cooals reeds gemeld werd reer aanzienlijk. Van zeker stoomschip onder anderen dal in de onniiddelUjke nabijheid lag, werd de mast weggerukt, de kajuit vernield enz. enz.terwijl de kapitein aanvaakelijk werd vermist en slechts na lang zoeken geklemd tusschen planken gevonden werd. Bijna alle schepen in de haven bekwamen averij. In eene stoomgrutterij te Sncek is de machi nist die bezig was met het smeren der machine met zijn voorschoot tusschen de raderen geraakt en door de machine aangegrepen die hem de borstkas verpletterde. Te Amsterdam is een (ijngekleed «heerdie dronken wasin het Spui gevallentot groot genoegen van 'l volk. Hij werd echter gered. Woensdag is te Rotterdam op een stoep een kind geboren. Een handelshuis te Karlsruhe had voor eeoigen tijd een groot aantal 30-ptennigs-stukken in rollen ontvangen en ze ongeopend aan de Rijks bank laten bezorgen ter inwisseling. Hoe groot was echter de verbazingtoen men ze doorge sneden terug kreeg. De stukken waren alle onecht betonden. Kr schijnt op groote schaal valsche inuul geslagen te wordenwant ook aan een 55tal spoorweg-stations is men met een groote hoeveelheid van die valsche munt overstroomd geworden. Zekere Th. Das, schrijnwerkersgezel, wo nende in de Vossenstraat te Brusselhad aan het hoofdeinde van zijn bed een ftesch jenever staan. Dezer dagen keerde hij in dronken toe stand naar huis en naauwelijks was hij te bed, of hij gieep naar de flesch. Ongelukkig ver giste hij zich eu nam eene flesch met zwavelzuur welke hij voor zijn werk gebruikte. Hij dronk er bijna den geheelea inhoud vanuit; op zijne noodkreten snelde zijn huisbaas toe, die hem naar hel Si. Pietersgasthuis deed brengenal waar de ongelukkige dronkaard weldra te mid den van het verschrikkelijkste Ijjden overleed. Dezer dagen zag men te Rijssel een kerel zich van bet station naar bel poli lie-bureau be geven een zijner ooren in de hand dragende. De ongelukkige, een Vlaming, had deelgenomen aan een vechtpartij te Mous-en-Baioeultus schen verscheidene Belgen, die als wilden er op loshakten. De kei el met zijn oor in de hand, bad dit veisiersel van het hoofd in hel gevecht verloren, en kwam thans, het bewijsstuk in de band regl vragen aan de policie van Rysaei. Aan de acte van beschuldiging tegen R. M., oud 23 jaren arbeider wonende onder Assen ootleenen wij hel volgende Beschuldigde woonde in een keet in het Loonerveld onder Assen waar meerdere keeten stonden. Een dezer keeten is bewoond geweest door van Blomstna die den 18 Mei jl. deze keel metterwoon verliet. In bet begin van Julij was er sprake van, dat de keet verhuurd zou worden aan P. Hemmesen toen beeft beschuldigde gezegd«dal tij er niet in zouden komen eu hij de keet zou laten flodderen." In dien zin had hij zich vroeger ook reeJs uilge laten toen Dlomsma er nog woondemoet hij gezegd hebben«dat hij niet wilde hebben dat die keet werd bewoond door Bloinsraa of door anderen en bij bet Loonerveld wel zou opruimen." Up een Dingtdag of Woensdag nu in het begin van Julij j.l. 's avonds omstreeks hall elf uur, kwam beschuldigde met een lap in de hand bij een paar burenvragende daarop pe troleum te gietenom een groot vuur aan te maken. De eerste wien bij vroeg, weigerde zulks en deze ziende, dat zijn buurman aan bet ver zoek voldeed, kreeg kwaad vermocdcu. Zijne vrouw volgde den beschuldigde en kwam spoedig terug, zeggende: dat het niet pluis was, want dat beschuldigde in zijne keel vuur noch licht aan had. Beide buren zijn toen gekropen langs de keet van beschuldigde en zagen dal hij een luci fer aanstreek bij de keet van Blomstna en toen langs een omweg naar zijn eigen keet terugkeerde. Kort daarna brandde de keel at. Later beroemde beschuldigde zich er op, dit te hebben gedaan, echter daarbij te kennen gevendeala zij de burenbet uithragtenzij bet met den dood zouden bekoopen. Bij eene aodere gelegenheid zeide hij: «zij komen niet weer in de keet, daarvoor beb'k gezorgd, ik heb de keet laten flodderen daarbij eene der vrouwen dreigende haar te zullen smorenindien zij de zaak uitbragt. In de instructie heeft beschuldigde niet alleen ontkendx maar beweerd, dat een zijner buren er wel eens over gesproken had de keet in brand te zullen steken co dat hij den bewuste» avond met de buren langs bedoel len keet gaande een hunner iets in de hand