in den kelder gevlugl wasis aangehouden onder beschuldiging van het dragen van een valschen naam en medepligligheid aan echt- schennis. De hoofdredacteur van de Locomotief tou den lOden Julij teiegtstaan voor den Raad van Justitie te Samarang beschuldigd van *smaad hoon en lasterdoor middel van een verspreid drukwerk, jegena 's Konings vertegenwoordiger in Ned.-Indie." De zaak betreft een hooldarlikel in no. 6 van deze jaargang. Eindelijk lacht het geluk het afgetobde leger op Aljeh eens toe. Gleiëng, dat doorgaat door een pnnt waaraan de vijand hechtteen dal in ieder geval zoo sterk bevestigd wasdalware het verdedigd geworden onze troepen aan groot gevaarja aan groote verliezen zouden zijn blootgesteld geweestis schier zonder slag ol sloot genomen. Wij zeggen zonder slag of stoot, wijl de ligte verwonding van zes minderen, in vergelijking van hetgeen wij tot dusver in de XXII Moekims te doorslaan hebben gehad al zeer weinig beteekent. Het genomen en geslechte pnnt is ook daarom niet zonder belangwijl het den vijand eene sterke stelling aanbood en hel nemen daarvan hem tevens een bewijs is van de volharding onzerzijds. Op de veemaikt te Amsterdam waren Maandag jl. tien Araerikaansche ossen aangevoerddie verkocht werden. De beesten zagen er krachtig uit en waren veel zwaarder dan het Holland- scbe vee. Te Koningsbergen in 0.-Pruisen was hel den Sisten zoo heel, dat in vele werkplaatsen niet kon gewerkt worden en velen ziek werden, 's Avonds 10 uur was de regen die viel zoo warm dat hel in een kau opgevangen water 19; graad R. aanwees Den 27 Julij 's avonds heeft op de rcede van Triest een hevige orkaan gewoed, die groote schade aanrigtte onder de schepen in de haven en ook aan eenige raenschen het leven kostte. In bet geheel zijn S3 schepen meer of minder erg beschadigd. Een Ooslenrijksch schip, met kolen geladen ging geheel te gronde. Ongeteekende papieren in de eerste dagen dezer maand te Moskou verspreid, kondigden een grooten brand aan op den 17, en inderdaad werden in den nacht van 16 op 17 Julij vier huizen in de asch gelegd. Doch blijkbaar was dit Diet de aangekondigde brand want 's na middags te 1 ure barstteo geheel onverwachts de vlammen uit in het wereldberoemde Kremlin en wel in het Poteschnyi-slot. Gelukkig slaagde de brandweer er in den brand te beperken maar de aangerigte schade is niettemin zeer groot. In enkele gebouwen bespeurde de politie dat de houten trappen met petroleum en vet bestreken waren doch de daders is zij tot dusver niet op het spoor. Donderdagavond is te Purmerende door twee broeders, jongens van 15 en 17 jaren, een moordaanslag gepleegd op hun oomzekeren A. Z-, vrachtrijder en paardenkooper van beroep. Deze werd door hen aan den buitenkant der stad, in de nabijheid der Kanaalsluisachter «en boom opgewacht. Toen hij daar voorbij kwambitste de oudste den jongste op hem aan die hem daarop met een mes een diepe wonde in de borst toebragt. De aangevallene verkeert in bedenkelijken toestand. De daders zijn ia hechtenis genomen en naar Amsterdam getransporteerd. Den SS Julij II. overleed te Drnten op 82- jarigen leeftijd de heer G. Ernste. Duizenden in den lande hebben hem een bezoek gebragt en bij hem genezing gevonden. Bekend onder den naam van «wonderdoder", kwamen velen uit alle streken des lands tot hem. En al verrigtte bij geene wonderen toch heelt hijvolgens ge loofwaardige personen soms wonderlijk gunstig resultaten gehad by patiënten, die allen gratis door hem behandeld werden. Het zonderlinge geval doet zich voor dat iemand voor twee zetels in den gemeenteraad van Blokzijl ia gekozen. De man, wien men zoo gaarne twee stemmen gundeia de heer B. de Boeroud-lid van den raad. Daar de gemeente wet dit echter niet toelaatkan de heer de Boer slechts ëéne plaats innemen en moet voor de tweede een vrije stemming geschieden. De vader van J. Timmers, te Nieuw-Bergvliet bij wien voor eenige weken een brand is uit gebarsten die huis en inboedel in de asch heeft gelegd is door een rijks-veldwachter en maréchaussee gearresteerd terwijl