E. E. Herschel. litis; matchen dc vijf personen en drie dienaren vuir'Je, .aarbij deze genoodzaakt waren van hun ftipigewecr gebruik le maken, waarna zij eindelik allen, onder een groolen locvloed van nicuw-gicrigen naar bet hulpbureau vau politic op bet Uetubtandlpleiii werden overgebragt. De ondernemer, die het graven van een tun nel door den St. Goltbard op zich becll geno menis bij een onderzoek naar den stand van het werk plotseling aan de gevolgen van een slagaderbieuk in den tunuel dood gebleven. Een werkman die bezig was met hel schoon maken van het dak van de h. Burgers, le Arnhem, trapte in een glazen vallicht en viel door dit en een tweede, ongeveer 18 meter naar beneden waarbij hij tusschcn de banken van het bene- denschoollocaal teregt kwam. Als door een won der schijnt de man gered te zijnwant na geneeskundig uit een tijdelijke verdooving opge wekt te zijn kon hij tusschen een paar kameraden den terugweg naar huis aannemen. Een voddenraper beek in de omstreken van Parijs een pak oud linnen gevonden, waarin gedeelten vau een rnenschelijk ligebaam. Op ecnigen afstand daarvan werd een zwarte vrou wenrok ontdektdie met bloed bevlekt was. Een nieuw geheim dus bij de reeks mysteriën welke de Parijsche politic jaren langdoch te ver- geels tracht uit te vorschen. Vijf werklieden die bijna op de spits van den toren van de nieuwe kerk St. Louis le Bor deaux hun arbeid verrichtten zijn in de ruimte geslingerd, dewijl de loopplank waarop zij zich bevonden kantelde. De ongelukkigcn stortten van een hoogte van 06 meters naar beneden. Drie waren terstond dood de vierde is stervende; doch de vijlde wist zich op wonderbaarlijke wijze aan een balk vast te klampen totdal men hem uit zijn beuarden toestand gered had. Alleogs beginnen de gevallen minder zeldzaam te worden dat jonge dames zich toeleggen op het behalen van een graad in de eene of andere faculteit. Zaturdag werd te Pat ijs na een schille rend examenbevorderd tol candidate in de letteren Mejulvr. Gidel. Dij ministeriëele beschikking werden alle vrouwelijke telegrafisten, die in dienst waren vanden Dussischcn Staal, ontslagen. Tengevolge van dien maatregel zijn niet minder dan drie duizend dames broodeloos. Naar men zegtbesloot men daartoe over te gaan omdat in den laatsten tijdvolgens sommige mededeelingen onder genoemde dames het nihilisme diepen wortel 6chool. In een brief uit hel bivak Indrapoeri aan de Sum. Cour. wordt gemeld, dal de kolonne belast met bel tuchtigen van zekeren kampong aldaar een groole hoeveelheid ledige jenever- ilcsschen heeft gevonden. «De heeren Atjebers" zegt de briefschrijver, «schijnen dus ook al een glaasje van dien zuiver Nederlandscben volks drank le lusten, en zulks trots de ook door ons dikwerf op last geëerbiedigde voorschriften van den Koran Den ii Junij ten halfzeven ongeveer werd te Batavia een vrij hevige schok van aardbeving gevoeld. Lampen slingerdendeuten sloegen open en toe en meubelen waggeldengedurende zeker wel 30 secouden. De schok scheen een horizontale rigting te hebben. Van ongelukken is nog niets bekend. Ouders, vertrouwt toch weinig kindermeiden Een tweejarige blonde krullebol speelde onder toezigt der kindermeid in de nabijheid zijner woning te Arnhem. Zóó goed werd op den kleine gepastdal hij een oogenblik later levenloos uit de in de nabijheid stroomende beek werd opge haald waarin ternauwernood een voet water slaat. Het schijnt dat ook bet leven van Koningin Victoria in haar eigen land en door hare eigene onderdanen bedreigd wordt. Verleden Zaturdag, loen de Vorstin per spoortrein van Windsor naar Osborne reizen zou werden de autoritei ten gewaarschuwd dat zekere personen voor nemens waren eene poging te doen om den trein te doen verongelukken. Dientengevolge werd over de gcheele lijn bet strengste toezigt gehouden. Het moet niet de eerste maal zijn dat de over heid dergelijke voorzorgsmaatregelen noodig oordeelde. Men scbrijlt den boozen toeleg op rekening vau fënians. Op allerlei wijzen geeft Ook in dc buiten- landsclrc dagbladpcis dc ontevreden stemming I over de buitengewoon ongunstige weèrsgesleld- beid waardoor