had doch hij zelf in zijn keet teruggekeerd en daar den geiteden nacht gebleven is zoodnl hij eerst den volgenden dag van den brand hoorde. Desniettemin wordt beschuldigde beschuldigd de dader te zijn. De huzaren II. v. H. en J. S. te Bergen-op- Zoom hebben, op hun avondwandeling, ook de herberg van R. roet een bezoek vereerd en den kastelein voor de gemaakte vertering een blaauw oog in betaling gegeven. Deze riep de hulp in van den nachtwachtdie ongeveer met gelijke munt betaald werd. De bezoekers zijn later in arrest genomen en de commissaris van politie heeft van een en an der procesverbaal opgemaakt. Het welslagen van de doorgraving van den St.-Golbard heeft eenige ondernemende perso nen te Aosta op het denkbeeld gebragtook een tunnel door den Mont-Blanc te graven. Eene leening is tot dat doel uitgeschreven. AMERSFOORT6 October 1879. Het volgende adres is verzonden: Aan den Raad der gemeente Amersfoort. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort neemt de vrijheid zich naar aanleiding van de door Burgemeester en Wethouders aan uwe vergadering ingediende onlwcrp-begrooting voor het jaar 1880 omtrent een paar onderwerpen die begrooting betreffendetot uwe vergadering te wenden. In de eerste plaats betreft dit de regeling van het vuur-, haven- en tongeld en den toestand van de haven alhier. In haar rapport van 16 Jan. 1879 aan uwe ver gadering ingediendheeft de Kamer haar oordeel medegedeeldwat in deze behoorde te geschie den. Zij erkent gaorne, dat door den loop der omstandigheden uwe vergadering verhinderd werd om omtrent dat gewichtig onderwerpzoo als het bij uwe vergadering was aanhangig ge maakt vooralsnog eene beslissing te nemen maarzij had verwacht dat Burgemeester en Wet houders ten einde zooveel mogelijk te geinoet te komen aan de gebleken bezwarende begrooling zoodanig zouden hebben ingerichtdat door uwe vergadering in beginsel over dit onderwerp kon worden beslistdoor vasttcstellen dat de vuur-, haven- en tongelden zouden worden verminderd en de haven zoude worden uitgebreid. Daarvan blijkt echter niets uit de begrooting zoo als die voor het publiek is bekend gemaakt. De sommen in ontvang en uitgaaf daartoe betrek kelijk zijn op dezelfde wijze uitgetrokken als in de begrootingen van vorige jaren. De veronder stelling ligt voor de hand dat Burgemeester en Wethouders ook voor 1880 den toestand willen laten zooals deze tot nog toe was. Dit acht de Kamer niet wenschelijk. Zij zal niet in herhaling treden van hetgeen zij in haar opgemeld rapport reeds heeft aangevoerd ten bctooge, dat de lasten die alhier op de scheepvaart drukkenbezwarend zelfs zeer be zwarend zijnen de ontwikkeling van de scheep vaart ten eenenraale belemmerenalsmede dat de haven noodzakelijk moet worden uitgebreid. Onder verwijzing naar hetgeen zij daaromtrent in haar rapport heeft gezegd incent zij daar nog bij te moeien voegendat de tegenwoordige tijdsomstandighedende algemeene gedruktheid van den handel hel te wenschelykcr maken lot verbetering van den toestand inedclcwerken door de lasten die op de scheepvaart drukken te verminderenterwijl de plaatsruimte in de haven weldra nog meer beperkt zal worden wanneer de stoombooldienst tusschen Amsterdam en Amers foort in werking treedt De Kamer begroet die nieuwe onderneming met ingenomenheid en hoopt dal de wakkero ondernemers niettegen staande de beslaande bezwarenin hun pogen zullen slagendoch zij moet tevens erkennen dat zij voor hunne onderneming ?en groot ge deelte der beschikbare ruimte van de haven zullen noodig hebbenwaardoor de overige schepen ongerief zullen ondervinden. Uitbreiding der aanlegplaatsen wordt dus dringend noodig. In de tweede plaats betreft dit de plannen voor de bestrating. Is de Kamer goed ingelicht en zij heelt reden dit te vertrouwendan is bedoeld van de op de begrooting uitgetrokken leening een gedeelte te gebruiken om de veldkeicn door vlakke steenen te doen vervangen en wel op den IloC Hoewel dit nu niet ongewenschtzóude zijn, indien de geheelc stad eene vlakke bestrating hadmeent echter de Kamer zoo lang dit niet het geval isdat daar ter plaatse aan die vervan ging niet zoodanige dringende behoefte bestaat Naar haar oordeel ware het veel meer gewenscht, dat de Singel van af Ulocmendaal tot aan de Kampstraat met vlakke steenen werd belegd