«et geheel haarloozen schedel. Ze moeten er echter genoegen mede nemen dat op do blin kende oppervlakten zwarte letters worden ge schilderd die gezamenlijk een volzin uitmaken. Dit opschrift behelst eene aanmoediging, om alléén bij de firma Thurber en hij geene andere honig te koopen. In één rij zullen Je twintig hoeren door de straten moeten wandelen opdat ieder voorbijganger de reclame in één oogopslag kunne lezen. Aan tien Gemeenteraad ran Amersfoort. Nuvoorzoover ons ten minste bekend is er nog geen uitzicht bestaat dat de nieuwe wet op hot lager onderwijs zal worden ingevoerd, hebben wij hel ons tot oen plicht gerekend niet langer te dralen met do noodige voorstellen tot reor ganisatie van het lager onderwijs in de gemeente Amersfoort. liet lager onderwijs voor de onverraogenden is goed de twee armenscholen zijn ten minste zóó dat wij op dal punt geene wijziging zouden willen voorstellen. De school in de Koestraat moet nog wel voorzien worden van betere kachels, maar zulke behoeften zullen te gelegener lijd op de gewone gemeente-begrooting gebracht wor den het is geene zaak van ingrijpenden of te kostbaren aard om daarover afzonderlijke voor stellen te doen. De tusschenschoolbesterad voor den burger stand is mede goed ingerichtzoodat de Raad ook voor die school geene nieuwighedeu van ons behoeft te verwachten. Wij deelen namelijk niet de opinie van tal van rekwestranten van vroegeren tijd dat die school zou moeten vervormd worden in eene school met hooger schoolgeldom dan daarmede gepaard te doen gaan eene hervorming van eene der armenscholen in eene niet-koste- looze schoolwaar een kleiner schoolgeld zou geheven worden. Wij willen het onderwijs be vorderen vooral bij den minderen stand iemand die niet betalen wil en van wien wij de zekerheid niet hebben dat hij betalen kanzal van ons vergunning krijgen om zijnen kinderen kosteloos onderwijs te doen geven op eene der armen scholen. En dan is het onmogelijk eene der armenscho len te missen. Er zijn toch op de beide scholen ruim 500 leerlingen. Hel schoolgeld op de tusschenschool is boven dien niet hoog. Hel bedraagt slechts ft» 'sjaars per kindmet vermindering als er meer uit één gezin zijn. Voor iemand die wil en kan betalen is 10.50 'smaands voor degelijk onderwijs aan een kind in perfect ingerichte localen niet te veeL Het was thans de gelegenheid om onze denk beelden te dien aanzien duidelijk aan den Raad medetededen Aan deze tusschenschool sluitwat den stand betreftaan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes. Ook de gegoede stand heeftwat het onderwijs aangaatzijne eischen. Wij erkennen het gaarne dal die school niet aan de behoorlijke eischen voor dien stand voldoet Wanneer ze voor jongens en meisjes moet ingericht blijven, dan zijn de lucalen onvoldoendede leervakken te weinighet hulppersoneel te gering. In den tegenwoordigen tijd is het nielineer gebruikelijk en door de ouders ook niet meer gewenst hl. dal jongens en meisjes tot onbcpaal- den leeftijd aan dezclide school onderwezen wor den. Op zeer jeugdigen leeftijd zal dat bij niemand bezwaar ontmoeten; wij stellen daartoe ongeveer den negenjarigen leeftijd. Het komt ons wensche- lijk voor dat na dien tijd de meisjes verder door geschikte onderwijzeressen worden ontwikkeld maar gesteld dal die meening niet gedeeld werd dan kunnen onmogelijk alle jongens en meisjes uil den gegoeden stand op die school geplaatst worden dan zijn de localen niet groot genoeg of Ie weinig in getaldan zijr. de leervakken te beperkt en dan zou het hulppersoneel nog meer moeten worden uitgebreid. De meisjes toch zou den minstens ook moeten kunnen onderwezen worden in Duilsch en Engelsch. De bijzondere meisjesschool (hoewel volgens ingewonnen berichten onder de leiding van eene degelijke onderwijzeres en zonder godsdienst- kleur) kan uit den aard der zaak in den tegen woordigen tijd met de tegenwoordige eischen niet beslaan. Wet is dan ook reeds voorgekomen dat die onderwijzeres leerlingen heeft moeten afwijzenomdat zijin geval van aanneming meer hulppersoneel had moeten nernen. Die on derwijzeres heeft zich dan ook tot den Raad gewend orn subsidie, en bij dal adres wordt dat feit erkend. Wij zeggen dus niet te veel, wanneer wij beamen dat het onderwijs voor meisjes dringend voorziening eischt. En nu zijn wij na rijp beraad tot deze overtui ging gekomenom namelijk de openbare school inlcrichtcn voor jongens tot onbepaalden leeftijd en voor rueinje tut negenjarigen