desniettemin van dien in de diepste ellende ge- storten man de voldoening van de verplegings- kosten. Toen de aanmaningen vruchteloos bleven, klaagde het bestuur van het Godshuis heui aan ter sake van «pliglverauim als vader," en de regtbank van politie veroordeelde hem lot dertig dagen dwangarbeid. Bekend is de anecdote van den mandie toen een Indiaan hem wilde scalpeeren sicli bukte en rijne pruik terug liet in de handen van lijn verbaasden aanvaller, en evensoo die van den machinist eener locoinoiieidie niet kon vei hinderen, dal hel door hem bestuurde 8toompaaid een man dien hij had tien vallen het been aireed, maar tot zijne verwondeiing den man sag opslaan, het algereden beeu dal van hout was vervaardigdop den schouder nemen en weghinken. Maar in geen van beide gevallen werd het geregt in de raak gemoeid. Dit deed echter onlangsin een soortgelijk geval rekere mrs. Gamble uit Bethnalgieen eene wjjk van Londen. Met een zakdoek met bloed bevlektvoor den mond verscheen rij voor den rechter in YVorshipstieel en klaagde haren uian aan haar twee landen te hebben uitgeslagen. De regter daagde den heer Gamble voor richom hem voor dit woordleil naar behooren te straften. Dere echter nam twee getuigen mededie verklaardendal mrs. Gamble valscbe tanden droegeu een toevallig ter lereglrilliug tegenwoordige geneesheer legde na een nauwkeurig ondertoekde verklaring al, dat de vrouw reeds geruimen tijd hare tanden had gemist. Gamble kwam dus met eene boete vrij. Omtrent ecu moord te Uoornsterrwaag ge pleegd worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. Zaterdag 12 April hield de land bouwer 11. S. Landmeter te rijnen buire eene openbare verkooping van vee en boerengereed schappen en hoewel er bij dergelijke gelegen- beden nog al eens gedronken wordt, liep alles daar ter plaatsie in gewenschte orde at. Naafloop van den verkoop ging L. een paar afwonende familieleden uitgeleide doen tol den kastelein Hulst, ongeveer 5 minuten van rijne woning, om daar samen een «alscheidsslokje" te gebrui ken. Eenige oogenblikken daarna verschenen er ook de beide knechten van L. De tweede knecht van L.de Jong, 18 jaren oud, had in den jongsten winter eenige lieldesbetrekkingen aangeknoopt met de dochter van den kastelein waar dit gerelscbap nu aanwezig was. Hij was later in rijne verwachtingen bedrogen, omdat hij op rijn herhaaldelijk verroek om de ver keering voort te rellen steeds een atwijrend antwoord ontving. Volgens verklaring van de dochter, moet bij reeds vroeger een paar malen hebben gedreigd haar te zullen «doorsteken", als zij het waagde met een ander te gaan en op dien noodlottigen avond bezigde bij her haaldelijk uitdrukkingen hoewel hij toen geen enkele maal met baar noch rij met hem een gesprek heelt aangeknoopt. Het scheen evenwel dat zekere J. B., die ook ter plaatse aanwezig waseen goed oog met de dochter gewisseld had en dit den hartslogt van de Jong in be roering heeft gebragl ten minste zoodra deze iets van den vertrouwelijken omgang van hen merkte, heelt bij getracht hel voorwerp zijner lieide te mishandelendoor haar tegen talel en kast te duwen, lol hij rijn mes trok en op haar afging. J. B. ontzet baar en voert baar buiten de kamer, waarin de Jong nu als een razende rondtierten onmiddellijk zijn meester, die rustig bij de tafel dit alles bad gadegeslagen, aanvalten dezen met twee forsche steken als het ware de hersenpan kloofttengevolge van welk bloedverlies de ongelukkige eenige uren daarna sliert. Wel zich bewust, dal er iets oumeuscbelijks was voorgevallenwaagde bij het niet, de weduwe van zijn meester met hare 3 kinderen van wie de oudste pas 5 jaar oud iste bezoeken maar zond hij zijn jongeren broeder den volgenden morgen om zijne klee deren te halen doch deze kwam onverrichler- zake terug uret de boodschap (door bemidde ling der justitie, die inmiddels verschenen was) «dat de Jong ereis bij zijn boer moest zien omdat 'l niet zoo best met hem was." Dit overleg gelukte. De Jong ging heen en werd door een veldwachter gearresteerddie hem bij het bed bragtwaarop bij zijn meester als een lijk terugzag. Ontroering maakte zich van hem meester doelt onmiddellijk daarna werd bij naar Heerenveen gevoerd waar hij zijn misdaad