zeeslang de Iguanotlon. Tot dus verre was dit zonderlinge reptiel slechts bekend door enkele weinige overblijselen in Engeland outdekt maar die waren te zeer incompleet oat in gedachte het gedierte daarnaar volledig te kunnen re- construeeren. Men bad hel den naam iguanodon gegevenwegens de Overeenkomst der tanden met dte van ,de thans voorkomende blaauwe hagedis. De geleerdendie zich er mede bezig hielden om het te recoosti ueerenschreven et- de vormen van een monstei-kikvoiscb aan toe en in vele paleontologische werken wordt hel zoo beschreven. Voor de burgerlijke regtbaok te Parijs zal weldra een zonderling proces behandeld worden. De heer K., juwelier, aldaar wonende, had aan mevrouw S. een met diamanten bezetten armband verkocht en zich verbonden dien terug te nemen voor ir. 6000 onverschillig wanneer mits niet in tijden van omwenteling. Mevr. S. vindt geen behagen meer in den armband en heelt dus den heer K. zijne verbintenis herinnerd. De juwelier echter weigert het verkochte voorwerp terug te nemenomdatnaar hij beweert Frankrijk thans werkelijk in een toestand van omwenteling verkeert. De heer K. beschouwt alles wal niet «monarchie" is als «revolutie." Maandag jl. heerschte aan het station van de Rhijnspoorweg-maatschappij te Amsterdam een buitengewonen drukte. Er moest namelijk een trein vertrekken beslaande uit 80 waggonsdie getrokken werden door drie locomotieven. De lading bestond uit ongeveer 5000 pakken tabak bestemd voor Duitscblanddie aldaar moesten arriveeren vóórdat de verhoogde belasting zou worden ingevoerd. De hoeveelheiddie in de laatste weken vooral van mindere soorten voor de kerlbankdaarheeu gedeslineerd wasis hoogst aanzienlijk. Den 3 Junij omstreeks 5 ure des namiddags werd te Batavia een vrij zware scbok van aard beving gevoeld. Gedeb moet in de laatste dagen veel rook uitgeworpen hebben. Tusschen zes uur en half zeven den 4 Junij geschiedde eene aardbeving, die op verschillende punten van Batavia meer of min hevig werd gevoeld. Inde bovenstad schijnt de schok of schokken van ligten aard te zijn geweestmaar in de benedenstad zijn drie vrij zware golvingen waargenomen, die achtereenvolgens kwamen en zoo sterk waren dat verscheidene gebouwen kraakten. Voor zoover kon worden waargenomen, was de rigling van Zuid naar Noord. Door een voornaam inlander is verzekerd dat zij het teeken is van den toorn der berggeesten over belgeen hier in Indië omgaat. Er is niets anders aan te doen vertelde hij dan aan den Gedeh den ontwerper der finan- ciëele beroerte ten offer te brengen. Ingezonden. DE BIJBEL OP DE SCHOOL Tegenwoordig wordt door sommigen gewel dig voor hef bezigen van den Bijbel als school boek geijverd. Deze ijver is in ons oog onver standig en wel om de volgende redenen. Niemandhoe overigens zijne denkwijze we zen mogezal ontkennen dat één van drieën waar is. De Bijbel is óf geheel verstaanbaar voor kinderenóf geheel onverslaanbaaróf gedeeltelijk wél verstaanbaar, gedeeltelijk niet. In het eerste geval is de Bijbel als schoolboek zeker bruikbaar, maar dón is ook de kerk geheel overbodig en dan kan ieder zijn eigen predikant wezenen heeft niet meer noodig dat hem de godsdienst door godgeleerden ver klaard wordt Daar echter de voorstanders van den B'jbel op de school zeer kerksch zijn oordeefen zij zelf, dat de geheele Bijbel op de school niet bruikbaar is. In het tweede geval namelijkdat de geheele Bijbel voor kinderen onverstaanbaar ismoet hij natuurlijk van de 6chool geweerd worden. In het derde geval dat de Bijbel gedeeltelijk wél voor kinderen verstaanbar isgedeeltelijk nietis hel onver antwoordelijk aan iemanddie geen examen in bijbelkennis gedaan heeft, en die dus licht ongeschikte gedeelten op school kan voorlezen het gebruik van den Bijbel op school over te laten. Wij aarzelen niet het derde geval als het eenige ware te erkennen; maar vinden het iuist hierom het beste, dat het lezen en verklaren des Bijbels voor kinderen aan dc predikanten en