dit jaar gekenmerkt wordtzich lucbl. Zoo leest men in een Fransch blad Een kind, in een almanak lezende dat wij in de «bondsdagen" zijn, vraagt zijn vader wat dal beteekent «Mij dunkt, dat is gemakkelijk te begrijpen, antwoordt bij; zie maar eens naar de wolken. De «hondsdagen" wil zeggen, dat wij hondenweër hebben." Op een andere plaats treflen wij de volgende humoristische mededeeling aan. Een kleermaker maant een zijner klanten om betaling met de bijvoeging: «wij hebben nu al zomer, en gij hadt mij reeds niet de lenie afrekening beloofd 1 «Volkomen waar" antwoordt de schuldenaar maar ik bid je, wees dan toch billijk 1 Hebben wij dan lente gehad Is het dan nu zomer Je weet toch wel beterdunkt mij. Wacht tot aanslaande jaar I" De gewoonte van vele werklieden om op Maandag bet werk te verzuimen en al drinkende door te brengengaf te Delft aanleiding lol een treurig voorval. De gem.-architectde heer de Bruyu Kopswerd in een der hoofdstraten be- leedigd door een losbandigen troep. Zijn zoon schoot te hulp doch ontving van een der woest- aards een" vrij ernstige messnede over het voor hoofd. De dader werd eenige oogenblikken later gearresteerd. Gelukkig Iaat zich op ditoogenblik de wond van den zoon vrij gunstig aanzien de architect is behoudens eenigc schrammen met den schrik vrijgekomen. Te Stadskanaal is een schaap ter wereld ge komen met den kop van een aap metdeooren van een hond en met haar in plaats van wol. Jammer schrijft men aangaande dit schep sel dat het ontleed moest worden. Gemeenteraad van Amersfoort. Ter zitting: van den gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag22 Julij 1879gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. F. 11. van I'ersijn, waren tegenwoordig 12 leden afwezig de heeren Herschel en van den Sanlheuvel met kennisgeving en verder de heer van Walchren. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De geloofsbrief van Mr. J. G. A. van Zijst nieuw benoemd lid van den gemeenteraad wordt ten fine van onderzoek in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de heeren van Beek, Scheltusen Methorst. Overeenkomstig het advies der commissieuitgebragt bij monde van den heer van Beekwordt met algetneene stemmen tot toelating van den benoemde be sloten. Ontwerp-besluit tot verpachting der bank van leening gedurende het jaar 188U, op de be staande voorwaardenbehoudens koninklijke machtigingaan den legenwoordigen pachter. Goedgekeurd met algemeene steramen. Voorstel van Burg. en Weth., om naar aan leiding van het door den heer A. J. Cost Budde aan Z. M. den Koning ingediend rekestaan de Gedep. Staten te adviseren lot eene ver hooging der jaarwedde van den Commissaris van politie met f2(JÜ, integaan inet denl. Ja nuary 1880. Aangenomen met 10 tegen 2 stemmen (de heeren Visser en Zandijk.) Tot Curator der lalijnsche scholen wordt met algemeene stemmen benoemd de heer Mr. F. II. van Persijndie zich bereid verklaart de betrekking le aanvaarden. Dezelfdedaarop benoemd tot lid der commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs, maakt bezwaar tegen het aannemen van de verccrcnde opdragt waarna de heer Mr. J. Hcijligcrs als zoodanig wordt benoemd. Achtereenvolgens worden herbenoemd de heeren P. Methorst Sr. en Jhr. Mr. 11. J. L. van Sassc van Yssclt als regentenmevr. Met horst geb. Steinbuch en mevr. Jansen geb. Puscb als regentessen van het burger-weeshuis. Ingekomen zijndankbetuiging namens Z. M. den Koningvoor 's raads deelneming in liet overlijden van Z. K. 11. den Prins van Oranje koninklijk besluit waarbij voor den tijd van drie jaren, integaan 4 Aug. 1879, onthcfiïng is verleend van de vcrpligting tot het oprigten van eene burger-dagschoolgoedkeuring van Gedep. Staten op eene af-overschrijving der gein.-begrooting over 1878, en op het raads besluit betreffende het getal en dc bezoldiging der leeraren aan dc burger avondschool. Voor informatie. Bekening over 1878 en begrooting voor 1880 van het burgerlijk armbestuur. Verzonden aan Burg. en Weth., die daaromtrent eerlang een voorstel zullen doen. Proces-verhaal van opneming der kas bij den gem.