haurdmaar heeft verder oieu van sirli Join booren en bet publiek seer teleurgesteld. Misschien vreesde by 't ruwe nooiden. Ook in Leeuwarden beeft bij aicb niet veitoond. Uit Arnbem wordt geachieven De bebouwing van belteoioonaiellingateriein te Arnbem i* in vollen gang. Zaterdag veratreek de voor bet inxenden van gedetailleerde opgaven bepaalde termijn. De wedstrijd aal loopen over twaalf verschillende artikelen waai vooi gouden en ailvereu medaille» rijn uitgeloofd. Wanneer men 't plein der expositie overaietontvangt rneu den indruk, alaotcr blijvende woningen gebouwd worden, in plaat» vau tenten waarvan men na eenige maanden niet» meer tal bespeuren. Vei- basend xiju dan ook de koateowelke de aandeel- houder* aan de tentoonstelling beneden die in waarheid eene internationale belooft te worden. Velen intusscheu xijn met die tban» gcdwoogen fraaiheid minder ingenomen al is dan ook alle» uit vrije beweging geschied en teil* moeten er sijn, die, sij bet ook met niet geriug verlies, beteid sijn hunne aandeelen aan anderen over te doen. In elk geval sooal» de tentoonstelling sicb nu laat aantien sal zij niet de minste sijn en wij gelooten dat Arnhem ei niet slecht by. varen sal, fl sullen ook velen met bet lot stand brengen van dal nieuwe kind van den tijdgeest, eeu aardig duitje verspelen. Aaa 't Holt. Nicuwsbl. wordt uit Hsge gemeld Nog steeds blijven de Koning en de Konin gin de gewoonte volhouden om bij goed weer niet alleen per rijtuigmaar uu en dan ook te voel uil te gaan en sicb aan 't volk te ver- toonen. En nog steeds wordt bij die gelegen- beden aan een ieder de gelegenheid geboden niet alléén om de Koningin te sienmaar ook om sich te ergeren aan de verregaande onheb belijkheid en ongemanierdheid onser mindere volksklassen. Op sijne wandelingen door de straten woidt bel vorstelijk echtpaar veelal Ictterlyk door troepen volk acbtei nageloopen omstuwd en aangegaapt. Waarlykoose Ko ningin maakt op die oogenblikken niet op de aangenaamste wij» niet bare onderdanen van aangezicht tol aangezicht kennis I Hel moet trouwens, alles behalve tol eer onser natie, bekend worden dal de veiregaande on best'heidene itieu wsgiei igkeid bet gebrek aan tact en mauieien dal onse infima plebccula achter en rondom Hunne Majesteiten doel zamenrotteu ook bij de boogere klassen te vinden is, boeseer dan ook in mindere mate. Elk Hagenaar sal sicb berinneren wal er ge schiedde toen Prins en Prinses Hendrik ver leden jaar, kort na bunne vestiging bier ter stedeeene muziekuitvoering in de Sociëteils- tent in 't Boscb bezochten. Hel bezoek was vooral aan commissarissen aangekondigd en voor eene behoorlijke doch eenvoudige ontvangst was dus gecorgd. Maar geen vijl minuten waren de vorstelijke peisonen op liet terrein of rond om het talcltjv, waar sij met eenige commis sarissen hadden plaat» genomen stond een dichte drum nieuwsgierigen! 't Was geloof ik begonnen met eenige slecht opgevoede «lieve kleinen"van lieverlede waren vaders en broe ders hen gaan weghalen en hadden van de ge legenheid gebruik gemaakt om bunne eigen nieuwsgierigheid te bevredigenkortom, hoe 'l kwam weel niemand precies en hoe 't mogelijk was vraagt elk gentleman zich nog heden met verbazing al, maar op een afgesloten terrein, waar niemand wordt toegelaten dan leden der Witte met hunne da rues en geintroduceerden derhalve personen die «ene behoorlijke opvoe ding hebben gehad stond een kring van be langstellenden de jonge Prinses aan te kijken ongeveer zooals op straal de kinderen roudorn Jan Klaassen galerie maken of op de sociëteit de liefhebbers rondom 't biljart, waar een be roemd potspeler aan sloot is 1 Twee of drie teerkapsules genomen bij bel eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dal hel gebruik de reeds eenig- zins gevorderde lering geneest In dat geval belet de leer de compositie van dc tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men bad durven nopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmid del niet genoeg aanbevelenzoowel van wege zijne uitstekende uitwerking als om zyn goed- koopen prijs. Iedere flacon toch der tccrkapsulcs bevat GO kapsules. De gcheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van afkooksels, pftles en siropen. Om zeker te zijn dat uien de echte