie, financiën, enz. enz.), heeft daarin ook veel ervaring verkregen op zijne reizen in vreemde landen en derhalve vele Volksbehoeften grondig leeren kennen, weet opperbest hel woord te voeren en blijkt uitnemend praktisch in rede neringen zaken en daden. Stichter van 't Oranjepark nabij 'tLoo, staat hij mede persoonlijk zeer gunstig bij Z. M. den Koning aangeschreyen. Hij praalt volstrekt niet op een geïsoleerd standpuntzooals hel altredend lid Mr. van Asch van Wijck diemen moge het draaien zoo men wilwellicht als een der spreektrompetten en slemmachines van eene kleinebuiten 't kies district zetelendeklub reactionnairen kan wor den aangemerkt, welke hem het mandaat per aan haar onderworpen kiezers laat ontnemen zoodra hij het waagt niet in haren geest te spreken en te handelen. Daarentegen val de heer van der Houven van Oordl het mandaat niet slaafschmaar wel in ruimen zin op, naar art. 74 der Grond wet: «de Stalen-Generaal vertegenwoordigen het g e h e e I e Nederlandsche Volk." Volko men bezit hij de bekwaamheden en hoedanig heden in eenen bezadigden Volksvertegenwoor diger vereischt en zullen alle kiezers eene beste keus doen als zij op aansL Dinsdag 28 Januari hunne stemmen op den heer II. C. VAN DER HOUVEN VAN OORDT uitbrengen. X AMERSFOORT, 28 Januarij 1879. HH. MM. de Koning en Koningin verwijlden gisterenmiddagop hunne reis van 't Loo naar 's llagecenige minuten aan het Station le Amersfoort. Zij zullen te 's llage tot het einde van den rouw blijven en vertrekken vervolgens naar TLoo, waarna hel programma, aanvan kelijk op 20 Januarij bestemd, namelijk reis van TLoo, op Amersfoort, Utrecht naar Am sterdam en hunnen feestelijke inlogt aldaar wordt volbragL Hedenmiddag te 12 uren passeerdekomende van T Loo en gedirigeerd naar 's Hage een •xtra-trein met paarden en rijtuigen van Z. M. In de gisterenavond in Amicitia gehouden vergadering der kiesvereeniging «Amersfoort" kwam ter tafel de brief (reeds maandag jl. door ons geplaatst) van den Heer Mr. W. baron van Goltstcin van Oldenallerwaarin hij kennis geeft dat hij ditmaal voor de candidatuur be dankt. Daarna besloot de vergadering inet alge meene stemmen thans geen candidaal te stellen. Zondag e. k. zal de godsdienstoefening in de Reraonlsiranlsche kerk la Amersfoort worden Uit Amsterdam wordt gemeld TSpieekt van sell, dat velen door de droe vige gebeurtenis erg in de war tijn gebragt. In de eerste plaats de teeslcommissie dan de laliijke leveranciers en, last not least, de verhuurdeis van kamers. Met betrekking lot deze laatsien verneemt men allerlei aardigheden. Een, die zijn kamer voor 160 verhuurd had, bestelde hij verdieude immers eeu extraatje een nieuw pak kleèren. Hij ton het Dinsdag ontvangen en had te dien einde de reeds ont vangen penningen zuinig bewaard. Daar komt de tijding de huurder der kamer eischt zijn 160 terug, en of ome verhuurder al beweerde, dat de kamtr op 20 Januarij Ier beschikking van den huuider bleet, niets mogl baten: de 160 moeten worden geiestiueerd. Wat 7.ou de man, die zich reeds in een nieuw pak kleèren verheugd had doen Hij loopt naar den kleer maker en zegt hel pak niet te kunnen ont vangen.... omdat prins Hendrik overleden is. Wat hel einde dezer zaak wezen tal? Üe kan- tonregter zal 't wellicht hebben te beslissen. Die ambtenaar tal trouwens meerdere quaestiën hebben uit te maken. Zoo b. v. beweren som migen de kamers niet verhuurd te hebben voor den inlogt op 20 Januarij maar voor 20 Januarij geheel in 'i midden latende, wat men dien dag met de kamer zou hebben uitgevoerd. Grappig was hel hoe enkele aannemers van illuminatie Maandagmiddag hals over kop nèer- zeltenwat zij gereed