Engelschtnan beschreven nis van slanke ge- stalle, middelbaren leellijd en met een vollen haard vooraien. Hij wordt door een jonge hin kende damemet een xilveren bril opverge- teld. Verzamelaars mogen op hun hoede rijn. Een jeneverstoker van Thienende heer Delacroixbegat zich des avonds naar 't station de Word te Brusselom terug te kcereo naar Thie nen toen hij bij het binnentreden der wacht kamer le klasse, twee personen ontmoettedie elkander ruw tegen het lijf liepen en twistten om het eerst binnen te gaan. Dit tooneel duurde eenige seconden tot de heer Delacroix ongeduldig worden de, tusschen de twisters doordrong en weldra den waggon instapte. Onder hel rijden meende de heer Delacroix zijn portefeuille uit den zak te halen teneinde zijne zaken na te zien doch deze was nergens meer te vinden. Men oordeele over de verslagenheid van den reizigerdie met zijne portefeuille 9-iOO fr. verloor, welke hij te Biussel ontvangen had. De twistende heeren in het station waren waarschijnlijk pick-pockets die hem op behendige wijze bestolen hebbeu. Volgens den correspondent van de «Times of India" te Mandalay hebben de priesters, sterrekijkers en waarzeggers des konings van Birma uitgemaakt dat het verwacht wordende kind des konings (door de bevalling van de hoofd-kouingin Soo-pyeh-lat) een knaapje zal zijn en tengevolge van deze profetie heeft ko ning Theebau zijn toekorasligen erfgenaam, den eersivolgenden «koning der opgaande zon heer van den witten olifant, het gouden regen scherm enz." eene wieg laten vervaardigen welke bijna 2 Lak Bupijen dus 2024000 pond steiling gekost moet hebben. De wieg is ge fabriceerd uit Manjohoutvan binnen en van builen met goud overdekt. Bovendien is het bed aan den buitenkant met kostbare tooisels opgemaakt en met diamantenrobijnen en an dere edelsteenen als bezaaid. Hel iuwendige beslaat uit een zacht kussen met groen fluweel overtogen en rijk met borduursels versierd. In plaats van door «een hoop oude wijven" wordt de wieg aan het schommelen gebragl door een zelfwerkend mechanisch apparaat, dal op gewonden wordt en dan verscheidene dagen achtereen loopt. Dit mechaniek is door een Italiaan vervaardigd en koning Theebau vindt het buitengewoon aardig. De wieg hangt aan gouden koorden, welke bevestigd zijn aan eene ijzeren stang, twaalf voet van den grond. De verwachte erfgenaam zal, volgens den uitgesproken wil zijn vaders, op Engelsche wijze worden opgevoed. Door tusschenkomsl van eene non zijn dan ook reeds bij voorbaat voor 5000 rupijen de benoodigd- heden voor eene Engelsche luijermaod aange schaft. 0 wee die sterrekijkersals de zaak anders uitvalt en de jonggeborene een meisje is I «Eigenhandige Lijst van M... A... 0..., huis vrouw van D... van 'tgeen wij aan onze Dogter gegeeve hebben als uylset toen sij met G... is gelrouwt in 'tjaar 1774 en 't couvert zeil beval die lijstwaarop in margine nog geschreven slaat: «Lijst van 'tgeen aan Nettje bij haar trouwe tot uyiset gegeeven, Ey^en handig door mijn vrouw opgemaakt." Ik durf wedden dat de lezers, en vooral de lezeressen van dit blad het niet onbelangrijk zullen vinden om eens te hooren wat eene dochter uit den zeer deftigen burgerstand een eeuw geleden mede ten huwelijk kreeg, en ik vermeen niet onbescheiden le zijn wanneer ik het een en ander uit het geschreven stuk over neem. Daarbij moet ik mij echter onthouden van het noemen van den familienaam des vaders, omdat die naam nog op den huidigen dag in Amsterdam met eer bekend staalcn de afstam melingen van den waardigen bruidsvader het welligl niet aangenaam zouden vinden, hun voorvader in een feuilleton te hooren bepraten ai zouden zij zich ook niet voor het feit be hoeven te schamen dal die voorvader blijkbaar een verstandig en practisch man is geweest. De allereerste posten bevallen hel lijflionenb. v. 84 el Linnen voor 20 hemden a 18 st. f 75-12 54 el d°. voor 36 zakdoeken k 28 st. 1 75-12 18 el Haai lemmer wit rokke streep voor 4 rokke 22 st. f 19-16, en verder voor zakken, jak- kies broekeneteldoekse doeke en andere vrouwelijke kleedingstukkcn tol een gezamen lijk bedrag van tweehonde. d zes en twintig gulden en tien stuivers, een bedrag dat zeker niet buitensporig boog te noemen ismaar