te brengenzal een der eerste eischen lijn welke den nieuwen Vorst wordt opgelegd on slaagt hij er in dit op zich zeil reeds zoo groote werk tot stand te brengen dan zal hij niet alleen aan Bulgarijemaar ook aan de zaak der inensch- heid een giooter dienst bewijzen, een veel grootere dan wanneer het slechts zijn streven mogt zijnzijne grenzen nog verder naar hel Zniden uit te strekken. Het is voor niemand een geheim dal op dezen oogenblik generaal Gurko een soort van vice- keiter is, eo dal, althans gedurende eenige maandenhet stelselwaaronder die magtige ambtenaar de Bussen wil doen leven eender strengslen zal zijn. Krijgsraden zullen ingesteld doodvonnissen zullen voltrokken wordenen weldra zal men hooren van het ophangen en doodschieten van een aantal menschen tegelijk. Volgens deGolos zou de gouverneur-generaal, om te beginnen, voornemens zijn li,000 per sonen te Nischin Novgorod doeo inschepen voor Siberië. Al deze maatregelen al die ijse- lijke beleugelingswettenstemmen niet overeen met het zachtaardige gemoed van Alexander 11 Na hetgeen gebeurd is, erkende de Czar wel dat door zachtheid de gemoedereu niet tot kalmte konden gebragt worden en om hem te dienen ontbood hij zijnen getrouwen Gurkoeen gene raal wel bekend als uiterst strengals onver zoenlijk een soort van berlog van Alva in onze dagen de souverein zeil echter kon en wilde niet aanschouwen wal door Gurko zou gedaan worden en verliet de hoofdstad. Allerlei Door het kantongeregt te Meppel zijn veer- tien dames en heeren uit Dwingeloleden eener rederijkerskamer veroordeeld ieder lot eene boete van 13 wegens plakken in eene tapperij 1 Eenigen tijd geleden werd te Brussel veel gesproken over de arrestatie van een bende gaauwdieven bijgenaamd de fluweelen Vesten die in het centrum van een der volkrijkste wijken van de hoofdstadbijgenaamd de oude Duivelshoek, hun kwartier hadden opgeslagen. De Brusselsche regtbank heeft in de jongste dagen verscheidene ledea dezer bende ver oordeeld van 4 tol 40 maanden gevangenisstraf. De dames van drie Parysche schouwburgen, Gymnase", Vaudeville", en «Palais Royal", hebben een sociëteit opgerigt de «club des Rieuses". Mannen worden er onder geen enkel voorwendsel toegelaten. Art. 4 van het reglement verbiedt ten strengste, dat op de maandeiijksche diners (want iedere maand dineeren de dames) van het mannelijk geslagt anders zal gesproken wordendan om zijne gebreken in hel licht te brengen. Donderdag jl. werd voor het hof te Arnhem de zaak behandeld tegen G. Nieuwenhuis, A. Jongman en K, Nieuwenhuis beschuldigd van moord op twee bedienende beambten Basting en l)e Liefde in de waarneming hunner bedieningde eerste bovendien van dielstal bij nacht in een bewoond huis, met inklim ming gepleegd. Van de 41 getuigen werden er in de morgen- zitting 12 gehoord die allen getuigenis afleg den overeenkomstig de in de acte van beschul diging opgenomen verklaringen. G. Nieuwenhuis ontkende, dat hij den dief stal van het geweer had gepleegd en allen ont kenden dal zij vroeger tegenover de verslagenen bedreigingen hadden gebezigd. Hun toon is dikwijls vrij brutaal. De procureur-generaal eischte voor de drie beschuldigden levenslange tuchthuisstraf. De Gasbronnen te Oosl-Liverpool in Colum- hiana-GountyOhio, mogen zonder overdrijving tot de werefdwondeien gerekend worden, luidt een Amerikaansch verhaal. Zij bevinden zich gedeeltelijk in de stad, gedeeltelijk in de naaste omgeving en leveren de grondstof voor de ver lichting en verwarming van de geheele stad voor niet meer kosten dan voor het opvangen en leiden van het gasdus bijna voor niets. De straatlantaarns branden daarom op klaarlichten dag zoowel als te middernachtwant het kost niets om ze te laten branden terwijl hel uit- draaijen en weder aansteken betaald zou moeten worden. Het licht wedijvert in kracht met electrisch licht. Alles wat er overigens in de stad verstookt wordtis desgelijks gas. Door buizen wordt het in de fournuizen en kagchels gebragtwat maar gekookt of warm gemaakt moet worden, wordt het met gas