leeftijd. Wanneer dat plaats heeftdan zijn de schoollocalen alles zins voldoende, en dan blijven die ook bij uit breiding der bevolking voldoende. Wij berekenen dan hel getal leerlingen op 80 of 00, terwijl er gemakkelijk 1-20 kunnen geplaatst wordendan kunnen de leervakken ongeveer de zelfde blijven, behalve dat voor de meisjes de handwerken kunnen vervallen en dal wij liet wenschelijk vinden dal ook eenige wiskunde aan de jongens onderwezen wordt. Voor Duilsch en Engelsch behoeft dan niet Ie worden gezorgd omdat do jongens veelal de school zullen verlaten op 12 of 10jarigen ouderdomom dan te gaan naar het progyinnasium ol' de hoogere burger school Voor hen is dus Kransch en eenige wis kunde wenschelijk maar Duilsch en Engelsch onnoodig. Enkele jongens zullen noch hooger noch middelbaar onderwijs verlangen. Voor hen staal de weg open om op de school te blijvenen de leervakken van Duilsch en Engelsch uaulevul- len als toehoorders op de hoogere burgerschool of het progyinnasiumof wel door privaatlessen waartoe wij den tegenwoordigen hoofdonderwij zer in de avonduren de vrijheid zouden willen laten die te geven in die vakken welke niet aan de school worden onderwezenen zoo is er dan voor de jongens tot eiken leeftijd en voor de meisjes tot negenjarigen leeftij'd goed gezorgd. In ons voorstel tot wijziging van de beide eerste artikelen van het reglement voor die school ziet de Raad hoe onze denkbeelden moeten of kunnen geformuleerd worden. Wanneer deze school op die wijze is ingerichtdan kan ook het hulpper soneel op de vroegere sterkte worden terugge bracht en achten wij één hoofdonderwijzer met twee hulponderwijzers en eene hulponderwijzo- reszoo noodig met eene kweekeling alleszins voldoende. Zoo is dan ook reeds de begrooling voor 1880 door ons ingericht. Nu blijven nog de meisjes die den leeftijd van 0 jaren bereikt hebben. Ware de nieuwe wet op het lager onderwijs reeds ingevoerdwij zouden den Raad hebben voorgesteld eene openbare school voor haar intcrichtcnmaar die is te kostbaaren wij doen thans hel voorstel eene gesubsidieerde in het leven te roepen. Wij ge- looven dat eene subsidie van f 100U 's jaars vol doende isen wij wenschen die jaarlijksche subsidie zoodra mogelijk te verandeien in de ver strekking van behoorlijke localen en woning, oin daardoor gegronde klachten over onvoldoende localiteil te voorkomen, en voor vervolg van tijd wanneer daartoe redenen mochten ontstaande vervorming van de gesubsidieerde in eene open bare gemakkelijker te inaken. Wij berekenen dat op die gesubsidieerde school zullen komen onge veer 7U leerlingen en met het oog op dat getal hebben wij gemeend hel bedrag der subsidie en de voorwaarden aan de subsidie verbonden, te moeten bepalen. Die voorwaarden vcrcischen geene nadere toelichting. Ze rnaken de gesubsi dieerde school feitelijk lot eene openbare, en alleen zij hier nog vermeld dat de begrooling voor 1880 ook op dit punt naar onze voorstellen is ingerichtzoodat op die begrooling niet alleen gevonden wordt eene som van 11000 subsidie voor eene meisjesschoolmaar ook eene flinke som is uitgetrokken voor een nieuw gebouw. Ten slotte bobben wij dc eer bij de aanbieding der voorstellen tol oprichting van eene gesub sidieerde meisjesschool nog aan den Kaad medc tedeelen datbij goedkeuring van onze voorstel len, liet in onze bedoeling ligt de mogelijk gegadigde hoofdonderwijzeressen opleroepe.n opdat de Raad uil de sollicitanten eene keuze zou kunnen doen. Van verschillende kanten na melijk werd er door of van wege hoofdonderwij zeressen aanzoek gedaan om hier eene meisjes school opterichten indien slechts eene subsidie verleend werdcn zoo zou het onbillijk zijn thans aan het verzoek van Mejuffrouw Almerood te voldoen. Wij wenschen haar echter niet uitte- sluiten. Zij moet met de anderen op dezelfde wijze dingenals zij dat verlangtom de subsidie te bekomendie aan docr den Raad gestelde voor waarden is gebonden. Wij nemen dus de vrijheid aan den Raad in overweging te gevenaan de rekwestrantc te kennen te gevendat zij in de gelegenheid zal worden gesteld te dingen naar eene bepaalde subsidieonder bepaalde voor waarden te verleenen. Zoo gclooven wij dat ook het lager onderwijs voldoende in onze gemeente zal geregeld zijn en bieden wij met vertrouwen den Raad onze voorstellen aan tot wijziging der openbare school (hoofdonderwijzer van der Nagel) en tot oprich ting van eene gesubsidieerde school voor meisies. Nadat de Raad op onze voorstellen zal hebben