.h2721. Dingsdag 6 Mei 1879. Uitgever: A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort K e ii ii i s g e v i u r. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan AMERSFOORT Gezien art 1 der wel op de Schutterijen van den li. April 18*27 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder ingezeten van hel Rijk, die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25»1" jaar is ingetreden en zijn 31*10 niet heeft voleindigdtot het uitoefenen van den schutterlijken dienstingeval hij daartoe door hel lot geroepen wordt, verplicht is. Gelet op de.nadere reglementaire bepalingen zoo bij Zijner Majesteit* besluit van den 21. Maart 1828 (Staats blad No. 6), als anderszins, tot invoering van voorzegde wet gemaaktbenevens hel koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 53); Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat ter aangifte lot inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingezetenen zonder onderscheid geboren in het jaar 1834 waaronder niet alleen alle Nederlandersbinnen dit Rijk gewoon verblijf houdende, zijn begrepen maar ook alle vreemdelingen welkehetzij door eene uitdruk kelijke verklaring of wel door hel werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van buil beslaan hel voornemen om zich binnen deze ge meente te vestigen aan den dag hebben gelegd Dal wijders alle vreemdelingen alsook alle Neder landers mitsgaders de gepasportnerde militairen ge- boren in de jaren 1833 lot en met 1845 welke sedert «I- in liet vorig jaar gedane inschrijving va>lr woonplaats alhier hebben gevMigd of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijfbeschouwd moeten worden hier te wonen tol deze aangifte gehouden zijn al ware hel ook dal zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegevenaan de loting voldaan, ol ook een nuniincrverwisselaar gesteld hebben Dal diegenen welke in meer dan eene gemeente bun gewoon verblijf houden, gehouden zijnzich ter in schrijving aanteiiieldcn daar waar eene dienstdoende Schutterij bei-taalof daar waar zij voorde belasting op hel personeel zijn aangeslagen terwijl de studenten geéinplooicerden in huilen van negotieklerken van notarissen advocaten enz.bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeentealwaar zij hunne studie houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geémploieerden aan het provinciaal Gouvernement, en alle andeien, al wonen zij eldersin de plaats alwaar zij hunne ambts betrekking moeten uitoefenen die buiten 's lands stu- «Ireien of werkzaam zijn in de gemeente hunner vorige woonplaats de builenlands-zeevarcnden in de plaats waar zij hun wettig domicilie en de aan boord wonende schippersin de gemeente alwaar zij liet laatst hunne vaste woonplaats gehad hebben of wel wegens perso- ziecl mobilair of hun vaaituig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen Dat door iederdie zich lol die inschrijving aan meldt, eene geboorteacleof bij ontstentenis van dien eene acte van bekendheid of een ander wettig bewijs waaruil zijn juiste ouderdom kan blijkenbehoort te worden overgelegdterwijl diegenenwelke van hunnen onderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, onverminderd het recht van den inge schrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken Dat de registers ter inschrijving op Donderdag, den 15. Mei aanstaande geopend en op Zaterdag 31. dier maand gesloten worden terwijl zijdie bevonden wor den zich niet vóór den 1. Juni aanstaande te hebben doen inschrijven ambtshalve door het Restuur worden inge schreven door den Schuttersraad lot eene geldboete verwezenen bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving gecne redenen Int uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aanzien bestondenzonder loting bij de schutterij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden ten raadhuizc op Donderdag, den 15. en Zaterdag, den 17. Mei 1879 telkens des morgens van 10 tot 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden ten tot deze aangifte vastgestpl- den tijd zich ten nutte te maken en daardoor te voor komen dat op hen de straffen wegens het verzuim van inschrijving bij art. 'J der wet op de Schutterijen v«r- meldworden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kiudcren in het afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algcmcene rol der Schullcrg zijn gebrachtdoch sedert dicu tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de be voegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en alzoo in de eerste klasse der voor dit jaar oplemaken algeineene rol moeten gerangschikt wordenbij deze opgeroepen om van dusdanige verandering van omstan digheden kennis tc geven aan het Gemeentebestuur, of wel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aantevangen inschrijving, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dus vóór den 15. Mei aanstaande zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbendeingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen dadelijk vol gens art. 1 van het koninklijk besluit van den 7. Sep tember 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij wor den ingelijfd tegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroepen alles onverminderd de toepassing van de strafbepaling bij art. 1 der wet van 6. Maart 1818 (Staatsblad No. 12), bedreigende eene geldboete van hoogstens f50 en eene gevangenisstraf van hoogstens drie dagen hetzij afzonderlijk of samen genomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 1. Mei 1879. Rurgemeesler en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris VAN I'ERSIJ.N. W. L. SCHELTUS» LUST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amert/oort en arrondutement over de le Helft der maand Apiil 1879. plaats van nankn dkr gp.adkksskcrden. bkstkmying t. J. E. BiarschersAmsterdam. 