Een Amenkaansch blad tneldl De laatste dag van de zittingsperiode der kamers van Noord-Carolina was gekomenhet middaguur, waarop de vergadering moest ge sloten worden, naderde, en verscheidene maat regelen welke een bijzonder belang hadden voor sommige leden bevonden zich in groot gevaar, niet meer iet bespreking te tullen ge- bragt worden. Een dier leden bega! zich zonder andere formaliteiten regelregt naar de klok cn zette den wijzer een half uur terug. De voor zitter gaf bevel de klok in haar voiigen toestand terug te brengen; doch de gedeputeerdeJosiah Turnernam plaats onder de klok en daagde allen uit, er een band aan testeken. De voor zitter gelastte den deurwaarder, den heer Tur ner in hechtenis te nemen en hem voor de balie der kamer te brengen. Nu begonnen de zaken een ernstiger keer ie nemen. Hel achtbaar lid nam zijn revolver in «le hand en riep den voorzitter toe, dal hij den deurwaarder indien deze hem durfde aanraken zou omverschieten en dat hij levens den achtbaren voorzitter aan maande zijn mandataris niet ter hulp te komeu. Wij hebben echter het genoegen voegt boven genoemd blad hierbij te mogen aankondigen dat de zaak zonder bloedvergieten weid bijgelegd. Omtrent hel overlijden van den hertog van Medina Goeli verneemt men thansdat hij bij ongeluk twee kogels in den buik kreeg door het afgaan van een geweer, toen bij opdejagtwas op zijn landgoed te Guadarama zijn echlge- noote was tegenwoordigmaar zijn moeder kwam le laat om hem nog levend te zien. De hertog was nog geen dertig jaar oud. Onlangs gaf in de zitting van den Duitschen rijksdag een uitdrukking van den kaalhooldigen afgevaardigde Rickert aanleiding tol bijzouderc vrolijkheid. Hij verklaarde namelijk, met veel pathos, dat hem «de haren ten berge rezen." Daarop zei de een ander dal die spreker met een gladde kop was bedeeld. Een huis te Brussel is het tooneal geweest van een bloedige gebeurtenis. Twee personen hebben zich het leven beroofd in de volgende omstandigheden. Zekere Delaroca, bediende bij de Rekenkamer, en aan hel spel verslaafd oud 42 jaren moest binnen eenige dagen trouwen met mejuf. Jabard. De ouders van het meisje hadden verklaard dat hunne dochter niet zou trouwen met een speler, en zij hadden aan Delaroca vei boden hel meisje nog te bezoeken. Delaroca was hevig bedroefd; hij trachtte verscheidene malen zich met de echtgenooleu Ja- bard te verzoenen doch te vergeefs. Het gelukte hem het meisje over te halen tot eene bijeenkomst. Zij ontmoetten elkander bij een hunner vrienden. Beiden besloten een einde te maken aan hun leven zij begaven zich te tarnen bij een wapen maker en kochten eeo revolver. Omtrent 6 uren 's avonds zag de eigenaar van het huis door Delaroca bewoond, de twee jonge lieden binnenkomen. Een uur later hoorde men twee scholen. De inwoners van het huis snelden naar de ka mer van Delaroca. De deur was open. Delaroca lag op zijn bedeen stroom van bloed vloeide uil eene wonde aan de borst. Het meisje in een leuningstoel nabij het bed gezeten met het hoofd op de borst gebogen scheen dood te zijn. De geneesheeren en de politie werden onmid dellijk gehaald. De geneesheeren bevestigden dal de jongeling dood was; bet meisje ademde nog en eenige minuten later kwam zij lol bel bewust zijn terug en kon verhalen wat er gebeurd was. Nadat de jongeling op zichzelven een revol verschot had gelost, in de rigting van het hart bad zij het wapen uit zijn handea genomen en zich eveneens een schot in de borst gelost. De dood van den joogeliog is oogen blik Lel ijk geweest. De wonde van het meisje is doodeiijk er is niet de minste hoop haar te redden. Te Blethoin Weslfalen trad dezer dagen eene jonge dame in het huwelijk, die reeds drie harer zusters door drie broeders van den manwien zij haar hand schonknaar het echtaltaar had zien voeren. Deze 4 echtparen kunnen derhclve eene ech» broederlijk-zusterlijke quadrille dansen. Dingsdag bezocht het circus Sanger ook Hee ren veen en gaf een optogt en voorstelling. Voor beide waren van heinde en ver buitenlui geko men. 