van wcge de rcspoclieve hoofdonderwijzers. Art De gill wordt op naam van de Afdeeling Amersfoort dor VereenigingVolksonderwijs ten behoove van het kind ingeschreven in de Spaarbank van hel Departement Amersfoort der Maatschappij «tol Nul van'l Algemeen.' Onder voorwaarde dat het kind zich voortdurend goed gedragen heeft, wordt zij met de renten hem uil- gekeerd op den leeftijd van 1 «S jaar, of zooveel vroeger oi later als door hel bestuurop voorstel van hel in Art. vermelde lid der Aldecling, wen- schelijk wordt geoordeeld. ArLh. Zoo naar het oordeel van het bestuur der Afdeeling aan de laatslgenoemde voorwaarde niet wordt voldaandan vervallen kapitaal en in terest aan de kas der Afdeeling. IngevaJ van over lijden van hel bekroonde kind komt de helft aan diens ouders ol verzorgersen de andere helft aan de kas. Art. 0. Een der leden van de Afdeeling wordt door het bestuur uitgenoodigd toezicht te houden over den bekroonde en jaarlijks in de algemeenc vergadering van Januari omtrent diens gedrag verslag uit te brengen. Art. 7. In de vergadering der leden ter behan deling van den beschrijvingsbrief voor de Algc- meone vergadering der Vereeniging Volkson derwijs' wordt bepaald welke som in dat jaar voor bekroningen zal besteed worden. Art. S. De in Art. 2 bedoelde bekroning zal plaats hebben op eene door het bestuur der Af deeling te bepalen wijze. Art. ft. Dij mogelijke geschillen betredende de bekroning blijft het recht van beslissing aan hel bestuur der Afdeeling. In de jongst gehouden vergadering der Af deeling Amersfoort van «Volksonderwijs" wer den gekozen lot afdeclings-afgevaardigden voor de algcuieene vergadering, welke op 3 Junij e. k. te 's Gravcnhagc wordt gehouden de heeren Dr. 11. J. Menalda van Schouwenburg, W. J. Ilakkert en F. van Ketwichen gekozen tot plaatsvervangers de heeren A. II. Drijfhout van lloolV en J. G. Uolnndus Ilagedoorn. Daarna is bepaald dal dit jaar vier spaar bankboekjes van 1*20.elk zullen worden uit gereikt aan leerlingen van de hoogste klassen der kostelooze openbare of bijzondere lagere scholenwien dit door goed gedrag en getrouw schoolbezoek wordt waardig gekeurd. Ten slotte werd het wenschelijk geachtdat schoolspaarhankcn worden opgerigten overi gens aan het bestuur overgelaten tot het in stellen van een onderzoek naar de mogelijkheid dier oprigting. Ingezonden M. d. R. In de vorige week, zéér toevallig, vol komen onafhankelijk van hetgeen een paar dagen later in Uw geacht blad dauromtient tei sprake weid gebracht, heb ik een be zoek afgelegd in de Kinder-bcwaarplaals. Van den indruk dien dat bezoek op mij ge maakt heeft, zij alléén dit vermeld, dat ik deze week er toe overgegaan benom de gewone bijdrage die van de begunstigers ol donateurs verlangd wordt, tweemaal te storten, met den innigen wensch dat ik zeer gaarne tienmaal meer zoude geven indien mijn inkomsten dal toelieten. Mijn eenig woord is: kom en zie. Overtuig u zei ven. De allervriendelijkste Directrice liet mij. nadat ik had aangescheld, aanstonds toe, een kaart is geheel onnoodigen het gezicht van die zeventien of achttien kindertjeszóó gezond en zóó frischzóó opgeruimd en zóó tevredendie telkens naar de Directrice beide bandjes uitstaken alsof zij haar eigen Moeder zagen wekte onwillekeurig bij mij de gedachte opof er wel een weldaad is zóó nuttigeen bijdrage zóó goed besteed als deze. Ik was geen tegenstander, ook geen voor stander van een Kinder-bewaarplaats, Na gezien en ondervonden te hebben zou ik bet een ramp voor onze stad achten als de zaak alléén door gebrek aan cenige ondersleuningniet kon blijven beslaan Zou het voor Armbesturen Instellingen van liefdadigheid van allerhande soort, enz. zooals er zoovelen hier ter stede gevonden worden niet van het hoogste belang zijnzich per soonlijk van liet groote nul der Kinder-bewaar plaats te komen overtuigen Met de plaatsing dezer regelen acht ik mij zeer verplicht. Uw dw. dienaar, A. '21 Mei 1879. VV. v. II. AMERSFOORT, '21 Mei 1879. Door nagenoeg 200 personen is gisteren dc vergadering van belanghebbenden bij de Locaal- spoorweg'-n ie Apeldoorn bijgewoond. Uil bijna alle plaatsenwelke in het plan zijn opgenomen waren belangstellenden tegenwoordig. Voorloo- pig is eene commissie benoemd welke in over leg met de gemeentebesturen en de hoofdcom missie rapporten zal