Allerlei. Jan Nieboeroud 42 jarenarbeidergebo ren ie Rolde, wonende te Westerbroek, gem. iloogexand, is door het geregishot te Leeuwarden ter sake van moedwillige brandstichting in tijn eigen huis op 26 Juuij II.waardoor die woning bijna geheel is afgebrand, tol 8 jaren tucht huisstraf veroordeeld. Vóór de ontdekking van Amerika was de tarwe aan de inbooilingen van dat werelddeel geheel onbekend. Eerst in hel jaar 1530 werd zij door een toeval naar Mexico overgebragt. Een slaaf van Cortes vond n. I. enkele korrels in een rijstsak en bragt se aan tijn meesterdie bevel gaf om te te planten. Hel bleek reeds spoedig dal Mexico uitnemend geschikt was voor het verbouwen van tarweeu weldra vond het nieuwe voedingsmiddel tijn weg ook naar Peru werwaarts het is overgebragt door Maria d'Esco- kar, gemalin van Don Diego de Chauwei. In Noord-Amerika werd de tarwe het eerst inge voerd door Nederlanders en Engelschen. De Russische politie heeft nagenoeg ai het geld in handen gekregen hetwelk de nihilisten uit de keiterlijke thesaurie te Cherson hadden gestolen. Bij de ontdekking van den diefstal vond men een onderaard&chen gang uitkomende in een aan het gebouw belendend huiswaaruit de bewoonster die zich altijd het voorkomen eenet fatsoenlijke dame had weten te geven plotseling verdwenen was. Bij ondersoek bleek dat zij het huis sléchts had gehuurd om de nihilisten in staat te stellen tol het aanleggen van dco verborgen gang. Bij verdere nasporing kreeg de politie den ingenieur in bandendie het werk had bestuurd. Deze wist na zijne ar restatie een agent voor eene aanzienlijke aom geld om te koopen en daardoor te ontsnappen. Naderhand is die agent in hechtenis genomen en dientengevolge het gestolen geld terugge vonden. Het lag begraven op de binnenplaats van hel genoemde huis, vanwaar de ingenieur had gehoopt hel later ongemerkt te kunnen ver voeren. Er bestaat plan een grooten spoorweg te maken, die dwars door Midden-Airika zal loopen. Hei initiatief daartoe is genomen door Uenri Stanley, welke door die gewesten gereisd heelttoen hij Livingstone opzocht. Te Manchester is reeds eene vergadering over deze zaak gehouden de groote industrieelen en bandelaars aldaar zijn voor de onderneming zeer gunstig gestemden de maatschappijwelke zich met de taak zal belasten zalnaar men zegtweldra lot stand komen met een kapitaal van dertig miliioen gul den. De weg zal bij de rivier Zambesi beginnen ten noorden van de kost van Zanzibar eindigen en vierhonderd mijlen lang zijn. Boven Munchen heeft een onweder gewoed als slechts zeldzaam voorkomt. Na een zwoelen dag werd bel tegen vijf uur donker. De wolken namen verschillende kleuren aanwitte, zwarte, tot groene bergen dreven langzaam door hel zwerkpakten zich boven de stad tarnen en daalden tot bijna op de huizen. Toen ontlastten zich hagelregen en bliksemstralen met onge kende hevigheidde hnizen stonden weldra gedeeltelijk onder water. Op vele plaatsen waren de riolen in een oogwenk gevulden door deo voortdurenden aandrang van bet water werd de ijzeren bedekking opgeligt en spoot het water voeten hoog in keukens en kelders. De zoogenaamde Rathskeller waar duizenden bier lief hebbers zich dagelijks laven werd zoo danig overstroomd dat zij die er in waren dreigden te verdrinken. Verschillende stoom spuiten zijn tot 'a nachts 1 uur bezig geweest om die localeu leeg te pompen. Wijnflesschen broodjes, baringen enz. enz. dreven er in bet rond. De gasten hadden zich op de talels in veiligheid gebragt en het dienend personeel zoo vrouwelijk sis mannelijkvolgde dit voor beeld. Hoe criliek ook de toestand werd loon zelfa op de tafels geen drooge voelen meer wa ren ontbrak bet niet aan kluchtige tafereelen die voor eer Kaulbach onbetaalbaar zoudeo ge weest tyn. Uogclnkkig zijn eenige menscben bij dit na tuurverschijnsel omgekomen. De materieele scha de is zeer groot. Het dagblad de Caucasus deelt mededat de locomotieven op den Balakbausk-spoorwegdie dezen zomer geopend ismet nsphta gestookt worden en dat dit het eerste voorbeeld is vso het gebruik dier olie tot dit doel. Zeker luitenant der Pruisische nlanenvon Krumbugel genaamd, die gedurenden den jong- sten Russiscb-Turkscben oorlog als majoor by bet Turksche leger stond en adjudant van Me- beraed Ali en Fund