kapsules heeftmoet men op de driekleurige handleekc- ning van den heer Guyot op hel etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de kapsules te verkrijgen. De vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dingsdag, den 18. February 1879 gepresideerd door den Burgemeester Mr. F. li. van Persijn, is door 14 leden bijge woond, afwezig met kennisgeving de heer van Sasse van Ysselt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het rapport van Bnrg. en Weth. over hel vuur-, haven- entongeld, raat daaromtrent uitgebragt advies der kamer van koophandel en fabrieken. Naar aanleiding van te oezer zake door eenige leden gedane voor stellen wordt de behandeling van dal rapport met algemeene stemmen uitgesteld totdat eene beslissing aangaande het geprojecteerde kanaal door de Geldersche vallei zal genomen zjin. Onlwerp-besluit tot afschryving van f673.05 op den hoofdelijken omslag en van fi3 op de hondenbelasting over 1878, wegens vertrek, overlijden en afschaffing. Aangenomen met algemeene stemmen. Over de wyze waarop te voorzien in de ver betering van een gedeelte van den Leusderweg wordt in het breede door onderscheidene leden van gedachten gewisseldmet zoodanig resul taat dat het voorste gedeelte van dien weg vóór de maand Mei zal worden belegd met zooveledoor waalklinkers te vervangen veld- keienop het eerste gedeelte van den Slijk- poortsweg aanwezig, als lot het voorgenomen werk bcaoodigd zijn. Ingekomen zijneene mededeeling van den wethouder jhr. v. Sasse v. Ysselt dat hij onder dankbetuiging voor het in hem gesteld vertrou wen en de hem betoonde welwillendheid onlslag neemt als lid van den gemeenteraad. De voorzitter zegt deze mededeeling te hebben ontvangen met verwondering en leedwezen, en dat aangewende pogingen om den heer v. Sasse op zijn besluit te doen terugkomen vruchteloos bleven. De heer van Sasse verlangde spoedige ontheffingen dientengevolge hebben B. en W. bepaald dal op 25 Maart de verkie zing van een raadslid zal plaats hebben. Voor informatie. Procesverbaal van kas-opnarae bij den gem.- ontvanger op 15 Jan. Ter Secretarie. Goedkeuring van Gedep. Staten op het 3c aan- vullings-kohier van den hoofdelijken omslag over 1878, de begrooling der Schutterij voor 1879 en de gem.-rekening over 1877. Voor informatie. Verzoek van Dr. L. C. E. E. Fock, naar elders vertrokken, om eervol onlslag als lid der Commissie van toeziet op hel middelbaar onderwijszoomede gelijk verzoek van Dr. Fock en diens echtgenoote om eervol onlslag als regent en regentes van het burgerweeshuis. Verleend met dankbetuiging voor in die be trekkingen door hen bewezen diensten. Slaten van oninbare posten over 1877 voor den hoofdelijken omslag I 838.38J en de hon denbelasting 1176.41 J bedragende. Ter Secre tarie en te behandelen in eene volgende ver gadering. AMERSFOORT, 20 February 1879. De 63e verjaardag van Z. M. den Koning is gisteren te Amersfoort herdacht door het uit steken van vlaggen uit openbare en particuliere gebouwen. In No. 2696 van 7 February jl. maakten wij reeds voorloopig melding, dal in het einde dezer inaand door het tooneelgezelschap onder directie van de heer Victor ünessens een groot drama in Amicilia te Amersfoort zou worden opgevoerd. thans schenken wij ons hel genoegen om te kunnen meldendalzooals in nevenstaande adv. is omschrevendeze boenende tooneel- vooi stelling aansi. Dingsdag 25 February plaats heelL De heer Victor Driessens vervult in het voorspeldat uil twee lafereelen beslaatde hoofdrol van «de sergeant" en in de vijf drama- bedrijven de hoofdrol van «de GeneraaL" Door Mevr. Verstraclcn-Laquet, in Nederland en België als uitnemende looneel-kunstenares bekend wordt de titelrol zoowel in de lafereelen als in de bedrijven vervuld. Door de opvoering van dit brillant stuk zal hel tooneelminnend publiek uitmuntend drama tisch genot erlangen. De lijst van inlcckening voor deze voor stelling is nog lot Zaturdag opengesteld. MorgenVrijdagmiddag te 12 uren zal door den lieer Marlet in de openbare vergadering der Al deeling Amersfoort van het Dtr. Genoot- si hap voor Landbouw en Kruidkunde eene voordragl worden gehouden «over het practisch gebruik van kunstmest." Dat onderwerp staat in verband niet zeer gewiglige belangen van landbouw, vooral in