hij bezig was een karvracht manufacturen op te graven uit een nabij de vroegere woning gelegen stuk bouwland. De manufacturen waren hoog geas sureerd zoodat men aan moedwillige brand stichting moet denken. De zoon van den ge arresteerde wien de zaak toebehoorde bevindt zich in België. De Amst. Ct. meldt Zelden was de belangstelling hij een huwe lijksvoltrekking ten stadhuize zoo groot als die heden getoond werd bij de echtverbindtenis van Christiaansmeer algemeen bekend onder den naam von den Japannees den bekenden straatmuziekantdie het dikwijls van de balda dige schooljeugd zoo hard te verduren heelt; doch die daarbij altijd de wijste partij kiest en als zij hel hem te lastig makenmet zijn vedel onder den arm aan den haal gaaten de meid die met de gewone gift komt aanloopen verbaasd iu de deur achterlaat. Christiaans had lange jaien met zijne zuster den levensweg al vedelend bewandeldtotdat by voor eenige weken een goed oogje liet vallen op een jonge vrouw uit een der stegen die uitkomen op de Erwleumarkt. De kennismaking was spoedig gemaakten spoedig ook waren de twee gelieven hel eens om een wettig huwelijk aan te gaan. Dit heugelijk feit in het leven van Christiaans viel heden voor, en ofschoon die plegligheid te half elf zou geschiedenwaren reeds te 9 uur honderden nieuwsgierigen op den 0. Z. Voorburgwal bij hel Stadhuis bijeen om het lieve bruidje en den uitgedoschten brui degom te zien. De menigte groeide intusschen zóó aan dat 20 agenten van politie onder com mando van den hoofdinspecteur Hazenberg de passage moesten open honden. De nieuwsgie rigen werden echter niet onaardig gefopt, want terwijl zij geduldig meer dan anderhalf uur stonden te wachten was het bruidspaar inmid dels op den 0. Z. Achterburgwal de trouwkamer binnengekomen en ook langs dien weg weder vertrokken. Figaro maakt de volgende opmerking «Wan neer een Franschman en een Engelschman een da me te paard zien aankomen alsdan blijven ze beiden slaan de Franschman om de dame te beschouwen de Engelschman om het paard te bekijken." Te Weenen bragt zich onlangs een echtgenoot door middel van een mes zonder zich gevaarlijk te wonden drie steken in de reglerborst toe. Waar de reden voor de daad gevraagdgaf hij ten antwoorddal hij op die wijze zyn vrouw vau haar ijverzucht wilde genezen. Te Berlijn is een bende zwendelaars aange houden. Aan het hoofd stond een geweten vaandrig, die reeds vroeger wegens vervalsching en opligterij een langdurige gevangenisstraf had ondergaan en zich nu eens als luitenant op non-activiteit bij de cavalerie, dan weder als in andere betrekkingen voordeednaar gelang hij kans zag om zich van allerlei goederen meester te maken. Hij leefde op grooten voel en had de noodige handlangers waaronder een paar Berlijnsche kooplieden die ook reeds vroe ger in handen der justitie waren geweest. Blijkens de bij hem gevonden brieven moeten zij eeoige agenten in andere plaatsen en een dépót te Hamburg Cr op na hebben gehouden om de goederen bestaande o. a. in manufactu ren galante! ie waren hoeden enz. enz.te verkoopeu. De gemeenteraad van Parijs had den moed om de namen van tal van straten te veranderen. 'l Geeft eerst nog al ongeriel en verwarring bij bezoeken en bij de posterijenmaar 't volk leert spoedigals het er belang bij heeft. 't Gemeentebestuur vau zekere stcd in ons Land werd onlangs verzocht om voor namen als stoffegatpoeresteegoude konkelgracbt en luizemarkt anderen te nemen maar het wees dat verzoek af, vooreerst omdat de brieven daar geadresseerd, moeijelijk goed bezorgd zou den worden en ten anderen omdat men, bij visites in die buurten gemaaktdikwerf iu een verkeerd huis zou komen. Misschien zal het voorbeeld van het dagelijksch bestuuf- der hoofdstad van Frankrijk aan dat van de gemeente hier bedoeld de courage geven om tot naamsverandering over te gaan. Te Weenen stierf onlangs eene kaartlegster, die den ouderdom van 76 jaren bereikt had en, dank zij haar geheimzinnige kunst, aan haar erfgename een kapitaal van f48,000 kan nalaten. AMERSFOORT, 31 Julij 1879. Bij dc herstemming voor een lid van den Gemeenteraad van Amersfoort op Dingsdag 29 Julij jl. zijn 35C van de 012 kicsgcregtigden ter stembus opgekomen en was de uitslag op gisteren Woensdag als volgt Ingeleverde stembiljetten 35G Ai blanco en van onwaarde 12 Geldige stemmen. 