-onlvangcr dd. 11 Julij. Ter Secretarie. Wegens de herstemming voor den Gemeen teraad op aanst. Dingsdag wordt liet volgend nummer aanst. Maandag vroeger dan gewoonlijk uitgegeven. Inzendingenadvertcnlicn enz. worden t ij d i g m o g e 1 ij k verzocht. AMERSFOORT 24 Julij 1879. Rij de verkiezing van leden voor den gemeen teraad van Amcrsioorl op 15 Julij jT, zijn 409 van de 012 kiesgercgligdcn ter stembus opge komen en zelden is eene zoo beduidende op komst bij periodieke gemccntcraads-verkiezingen bereikt. Daardoor mag dan ook het vooruitzigt worden gekoesterddat bij de herstemming op aanstaanden dingsdag 29 Julij de opkomst nog belangrijker zal zijnalsdan een zeer groot getal kiezers op het altredend Raadslid den Heer B. E. Herschel hunne stemmen ge lieven tc vcrcenigen en zich het genoegen zullen schenken tot zijne herkiezing medetewerken. Bij de invoering der gemeentewet in 1852 tot lid van den gemeenteraad gekozen en telkens bij opvolgende periodieke verkiezingen herko zen is hij alzoo het oudste lid van den Raad en heelt in dit langdurig tijdvak van zeven entwintig jaren bewezen een warm hart tc bezitten voor alles wat de welvaart en de zaken der gemeente betreftnooit schromende waar eedpligt en overtuiging hein daartoe drevenmet woord en daad optctredcn om zijn gevoelenzelfs tegenover dc bekwaamste en welsprekendste raadsledenkenbaar te ma ken en to verdedigen. Als lid van Raadscommissiën, en ook in velerlei andere betrekkingenbuilen den gemeenteraad voor algemeene ontwikkeling, voor nijverheid scheepvaart enz. was hij lettende op de draag kracht der plaatselijke verhoudingenbelang stellend en ijverig werkzaam en inzonderheid tot het verkrijgen van spoorweg-verbindingen voor Amersfoort gaf hij aanhoudend voldingende blijken van ongeëvenaarde voortvarendheid en activiteitterwijl hij steeds tot zaken van nut genoegen cn liefdadigheidzonder onderscheid van gezindte naar zijne beste krachten arbeidde en bijdroeg. Mag hijgeboren Amersfoorteraluus met welgevallen op eene lange jarcnschakcl van welvolbragle raadspligtcn en burgcrpligtcn te rugzien niet minder dan hijzullen naar men hoopt, honderdlallen van kiesgercgligdcn waarde daaraan gelieven le hechten en dit door warme sympathie en eene glansrijke herkiezing gene gen zijn te doen blijken en te bezegelen. Dit beknopteenvoudigop waarheid en feiten gesteund woord van erkenning zijner veel jarige verrigfingen voor het welzijn van Amers foort en ingezetenen thans bescneidenlijk den kiesgeregtigden en verdere medeburgers voor-, leggende en met vertrouwen op hun onpartijdig oordeel ter welwillende overweging aanbiedende, worden zij mitsdien verzocht aanst. Dingsdag getrouwelijk ter stembus optckoincn en cen- dragtiglijk hunne stemmen uittebrengen op het altredend Raadslidden Heer Op zijn verzoekis Jhr. A. D. J. Calkoen kapitein bij het regiment rijdende artillerie tc Amersfoortop non-activiteit gesteld. Duor den Minister van Koloniën is bij de Kamer ingediend een wetsontwerp strekkende om van af 1 Julij 1880, ook een urlvoerregt van vijf percent ie befi'cn op verschillende ar tikelen uitsluitend geproduceerd door Indische buitenbezittingen. Akelige bcrigten over booi cn turf, die in t water drijven over de aardappelen die erg ziek worden, over de boonen die, vooral de princesjesbeginnen le kwijnen, over de zalrn- visscberijen die om 'l Itooge water zijn gestaakt enz. enz., ioopen thans rond in de kolommen der dagbladen. Inderdaad, de toestand is niet gunstigmaar men zegge nog niet alle hoop vaarwel. Verandert bel weèr, dan kan er nog veel ten goede keeren en men weet ook dal er pennen zijn die gaarne sterke kleuren gebruiken. De Ja.aansche gamalang-spelers vermaken zich te Arnhem bijzonder goed. Zij ontvangen veel bezoek houden zich met Europeeschen handen-arbeid bezig en nemen zelfs deel aan kinderspelen. Knikkeren vooral doen zij heel gaarne. Ook beginnen zij onze taal te verslaan en kunnen reeds zeggen bier heel veel pleizier. Zelfs zingen zij ons volkslied mee cn kennen er twee coupletten van dat is óón moer dan -'e meeste Nederlanders kcuneti.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2