2. A. Rijnders 3. Wed. Appenheem 4. M. Materde Bildl. 5. W. Pulhout Houten. 6. T. van SlootenRotterdam. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor le Amersioort. Extract der Amsterdamsche Feesten. Ontzettend is volgens mededeelingen die men eenig vertrouwen kan schenken de som die op iederen dag der leestweek in de drie beioemde calé's zijn ontvangen. Wtj mogen die niet noemen Bonder er bij te denken dal men le doen heelt met een cijler uit het lijk der labelen trouwens boe weinigen zouden hel gelooven als men hoort dal in elk dier calé's gedurende de leestweek 1 50 a f 00,000 is verteerd. «Kievits-eijeien schreeuwde er een jonk man van 3 zesjes, die, zooals de Drentsche Assessor zou gezegd hebben de wenkbraauwen onder den neus droeg en bij at erals cou- sumeerend virtuoos, twaalf op in drie minuten. Op de spijskaart stonden zij genoteerd «drie kievits-eijcren 60 cents." En dat scheen niets anders dan de inleiding van zijn aanval op de keuken want niet hartstogieltjker greep een onverzadelijk roman-lezer naar de eeiste afleve ring van een werk van Dickens als onze «feest vierder" naar de zwarte portefeuillewaarin Krasnapolsky de «menu" van den dag had neet gelegd. Met wellust dwaalde zijn oog rond in de 4 kolommen dier.menu en sprong van hel bordje schildpaddensoep op de croquettes van de spie- ge leijer en op de Pommersclte ga n zen borstvan den kallskop a la financier op de kalfslever met rozijnen-saus van de ossenhaas a la jardinier op de lamsbout met Bourgogne-saus van hel piep kuiken op de rotgans, van de Majonaise van kreelten op de palingrollade met citroensaus, van de salade op den diplomaal-pudding. Waarmede, na de kievitten-overturete beginnen en waarmede te eindigen De klok sloeg twaalf uren toen ik den jongen Nederlanderdie straks een grooten zondaar tegen hel 10de gebod zou worden, verliet, en in gedachten zag ik hem in het nachtelijk uur vóór mij, de bres beschouwende, die de ectste dag van de «joijeuse inkoruste" van Z. M. den Koning en H. M. de Koningin in zijne poite- monnaie had aangebragt. De eerste dag nog gevolgd door zeven dito Die met den ring van Gijge» gewapend vóór de Amsterdamsche leestweek in menige binnenkamer onziglhaar toehoorder was geweest van intieme gesprekken tusscben man vrouw en dochters, zou bemerken dat de broodwinner toen tot een voorwerp van diep medelijden werd gemaakt. Gala-komedie, gala-concert in Feliz Meritis gala-hotbal enz. enz. alles in gevarieerd gala- toilet I Maar gevolgd door eene desperate gab-rekeningtegenover eene schriele anti gala-beurs 1 Hoe kort duurt de triomf door vrouw en dochters behaald hoe lang misschien de ellende, die daardoor later bet huisselijk leven verbitterde. Zóó wordt niet alleen des broodwinners geld maar mede ter wille der ijdelheid zijn naam en zijn eer verspeeld De Gron. Ct. behelst «Hel feest der leesten, waar ieder zich op spitste zou echter zijn de cour en het bal ten bove. Maanden en weken te voren werden alle kruiwagens in het werk gesteld om eene uil- noodiging maglig te worden. Met g'»nd weiden zij betaald, maar, zooals hel meermalen gaat, de grootste verwachtingen worden hel lichtst bedrogen. Men klaagt thans over de dichte drom men die elkander in de «Mott-szaal" verdron gen men lluislertdal de buffetten slecht voor zien waren niets dan schoon water cham pagne en plotnbièie. Aan dansen was geen denken. Een paar quadrilles konden slechts worden gelortneerd en van de talrijke gasten men zegt dat er 1600 waren geïnviteerd, kan een gioot deel zeggen: »Ik ben te Rome geweest, maar ik heb den paus niet gezien." Bijzonder heid van het bal mag ik niet onvermeld laten, 'l Was tut nu toe eene zeldzaamheid dat een journalist werd toegelaten op den conr 'maar dat een correspondent werd getolereerd op een hoibal, is eenig. Indien ik niet de kaan had gezien, waarbij de corresponJent van het Rolterdamsch Nieuwsblad, de heer Schiirrmann was uilge- noodigd door Graaf Dumonceaudan zou ik de juistheid van het berigt zeer hebben betwij feld. Intusschen het is een feit. Eere, wien eere toekomtde man beeft zich handig van zijn taak gekweten sterker nog weldra zal zijn borst prijken met hel ridderkruis van de orde van Monaco. Men moet klcerensuiid en journalist wezen om het in ons land zoover le brengen. «De hooldstad is tot baar rust wedergekeerd ter beurze schachert menweer in effecten en ieder doet hel zijne, om, wat in de atge- loopen week teloor ging, weer te verdienen. Men kan zich geen denkbeeld maken van de drukte, die in de calé's en restauiaties die als paddestoelen uil den giond oprijzen - beersebte. Men moet er zich over vei bazen, hoeveel geld die eigenaars in koite jaren weten le oogsten zoo eindigt een dezer lieeren" met 1 Mei zijn lunctie van kasteleinde man heeft 2 prachtige paarden 3 diio koetsen een pal- fenier en koetsier aangeschaften zal zoodoende aan het jonge Amsterdam leerendat niets verstandiger is dan zijn bittertje thuis te drinken, of koffiehuisbouder-kastelein te worden." Politieke Revue. Men is allerwege ingenomen met de verkiezing van Prins Battenberg tot Vorst van Bulgarije. Neef van den Kussischcn Keizer, officier in het Pruisische leger en goed bevriend met hel Oos- lenrijksch hof, acht men hem den juisten per soon om den jeugdigen Staal, in vrede met hel buitenlandtol bloei en ontwikkeling le brengen. De Bulgaren waren reeds voor den oorlog een wild boosaaidig volk en door den oorlög met zijne bloed- en gruweliooneelen is hel èr zeker niet beter op geworden. Wat men van' tijd tot lijd over hunne bloeddorst en Wreedheid heelt gezegd, is maar al te waar, 'etf,Jhët 'ftl een i moeijelijke taak zijn hen aan rê^él'Tfé ofde te 1 gewennen. Het streven naar dit doeldé bitrnen- j Ludsche aangelegenheden op hechter grondslagen

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 1