344 Hiervan verkregen de Heeren B. E. HERSCHEL 179 en J. J. Kleber 105, zoodat de Heer B. E. HERSCHELaftredend lid van den Ge meenteraad is herkozen. Z. M. heeft aan Mr. G. W. Vrcedcmet in gang van 10 Sept. a. s., eervol ontslag verleend aJs hoogl. in de faculteit der regtsgeleerdheid aan de Rijks Universiteit te Utrecht, met dank betuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren den lande bewezen dienstenen zijn aan die Universiteit tot hoogleeraren in dc faculteit der regtsgeleerdheid benoemdMr. M. S. Pols en Mr. J. ue Louter Jr., eerstgenoemde om onderwijs te geven in het strafregt en de strafvordering, en laatstgenoemde lot het geven van onderwijs in de wijsbegeerte van het regt het Staatsregthet volkenregt en het admini stratief regt. Den 2 Augustus 1854 werd de «Afdeeling Amersfoort en Omstreken" van «het Metalen Kruis" opgerigt en wordt aanstaande Zaturdag 2 Augustus het zilveren jubiié van haar bestaan in besloten kring leestelijk gevierd. De oprigters waren de heeren Dr. J. J. Sas, Jhr. Mr. J. E. Godin de Pesters en G. Hubers Dzn. Eerstge noemde is overleden, de tweede woont thans in Utrecht en de derde is sedert vele jaren voorzitter der Afdeeling. Zondag 3 Augustus e. k. zal de godsdienst oefening in de Ev. Luth. Kerk te Amersfoort worden geleid door Ds. J. C. Manssen, van 's Gravcnhage. Blijkens achterst, adv. wordt «de Tentoon stelling van Voorwerpen door den Handwerks man vervaardigdwaaraan van 0 tot 13 Augustus eene Bloemententoonstelling is ver bonden, aanst. Woensdag 0 Augustus, 's mid dags te een uur, in het gebouw der Hoogere Burgerschoolvoor het publiek opengesteld en heeftvolgens nevensstaande adv., des avonds op het met gas geïllumineerde terras van Arai- citia een Concert van het muziekcorps van hel 7e regeraent Infanterie onder directie van den Heer Sonnemann plaats. Na afloop van het Concert vertrekt te elf uren een extra-trein van Amersfoortnaar Baarn enz. tot Amsterdam. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor de Slaten-Generaal in het district Leiden, zijn uitgebiagt 1869 gel dige stemmen. Gekozen is de heer Eloul van Soeterwoude, met 1223 stemmen, de heer de Kanter verkreeg 625 stemmen. Men meldt uit Soeek Bij de herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature-mr. Reitsma) doet zich het zeker weinig voorkomend geval voor, dat geen der beide in herstemming zijnde Kersonen geacht kan worden gekozen te zijn. 'e uitslag is namelijk als volgt: van de 303 ingeleverde stembilletten waren 152 stemmen uilgebragt op den heer G. H. ter Horsten 151 op den heer K. K. Kooy. Intusschen werden 304 stembilletten in de bus gevondenen aangezien hel te véél in de bus gevonden stcm- billel invloed had kunnen uitoefenen op de gehouden stemming zal zich zeer waarschijnlijk bet geval voordoen dat nog ééns zal moeten worden h e r-slemd lusschcn de heide genoemde caudidaten. De Staatscourant van heden beval een Konink lijk besluit betrekkelijk de zesde algemeene tien jarige volkstelling. Art. 1 luidt als volgtDe zesde algemeene tienjarige volkstelling heelt ten doel de aan wijzing van allen die te middernacht tusscheii 31 December 1879 en 1 Januari 1880 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben onverschillig of zij op dat tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn alsmede van hen die op dat tijdstip in eenige woning slechts tijdelijk aanwezig zijn, met vermelding, ten aanzien van ieder vana. naam en voornaam; b. betrekking tot het gezin c. geslachtd. bur gerlijke stand e. tijdstip der geboorte f. plaats der geboorte g. kerkgenootschap h. maatschap pelijke betrekking, ambt, beroep of bedrijf; i. woonplaatsk. plaats van verblijf. Zij die op het tijdstip der telling geen

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2