In zedelijke ligchamen enz. enz.wier kapi taal door aandeden wordt vertegenwoordigd aandeden in geldleeningen ten laste van zoo danige ligchamen enz.of ten laste van bijzon dere personen buiten 's lands woonachtig en in geldleeningen ten laste van ingezetenen des Rijksdoch gevestigd in of ten laste van goe deren buiten 's lands gelegen(alzoo alle waar den, die de successiewet onder effecten verstaat, terwijl als belastbare elementen niet zijn opge nomen schuldvorderingen tusschen particulieren, onverschillig of zij al dan niet door hypotheek pand- of andere zekerheid gewaarborgd zijn). Üp 1 Maart van elk jaar geschiedt de aanslag. De inan is belastingpliglig voor de effecten der huwelijksgemeenschap. Behalve ingeval van scheiding van talel en bed of goederenis hij behoudens verhaaltevens belastingpliglig voor de effecten der vrouwzelfs al heelt zij krachtens huwelijksvoorwaardenhet beheer harer roe ronde goederen, hel vrij genot harer inkomsten of wel beide. Tot bepaling der waarde strekken de prijzen waartoe de effecten zijn verhandeld einde Fe bruari of naar de laatst opgemaakte officiëele prijscourant. Schuldenzelfs die waarvoor de effecten zijn vei bonden, worden van hun waarde nietafge- taokken. De belasting bedraagt 1 per mille van de ge zamenlijke waarde der effectenwaarvoor elk belastingpliglig is. Indien er na berekening der duizendtallen een som overschietwordt de belasting daarvan voor elk honderdtal berekend in verhouding tot het bedrag per duizend gulden. Onderdeelen, kleiner dan honderd gulden, blijven verder builen aanmerking. Geen belasting is verschuldigd indien de ge zamenlijke waarde der effecten van een belas- tingpligiige minder dan ff000 bedraagt. Hel dienstjaar begint 1 Maart en eindigt uit Februari. De belaslingpliglige wordt aangeslagen inde gemeentewaar hij woont. De heffing geschiedt op eigen aangifte onder aanbod van ecde, naar een schriftelijk forrau- lier. De aangever is bevoegd zijn aangifte in te dienen onder gesloten couvert. Het onderzoek en de beoordeeling der aan giften zijn opgedragen aan het (in getal ver meerderd) collegie van zetters en aan den con troleur der directe belastingen. Het collegie van zetters is zoowel als de con troleur bevoegd eiken aangever in den loop van het dienstjaar tot het beëedigen zijner aan gifte schriftelijk op te roepen. Boeten van f50 tot 1200 worden gesteldop de niel-aangilte of de niet-tijdige eedsaflegging. Ontduiking van belasting wordt gestraft met eene geldboete van tienmaal het bedrag dei- belasting. De leden van de collegiën van zetters en de belasting-ambtenaren zijn tot geheimhouding verpligt ten aanzien van hetgeen in de uiloefe ning van hun ambt te hunner kennis komt omtrent het jn effecten belegde vermogen van de belaslingpligtigen. De Regering rekent op een belastbaar kapi taal van ongeveer 3 luilliardea Bij eene belas ting van I per mille zou dus op een opbrengst van 3 inillioen voor de schatkist te rekenen zijn. Iedereen weet hoeveel borstdrankenpètes en siroopen men gewoonlijk gebruiken moet ter genezing van eene verkoudheidcalharre of bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekten door de teerkapsules van Guyot kost slechts zes acht centen daags. Men behoeft slechts twee kapsules bij eiken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uilwerking zich reeds terstond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwarenmoet men de handleekening van den lieer Guyotin drie kleuren gedruktop elke flacon eischen. In de meeste apotheken zijn de teerkapsules van Guyot te verkrijgen. Met referte aan ons «premier Amersfoort" in No. 2694 van 21 Januarij jl.volgen hier onder eenige hoofdpunten en de conclusie van het advies der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amersfoort omtrent net rapport van Burg. en Weth. over hel Vuur-, Haven- en Tongeld liet hoogst belangrijk rapport van Burg. en Weth. strekt naar inzien der Kamer alleen om het goed regt der Gemeente lot het heffen van het vuur-, haven- en tongeld zoo op historische als op regtskundige gronden te staven. De Kaïncr meent echter, dat het niet in den aard van haren werkkring en hare bevoegdheid ligt te beoordeelen of het