haddenten einde le kunnen constateerun dal zij nog vóór den be paalden tijd hel bestelde hadden geleverd. Wat moet de mau doen, die gecontracteerd had, om gedurende de feestdagen 'l avonds op de bruggen bengaalsch vuur al te steken en daar van den enormen voorraad uil het buitenland heelt laten komen Misschien komt alles le regt, als de leesten later plaats hebben. Zoo denkt ook de leestcommissie. Zij althans heelt besloten zich niet te ontbindenmaar diligent te blijven tot bet a. s. bezoek van HH. MM. Hoe zij het te kort tal dekken ia nog een raadsel. Üe collecte, waaropzij - en teregt haar hoop vestigde, kan nu geen plaatshebben en de raad heelt haar een waarborgkapitaal van 1 10.000 geweigerd." Weston, de onvermoeide Amcrikaanschc hard- looper, die in deu laatsleu tijd in Engeland een zekere beroemdheid kreeg ,"ïèelt thana weder eene nieuwe weddenschap aangegaan. Laatstleden Zaterdagavondenkele miuuten na twaalven vertrok bij uil Londen om eene rciz te doen van 2000 myldie hij in duizend achtereenvolgende uren moet afleggen. Hij zal niet minder dan 190 atcden en dorpen moeten Ter gelegenheid van den vijliigslen verjaardag der on.wenteling van hel jaai 30, ill I860 tal te Brussel eene nationale nijver heidalenioonstcl- ling plaats hebben. In den loop dezet maand en waarschijnlijk na heropening dei Kamer, zal hel gouvernement eene credielaanvraag indienen voor het oprigten der localen, voor die ten toonstelling bestemd. Üe gebuuwen zullen als delinitiel, de andere slechts soorloupig zijn. De eersten zullen bestaan uil twee langwerpige vierkanten aan elkander verbonden door eene overdekte gaanderij met kolommen een praal boog zal tot ingang dienen. Üil geheele locaal zal in ijzer en glas worden gebouwd. Üe plaats voor de tentoonstelling bestemd is het oude exceicitieplein. De stad Bi ussel geelt voor de lo calen en de aanboorigheden een oppervlakte van 12 hectaren; in bet begin der aanstaande lente zal men onmiddellijk de hand aan hel werk leggen, om op de kosten der stad, de alslui- tings-, straat- en planiingawerken uittevoereo welke niet minder dan 300,000 Ir. sullen kos ten. Van zijnen kant zal de Staalden opbouw bekostigen der definitieve lucnhnwelke op ongeveer anderhall miliioen getaauid zijn. Hel berigt in de Standaarddat een oor logsmatroos in het hospitaal te Nieuwediep rou bezweken zijn als gevolg van eene stral van 75 slagendie hij aan boord van hel wachtschip had ondergaan, is, naar van verschillende kan ten uit den Helder wordt gemeld, onwaar. Üe waar heid iadalvolgens eene officiéele utede- deeling van dr. Hcllemadirecteur van het hospitaal de niatioua 3de klasse Corneltssen eene stral had ondergaan, hein door den krijgs raad wegens desertie opgelegd, en eenige uren later, omdat hij voorhal aan buikpijn lijdende te zijn naar hel hospitaal vesvoerd werd. Daar bleek dal zijne ongesteldheid schromelijke ovei- drijving was, zoo niet geheel een voorwendsel. Hei was dan ook zells onooodig hem eenig ge neesmiddel toe te dienen, en na weinige dagen heelt hij, op eigen verzoek, gezond en wel het hospitaal verlaten. Men schrijft nil Assen; Hier staat ter wereld te komen eene vereeni- ging van dilettanten op het gebied van muziek declamatie en tooneelspelapelkunst. Üie vereeni- ging neemt op: de lente, den zomer, den herfst en den winter. Men kan zingen decla- meeren comedie-spelen muziek maken ieder naar aard en lust, en men kan ook de bescheiden rol van luisterenden aan vaat den. 't Schijnt dat onder onze jonge eu oudere dantes veel lust bestaatom lid der verceniging le worden eu ook de heeren willen hunne uletiien tol on-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2