kalhechiseermeestersals de deskundigenworde overgelatenterwijl de schoolmeesters slechts die vakkenwaartoe zij bevoegd zijnmogen onderwijzen. De voor standers van het lezen van den Bijbel op dc scholen zijn meestal tevens groote voorstan ders vnn rechtzinnigheid; doch juist hierom moesten zij bedenkendatwanneer onbevoeg den den Bijbel lezen en uitleggen, hierdoor licofelijk de ineeit onrechtzinnige denkbeelden verspreid worden. B. AMERSFOORT, 17 Jnlij 1879. Ter verkiezing op eergisteren van zes leden voor den Gemeenteraad van Amersfoort, waar voor het getal kiezers, 612 bedraagt, werden ingeleverd 409 witte stembriefjesbehelzende evenveel geldige steramen. Volstrekte meerderheid 205. Uitgebragt zijn op de Ueeren J. F. LAGERWEIJ312 stemmen. E. L. VISSER240 Dr. P. GR0ENEB00M 239 Jhr. G. K. v. d. SANTHEUVEL 235 B. E. Herschel197 J. J. Kleber170 L. 0. Verkerk156 L A. Schaap152 A. Kamerbeek146 Mr. J. G. A. van Zijst 9 D. Hubers7 Dr. N. Meursinge6 B. A. van Ruijvc-n5 Dr. A. H. C. van Uriel 4 N. van de Roemer4 J. Beekman3 P. A. Huet3 Mr. J. Ileijligcrs.3 H. Blom3 Mr. J. van der Leeuw. 3 Jhr. Mr. H. J. L v. Sasse v. Ysselt 3 11. W. A. van den Wall Bake 2 A. H. van Cleeff2 11. Leinweber2 t Mr. F. 11. van Persijn. 2 M. Lagerweij Wzn2 W. H. J. Vermolen. 2 H. E. van Sweden2 E. S. Visser2 A. J. van Beek2 en op een aantal andere heeren 1 stem. gekleurde stembriefjes 409 steramen. af blanco en van onwaarde 20 geldige stemmen 389 volstrekte meerderheid 195 Uitgebragt zijn op de Ileeren Mr. J. G. A. VAN ZIJST .211 stemmen. W. 11. J. Vermolen144 W. Smit llzn4 M. Wolff3 Jhr. A. Lycklama Nijeholt 3 A. Kamerbeek3 J. J. Kleber2 t Mr. J. van der Leeuw. 2 M. van den Bosch2 A. II. van Cleeff2 en op een aantal andere heeren 1 stem. Diensvolgens zijn de Heeren J. F. Lagerweij E. L. Visser, Dr. P. Groeneboom en Jhr. G. K. van den Santheuvel herkozen, is de lieer Mr. J. G. A. van Zijst gekozen en geschiedt Dingsdag 29 Julij e. k. herstemming tusschen de Heeren B. E. Herschel en J. J. Kleber. Dingsdag 1.1. had van wege de Afdeeling Amersfoort der vereeniging Volksonderwijs" de belooning plaats van die leerlingen der open bare kostelooze scholen en der Diakonieschool die gedurende een halljaar minder dan 12 school tijden hadden verzuimd. Het getal kinderen be droeg 476wicnbij gebrek aan een ruim speelterrein in de nabijheid der stadop de respectieve scholendoor hen te onthalen op kersen en krentenbrood, een prettige middag werd uezorgd. Hen echter, die gedurende een jaar geen enkelen keer de school verzuimd hebbenwacht nog een extra-belooning in een tochtje buiten de stad. Ook dat getal leerlingen wordt steeds grooterwel een bewijsdat die belooningen op het trouw schoolbezoek gunstig werken. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort zal Zondag e. k. worden geleid door den heer A. P. G. Jorissen, pre dikant te Rotterdam. In het Archief der gemeente Amersfoort werd dezer dagen onder oude rekeningen gevonden een handschrift van zekeren Steven van Bloc- mendaaldie om zijn betrekkingen met de Weder- of Ilerdoopers in de jaren 1532 en 1534 tot onderscheiden straffen door den raad der stad werd veroordeeld. Blijkens het onlangs ver schenen werk, Amersfoort, 777—1580, werd Stevens dochter, Vrectgen geheeten, in 1559 ingedaagd om haar vonnis te hooren. In 1569 werd zij benevens onderscheidene andere per sonen om hare betrekking met de Wederaoo- pers uit het land gebannen. Bovengenoemd handschrift, als afkomstig van een der Iler doopers zal wel tot de groote zeldzaamheden behooren. De inhoud van het stuk zelf is zonder beleekcnis. Zalurdagavond e. k. geell de Rederijkerskamer xOntwikkeling" voor de leden met hunne dames eene zomeruitvocringbestaande in een Concert van het Muziekcorps der Rijd. Arteen zeer aardig Tooneelstukjc en lol slot een Bal. Op de spoorweghaan nabij het goederen station in de Rietlanden te Amsterdam is eer- - gisteren een spoorwegarbeidergenaamd J. vroeger te Amersfoort gewoond hebbendedoor