uitbrengen over de te nemen rigling en verderen aanleg. Wij ontvingen daaromtrent 't volgende verslag Op de vergadering van belangstellenden in i Lokaal-spoorwegen te Apeldoorn, is door het comitébeslaande uit de llll. 11. C. van der llouven van Oordt, E. Weerts, E. Vas Visser en M. Wolll' Mz.in het algemeen medegedeeld de aanleiding lot zijne oprigting en de gronden welke voor hel uitbreiden der zaak tot den aanleg van eenen spoorweg llhenen-YVage- ningen—Apeldoorn —Deventer—Alinelo-Olden- zaul geleid hadden. Oorspronkelijk was er slechts sprake geweest van een lokaalspoor llatieinEpeApeldoorn Arnhem of Dieren. liet comité beantwoordde eenige bezwaren tegen de uitbreiding en de raming der kosten en verklaarde wijders wanneer de vergadering der voorloopige inschrijvers bare toestemming niet gal lot bovengemelde uitbreiding, onmid dellijk zijne laak te zullen neerleggen. Toen zweeg men natuurlijkdaar niets liever ge- wcnselit werd dan aanleg van bedoelde lijnen maar enkel getwijfeld aan de middelen. Nog werd er over eenige locale belangen bij cenige der lijnen geredeneerd en ten slotte eene talrijke commissie van advies voor beide lijnon gekozendie inet het comité de nadere voorbereiding der zaak zou regelen. De lieer Mr. W. baron van Gollstein heeft de candidaluurderkiesverceniging «Amers foort" en der «Centrale Kiesvereenigiug" aange nomen. Gisterenavond werd te Amersfoort eene (ka tholieke Kiesvereenigiug «Recht voor allen" opgerigtwaarbij is vastgesteld dat hare begin selen door haren naam worden aangeduid cn zijn tot leden van liet bestuur der kiesver- ecniging benoemd dc lleoren A. Kaïnerbeek, voorzitter, Ur. I'. Smits, vice-voorzitlerA. A. Hamers, Ie secretaris1). I'. Hamers, 2c secre taris en II. J. Wicdenbruggcpenningmeester. Tol candidaal voor het lidmaatschap der Tweede Kamer is door de Kiesvereenigiug ge steld Jlir. Mr. M. M. van Asch van Wijck. Ingevolge adv.in ons vorig nummer voor komende zullenter gelegenheid van bet Mu ziekfeest der Maatscli. lot bevordering der Toon kunst vrijdag 23 en zaturdag 24 Mei c. k. 's avonds 11 u. 45 min. extratreinen loopen van Amsterdam naar Amersfoort en Utrecht, stop pende tc WeespNieuw-bussuin Hilversum cn baarn. Aan den Heer A. G. Ilcineken te Russum is concessie verleend tot leggen van een tramway waardoor de Gooischc gemeenten onderling in verbinding en te Ihissum in aansluiting inet den spoorweg zullen komen. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck direc teur der Rijks-Landbouwschool deelt aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant een langen briet meèalsmede het artikel, dat de verontwaardi ging van Dr. L. Mulder te 's Hage in die mate heelt gaande gemaakt, dat hij zijn belofte, om na zijn dood zijn bibliotheek aan de K.-Landbouw- school te vermaken heelt ingetrokken. Uil dien brief en dat artikel blijkt, dat men bier inet een paar zeer prikkelbare heeren te doen heelt wier beider schuld in het niet zeer belangrijke geschil al zeer gering is. Wij vertrouwen daarom dat de vete tusschen twee mannen beide stre vende naar betzelfde sclioone doel ontwikkeling van den landbouw, spoedig worde bijgelegd, en de heer Mulder zich haaste bel intrekken zijner belofte wéér in te trekken opdat niet de Rijkslandbouwscbool lijde onder een persoonlijke kwestie. Des noods zou de heer Mulder zijn bibliotheek aan de Rijkslandbouwscbool kunnen vermakenonder voorwaarde dat zij eerst in bet bezit er van kotne na den dood van den beer Jongkindt Coninck, indien hij bij langer leven van dien directeur, dezen bet snulTelen iu zijn boekerij mogl misgunnen. Het begint mode tc worden dat de officieren van de schutterij collectief bun ontslag aanvragen als hun een komuiandant wordt gegevn die bun niet bevalt. Ook te Deventer beeft zich dat geval voorgedaan. De Minister van Binnenland- schc Zaken beeft aan uie Deventer schutterij- officieren flink geantwoord. Na bun te hebben gezegd dat aan bun verzoek otn een anderen kommandaril niet kon worden voldaan ver klaart de Minister dat de wijze, waarop enkele der adressanten zich jegens den waarnemenden korrimandanl der schutterij vooral sedert bel begin van verleden jaar, gedragen hebben af keuring verdient en niet is overeen te brengen inet den pligtdien art. 53 der schutterij wet aan de leden der schutterijen oplegt, en melde