voor den officier van justitie bekende. Omtrent het bal ten hove op Zaturdagavond jl. wordt uit Amsterdam gemeld H. M. de Koningin ontlokte bij het binnen treden bijna een kreet van bewondering door haar keurig toilet eu aanminnig van geluk stra lend voorkomen. Gekleed in een sephir groen zijde kostuum waarvan de prachtige sleep met een driedubbele tij volants was bezet en waai- over een overkleed van zwarte Mecbelsche kan ten een prachtigen weerschijn wierp, geleek H. M. een nimldie zich voor eenige oogen blikken aan 'l zilte nat onttrokken bad om een bewonderende bevolking zich een oogenblik in haar verkwikkenden aaublik te laten ver lustigen. üm den geheel onlblooten hals droeg de Koningin een prachtig snoer diamanten de kleine hand was bedekt door witte handschoenen nrel een ontelbaar aantal kleine knoopjes die ook een groote gedeelte van den prachtig ge- vormden ronden arm bedekten. De kleine voelen waren in wit satijnen schoen tjes met diamanten rosellen omsloten teiwijl een duizendvoudig schitterende diadeem van diamanten hel hooid als met een aureool om straalde. Een groen zijden waaijereveneens met kanten en waaraan een agraffe van robij nen voltooide het toilet. H. M. droeg de haar door den Koning van Portugal geschonken Isabella-orde op de lin kerborst. 's Konings zuster, de Groothertogin was ge huld in wil satijn rijkelijk met bloemguirlan des bezet en had een couronne van levende bloemen in het haar. Omstuwd door al de gezantendie oogen- blikkclijk hier vertoeven, maakte deze stoel op weg uaar de balzaal een schitterend eflect. In de troonzaal nam bel Vorstelijk Huis plaats onder de enorm groote scbouwewaar anders de troon slaat en die nu met spiegels en groen versierd was. Aan het andere einde der zaal was achter groen en spiegels verborgen hel muziekkorps der grenadiers en jagers, dat hel bal doorzijn uitstekende staimuziek zoude opluisteren. De leidiug van het bal was opgedragen aan den beer H. Kinkesdansmeester te dezer stede die daartoe was uitgedost in zwarten rok korte broek, zijden kousen, heuid met jabot, steek en staatsiedegen. Even negen uren werd door Z. M. het sein tot aanvang van hei bal gegeven. HH. MM. hebben niet gedanst maar zich den gebeelen avond minzaam met verschillende gasten on derhouden. Te lij ure verlieten HH. MM. de balzaal om zich naar hunne bijzondere vertrekken te begeven. Tol ongeveer 1 uur bleven de gasten bijeen. De neger heet vrij burger der Uniemaar al zijn rechten worden hem in het Zuiden door geweld en willekeur ontnomen, liet systeem daartoe aangewend, heet met een eigenaardig Amerikaansch woord bulldosing. De etymologie van dit woord is aldus. Een slierzegt men heeftals hij ziek iseen kolossale dosis medi cijn noodigveel meer dan een mensch even zoo heeft de neger, die niet deugen wilveel krasser tuchtiging noodig dan een blanke hem behoort dus een dosis zweepslagen of andere middelen van dien aard te worden toegediendnaar analogie met de stieren. De zuidelijke democraten handelen trouw naar dit liefderijke beginsel. De negers hebben slem- recht maar als zij niet stemmen willen voor democratendan worden een paar hunner dood geschoten. Als zij in hun vereenigingen ol ver gaderingen denkbeelden verkondigenwaarmee de democraten niet ingenomen zijn dan worden zij beter ingelicht door middel van dc zweep het geweerden bijl of Je hooivork. Hun eigen dom is geen oogenblik zeker. Een negerdie een blanke vrouw trouwt, wordt aan een zware misdaad schuldig geacht en voor een jaar of vijf gevangen gezet. Dat alles geschiedt in het land der vrijheid. Aan den Minister van Financiën is het vol gende stuk gezonden Amersfoort, 1 Mei 4879. Excellentie I Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekendenveeljarig gevestigde rustige burgers van Amersfoort, dat de eerslonder- geteekende Donderdagavond 24 April en de laatslondergeteekende Vrijdagmiddag 25 April ontvingen waarschuwingenals inliggende tot betaling van hun personeel, datum dragende Zaturdag 19 April, dus zes dagen na datum bezorgd, waaraan zij niet vroeger dan Dingsdag 29 April gevolg konden gevenaangezien het kantoor des Ontvangers ZaturdagsZondags en Maandags gesloten is. Tot hunne verbazing ontvingen zij Dingsdag- ochtend 