Pacha wash°eft onder den naam Ahmet Zekky het Mohammedanisme omhelsd, en zal binnen kort met eene jonge dame uit de hooge Turksche aiislocratic in bet huwelijk treden. In den slaat Ohio weiden in het jaar 1878 55796 huwelijken gesloten. Het cijfer der echt scheidingen staat lol dit aantal in hoogst on gunstige verhouding en bedraagt 1423. Er waren 2024 aanvragen om echtscheiding gedaan. Te Vlissingcn is iemanddie een revolver wilde koopen in een ijzerwinkeldoor den ver- kooperdie niet wist dat hel wapen geladen was en het aftrok in den hals gescholen. Ge lukkig is de wonde niet gevaarlijk. Een kapper in de rue Moufletard te Parijs bezat een aap, wiens tallooze guitenstreken zijn klanten zeer vermaakten. Dezer dagen was de kapper op een stoel in zijn winkel ingeslapen. Plotseling werd hij wakker door een hevige pijn aan de keel. Geheel bebloed stond hij open ontdekte nu, dat hij aan den hals een gapende wonde bad. In een hoek van den w inkel zat de aap met een bebloed scheermes in de hand. Het dier bad blijkbaar zijn meesier willen scheren." Gelukkig was de wonde, hoewel ge vaarlijk niet doodelijk. Dat ei maatregelen zijn genomen om den aap te beletten opnieuw bet barbiersvak let hand te nemeu spreekt van zelf. De badgasten verlaten Scheveningen in groo ten getale en reeds voor 14 dagen beeft dan ook de pachter van het badhuis-bufiet een deel vau zijn personeel met onbepaald verlof naar huis gezonden, 't Begint reeds leeg op Scheve ningen te worden en had dan ook (deels met 't oog op hel gemis aan andere amusementen) in hel Oranjebotel een bal van de aristocratie plaats hel tweede in dit seizoen eenige weken geleden werd er in de curzasl ook een gegeven ter eere van prins Albert van Pruisen. Amsteidam heeft zijn Weeshuiskwestie, waar in voor bet eerst licht is gekomen omdat een der beschuldigde regenten A. H. Baumann heeft gesproken en wal hij vertelt komt in al zijn eenvoud hierop neèrTwee meisjes van achttien jaarzich voortdurend slecht gedra gende en naar geen haar toegediende vermanin gen en opgelegde strafTen luisterendezijn ge straft om de hooge muts van haar leeftijd af te leggen bel lange haar werd van haar hoofd geknipt en moeten zij weder de muts met daarbij behoorend kort haar dragen die zij volgens hel reglement tol haar zestiende of zeventiende jaar gedragen hadden. Zij zijn dus van gtoote meisjes weder kinderen geworden zij werden gedegradeerd tengevolge van haar wangedrag. Wij doen bier een beroep niet op hen, die ook io deze weder door rampzalige kerkelijke maar ongodsdienstige vele worden gedreven maar op hen die kalm en onbevooroordeeld denken en vragen hun of zulk een strafzij moge streng zijn wel met den naam van bar- baarscb en middeneeuwsch verdient bestempeld te worden. Ligcbamelijke kastijding in de weeshuizen is verboden. Sluit men de weeskinderen lang op dan doet men ben wegkwijnen. Zet men ben op water en brood dan laat men hen verhongeren. Houdt men heu veel Zondagen te huisdan komt de familie en set de buurt op stelten. Men moet regenten van weeshuizen kennen en van hen gehoord hebbenboe moeijelijk hel is orde en tucht te handhaven in dezen tijd en bij den geest, die tegenwoordig onder het jonge volkje beerscht. Nooit sijn zoo veel weesjongens dronken te hnis gekomen als tegenwoordig nooit hebben zoo veel weesmeisjes ergernis gege ven door haar gedrag, nooit hebben de wees kinderen sich zoo weinig gestoord aan de wetten der inrigliogenaan Je lessen der meesters aan de leidiDg der opsigters. En boe veel erger tal dit alles nog worden als na de eerste de beste zonder zich te noe men in het openbaar de bestuurders der wees- hnisen mag te lijf gaanzonder de feiten te kennenen hen roept voor de vierschaar van het publiekalsof zij aao iedereen verantwoor ding schuldig wareu, wijl zij in bun hoeda nigheid hebben gemeend te moeten strafleu Hoe verslappend moet dat werken op de tucht 1 Reeds nu verslinden de weeskinderen die bladen waarin gebeukt wordt op de regenten van het Diaconie-weeshuis eu verbeelden zij zich dal zy allen mishandeld worden door hun voogden omdat een paar ondeugende meisjes die zei ven loonden de wijsheid van achllienjarigen leeftijd niet te bezitten, twee jaren jonger zijn gemaakt, j Wie zalonder zulke omstandigheden en bij