bewijs van dat regt door dat rapport is geleverddoch is van oordeel, dat zij eene andere vraag moet be oordeelen en wel die, welke voortvloeit uit bet request door eenige schippers betrekkelijk dat vuur-, haven- en tongeld in Februari 18 /o aan den Raad ingediend waarvan hel gemeen- bestuur aan de Kanier welwillend afschrift ver strekte, en dat de aanleiding was tol het uit brengen van bovengenoemd rapport. Die vraag is deze Is het tarief van het thans door de gemeente Amersfoort geheven wordend vuur-, haven- en tongeld te hoog gesteld en vorderen de be langen van handel, scheepvaart en nijverheid de verlaging van dat tarief? Waar eene Gemeente werken aanlegt of on derhoudt ter bevordering van handel en nijver heid, en van het algemeen verkeer moet men dan ook niet vragen naar het onmiddellijke voordeel dat de gemeente daaruit zal trekken maar ook een open oog hebben voor hel mid dellijk voordeel. Onmiddellijk zoude de gemeente gebaat kunnen worden door de opbrengst der vuur-, haven en tongelden, maar middellijk wordt zij zeer zeker nog meer gebaat door eene bloeijende scheepvaarten die kan niet bloeijend zijn wanneer, zooals het rapport mede op pag.16 zegt de recognitie «de scheepvaart drukt." En dat zij moet drukken kan blijkenals men vergelijkt wat elders ten laste der scheep vaart wordt gebragt. Volgens ingewonnen informalièn zijn bijv. alle havens aan den Rijn MeppelKampen Zutphen vrij. Men betaalt in de geheele Zaanstreek f3, te Hoorn en te Enkhuizen f 1 per schip voor het geheele jaar; te Elburg en Harderwijk 6 centen per tonte Amsterdam 3 centen per ton en voor beurtschepen f 6 voor het geheele jaar; te Groningen 3UtrechtS, Leeuwarden, Sneek, Dokkura en Deventer l1/2 cent per tonte Zwolle 30 en te Muiden 25 cent per schip, terwijl men in Amersfoort betaalt 12i/2 cent per ton. Alleen Nijkerk heeft voor zoo verre bekend hooger tarief, men betaalt aldaar 13 cent per ton. Terecht zegt dan ook het rapport op pag. 16 t Die toestand kan en mag niet blijven bestaan. Het spreekt toch van zelf, dat waar de lasten zoo hoog zijnde vrachten ook hoog moeten gesteld worden en het daardoor niet alleen voor de schippers moeijelijk wordt met de andere middelen van vervoer te concurreerenmaar dat de handel en nijverheidhuiverig worden van dit vervoermiddel gebruik te maken. Die hooge vrachtprijzen toch verhoogen den prijs der goe deren en kunnen daardoor geene winsten be haald wordendan voor die soort van goederen welke uit hunnen aard per schip moeten worden aangevoerdhandel en nijverheid niet bestaan. Ook daardoor lijden de ingezetenen schade de markt toch hier ter plaatse wordt daardoor beperkten de gemeente lijdt schadewant de omvang van het verkeerde werkverschaffing wordt er te minder door. Als slotsom harer beschouwingen is het advies der kamer als volgt Dat de Raad besluite zonder het lot van het wetsontwerp betrekkelijk de Keulschc vaart of eene overname van de rivier de Eein door het rijk aftewachten: 1. Het tarief van het vuur-haven- en tongeld zoo laag mogelijk, minstens op de helft van hel tegenwoordige te stellen; 2. De Haven van de Eem bij deze gemeente te doen verdiepen en uit te breiden door het maken van nieuwe en uitgebreide aanlegplaatsen aan de zijde van de kleine Koppelpoort, waarop zij reeds meermalen bij uwe vergadering heeft aangedrongen. AMERSFOORT, 13 February 1879. De 1 e luik-instructeur C. M. E. van Löben Seis van het regiment rijd. artillerie is overgeplaatst bij het 1e reg. veld-artillerie. Naar het Haagsthe Dagblad verneemt heeft Z. M. de Koning aan het gemeentebestuur der residentie den wensch doen te kennen geven dat ter gelegenheid van HDs. verjaardag op 19 Febr. aanstaand^ geen openbare feestelijk heden zouden zijn. Het hoofdcomité voor het nationaal hulde blijk aan prins en prinses Hendrik heeft be sloten het verslag der jury over de drie bekroonde ontwerpen voor de fonteinen te Soestdijk aan H. K. H. op te zenden en de beslissing over de oprigting gehecL^fin HD. over te laten. Door de 4 kapiteins en twee ie luitenants der d.d. schutterij te Leeuwarden is ontslag gevraagd. De reden wordt niet gemeld. Den 6 April zal een nieuw Weekblad het licht zien, onder den titel vanHet Nieuws Week- en Advertentieblad voor stad en land. De abonnementsprijs is f2.