zelfstandigheid welke bel gemeentebestuur en de kommandant eerier schutterij aan art. 29 dier wet niet opzigt lot hun voordrngien ter benoeming van officieren bij de schutterij onlleenen en vooral niet met bet koninklijk regt van benoeming. Ook is de Minister van meening, dat aan bet collekliel voorwaardelijk verzoek om eervol ontslag uil de betrekkingen niet kan worden voldaan, maar dat ieder voor zich een daartoe strekkend verzoekschi ifl aan den Koning behoort in te dienen, in welk geval nader zal worden overwogen in hoever daaraan ook mei bet oog op den scbulterpligtigen leeftijd en op bét al of niet bestaan van dienstpbgt volgens de wel op de schutterijen gevolg kan worden gegeven. Dit artikel luidt: «De leden der schutte rijen, van welken rang ook, zullen in alles wal de dienst betreft aan bun meerderen ge hoorzamen en zich overeenkomstig de bij deze wet gemaakte bepalingen moeten gedragen." Te Orenburg Ï9 weer een brand uitgebroken die bet nog overeind slaande gedeelte van de voorstad, die onlangs gedeeltelijk ver brand was in asch heelt gelegd. Lubbliu eene groote stad in Russisch Polen is grooteudeels vernield. Op 27 Junij 1829 verliet een achttienjarig jongeling bel vaderland om als militair in Indie zijn cairicre te maken. Als fourrier be trad bij Insulindc's bodem om al aanstonds deel te nemen aan den oorlog legen Diep po. Negorodie toen zijn laatste periode was inge treden. Immer trouw in de vervulling zijner dienstpligten en daarbij uitmuntende door ge drag, werd bij al zeer spoedig bevorderd, eerst tol sergeant-majoor en daarna tot adjudant- onderofficier in welken laatslen rang hij den militairen dienst verliet om over te gaan tot den civielen. Gesteund door ben die den gewezen jongen krijgsman hadden leeren kennen en waardeuren werd bij aangesteld lol schrijver bij de Algetn. Rekenkamer, doorliep daar alle ondergeschikte rangen en werd'in 1838 benoemd tot secretaris van de Weeskamer welke betrekking bij echter tengevolge zijner benoeming bij de Rekenkamer vrij spoedig weder verliet. Wat bij in deze laaiste bciiekking wascn boe hoog hij in de achting der iNederlandsch-Indische Regeling stond aan geschreven bleek bovenal door zijne benoeming lol lid van bel houge Staatscollege, dat bij laatstelijk als secretaris bad gediend, en welke eervolle betrekking bij niettegenstaande zijn lioogen leeftijd nog steeds met lost en onver- flrauwden ijver vervult. De mart van wien bier sprake is is de beer A. A. Cltiwen die binnenkort zijn vijftigjarig jubilé als dienaai van den Staat iu 's rijks ovcrzccschc bezittingen zal kunuen vieren. Men meldt uil Batavia van 12 April Üe inleckeningslijsten voor bel huwelijksge schenk aan Z. M. den Koning zijn voor bet meerendeel terug ontvangen en uit die lijsten gebleken, dal er voor ruim 130,000 is gelee- kend. Üp daartoe per telegraal gedaan verzoek beeft L. M. geantwoord, dat Z. M. dankbaar hel geschenk zal aanvaarden, maar de keuze daarvan aan liet Comité oveilaat. Het Rat. Hand. verneemtdat ruim eene maand geleden aan liet agentseliap der Java Bank te Soerahaya is aangeboden een cheque groot f 30,000 volgens de onderieekening al- gegeven door de directie van de Spaatbank aldaar ten behoeve van eene weduwe. De cbècjue is behoorlijk uitbetaald doch later bleek dat de onderieekening valscb was en de geëndos seerde niet bestond. Men meldt uil Amsterdam Heel de maatschappij is «opgeschroefd I" Ieder wil leven boven zijp stand. Du huishuren zijn zóó boog, de belastingen klimmen schier met ieder vietendeeljaar de pretention van onze gedienstige geesten rijzen tol in bet fabelachtige; de prijzen der levensmiddelen worden hoogcr en hooger zoodat bet steeds mocijulijker wordt de beide einden aan elkaar te knoopen. 'lis duister te lezen iu een andeimans boe ken en zoo verwondert de «en zich over de hofhouding van den ander. De plaatsen van publieke vermakelijkheden varen er 't best bij. Voor café s worden ongelooflijke sommen be taald. Zoo kocht dezer dagen de in uwe stad welbekende beer Mastdie vroeger bel koffie huis huurde van den beer Krasnapolski voor f 40,DUO per jaar een paar oude buizen op bet Rembrandsplcin voor f 123,000. 'l Behoeft niet te worden gezegd dat geen steen op den ander blijft en dal liet nieuwe gebouw dus on-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2