meer ontvangen toen cenllapi een hótelbouder uit Rusland beiigtie, dat de jonge dame zich in lijn hótel bevond van alle middelen ont bloot en door haren man verlaten. Een man der wet ia onmiddellijk naar Rusland vertrokken en heetl eenige dagen geleden de jonge dame teruggebragtdie tuel open armen door hare familie ontvangen weid. Het millioen is echter verdwenen. Ue ontrouwe echtgenoot woidt door de Russische justitie vervolgd. Een beschamend voorbeeld voor de Neder- landsche kiezer» leveren de kiezers van den Aster bij Zurich op. Hel gold de benoeming van een lid van het collegie van zetter» en van de 1547 kwamen 1401 kiezers op en 963 daarvan waren alleen opgekomen om niet te stemmen. In de bus werden 963 blanco bil jetten gevonden. Zóóveel ijver om te verklaren, dat men aan nieiuand zijn sten: galverdient bewondeiing. Toch gold hel geen demonstratie tegen eenig bepaald persoon want van de 335 uilgebragtc stemmen kieeg niemand er meer dan 18, de meesten onder de 10. In ons land moge de lust om te kiezen kleinei zijn de eenheid in de keuze is dan toch grooier. Vaak zelts komt men lot bet vermoeden-, dat men hei te voren algesproken heelt, wieii men kiezen zal. De gezondheids-commissie Ie Petersburg heeft den invoer van de teerkajisules van Guyot gem- thoriseerd van wege hunne uitstekende uitwer king in geval van verkoudheidcatharrenbron chitis en tering. Twee kapsulesingenomen tel kens als men gaal elenbrengen spoedig beter schap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeftmoet men op de driekleurige handteeke- ning van den heer Guyol op hel etiquette letten. In de meeste apotheken zijn de kapsules te ver- brijgen. kennisgeving- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de eerste zinsnede van art 127 der militiewotenart. 71 van het koninklijk besluit dd. 8. Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Gelet op de aanschrijving van den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. December 1862No. 1. N. M en S. (Prov.- blad No. 157); Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschap pen en den studenten in de godgeleerdheid hunne verplichting omvoor zooveel zij als dienst plichtig zijn aangewezen en tengevolge van het gelrokken nummer bij de militie ingelijfd moeten wordenof daarbij reeds ingelijfd zijnde aan vraag om ontheffing van den werkelijken dienst tusschen den 20. Maart en den 1. April aanslaande intcdiencn bij den Burgemeester der gemeente binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, onder overlegging van het desbetrekkelijk be wijsstuk. Amersfoort, den G. Maart 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 6 Maart 1879. HedenDonderdagavondte 8 urenverga dert de Kiesvereeniging «Amersfoort" in Ami- citia tot het stellen van een candidaat voor den Gemeenteraad ter vervulling der plaats van den Heer Jhr. Mr. H. J. L van Sasse van Ysselt, die ontslag heeft genomen. Wijders geschieden, nog huishoudelijke werkzaamheden. HedenDonderdagavondte 7 urenver laden de Kiesvereeniging «Vooruitgang" in Amicitia terzelfde zaken als de voormelde der kiesvereeniging «Amersfoort." Aansf. Zalurdag zal er aan 't Station te Amers foort een extra-trein passeeren van Hoogezand langs Amersfoort, via Utrecht, naar Amsterdam. liet vecvervoer is in de laatste dagen zeer druk. Verleden week werden 6 a 71)0 stuks vee op den Cenlraalspoorweg vervoerd. Wegens gemis aan voldoende medewerking en beduidende vermindering van het aantal districlsleden heeft hel districtsbesluur te Amers foort der Verecniging «Eigen Hulp" besloten in eene hedenavond met de alsdan aanwezige leden te houden vergadering een voorstel te behandelen om het district Amersfoort oplehcffen. Voor de vacatures van adjunct-commies 1e en 2e klasse ter provinciale griffie van Friesland beeft zich het respectabel getal van niet minder i dan 90 sollicitanten aangemeldbehoudens het getal sollicitanten datna de mededeeling van het voormeldezich nog daarvoor presenteerde. De Tweede Kamer heeft dingsdag jl. de pro- cureurswetin haar geheelmet 51 legen 14 stemmen aangenomen. De in-werking-lreding der