gedaan. Twee en twintig groote fabrieken meerendeels voor aardewerk en fijner dergelijk goedwaardoor 2,000 menschen aan den arbeid worden ge- houden, worden door gas gedreven. Wal de duurzaamheid van den toevoer betreftont stroomt hel gas aan de eerst ondekle bron dus de oudste nog met dezelfde kracht en voor treffelijkheid als bij hare opening voor twintig jaren en ook bij de later geopenden is er geeu teeken van eenige vermindering te bespeuren. Het is kluchtig, wanneer men zich voorstelt dal Oosl-Liverpool voor twintig jaren met duur maar slecht gas verlicht werd, terwijl men geen slap doen kon zonder over den on- uitputlelijken voorraad van het beste natuur lijke gas heen te loopen. Het ellendige gehalte van het kunstgas was bet, dal in 1856 aan leiding gat tot bet ontsluiten van de eerste, 450 voel diepe bron. Door onvoorzigtigheid ontstondennaar tlians gemeld wordt de vreeselijke branden, waar door Orenburg werd geteisterd. Niet minder dan 949 huizen werden vernield voorts 2 ker ken, 1 moskee, 4 molens, 292 winkels enz., het meisjes-gymnasium hel pro-gymnasium enz., enz. De Czaar heeft reeds eene gilt van 10,000 roebels teu behoeve der noodlijdeuden toegezonden. Een zonderlinge weddingschap heeft in een restauratie te Parijs tusscheu eenige heeren en twee negers plaats gehad. De twee zwartjes van Haïti geboortig namen aanzes uren achter elkander te eten en werkelijk begonnen ze ten 12 uur 's middags en stonden om 6 uur van tafel op. Deze heeren hadden 100 achtereenvolgens opgepeuzeld: 8 gekookte longen, 12 lamscoteletténeen ge braden kallsschijf van 8 pond3 kilogrammen asperges, een ommelel van 12 eijereneen Hollandscbe Edammerkaas, 12 pond brood en daar men niet eten kan zonder te drinken hebben de heeren slechts 15 flesschen wijn uitgedronken. De weddingschap was om 1000 Irs. aangegaan die zij broederlijk deelden. Wij durven weddendat na dit heldenstuk deze smakelijke eters niet veel uit eten gevraagd zullen worden. Door een seinwacbter op de lijn Arnhem- Velp is het lijk gevonden van een bakkersknecht uil laatstgenoemde gemeente die blijkbaar door een spoortrein overreden was. Eeu gevulde mand werd in zijne nabijheid gewonden. Onder de geredden uit de ramp van Leiden 12 Januari 1807 behoorde ook vrouwe Aleta van Zuylen vao Nijevelt, echtgenoote van den heer Frans Steven Carel grave van Randwijk, door den onderofficier bij de gewapende Leid- sche burgermacht (schutterij) Isaac Montague. Maar daaronder mag ook geteld worden haar kind, waarvan zij is bevallen den Sn Nei 1807 te Amsterdam thans nog in levende heer Lodewijk Napoleon graai van Randwijk oud- minister van Binnenlandsche Zaken en laastelijk grootmeester van hel Huis van wijlen H. M. de Koningin Sophia. In den nachttrein van Weenen naar Berlijn heelt in de vorige week een koddig voorval plaats gehad. De passagiers in een der coupé's werden gewekt door het gegil van eene damedie ver klaarde dat er «een moordenaar in den wagen" was. Men vroeg nadere inlichtingen maar kreeg van haar geen ander antwoord dan dat zij op verschillende plaatsen van haar lichaam met scherpe voorwerpen werd gestoken. Men waar schuwde den hoofdconducleur en de dame gaf in zijne tegenwoordigheid te kennen met eene door smart gebroken stem dal men haar met naalden in 't vleesch stak. Nadere inlichtingen wilde zij echter niet geven en de conducteur was ten einde raad, 'tgeen er nog niet op verbeterde toen een der heeren opstond en verklaarde dat men ook hem op verschillende plaatsen in de dij bad gestoken. De hoofdconducleur gaf last den trein bij het station dat men naderde, te doen stilstaan en bragl de dame en den heer benevens de overige passagiers van de coupé in de wacht kamer. Men stelde een onderzoek bij den heer in en 't bleek dat zich op zijn dij een zestal bloed zuigers hadden vastgezet. De dame was van pijn en schrik in onmagt gevallen en men moest den geneesheer uil de plaats ontbieden en haar onder zijne zorgen achterlaten Het schijntdat een der passagiers een niet goed gesloten flesch met bloedzuigers