zoo als reeds voor eenige jaren hij adres door vele handelaren en particulieren aan uwe vergadering ingediendis verzocht geworden. Die straat toch is de aangewezen weg voor het vrij belangrijk vervoer van de haven naar tie aan en bij de Kampstraat gelegene groote fabrieken cn pakhuizen tc dezer stede cn eene hloole be zichtiging dezer straat, is voldoende otn de over tuiging tc vestigendat de toestand zoo slecht is dat het bijkans onmogelijk is eenigszins zware vrachten over die straal te vervoeren. Men is dus gedwongen ecnen grooten en tijdroovenden omweg te maken. Eene verbetering dier straat is dus hoog noodig. Om deze redenen neemt de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amersfoort de vrijheid met gepasten eerbied doch dringend te verzoeken dat het den Baad moge behagen bij het vaststellen van bedoelde begrooling daarin zoodanige wijzi gingen tc brengen, dat: 1. Het vuur-, ton- en havengeld worde ver laagd. 2. Eene som worde uitgetrokken tot uitbrei ding der aanlegplaatsen voor schenen in de haven. 8. Eene som worJc uitgetrokken tot vcrhctc- ring van de bestrating van den Singel van Uloc mendaal naar de Kampstraaten wel door de beslaande bestrating te vervangen door eene met platte keien. 't Welk doende enz. Amersfoort, II. GERRITSEN Voorzitter. 1 Oct. 1879. J. VAN DER LEEUWSecr. De uilslag van het toelatingsexamen voor de de Burgeravondschool tc Amersfoort wasvan de 28 jongelieden, welke aan dit examen decl- datnen (twee waren niet opgekomen, waarvan één wegens ongesteldheid) konden 17 worden toegelatenterwijl er 11 moesten worden af gewezen. Behalve enkele gunstige uitzonderin gen was de kennis van de Vadcrlandschc Ge schiedenis en de Aardrijkskunde van Nederland bij de candidalen zeer gering. Sommigenwelke goede cijfers hadden verkregen van Rekenkunde en Nederlandsche taal werden desniettegen staande toegelaten. De namen van hen, welke werden aange nomen, zijn de volgende (volgorde naar het aantal der behaalde punten)IL Donker, E. J. WorffelC. PrinsP. van den HoolTG. J. van EijbergenJ. CornclissenC. JanssenJ. Knop pers J. J. TerschuurL. J. MuijsJ. Blok II. HcijmcrsW. F. Spruijl, J. P. de Wolft', E. van As II. van Dam en R. van Wermeskerkcn. Aanstaande Dingsdag te 6 uur wordt de nieuwe cursus gcopenu met d e r t i g leerlin gen waarvan tweewelke de school reeds hadden afgeloopen, alleen voor Hand- en Rugl- lijnig teckenen. Ten bewijzedat de feesten door de Afdceling Amersfoort van de vereeniging i Volksonderwijs' gegeven ter bclooning van getrouw Schoolbe zoek gunstig werkenstrektdat liet aantal kinderen, die gedurende een geheel jaar geen enkelen schooltijd verzuimenop de openbare k'osleloozc scholen en de Gcrcf. Diaconieschool alhier ieder jaar toeneemten thans is gestegen tot 279. Van dezen togen de kleinstenten getale van 150, onder geleide van onderwijzers, onderwijzeressen en drie leden van het bestuur der Afdeeling 1.1. Donderdag naai Raurn cn Soestdijkwaar zij onthaald werdenterwijl de overigen heden (Maandag) vergast worden op een reis naar Amsterdam tot bezoek van Arlisom na het middagmaal in een volks gaarkeuken gebruikt te hebben, omstreeks 6 uur 's avonds terug te keeren. In de vergadering van de «Vereeniging tot verbetering van kinderbewaarplaatscn" te Amers- loortII. Woensdag in Amicilia gehoudenword beslotente beginnen met 1 Nov. c. k. de ouders die voor hunne kinderen van de Crèche alhier gebruik maken20 cents poe kind lo doen be talen voor den gchcelon dag, en 10 cents voor hen, die alleen van 812 of van 28*/a uur er blijven. De reden voor dio wijziging van art. 19 der wel was, dal men ongaarne reeds thans tot de ojihelling van de Crèche overging en toch geen kans zag op den voet, waarop zij thans was ingerigthaar in stand te houden daar de tegenwoordige inkomsten zoo contri bution als kindergeld, niet voldoende waren om de hoogstnoodige uitgaven te bestrijden. Het hangt thans van de ouders zei ven af, de Crèche in het leven te houdendoor zich het verhoogde inbreng-geld voor hunne kinderen te getroosten. Tol bestuurder werd gekozen do heer C. V. Gerritsen in plaats van den heer E. D. Piizclcn in stede van mevrouw Pijzcl mevrouw Zandjjk welke echter later bcrigt zond dat zij de benoeming niet aannatn. Voorts werd door

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2