wet is bepaald op I Augustus e. k. Gisteren is het ontwerp van wijziging der wet op het Middelbaar Onderwijs ineto7 tegen 8 stemmen aangenomen. De arrondissemenls-reglbank te Amsterdam wijdde gisteren een zevende zitting aan de behan deling der zaak tegen de makelaars D. P. C. Lede- boer en C. A. A. Dudok de Wik Nadat de heeren van Rossutn en Rive nog over enkele punten betreffende de titrage van door hen van beklaagden gekochte partijen waren ge hoord ving hel verboor aan der dingsdag door den officier van justitie gedagvaarde getuigen. Het eerst werd gehoord de predikant G. van Gorkumdie voor vijfjaren het huwelijk van Vos en zijne laatste vrouw had ingezegend en ver klaarde dat hij uit betrekking tol die vrouw zijne vroegere leerlingeen bare oudersop het einde van December, Vos had bezocht. Zijne stemming was verbittering tegen de beklaagden maar hij nam niets terug van zijne aanklagt en zeide alleen: «als zij tot mij waren gekomen, zou de zaak zoon loop niet genomen hebben." Op getuiges vraag«Wilt gij daarmede zeggen dat gij u dan wel had laten vinden'?" gal Vos geen antwoord. De weduwe gaf eenige mededeelingen omtrent de laatste levensdagen van haar man. Hij beeft lot het laatst volgehouden, dat hij de waarheid had gesproken maar zijn spijt betuigd dal hel een Justitiezaak was geworden. Van groote ver teringen was haar niets geblekenhaar man leefde eenvoudig en goed. Haar man heeft haar den laatsten avond gezegddal hij den advocaat Costnan bezocht had die hem o. a. zou gezegd hebben: «wat de zaak betreft zal hel vechten zijnmet de heeren loopt het misschien niet goed af, maar zij zullen alles doenomeru onder te krijgen." Dat laatste wordt tegengesproken door de voorlezing eener verklaring van mr. Costnan dal hij dien avond daar niet geweest is en dal hij ofschoon deze hem vroeger om advies had ge vraagd dat laatste nooit gezegd heeft. Het Haagsche Dagblad behelst «Van goederhand wordt ons verzekerd, dat het Ministeriegeen bezadigd man als Minister van Koloniën kunnende vinden, tevens over tuigd dat de effectenwet onder den toenemen- den tegenstandook van liberale zijdezal bezwijken en dat de natie zich geen gedwongen militiepligl zal laten opdringenernstig aan aftreden denkL" Te Veeodam heeft iemand reeds een koekoek gehoord, volgens de Veend. Ct. Volgens de Winsch. Gi., is Zaterdag aan 't station Zuidbioek iemand uil den sneltrein gesptongen. Het Hol van cassatie heeft de beroepen ver worpen \an 't Kindt en Fortamps, bij vonnis van den 3den December 1878 door hel hoi van Assises in Brabant veroordeeld tot 15 jaar celstraf en een jaar gevangenisstraf respectievelijk. Vrijdagochtend hallvier zag men te Capclle a. d. IJssel de vlammen uil een hooiberg stijgen. Bij de aangewende pogingen tot blusscbing werd men in die hooiberg het lijk gewaar van een persoonin geheel verkoolden toestand. Men vermoedt dat die persoon vermoord is en daarna naar de hooiberg weid gesleept; al thans de twee knechts en twee meiden die boven sliepen, hadden eenig geraas gehoord, en zeil zou een der meiden gezegd hebben door een reet van de deur, beweging van per sonen te hebben waargenomen. Hoe dit zijhulp werd door het dienstper soneel niet verleend. Nader meldt mendat bet lijk op een bed in de hooiberg moet zijn gebragt. In de woning van den verslagene wordt dan ook uit een bed stede een bed vermisten ztjn in die bedstede bloedvlekken gevondeo. De «vrouw" heeft eene nieuwe victorie behaald. Reeds eenigen tijd zijn er te Washing ton dauies in de regtspraktijk gevestigd maar hel was haar niet vergund voor hel hoog geregts- hol in kwaliteit te verschijnen. Het congres heelt thans dezen slagboom opgeheven. Bepaald is dat elke vrouw, die lid zal zijn geweest van het hoogste hol van eenigen Staat of territoir, of van het opperste bol van hel district Columbia gedurende driejaren en deswege zoomede van zedelijkheidde vcreischte declaratoiren kan oveileggen, zal toegelaten wordeu lot practijk voor het opperste geregtshol der Vereenigde Staten. Toen den 6 Februatij de desbetreffende bill was aangenomen met 40 legen 20 stemmen bij