— per jaar, franco te huis. Het wordt uitgegeven te Utrecht bij de firma L. E. Bosch Zoon, die door zorg vuldige zamenstelling der redactie trachten wil, dat blaadje eene waardige plaats onder de kleinere organen der Nederlandsche pers te verschaffen. In ons vorig nummer werd omtrent de aansL openbare uil voering van de vereeniging «Joost van den Vondel" en de Liedertafel «Cecilia" gedetailleerd melding gemaakt en thans kan worden medegedeelddat zijten voordeele der algemeene armenis bepaaldblijkens nevenstaande advertentieop Maandag 17 Fe bruary e. k. De lijst van inlcekening voor deze uilvoering is in circulatie gebragt. Met grond mag men verwachten, dat vele ingezetenen door hunne signatures op deze lijst blijken van belangstel ling deswegens zullen geven en een groot pu bliek aansL maandagavond zal aanwezig zijn om het drievoudig looneel-, zang- en instru mentaal genot te smaken, hetwelk door de twee voormelde dilettanlengezelscliappendaar voor alsdan vereenigd welwillend den ingeze tenen wordt aangeboden en waaraan tevens een liefdadig doel is verbonden. Een markt, die niet in den almanak staat, en toch eene der merkwaardigsten blijktis de huwelijksmarkt te Sulvalski in Polen. Deze markt wordt tweemaal 's jaars gehouden. De trouwlustige meisjes stellen zicli in drie rijen op hel marktplein op, en de jongelieden, die eene vrouw willen nemen, zoeken dikwijls lang, tot eindelijk ieder zijne keuze vindt en zijne uiuid in triomf huiswaarts voert. Met liet invallen der duisternis is de markt afgeloopen. De jongelui willen teregtniet bij avond kiezen, uit vrees zich te sterk te zullen ver gissen. De meisjesdie geen man gevonden hebben keeren droefgeestig naar huis. Eenige Hollandsche meisjesdie onlangs bet bovenstaande hebben vernomenzijn voorne mens een verzoekschrift bij den Burgemeester van Amsterdam intedienendaarin vergunning vragendedat ook zoodanige huwelijksmarkt in het Paleis voor Volksvlijt worde gehouden. In den Gemeenteraad van Utrecht aal wcldia de drinkwatei-quaeslie «eer aan de orde konten. Hel Dep. Ulrechl der M. van Nijverheidachlle het wenschelijk die zaak nog een» voorat te bespreken. Het schreet daaiooi een vergadering uit waartoe ook niet-leden werden uitgenoo- digd. Raadsleden, ingenieurs, scheikundigen, industiieelen kortom uitsluitend mannen out de een ot andeie tede, bevoegd om over de zaak een oordeel uil te spreken waren ie tarnen gekomen en behandelden met veel belangstelling de zaakvooral toen de discussie door een der leden in bet regie spoor was gebragt waar zij dooi gebrekkige leiding was uitgeraakt. Men nam, op meermalen ontwikkelde gronden, waar over nu niet weer in bijzonderheden behoeft getreden te worden de volgende conclusion aan 1. De toestand van bet diinkwater in Ulrechl, eischl voorziening; 2. de beste wijze van vooiziening is de aan leg eener drinkwaterleiding; 3. de vergadering is niei ingenomen met de putboring op bel Vreeburg; 4. de vergadering acht liet in de gegeven om- itandigbeden (dal is dewijl men geen raadsbesluit lot aanleg van stadswege durlt verwachten)wen- schelijk dal men Iracble binnen een door den raad te bepalen termijn (bijvoeging ter voorko ming van uilstel ad ca|endas Graecas)te vinden een concessionaris, die onder de noodigc waar borgen in den geest der laatst gerapporteerd hebbende raadscommissie een drinkwaterleiding aanlegge. Van die conclusies zal aan den gemeenteraad kennis gegeven worden. Acht jonge dames te Goea hebben eene gymnastiekclub opgerigl. Aansluiting daarbij van heeren is nog niet door haar verzocht. Men meldt uit Meppel van 12 Febr. Gisteravond beproelde de heer G Hansen, professeur de biologie hier eene séance te geven, die jammerlijk mislukt is. De opkomst van belangstellenden was uitermate gering slechts een 25lal personen waaronder 5 dames waren in rte societeitszaal bijeengekomen. Deze om standigheid werd door den beer H. in eene tamelijk lange voorafspraak, waarin hij over mes merisme en biologie handelde toegeschreven aan een misverslaudals zou bet Mèppeler pu-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2