kop koffie (zuivere Javz-koffie) niet suiker en melk te beaorgen voor 3 cent de kop. In En geland verkoopen zulke wagen» meer dan 500 kop per dag, en dan ia de zaak winstgevend. Rotterdam, 13 Maart '79. M. Een schooljongen heelt dezer dagen de vol gende regels uil een Duitsch blad Reoul Pacha u.ui Selamie Pacha habeo die notliwendigen Ver- liigungen getroffen wegen der Ueinstallirung der türkiscben Administration naclt dem Abaug der Russen," volgenderwgae vertaald: «R. P. en S. P. hebben de noodige maatregelen genomen om .ie Turkscbe administratie zindelijk te stallen na den altogl der Russen." In het Russische stadje Putschinordo werd onlangs liet hoofd der politie aldaar door de volksmenigte gesleenigd omdat hij een meisje had verleid. Tegen meer dan 500 personen is naar aanleiding daarvan, eeue vervolging inge steld. Te Bern is de buitengewone silling der Zwit- sersche Bondsvergadering geopend, om te beraad slagen over de herziening van ar t. 68 der grond- Met betrelfende afschaffing der doodstraf. De meerderheid der commissie stelt voor, die strai te hetsiellen. De trein, die dingsdagmorgen 10.55 min. van Boxtel naar Wezel*vertrok isopongeveer IJ uur van eerstgenoemd station aan een groot gevaat ontsnapt door de oplettendheid van de vrouw van een wachter. Haar man was gerequi- reerd om dienst te doen voor een ongestelden wachter nabij het station Schijndel. In de na bijheid van haai wachthuis was de kop van een i»ii over eene lengte van ongeveer 45 c. M. aan den hals atgebroken. Bij Dadering van den trein gat tij «onveilig", hetgeen door den conducteur en machinist gelukkig spoedig werd opgemerkt zoodat de trein op omtrent 60 M. van hel ge vaarlijke punt tol staan kwam. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld waarop dadelijk naar ten nabijgelegen wachthuis weid teruggestoomd om een nieuwen rail te halen, die ineen oogen- i>lik was gelegd zoodat de trein na een opont houd van p. ui. 2U minuten zijn weg kon ver volgen. Het Oostenrijksche gouvernement heelt ver scheidene maatregelen genomen teneinde hulp te brengen aan de siagtoffers der ramp van Sxege- din. Het heeft al de vlugtelingen kosteloos doen overbrengen op de dijken, en stoompompen naar Szegedin gezonden. Men meldt dat hei water der Theiss gedaald is. üp verscheidene plaatsen welke bedreigd waren heelt men ondanks de koude en den storm, die voortdurend woedt, de dijken aaa- zienlijk verhoogd en versterkt. lie stad Szenles bevindt zich nog in dringend gevaar. Inschrijvingen worden geopend in alle plaatsen van Oosienrijk-Hongarije. De Hongaren welke vch ia den vreemde bevinden, onder andere te Parijs en Amsterdam zullen insgelijks lijsten openen. Men meldt dal de Keizerin uil Ierland zal vertrekken en zicb naar Oostenrijk begeven ten einde gemakkelijker bnlp te kunnen aan brengen aan de siagtoffers der verschrikkelijke ramp. De Keizer is gisiervoormiddag te Szegedin aangekomen et door allen, die daar gebleven waren met geestdrift ontvangen. De Keieer be- zigtigde op schepen de overblijfselen der stad. Tut dusver zijn 25,000 vlugtelingen naar elders gebragt. De Hongaarsche Minister van Oorlog graaf Bijlaadt, ontving dezer dagen een briefwaarin htm geld ter leen werd aangeboden «tegen matigen interest en billijke voorwaarden van terugbetaling.'' De graaf was builen zicb zelveo van woede. Eindelijk kwam bet uit, dat de bnelschrijverbegaan met het lot van den Minister die naar bij gelezen bad van de Volksvertegenwoordiging geen oorlogscredieten kon krijgen, dezen in zijn geldnood had willen tegemoet komen I De man had vermoedelijk wei.