dat kolossaal schijnt tegenover het eindcijfer der Jijst, welk een totaal aantoont van twqeduizend honderd twee en twintig gulden en negen stuivers. Ik sla de posten voor het betaalde aan de wollenayster hel Maagdeliuys" en enkele an dere overstip aan dat aan Op den Oort, keurs lijf maker" achttien gulden werd uitgegevenen moet met groote verbazing vertellen dat aan den meubelmaker II. Wijnhorst de som van tweehonderd acht en vijftig gulden werd be taald. Het laatste cijler klinkt fabelachtig ill onze dagen waarin inen voor één enkele lin nenkast of bonhcur du jour vaak nog meer uitgeeft. Een andere post op mijn lijst deed mij de handen in elkander slaan toen ik las lleernians: een bruygoms japon zeven en twintig gulden en achttien stuivers I O, sancla simplicitasI een trouwjapon van zeven en twintig gulden. Maar daar is tegenwoordig zelfs geen keuken prinses meer mede tevreden, en in den stand, waartoe de jonge dame in kwestie behoorde moet dat cijfer tegenwoordig met misschien tien ja twintig cn meer vermenigdvuldigd worden. Een trouwjapon van zeven en twintig gulden de achttien stuivers komen er aller leukst bij het klinkt in onze dagen haast als een sprookje, en ik zou den man wel eens willen zien die moed zou hebben om eene bruid met een trouw kleed vair dien prijs aan boord te kooien. Onder aan de lijst staat in een hoekje «Cla vier, harp, oorringetjes," waarbij geen geldsom staat uitgetrokken zoodat de dochter die drie zaken vermoedelijk reeds vroeger in eigendom bezat. Een zaak ontbreekt op de lijstdie erge loof ik, gerust op had kunnen staan. Mol volle regt toch zou de vader er op hebben kunnen zetten: «Verder kteeg mijne dochter een groote dosis gezand versland mede ten huwelijk, en verstond zij de kunst hoe men eene huishou ding moet besturen en bijeeuhouden." De laatste clausule zalnaar ik vrees tegen woordig niet altijd op een uittel-lijst kunnen worden geplaatst. Helaas bij de moderne hu welijken komen geheel andere zaken kijken maar ik praat er liever niet overom het niet onnoodig met velen aan den stok te krijgen. Eéne opmerking kan ik echter niet terughouden en het is dezedatware men heden ten dage wat meer de gedachten der voorvaderen toege daan hel groot aantal célibalaires belangrijk zou dunnen en het Ehrel die Frauen" even belangrijk boven pari zou rijzen. A. C. Aan W. Habrondie uit de gevangenis ont slagen werdwaarin hij ten onrechte wegens manslag veroordeeld, reeds eenigen tijd had door- gebragtis door den minister van bionenlandsche zaken uit de staatskas een schadeloosstelling van 1000 p. st. toegewezen. Van een bordeelhoudster op het Rokin te Amsterdam, welk huis door zijne groene kleur de aandacht van alle voorbijgangers trektis eene som van f 5000 gestolen. De daders zijn onbekend. In den schuttersraad te Almelo is de zaak behandeld van den (ourier I. Meijers aange- klaagt wegens insubordinatie. Htj zou nl., in schutterlijke dienst zijnde, grimassen gemaakt hebben achter den rug van den kapitein-com mandant, voor dezen beleedigend. Drie schutters constateerden onder eede hel ten laste gelegde (eit. Eenige anderen verklaarden niets gezien te hebben. Nadat de beschuldigde had gezegd niet te weten wat grimassen zijn en datmogt hij bij ongeluk een scheef gezigl gelrokken hebben bet zijn bedoeling niet was geweest den kapitein te beleedigcn stelde de auditeur mr. Engels overeenkomstig de scbutierijwet den eiscb 1. degradatie2. wegzending uit den diensten 3. 1 15 boete. De volgenden week uitspraak. Te Berlijn heelt eene commissie, bestaande uit leden van den gemeenteraad met den eersteu burgemeester lot voorzitter, zich met kwestie der lijkverbranding bezig gehouden. Zij heelt besloten dat bij de regering de noodige slappen zullen worden gedaan om de vercischle magli- ging te erlangen lot het maken van lijkverbran ding-ovens te Berlijn. Sedert een tiental dagen was een koetsier van Parijs spoorloos met zijn rijtuig en paard verdwenen zijn meester die bem vooreen eerlijk man kende, dacht dat hem een ongeluk was overkomen. Inderdaad, later heelt men het lijk van den koetsierin een gevorderden staat van ontbinding, uit de Seine opgehaald. De gcldtasch en de papieren van den koetsier waren verdwenen