beslistzullen waarschijnlijk de reglementen der verschillende scholen nog cenigszins moeten gewijzigd wordenmaar dit kan geleidelijk plaats hebben. Burgemeester cn Wethouders van Amersfoort De Burgemeester, De SecretarisVAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort den *10. Augustus 1870. AMERSFOORT, 18 September 1870. Met veel geno 'gen zal alhier worden verno men datvolgens nevensslsiando adv aanst. Ilingsdag 2'! Septembereene lonrieelvooi stel ling in Amicilia wordt gegeven, waarin de hoofdrollen in *1 uitmuntende stukkon worden vervuld door den lieer Henri M o r r inn, die zicli een welverdiende en populaire renoin- mée als verdienstelijk acteur in diverre genres te Amsterdam en elders heeft verworven. Wij vestigen de aandacht van het publiek op den goodkoopen extra-trein welke aanstaan den Maandag naar 's (Iravenliagc zal loopen. Op dien gedenkwaardige!) dag zullen de gun stig bekende baluillons Grenadiers cn Jagers feest vieren ter gelegenheid van hun 50-jarig heslaan. Z. M. den Koning en II. M. de Koningin zullen dit feest inet Hunne tegenwoordigheid vereeren. Geen wonder dal alle krachten worden ingespannen en buitengewone voorbereidselen getroffen om alles naar wcnsch te doen slagen. Des middags te 12 uren zal in dc Maliebaan een groolo revue worden gehouden liefhebbers van muziek kunnen zich vergasten aan dc heer lijke toonen van Dunklcr's kapel en onder meer zal des avonds een luisterrijk vuurwerk in de onmiddellijke nabijheid van het Khijn-spoorwcg- stalion den dag op waardige wijze besluiten. Het is te verwachten dat het beperkt aantal biljetten voor den goodkoopen extra-trein spoe dig zal zijn verkocht. Blijkens nevensst. adv. heelt de Hollandschc IJzeren Spoorwegmaatschappij voor de ingeze tenen en environsbewoners der aan den Oos terspoorweg gelegen plaatsen een pleizierlrein naar Amsterdam en Haarlem ingerigt, die aanst. Donderdag 25 September heen en terug zal loopen. Voor alle klassen bepaald, kunnen alzoo verschillende standen van deze goedkoop»; en vlugge reisgelegenheid gebruik maken naar hoofdstad en lulpcnslad en het laat zich denken dal hel getal reizigers daarvoor aanzienlijk zul zijn. Van den goedkoopen extra-trein op Zondag jl. van UtrechtAmersfoort enz. naar Zwolle en Kampen maakten p. m. 250 reizigers gebruik. Eerstdaags tal aan II. M. de Koningin wordea aangeboden bet geschenk der ingezetenen van Nederlandscb-Indié bestaande uit een prachligcn collier van paarlen. De collier is gesloten in een étui, waarop dc woorden «Insulinde aan Koningin Emma" gegrift r.ijn. De kunstschilder B uil Parijs bezocht dezer dagen een vriend te Sccaux. Hij stond op het balcon der tweede verdieping en boog zich om een persoon te zien die voorbijging, te ver vooroverzoodal bij naar beurden viel. Men dacht dat hij door den val verpletterd zou zijn en was dus niet weinig verwonderd toen bij schijnbaar ongedeerd opstond cn het huis in ging. Nu bemerkte hij echter dat de schok zijne hersens bad aangedaanbij wilde zijn vriend toeroepen maar kon zich diens naam niet meer herimieren en hij bevond zich in dezelfde verlegenheid tegenover andere personen. Ook de □amen van onderscheidene voorweipen wist bij niet meer. Dc ontboden geneesheer kon alleen bet feit constateercnmaar geen verbetering aanbrengen. Tot dusver houdt die geheugen- loosbeid aan. Hel schijnt dal de bende boosdoeners te Parijs, die voor eenigen lijd de huizen binnen sluipen en diefstal plegen thans niet meer voor een moord terugdeinzenwant onder den Pont Royal is in de Seine het lijk gevonden van een twintigjarig meisje met een bal in den mond wier armen cu beenen door touwen aan het ligchaam waren vastgebonden. Te Marseille heeft eene zes-en-twinligjarige jonge dienstbode zich door kolendamp doen stikken en de veertienjarige dochter van haren meester op gelijke wijze doen sterven alleen uit wraak omdat hij haar verboden had het kind mede te nemen naar de Skating rink. Alvorens dc dubbele misdaad te plegen bad zij op een stuk papierdat uien op de tafel vond deze woorden geschreven: «Uwe dochter zult ge niet meer hebben ik neem haar mede naar een beter leven." Het Vaderland meldt Behalve de efleclen-belasling zullen naar wij vernemen door de Regering nog worden inge trokken dc wetsontwerpen betreffende de belas ting op goederen in de doodu hand de schal- kistpromesscn de regeling eener vaste bijdrage uit dc Indische middelen en den gcncralen staf.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2