-iig begrip van het parlementaire leven onzer negentiende eeuw. In bet Paleis voor Volksvlijt had Zondag aen knaap, die spelende zieh langs de leuning van den (rap naar beneden wilde laten glijden het ongeluk van boven naar bededen te vallen. Vreeselïjk gewond, hij brak beide beenen en eenige ribben in het lijf, is hij naar de ouder lijke woning ia de Vijzelstraat gebiagl. Men schrijft van Nieuwediep A. n hei «toomschip Koning der Nederlanden worrit nacht eu dag gewerkt om de geleden j brau uchade te herstel!eu. Daar de boot van ijzer is, heeft het verband van het achip niet geleden en bepaalt zich de schade alleen tot het onderste dek en eenige binnen betimmering. Aan de salons en passagiershutten heeft de brand geen schade veroorzaaktzoodat het zoo goed als zeker isdal de boot op den be paalden lijd (22 Maart a. a.) zal vertrekken. Diogsdag heeft de aaamonsteiing der beman ning plaats gehad. Eene arme vrouw van Charleroi-Faubourg die door haar man verlaten was, had zicb eenige weken geleden teDampremy gevestigd. Ten einde in de behoeften barer talrijke familie te voorzien had zij eenige werklieden in de kost genomen. Eergisteravond kwam haar echtgenoot in baar nieuwe woning, en zonder een woord te zeg gen, bragl hij een der commensalen een messteek in den rug toe. Men is er in gelukt den misdadiger te ontwapenen en aan de politie over te leveren. Regerings-telegram. De froependie in de XXII Moekim gelegerd zijn worden nog steeds door de weersgesteldheid verhinderd om de operatiën uit te voerendie na de vermeeste ring van Moentassih en de onderwerping van Habieb Abdul Rachman en Toekoe Moeda Bait nog noodig zijn geacht tot fnuiking van het verzet der vijandige hooiden in Atiehdie zich in den laatslen tijd vooral in de XXVI Moekim vereenigd hebben. Tengevolge van de aanhou dende regens en overstroomingen stond het terrein nog gedeeltelijk onder water of was hel voor de artillerie te drassig. Men heeft er zich dus toe moeten bepalen verkenningen te doen en aan de verbetenng der wegen te werken. De gezondheidstoestand der troepen in de XXII Moekim wordt niet ongunstig genoemd. Een gedeelte der rijkssierraden van de vroegere sul tans van Atjeh is door de Toekoe Moeda Bait aan onze autoriteiten ter hand gesteld. In de onderhoorigheden heerscht rust, AMERSFOORT, 20 Maart 1879. In overeenstemming met een adres der kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort is door de Kamers van Koophandel te Zwolle en N ij kerk aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid het verzoek gerigt om bij de aanst. zomerdienstregeling op den Cen- traalspoorwegden eersten trein van Kampen op Utrecht zooveel te vervroegen dat deze on geveer te 8.80 te Utrecht aankomt, teneinde aansluiting te verkrijgen met de snelle vroeg- treinen, die te circa 9 uren van Utrecht naar een aantal plaatsen des Rijks vertrekken. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is een muntbiljet groot f 10door een onbekende onder de letters N. N. (postmerk Amersfoort van 15 dezer) tot voldoening van te min betaalde successiereglen ingezonden. Men meldt uit Amsterdam aan de Prov. Zwolsche Ct d.d. 17 Maart. Op de beursin den suikerhoek, is heden het gerucht verspreid, dal de firma A. E. de Wil k Zoneneens de steunpilaar van den Nederlandschen suikerhan del tengevolge van het vonnisZaterdag jl. door de regtbank alhier tegen de firmanten Ledeboer en Dudok de Wit uitgesproken, na 152 jaren in glans en glorie te hebben ge werkt na liquidatie der zaken zal ophouden te bestaan. Zooals bekend is, zijn beklaagden in appél gegaan. De algemeenekerkeraad der Neder). Her*, ge meente te Gravenbage heeftin een adres aan de Tweede Kamer tegen de belasting op dedoode hand, die vergadering opmerkaaam er op ge maakt dat wel de gebouwen met aanboorige er*eo en tuinen uitsluitend dienende tot inrig- tingen van booger middelbaar of lager onderwijs enz., maar niet de inrigtingen zelve onder de vrijstelling van die belasting zijn begrepen. Het gevolg hiervan zal dus zijn dat wordt het ontwerp aangenomen zooals hel bier ligt de overige onroerende goederen inschrijvingen op hel grootboek eu veidere geldswaarden door bedoel.ie belasting zullen getroffen worden en alzoo niet in het genot van vrijstelling zullen deelen. Die zelfde redeoen nudie hier tot deze vrijstelling leidtbeslaat in gelijke male met betrekking tot de fondsen en overige bezittingen aan de inrigting der scholen behooreode welke tot hetzelfde doel zijn bestemd. Daaruit toch worden de kosten van onderhoud voor die ge bouwen gevooden de jaarwedden van de onder wijzers enz. besneden en in één woord alles betaald wat tot de instandhouding en den bloei van die inrigtingen van ouderwijs zou kunnen strekken. Waarom bier een uitzonderiug gemaakt werd ji adressant dus niet duidelijk. De