onze strekenwaar de aard der gronden zeer zorgvuldige behandeling en bewerking vereischl, om zeer productief te kunnen worden. Eene talrijke opkomst van belanghebbenden en be langstellenden is derhalve hoogst gewenschL Ook niet-ledcn hebben loegang, voor slechts 25 cents. Daarna wordt beraadslaagd over het voorstel van hel Afdelingsbestuur lot hel houden eener harddravery in de maand Augustus dezes jaarsby gelegenheid der te Amersfoort te houden T e n I o o n s t e 11 i n g van «Voorwerpen door den Handwerksman vervaardigd." Het is te hopen dal vele leden morgenter vermeld uuraanwezig zijn om ook daaromtrent blyk hunner belangstelling te geven. Met verwijzing naar de advertentie der Aracrs- foorlsclie Rederijkerskamer «Door Vriendschap tot Kunst" voorkomende in dit bladbehelzende eene voorstelling op Maandag 24 dezer in liet Valkjc alhierachten wij hel dienstig iets naders daarover te melden. Hebben wij vroeger reeds meermalen er op gewezen hoe dergelijke Vereenigingenwaar zich het nuttige met liet aangename Strengelt de beschaving en bloei ook hier in Amersfoort helpen bevorderen zoo is liet thans niet noodig daarover in bijzonderheden te tredendoch willen wij ons bepalen hel programma voor dien avond beknopt te behandelen. Al dadelijk geelt ons lloogendoorn's drama, «de Zoon van den Veroordeelde" een zeer goeden indruk. Het kan niet anders of voor den waren en emsligcn tooneelliel hebber is dit een stukdal in alle opziglen moet voldoen. De daarin voorkomende karakters zijn scherp gclcekend dc toestanden hoogst boeijenden zeer veel leerzaams bevattendekortom hel is een too- neelprodruct dal goed is gekozen. Kan in 'l dagelijksch leven de hoog niet allyd gespannen zijnzoo is dit ook hier liet geval. Na den hoogen ernst van hel voorgaandevolgt een aljeraardigst kluchtspel met zang een stukje hetwelk ongetwijfeld een ieder zal doen schateren, doordien het tintelt van geestige zullen en kwinkslagen van den kastelein zijnen grap- pigen knechtof van de drie jolige studenten geuit. Hierover verder uitleweiden is o. i. on- noodig. Wij moeten evenwel elk voorstander van gepaste uitspanning ten sterkste aanraden niet te verzuimen de hierboven beschreven Voor stelling te gaan bijwonen teneinde daardoor tevens het bewijs te leveren om 'Igeen goed is en tol veredeling der maatschappij kan strekken te willen steunen. Een genotvolle tooneelavond zij hen verzekerd en wat de vertolking der karakters enz. be treilmag worden beweerd dal dit aan Hoeren dilettanten goed is toever trouwdblijkens hunne vroegere uitvoeringen. De verkiezing van een lid voor den genieen- tcraad van Amersfoort ter voorziening in de opengevallen plaats van den Wethouderden heer Jhr. Mr. 11. J. L van Sasse van Ysseltdoor wien onblag is genomenzal den 25 Maart e. k. worden gehouden. Zij zal kunnen plaats vinden naar de nieuwe kiezerslijstbevattende 621 kiesgeregligdenop 17 Kebr. 1879 door heeren Burgemeester en Wethouders vastgesteld uil de ingekomen opgave van den rijks-ontvanger, omtrent de personenwier aanslagen op den 10 bevorens tot den loopenden dienst belmoren. Zondug jl. werd iemand te Amersfoort onder hel middagmaal onpasselijk en wel Van dien aard dat bij het noodig achtte de politie met zijne gewaarwordingen bekend te maken. Zij nam zijne vrouw, welke heiu dal diner had voor ezel in verzekerde bewaringonder verden- ing den man met uiuizentarwuin het eten vermengd, te hebben gepoogd te vergiftigen. De uitvoering door de Yereeniging «Joost van den Vondel" cn dc Liedertafel «Cecilia," Maandag jl. in Amicilia ten voordeelc der annen geueven, verdient allen lof. Voor een talrijk publiek wedijverden de wer kende leden van «Vondel" om den aiouden roem en goeden naam hunner Vereeniging te handhaven, waarin zij volkomen slaagden door hunne degelijke en uitmuntende voordragl in de verschiljcnde looneclen van het blijspel «Eene Vergissing", waarbij vooral de komieke rol van den corpulenlcn van Lelieblad het pu bliek in aanhoudende vrolijke stemming hield. Het nustuk «De Bankroetier" werd niet min der goed afgespeeld en mogt met regt een kluchtspel worden geheelen; hierin was het vooral Klaasde knecht van de bankroetier lluigrokdie door zyne onnoozelheid cn ver-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2