't Was een ware kermisdag. Ongelukkig, evenals in Meppelscheen er na afloop van de voorstelling eene woordenwis seling ontslaan te zijn tusschen de vreemde lieden en eenige boeren. De drank speelde natuurlijk weer een hoofd rol. Het eind was een vechtpartij op groote schaal. Den geheelen nacht door waren duitende en duizende menschen op de been vooral steeg de belangstellingtoen omstreeks balféén ver scheidene pistoolschoten werden geboorddie de hippodromisten zoo vriendelijk waren op de Heerenveeners le lossen. Te vergeefs poogden veldwacht en gewone politie de rust te hand haven. Twee rustbewaarders zijn.ernstig gewond geworden de een in het aangeziglde ander aan het hoofd door slagen toegebragl met de ijzeren pennen welke anders gebruikt worden om de tenten in den grond vast te maken. Van het gemeentehuis van Schoterland en het postkantoor, iu welker nabijheid hel circus was opgeslagen «aren vele ruiten ingedrongen of stuk gegooid. Een der revolverkogels is door het venstei binnengedrongen in den muur van eene nabij gelegen woning. Hoewel hel gelukte een paar van de meest rumoeiige vreemden in de doos te stoppen, zijn zij den volgenden ochtend losgelaten en met de anderen naar Sneek vertrokken. In hel geheel zijn zes personende een meer de ander minderernstig gewond. Een tot nog toe onbekend persoon heeft waarschijnlijk uit wraakzucht, getracht het paleis van justitie te Leeds in de lucht te doen springen. De deurwaarderdie dien dag daar wacht hadvond vlak bij den stoel van den vrederegter twee flesschen gevuld met buskruit. Eene laag van buskruit was boven dien nog gestrooid op punten in het gebouw waarlangs de vrederegter zich moest begeven. Twee schildersknechts die in een der lokalen van 'l Ooslerspoorwcgslalion te Amsterdam des nachts werkten, kwamen in het bureau van afgifte der plaatskaartjes. Zij overlegden eenige weg te nemen, om den volgenden Zondag gratis een pleizierreisje te doen. Zij dachten «uiteen kast zoo vol geladen mist men een paar kaartjes niet", doch hadden builen den bureaulist ge rekend die des morgens spoedig den diefstal bemerkte. Een leugenaar en een dief bebooren op allerlei omstandigheden te lellen. Met die ongestempelde kaartjes toch, ook al was de diefstal niet zoo spoedig ontdekt, zouden zij toch niet zeer ver hebben kunoeu reizen. Men meldt uit 's Gravenhage t Er is ook weder van de eleclrische verlich ting in 'l gebouw voor kunsten en wetenschap pen gedurende de kermis niets gekomen. Men heeft 'ter met de gewone gasverlichting gedaan. Het bestuur begreep waarschijnlijk dal 't publiek toch komt en zóo is het. Of de troep beter is dan die van 't vorig jaar of minder, beter dan die in de Vereeniging" of slechter men gaat er toch heen laute de mieux. De kermis kenmerkt zich door zeer teringachtige verschijnselen. Behalve hel Neder- landsch Tooneel met een vroolijk kermissluk waarin o. a. 't feil wordt bezongen dal een ka merlid een calé chanlant bezochtiets wal in deze dagen door de meeste volksvertegenwoor digers wordt nagevolgd wordt alleen bij Bam berg, Blaaser en Kapper, opvolgers van Judels en Bouwmeester comedie gespeeld en verder hebben we Carrédie zelf door ongesteldheid niet meewerktzoodat o. a. de Trakbener heng sten door Mevr. Carré worden voorgesteld. Overigens is er niets te zien of te hooreo wat de moeite waard is: kinderspellen een leelijk ligchamelijk onontwikkeld kindje van 15 maan den laat men als wonder bekijken en een hij zonder dik en omvangrijk man als reus. Ten slotte een woord over de decoratiën van Z. M. aan de velen die een aandeel in de organisatie der (eesten ter eere der koningin hebben gehad. Men is nogal verwonderd over het ridderkruis, onzen burgemeester toegekend wijl het geen geheim is gebleven dal deze in enkele opeigten niet in den geest des konings scheen te hebben gehandeld en er aan gedacht moet hebben zijn ontslag aan te vragen. Maar meer nog heelt men zich verbaasd over de de coraties aan de feestcommissie en enkele anderen, die niet aan bepaalde personenmaar aan de bekleeders van bepaalde functiënuit kracht van hunnen werkkring, werden toegekend. «Het oudste niet gedecoreerde raadslid" werd gerid derd onverschillig wie hij ia, de president, de secretaris de penningmeester der feestcom missie kregen (in tegenstelling met die van vorige feesten) een ridderorde niet de heeren BoerKullen Ykctna. Dat heeft de aandacht nog al getrokken. Intusscheri zalig zijn de bezitters en velen misgunnen hun de ter mis schien slechts voor korten tijd; want, naar ik hoorkomen er hier en te Amsterdam nog 40 ridderlinten «terecht." AMEKSF00RT, 10 Mei 1879. Ter vergadering der kiesvereeniging «Amers foort" van Donderdagavond jl. is met algcineene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Amersfoort gekozen de heer Mr. W. baron van Goltslein, oud- Minister van Koloniën. In de vergadering der centrale vrijzinnige kies vereeniging voor hel hoofdkiesdistrict Amersfoort waren vertegenwoordigd de aldeelingcn Amers foort, Apeldoorn en Harderwijk. Het bestuur werd door nieuwe benoemingen aangevuld en bestaat thans uil dc heeren Mr. A. L. 8. van der Koon Mesch cn R. Veen Valek te Harderwijk 11. W. 0. de Rruijn en A. G. Hoogendijk te ApeldoornDr. J. W. Sluiter te Baarn Paul A. lluet en Dr. E. D. Pijzei tc Amersfoort. Tot vervanging van den laatstgenoemden, die met 1°. Aug. zijne betrekking neerlegtis benoemd de lieer F. van Ketwieh te Amersloorl, Nadat gebleken was, dat dolleer II. C. van der llouven van Oordl voor de candiduluur be paald niet in aanmerking wenschtc te komen, is tot candidaat der Vereeniging gekozen dc Heer Mr. W. Baron van Goltstein, Oud- Minister van Koloniën, tc 'sGravcnhagc. Een hoogbejaard en werkzaam echtpaarwo nende in de St. Jorisslraat No. te Amers foort, hoopt, zooals innevenssl. adv. voorkomt, morgen Dingsdag, 20 Mei, gouden bruiloft te vieren en gaarne wordt daarop de aandacht gevestigdomdat misschien vele welwillende stadgenootcn genegen zullen zijn door blijken van belangstelling de feestvreugde dezer brave jubilarissen te verhoogen. Het is ons aangenaam te kunnen melden, dat de nello opbrengst van bel concertver leden week woensdag ten behoeve der Anna Paulowna bewaarschool gegeven, was I 7.1.28. De Heer Schweinsberg en de jeugdige dileltantcn onder zijne zorgzame leiding die de soli en ensembleslukken voordroegen en muziekaal ge noegen aan weldoen wisten le verbinden heb ben alzoo veel voldoening ingeoogsl voor bunnen ijver en bereidwilligheid die voormelde wel- dadig-nultigc instelling ten goede komt. Ds. C. II. van Rhijn, predikant te Leusden bij Amersfoort, heelt voor bet beroep naar Viissingen bedankt Uit St Petersburg wordt van gisteren zondag 18 Mei getelegrafeerd dal te Nischniwalskbij eenen hevigen stormop nieuw brand is uit gebroken. Verscheidene gebouwen van bet kroon domein onder welke ook dal van den rent meester zijn vernield. Heden woedt weder ten hevige brand in Orenburg. Een aanzienlijk deel van de voorstaddie bij den vorigen brand was gespaard gebleven is verwoest. Niettegenstaande er sedert jaren en herhaaldelijk op gewezen is, waar en hoe de zoogenaamde nieuwe modes ontstonden gaan de llollandschc vrouwen en meisjes voort zich toe le lakeien als Paiijsche griselles en cocottes; wat nog het minste zou zijn wanneer zij zich enkel bepaal den lol die weinige toiletten welke soms wei- kelijk gedistingeerd en smaakvol zijn. Hellegen- deel is rchler waar en de meest groteske <-n dwaze modes worden hel getiouwsl nagevolgd chignons die niet enkel liet hoofd misvormen maar ook zoo in hel oog vallend zijn dat men dadelijk ziet dat men met nabootsing en niet met natuur le doen heelt laarsjes met onmo gelijk dunne en lange hakjes, die iemand den gang van een trapgans geven en de aanleiding kunnen zijn tot allerlei ligchamelijk letsel cri nolines, die op een reusachligen ballon gelijken waarop een naar evenredigheid zeer klein bo- venlijl zit vastgeplaktcorsets die zóó naauw mogelijk worden digtgesnoerd de borstkas mis vormen en gevaar voor de edele organen ople veren Ziedaar enkele vooibeelden die men met velen zou kunnen vermeerdeien en die bewijzen dat er maar de eerste de beste monstruositeit op modc-teirein behoeft op le doemenom dadelijk ingang te vinden lot groote ergernis van enkelen, die zich gaarne aan de algemeene manie zonden onttrekken, maar bon grë mal gré moeten meedoen willen zij niet het treurig lol doelen van de dame die in de dagen dal de ciinolinc heerschappij voerde, dat kleedingsstuk niet wilde aantrek ken en door de straatjongens met «Holland op tijn smalst" werd nageioepen. Jk releveer verder nog dat er vele vrouwen zijn die geen gevoel of smaak voor kleuren schijnen te hebben en zich zoodnnig optootjen, dat de bontste papegaai er ja- loersch van zou kunnen worden terwijl sommige blondines con vooikeui hebben vooi deioode en

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2