zulk misbruik maken van de publieke opinie, I nog aan het hoofd wiUen staan van weeshuizen en dergelijke inrigtingen Waar de justitie waakt dat in die huizen niets geschiedtmet de wet in strijd, grijpe men niet in de administratie zelve, want dal is spelen met vuur. Bandeloos heid der jeugd zou er hel onmiddellijk gevolg van weteu. Het Mullapatiors-bond liicld donderdag te Breda zijn 5de algemeene vergadering. De vergadering werd geopend door dr. 11. J. E. Van Hoorn uit Hoorn die in een uitvoerige rede een schets gaf van hel werkzame leven van den oprigtcr en voorzitter van het Bondwijlen den heer Philippona. Tot voorzitter werd vervolgens geko zen mr. II. Goeman Borgesius. Uit hel verslag door den secretaris uilgebragt bleek, dat het ledental ruim 1700 bedraagt en de financiën gunstig staan. Tot leden van het algemeen be stuur werden gekozen de heeren VV. K. baron Van Dedetuburgemeester van HoornMr. J. 11. M. baron Mollerusburgemeester van Baarn en A. Van der Voort Az., leeraar aan de IL B. S. te Haarlem. Behalve eenige andere onderwerpen werd nog mcdedecling gedaan van een voorstelgevonden onder de papierennagelaten door den voor zitter-stichter van het Bondvan dc volgende strekking «Het meest afdoend middel om het misbruik van sterken drank te bestrijden is welligt dat de kasteleins in alle sociëteitende her bergiers en slijters, kortom allen die bij «patent" sterken drank als gelag mogen verkoopenbij de wet zullen vcrpligt zijnin de gelagkamers voortdurend en ziglbaarkoffie en theeook biertot onmiddellijke bediening beschikbaar te stellenlot tarieven door de politic te bepa len teiwijl deze tevens het regt zal hebben indien de qualileit der voormelde artikelen haar niet deugdelijk genoeg voorkomthetere quali- teit te gelastenen aan welken last de betrok kenen gevolg moeten geven. «Helpt deze maatregel niet radicaal, hij zal zeker zeer veel goeds bewerken." De bekende verordening van de gemeente Baarn zal in druk aan de afdeelingen en aan de burgemeesters in den lande worden gezonden. De eerstvolgende algemeene vergadering zal te Haarlem genouden worden. AMERSFOORT, 1 September 1879. Dingsdag den 2 September 1879des namid dags halltweezal de Baad der gemeente Amers foort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Rapport van Burg. en Weth. over het vuur-, haven- en longeldmet advies der Kamer van Koophandel en rabiieken, naar aanleiding van het rekest van E. van Eijkcn c. s. 2. Benoeming van leden der commissiebe doeld bij arL 106 der gemeentewet. In ons vorig nummer hebben wij het bezoeken der Arnhcmsche tentoonstelling aanbevolen en thans kan worden gemeld, dat voor vele inge zetenen van Amersfoort en environsBarncveld en Apeldoorn cene uilmunlcndc en goedkoope gelegenheid daartoe wordt aangebodenblijkens achterstaande adv. der HolL IJzeren Spoorweg- maalsch., op aanst Donderdag 4 September, zoodat men vroegtijdig vertrekkende nog den zelfden avond in voormelde plaatsen kan terug zijn. Het is daarom wel vooruiltezicn dat, vooral bij gunstig weder, een groot publiek van deze welingerigle reisgelegenheid zal ge bruik maken. lieden is het 25 jaren goleden dat dc heer A. M. Kollewijn Nz. als Insliluteur fe Amers foort optrad en sedert hel in werking treden der Hoopere Burgerschool is hij daarbij als leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde werkzaam. Naar wij vernemen werden en wor den hem heden door velen gclukwenschen en blijken van waardeering bij dit zilveren jubiic aangeboden. Zaturdagmiddag jl. is van de werf 't Kromhout van den heer Goedkoop Jr. te Amsterdam te water gelaten eene schroefstoomboot genaamd «Burgemeester van Amersfoort I" bestemd voor het vervoer van passagiers en goederen tusschen Amsterdam en Amersfoortonder directie der heeren D. Houlzaager en P. van Veen. De ma chines van hooge druk compound-syslccm in- gerigt tot het drijven van twee schroeven, werden vervaardigd in de fabriek der Gebr. Stork Co. te Hengelo. Uit Utrecht wordt aan de Nieuwe RotL CL gemeld «Woensdag II. vervoegden zich twee Zigeu ners aan het stedelijk ziekenhuisom genees kundige hulp in te roepen voor een kinddat zich in hun karnp te Amersfoort bevond. Des middags kwamen verscheidene van hen inet het

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2