onder de bank had gezel en dat aan deze dieren de schrik en de varwarring was te wijten. Zeven kinderen van één vader te gelijk op één dorpschool gaande dit is zeker wel een zeldzaamheid bet doet zich thans te Beers (gem. Baarderadeel) voor j de kinderen zijn resp. 5,7, 8, 9, 11, 12 en 14 jaar oud. AMERSFOORT, 5 Mei 1879. HU. MM. de Koning en Koningin met gevolg zijn hedenochtend uil 's Graven ha ge te 11 uren aan 'l station te Amersfoort aangekomen en vertrokken te 11 uren 5 uiin. van daar naar het Loo. De Heeren Inspecteur A. Moens cn Hoofdon derwijzer II. W. dc Ileus hebben de R ij k s- Normaalschool, die thans te Amersfoort in werking treedt, met lollelijken ijver geor ganiseerd en de voorgedragen onderstaande Heeren zijn tot leeraren aan de Inrigting be noemd. Tot Directeur werd benoemd de directeur der opgeheven Leerschool, de Heer 11. W. de lleuswaaromtrent men zich groolelijks mag verheugenomdat hijmet rijke ervaring toe gerust veeljarig heeft bewezen met lust en liefde voor het Onderwij? bezield en in den volsten zin des woords geroutineerd paedagoog te zijn. Heden zijn de lessen aan de Rijks-Normaal school aangevangen. De verschillende vakken zijn op de volgende wijze verdeeld onder de leeraren dier Inrigting, dc llceren A. Ahlrichs, onderwijs in theor. en pracL zang R. Cruijlï, handtcekenen Dr. B. J. Goossensnatuurkunde \Y. J. flakkertfranschc taal H. W. de HeusNed. taal- en letterkunde J. van der Horstpaedagogiek en schrijven Dr. E. D. Pijzeinatuurlijke historie J. Radersma geschiedenis F. Rauh gymnastiek H. Versloot, aardrijkskunde; N. van Veen, rekenkunde en vormleer. Mejufvr. J. 11. Hendriks, vrouwel. handwerken De inri"ting begint met 29 kweekelingen die over 4 klassen zijn verdeeld. De 1 e klasse heelt 20 lesuren 's weeks. 2e 21 3e 24 4e 25 Dc opening der Opleiding.s klasse, tot voorbereiding voor de Normaalschoolwelke vermoedelijk nriino Junij e. k. zal plaats hebben wordt den belanghebbenden later bekend ge maakt. Let men op den aard en het aantal der vakken en da bekwaamheid der titularissen met het onderwijs daarvan belastdan mogen wij Amersfoort en ingezetenen met de verkregen Inrigting hartelijk gelukwenschen. Immersis de Voorbereidingsklasse gereeddan kunnen met de Normaalschooleen GOlal leergragu leerlingenvan beide seksenaldaar koste loos uitmuntend onderwijs genieten, daftrdoor zich voor eervolle betrekkingen bekwamenof van de aldaar opgedane kundigheden voor gansch hun leven nut trekken hij de position, welke zij in dc maatschappij zullen innemen. Ter aanst. Donderdagavond in Amicitia te houden vergadering van het Departement Amers foort der Maalsrh. «Tot Nul van 't Algemeen" worden behandeld: 1. Voorstel om het aantal lezingen met twee te verminderen en in ver band daarmede de contributie van f7.op f 5— te brengen 2. Huur van een lokaal voor de Leesbibliotheek. Wegens dc belangrijkheid der te behandelen voorstellenmag men hopen dat deze verga dering door een groot getal leden wordt bij gewoond. Naar wij vernemen zal aanst. Donderdagavond eene vergadering worden gehoudenwaarbij de in vorige vergadering benoemde voorloopigc commissie rapport zal uitbrengen nopens even- tuecle oprigting eener sleepbootdienst op dc rivier de Eem. De Heer W. G. M. Eyck van Zuylichem is door Gedep. Staten van Utrecht herbenoemd voor 6 jaren als Walergraaf van het waterschap Maartensdijk onder MaartensdijkUtrecht en de Bilt en heeft eergisteren als zoodanig den gevorderden eed afgelegd. Aan den Heer J. Meijjes Jzn., te Amsterdam is vergunning verleend tot het oprigten eener olie-gasfabriek te IJmuiden. De Heer Mr. J. II. M. baron Mollcrus van Weslkerkeburgemeester van Raarn maakt de volgende zeer iuiste opmerkingen «Volgens art. 509 van het nieuwe ontwerp Wetb. van Strafr. zal openbare dronkenschap voor de eerste maal worden gestraft met eene boete van ten hoogste f 10en kan eerst bij herhaling hechtenis van ten hoogste 3 Jagen worden opgelegd. «Algemeen zal men het voorzeker wenschelijk

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2