Amsterdamsche politie zal in 'l vervolg signaalhoornsin plaats van signaalfluitjes hebben, 't Geluid der fluitjes werd nagebootst. In de Vereenigde Stalen is eene nieuwe zamen- stelling der rolschaatsen gevondenwaardoor deze op gewone stralen en wegen bruikbaar zijn. De wieltjes slaan inplaats van er onder naast den voet en de voetganger kan zonder inspanning met dezen pedomolor in denzelfden tijd den dubbelen afstand van den gewonen s'.ap afleggen. Om eijeren lang goöd te houden werpe men ze gedurende eenige oogenblikkeu in eene oplos sing van salicylzuur in met water verdunden wijngeest en droge ze daarna goed al. Bij Maarssen is een boerenhuis verbrand door dien een petroleumlamp met het slroo in aan raking kwam. Eene tachtigjarige vrouw werd met moeite gered. Te Oosterwolde is een jongmensch die met twee kameraden een paar bejaarde lieden van eene veijaringsvisile te buis had gebragtvan eene brug gevallen en verdronkeu. Wat een hemelsbreed verschil bij de exploi tatie der liamwaylijoen tusscben hoofd- en hofstad. Daar een weldoorvoedwelvarend uitziend dravend paatdenpersoneel en een nel onder houden rollend materieel; hier paaiden, waarvan het maximum van werk wordt genacht en waai- aan bet minimum van voedsel woidl gegeven verwelooze wagens en in schamele plunje ge stoken conducteursireo moet er echter de diieclie niet te lastig om vallen; bij de ver- pligiingdie op haar rust, om 's winters de dienst voort te zetten moet zij alles uilzuinigen om de kosten ten minste te kunnen dekken. Een geduchte concurrentie hangt haartot overmaat van rampboven hel hoofd door de verbioding van hel Rijnspoorwegstalion met Scbeveningen. Hard wordt aan bet leggen der baan gewei kt om tegen dal de diuktv begint gereed te zijn. De weg sluit zich onmiddellijk san het slation aan loopt in regie lijn langs Koekamp, Mtlieveld, Koningskadeoost tijde van het Kanaal kei terrein van de schietoe feningen over de Sptank, langs den nieuwen weg tol over het gemeenlebadbuis. Stoom wurdl aU trekkiacht gebruikt en in 20 minuten brengt u de llijnspouiwegmaatscbappij voor 25 cents in de eerste klasse ter plaatse uwer bestemming, wat een giool gerief voor al die Amsterdammers zal zijndie aan bet zeestrand veipooting en verademing komen zoe ken en die, door een walei kuur of door kuurt jes van vrouw en dochters gedwongen daar een season door te brengen, toch twee of driemaal per week heen en weèi reizen. Men heelt bet wel niet druk, maar men kan toch zoo lang met van zijn zaken at. liet poseert ala mm nn en dan Staar Amsterdam uiuel men krijgt dan zoo hel air van a busy-man. Ik zag er den vorigen zomer naar hel station tijden bij voor keur in een open rijtuig soms mei twee paaiden bespannen verdiept in de lectuur van een groot blad. En voorlaan de tram Welk een gerief en welk een besparing van tijd zal dat voor ben zijn I Mij is verzekerd dat er ook gelegen heid zal wezen om bagaadje te vei voeren en men die althans binnenslands direct lot Scheveniogen zal kunnen laten inseinijven. Dat zou nog zeer hel gemak bevorderen. Van het bataljon mineurs en sappeurs, zal aan 7 onderofficieren vergunning worden ge geven, om, overeenkomstig de nieuwe bepa lingen daaromtrent, in bel huwelijk te treden. De huzaar van het 2e Regiment T. F. v.d. A. is beschuldigd van moedwillige verwonding, overgebragt naar het huis van burgeilijke en militaire verzekering te 's Bosch alwaar hij voor den krijgsraad zal moeten lei egt staan. De desinfeqtie der troepen die in Ruslapd uit Turkije terugkeeren geschiedt op de vol gende wijze; In zes spoorwegwaggons van koop goederen van binnen met vilt bekleed en her metisch gesloten wordt de 6loom der locomoiiel door een geleidiogspijp gedreven. lede com pagnie brengt er zijne kleederen in en des'oom wordt erna het ontbonden van vier cartouches desinfectantesgedurende 45 minuien doorge jaagd. Na een verblijf van nog 25 min. in den gesloten wagen worden de kleederen uit hare ruimte, waar de temperatuur boven de 100° C klimt, verwijderd. Op weg van .Schiedam naar Dellshavcn is iemand aangerand door een man die roet den uittoep «zet af" plotseling uit eeu heg te voor-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2