den Senaat, werden, echt vrouwelijk, de voorstem nier s gebouquetteerd en drie senatoren, die zich bijzonder hadden geweerd kregen een heele mand vol bloemen van de dus totaal geë mancipeerde vrouw keus. Dezer dagen heelt zicb te Berlijn het volgend comisch geval voorgedaan. Een vionw wilde van baar uian scheiden en ging zonder iets te zeggen daartoe naar hare zuster met wie zij beraadslaagde. Men besloot tegen den avond met een paar be stellers naar de woning te gaan en de meubelen bet huis uit te dragen. Toen de man zich hiertegen natuurlijk verzette, klonk bel bevel uil den mond der vrouwen «dat bij moest gebonden worden waaraan de bestellers onmiddellijk voldeden, terwijl, daar hij geraas wilde maken hem een p'op den mond werd geduwd. Toen alles was opgeladen vertrokken de vrouwen uiet hun last, den man gebonden achleilatende. Eerst den volgenden morgen ten 6 ure was bij er in geslaagd de touwen los te rukken en zijn eerste werk was toen natuurlijk de politie er kennis van te geven, die ben teeds op hel spoor moet zijn. Voor meer dan vier jaar raakte op de Odesser- spoorbaan bij Telegal een personentrein van uen door den regen doorweekten dam en werd gedeel telijk vernield terwijl er na den val brand ont stond. Een en ander bad den dood van 50 per sonen tengevolge. Eerst nu heelt de icgter uitspraak in deze zaak gedaan. Als booldschulJige van hel onheil wordt aangewezen de vice-admii aal Tscbicbalocbew die tijdens de ramp directeur was van de Udessei-baan en levens aan hel hoold stond van de vereeniging tol bevuidering van scheepvaart en handel. De regtbank heelt hein schuldig veiklaard aan nalatigheid en pligivei- zuim wijl hij, niettegenstaande bij met den slechten toestand van den dam bekeud was niets gedaan had om hel ongeluk te voorkomen. Welke straf heetl men echter meenen te moeten uitspreken over den man die den dood van zoo vele personen op zijn geweten heelt Hij ia tot zeven dagen arrest in zijn eigen woning te Si. Petersburg veroordeeldDal is Russisch regt Dal is straf in 'l laud van den Knoet I In hei geheele land heelt deze uitspraak de gioottie sensatie verwekt. Den 3 Mei 1779 werd te Groningen eene vereeniging een «compact" van barbiers opgerigl. Zij heeft de stormen van den lijd doorslaan en leeft en bloeit tol den buidigen dag. Hel is een niet alleen door baren ouder dom merkwaardige vereeniging zij is ook in den ouden vorm als een gilde gebleven. De gildebroeders hebben alle redenen om du eeuw- leest vrolijk te vierenen zij wenschm dit den vijlden Mei van dit jaar te doen. Waarom op den vijfden Omdat de juiste datum op eau Zaturdag valt, en dan ztju er vele baarden die bet mes behoeven. Burgerlijke Stand ran Amersfoort. GEBOREN 27 Febr. Cornelia d. van Roelof Heeck en Maria Christina Engels. Helena d. van Jacob Lablans en Jannetje van Üiermcn. Mariad. van Richardus van Veen en Everarda Gijsberta van de Brug. 28 Febr. Jannetje en Antoniatwee d. van Adriunus Bekbergen en Maria van Koelen. 1 Maart, Alijda Maria, d. van Pieter Viersen en Maria llendrika Koenlz. 4 Maart, Gcrrit, z. van Gijsbcrt Adam en Trijntje Sukkel. 6 Me artMijndertz. van Johannes Veenendaal en Antonia Galje. ONDERTROUWD: 6 Maart, Jan van Pluuren an Maria Rummers. OVERLEDEN28 Febr. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Willemina van Wageningen. 2 MaartWillem Gerritsen9 m. Elizabeth Maria Drabbe52 j. echlg. van Dr. Alexander Hendrik Cocnraad van Driel. 3 Maart, Jan Burgstede73 j. echlg. van Maria Greving. llenriellc Sophia Louisa Pook van Daggen, 45 j. echtg. van Mr. Hendrik Croockewit. 4 MaartJan Jansen75 j. wedr. van Cornelia Ooms. Een levenl. aang. kd. vr. gesl. van Wouter van Vulpen en Maria Kok. 5 Maart Johannes Langras, 17 d. —6 Maart, Everarda Temming12 j. ADVERTENT I E N. Op den 2. Maart 1879 overleed te Amersfoort na langdorig lijdonELIZABETH MAHIA DHABBE zeer geliefde echtgenoole van Dr. A. IL C. VAN ÜK1EL Tot inijne diepe droefheid overleed den 31™ Maart mijne geliefde eehlgunool II. S. L. BOOK VAN ÜAGfiEN. Amersfoort. 11. CH00CKEW1T Jh.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2