een locomotiel overreden. Met verbrijzelde armen en een gebroken been werd hij per draagbaar naar het gasthuis vervoerdalwaar hij gisteren- ochtend is overleden. De ongelukkige was ge huwd en vader van twee kinderen. In de op Maandag II. gehouden bestuursver gadering van de afdeeling Amersfoort der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst is tot muziekdirecteur der afdeeling benoemd de heer Aug. Winter, te Zaandam, omtrent wiens be kwaamheden als directeur en als onderwijzer in zang, piano- en vioolspel het bestuur, na nauwkeurig onderzoekde gunstigste getuigenis kan afleggen. Het bestuur der afdeeling is voornemens aan dc thans reeds bestaande muziekale inrichtingen eene muziekschool toe te voegenwelke onder leiding zal staan van den heer Winter en aan welkebehalve door hemook door Mej. J. B. van Eijken onderwijs zal worden gegeven. Het onderwijs in den zang en de eerste begin selen der muziekleer wordt gegeven door den heer Wintertweemalen 's weeksdes V. oens- dags en des Zaturdagsmiddags. Het onderwijs in het pianospel wordt gegeven door den heer Winter cn Mej. van Eijken even eens tweemalen 's weeks. De minst gevorderde leerlingen vormen de ensemble-klassenelk van hoogstens acht leer lingen. Om tot de pianoklassen te worden toegelaten moeten de leerlingen minstens 8 jaar oud zijn. Op de zangschool worden toegelaten kinderen van 715 jaar. Voor de toelating is in elk geval goed lezen en schrijven noodig. Tot het geven van inlichtingen en inschrijvin gen van leerlinge^ voor de muziekschool zijn bereid de bestuursleden de heeren Dr. E. D. Pijzei, Mr. J. Heijligers, Paul A. Huet, J. D. Methorst, W. P. A.; van Werkhoven, S. D. B. Hompel en J. II. vai^ Boeckholt. Raam, 14 Julij. Nair men verneemtis thans bij het gemeentebestuur het berigt ingekomen dat de llooge Regeering geene termen vond om de onlangs alhier vastgestelde verordening op het houden en oprigten van tapperijen en andere plaatsen waar gelagen worden gezet, te vernietigenzoodat de afkondiging dier ver ordening eerlang kan worden te gemoet gezien daarin wordt o. a. bepaald!, dat in wijk A. dc kom der gemeente enkel binnen een be paald omschreven vrij engen kring, tapperij en koffiehuizen mogen bestaan terwijl dergelijke inrigtingen thans in wijk A. buiten dien kring gevestigdbij overlijden der eigenaars of ver koop der pcrceelen, waarin zij gevestigd zijn worden opgeheven2. dat in de overige wijken enkel in bepaaldaangewezen perceeïentap perijen mogen bestaanterwijl twee zich in de buitenwijken bevindende tapperijen dientenge volge met 1 Mei e. k. worden opgeheven. Zooals uit dezen korten inhoud te zien is zijn door de thans gevallen beslissingen de ge meentebesturen volkomen in staatmaatregelen te nemenwaardoor het misbruik van sterken drank zeer aanmerkelijk kan warden tegenge gaan en in alle geval het overgroote en toene mend getal tapperijen zeer kan worden ver minderd. Te Westergcest (Fiiesland) is eene boeren meid die met een hondje naar 't land was gegaan onu te melken, door de koeijen die door 't kef fen van 't hondje onrustig naren geworden too gekwetstdat zij in zorgwekkeoden toestand verkeert. Maandag is een conducteur van de Ned. Rijn spoorweg-maatschappij bij aankomst van een der treinen aan het atalion te Amsterdam door twee rechercheurs aangehouden op verdenking van diefstal uil een kistje in een der goederen wagens vóór eenige dagen aan zijn zorgen toe vertrouwd. Men kwam op merkwaardige wijze tot de ontdekking van den dader. De conducteur toch opende het kistje met de tang waarmede hy de gaatjes in de kaartjes boorten liet dit werktuig bg het sluiten in het kistje liggen. Op de lang stond een nummer en daardoor werd de dader bekend. Te Laeken speelde zaterdagmorgen een knaap met een geladen geweerniet hel ongelukkig gevolg dat het schot afging en zijn stiefzuster een kiod van jaar, zoodanig trof, dat zij Zondag aan de gevolgen is overleden.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2