29 April aanmaningenals inliggende datum dragende 20 April (onduidelijke 0.) Toen zij Dingsdag 29 April bij den Ontvanger kwamen orn ic betalen, eischic iiij niet alleen de 5 c. voor de waarschuwing, maar ook de 1(J cents voor de aanmaning, en wilde zonder deze 10 cents geen betaling aannemen. Adressanten solhciteeren beleefJelijk de over weging van Uwe Exc. op deze onregtvaardige handeling des Ontvangers en verzoeken Uwe Exc. hem dit te kennen te geven en te bevelen deze onregtvaardig betaalde 10 cents, met excusesaan ons te restilueeren. Tevens grijpen wij deze gelegenheid aan om Uwe Exc. te meldendal deze Ontvanger een voor het publiek zeer naar en ongezond kantoor houdtalwaar het publiek op eenen steunen grond bij barre winterkoude en op bekrompen plaats moet slaan, terwijl ook hel inwendige van zijn kantoor zoo klein en vervallen isdat dit als eene schande vooreen Rijkskantoorkan worden aangemerkt, des te teleurstellender voor het publiek omdat de vorige Ontvanger een zeer ruim en volmaakt kantoor hadwaarover het publick hoogst tevreden was. Ofschoon zeker ruim genoeg bureaukosten genietende en in de gelegenheid geweest zeer geschikte huizen te huren of te koopenschijnt de Ontvanger aan verregaand overdreven eco nomisch eigenbelang te lijden. Uwe Exc. gelieve door een Uwer ambtenaren een onderzoek naar den onhoudbaren toestand van zijn kantoor en wachlplaals voor het pu bliek te doen instellen. 't Welk doende G. HUBEHS, Dzn. A. KAMERBEEK. AMERSFOORT, 1 Mei 1879. Z. M. heelt benoemd tot Kominandant der bereden artillerie, den kolonel F. F. Sleenberghe kominandant van het regiment rijdende artillerie; en benoemd tot Kominandant van hel regiment rijdende artillerie den luit.-kolonel J. J. C. baron Taets van Amerongen. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van den Lekdijk Rovendains den Heer W. A. van Beeck Calkoenen tot heemraad in den Dijk- stoel van den polder Arkeuihecn, den Heer C. van 't Klaphek. Onze voormalige stadgenootde heer B. A. Sidtjréis gisteren benoemd tot Inspecteur van politie te Zwolle op eene jaarwedde van I' 10(H). Tot dusver was hij aldaar Inspecteur van politie titulair. De officier van gezondheid 1e kl. J. J. Rorst, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te llellevoetsluis en gedetacheerd te Rotterdam wordt met den 15 Mei aanstaande op non-acti viteit gesteld en met den 10 daaraanvolgende vervangen door den olficier van gezondheid 1e kl. P. C. fiuyze. De uilslag der verkiezing op Dingsdag jl. van elf leden voor hei kiescollegie der her vormde gemeente te Amersfoortwas als volgt Herkozen zijn de hceren11. Rosenstok W. van EsveldG. J. van EijbergenC. Maas L. Siddré. Herstemming voor G ledenop Dingsdag 13 Mei 1879 lusschcn de heerenJ. Bokhoven J. van Apeldoorn, J. G. Leinwcber, J. de Roos, J. Laseur, II. W. de Ileus, E. S. Bijtelaar, G. Valcwink, J. J. Vetter, J. Zandijk Jr., Mr. J. van der LeeuwL. van Zwol. Toen aan het slot der voorstellingen op Maandag en Dingsdag jl. van het circus Sanger te Amersfoort de kooiwaarin de leeuwen waren werd vertoondheelt zich de leeuwen temmer Maccomo niet in Je kooi hegevenin gevolge te dien opzigte te kennen gegeven ver langen der plaatselijke autoriteit. Het Handelsblad behelst het volgende Ten behoeve van den bouw eener kazerne te Amersfoort zal eeilang een gebouwtje wor den afgebrokenhetwelk wegens de daaraan verhonden herinneringen de aandacht verdient. Hel is een klein jachtslot, Ilel Hoogerhuis ge naamd weleer gebouwd en bewoond door den vermaarden Jacob van Cumpenden bouw meester van ons beroemd stadhuis. Dit thans vrij vervallen gebouw bestond oor spronkelijk eenvoudig uit ccn nagenoeg vier kanten kelderwaarboven twee verdiepingen zijn opgetrokken. Langs een dubbelen stoep treedt men in de eerste verdieping, vanwaar een smalle trap naar de bovenzaal leidt, die lot slaapkamer was ingerigt. In deze kamer is hel oude decoratief nog gedeeltelijk aanwezig daar bevindt zich een bedstedeversierd met geschilderde lestoenen en met drie vakken waarin vruchten zijn afgebeeld. Onder het mid denvak leest men de Spaansche spreuk El lodo es nada (alles is niets.) Boven de acht kleine

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2