men denkt dat. de ongelukkige aange vallen is geweest door eenige kwaaddoeners die hem geplunderd en daarna in hel water geworpen hebben. Tot nu toe heelt men niets vernomen van het rijtuig ol van hel paard. Zooals bekend ishebben bijen geen groolcr vijanden dan slakken. Waar zij deze in de verte ontwaren, wijken zij terug. Een bijenhouder nu wilde eens zieu hoever di' ging, nam een zoo genaamde slaslaken legde die onder in een met glas gedeklen bijenkorf. Groot alarm gegons buiten verwarring binnen Na vei loop van een uur echter was aller rustig, maar wal zag de waarnemer Under hl don korf lagen honderden bijen als één klomp in elkaar. Weer verwijdert hij zich een poosen terugkomende was alles als van ouds, ieder deed haar werk, maar op de plaats waar hy de slak had gelegdwaar hij den klomp bijen had gezien zag hij een stuk ter grootte van een theeschoteltjedat uit was en boomhars dooreen gemengd bleek te bestaan. De bijen hadden de slak daarin vastgctnclscld en den vijand onschadelijk gemaakt. Wat echter bij dit geval nog merkwaardig was, is dit, dal na vier weken toen de bijen houder de specie wegnam die op en om de slak zatdeze nog in leven was. AMERSFOORT, 9 October 1879. Vrij van successicrcgten is door den hoer M. S. Abrahamsonle Amersfoort overleden, gelegateerd aan liet Ned. Israël, jongcnswccshuis le Amsterdamf 5009. het Ned. Israël, meisjesweeshuis te Amsterdam5000.-— vier liefdadige instellingen der Port tig. Israël, gemeente te Amsterdam ieder l'.JOOO, uitmakende te xamen >12000. het Ncd. Israël. Oudemannenhuis te 'sllage5000, en, na nitkeering van legaten aan familieleden, is tot universeel erfgenaam van het verdere van zi jn groot vermogen door hein aangewezen het Collegic van Pekidim en Amarcalim te Amster dam aldaar vertegenwoordigende de belangen der Israëlieten in Palestinaniet de bedoeling daaraan eene weldadige strekking in het Heilige Land le verzekeren. Eenige jaren geleden ontving de Ncd. Israël, gemeente te Amersfoort van hem kostbare ge schenken voor de Eeredienst cn f 700.ten dienste harer nieuwe begraafplaats; terwijl hij eenige maanden geleden de kapitale som van tachtig duizend gulden voor den bouw en het verder organiseren van oen hos- fiitaal voor Israëlieten le Jeruzalem daarheen iccft gezonden. Ingevolge hare jaatlijkschc gewoonte om in medio October eene tooneeluitvoering te geven zalals in achterst, adv. is omschrevendc Amcrsfoortsehe Rederijkerskamer «Door Vriend schap tot Kunst" aanst Woensdag een flink drama en een attractief kluchtspel opvoeren waarvan wij in 't volgend nummer tnecr gede tailleerd melding hopen te makenaangezien ons thans lijd cn plaats daartoe ontbreekt. Bij het prijsschieten van het kader der d.d. Schutterij te Amersfoort op Dingsdagmiddag wer den behaald: de 1c prijs, een fraaijo thermo meter door den sergeant J. Ph. llouveiing van Beek; de 2e prijs, eene fijne vcldllcsch, door den foerier van Wermcskerkende de of eonsolatieprijseen paar sierlijke heelden door den sergeant-majoor J. A. lloksbergen. Zondag 12 Oct. e. k., zal de godsdienstoefening in de Rcinonstrantsche kerk te Amersfoort wor den geleid door den Heer W. J. Manssenpre dikant hij dc Evangelisch-L'itliersche gemeente te Zaandam. Voor het surnumerairs-examen'twclk heden aan het Centraalbureau der Maatsch. tot exploi tatie van Staatsspoorwegen te Utrecht wordt gehoudenhebben zich dertig candidaten aan gemeld waaronder ééne dame. Zal zij onder de 29 aspiranten den regten Jozef vinden'? In de zitting der Tweede Kamer van Dingsdag was aan de orde het rapport der commissie omtrent de verkiezing van den lieer Du Tour dc Bellinchavc. De heeren van Baar, Godefroi cn Mackay bestreden de conclusie van 't rapport. De eenmaal wettig vastgestelde kiezerslijst is onaantastbaar tot na een regtcrlijk vonnis of herziening. Dc daarop gebragle kiezers zijn wet telijk bevoegd. De gepleegde informaliteilcn zijn niet zoodonigedie de verkiezing viciecicn. De heeren van de WerkRutgers en van der Linden bestreden de praeinisse van 't rap port, alsof dc kamer wettelijk onbevoegd zou zijn dc verkiezing te vernietigenomdat eenige verkeerd op de lijst gchragfe kiezers hebben medegesternd. Zij concludeerden dus ook tot niel-toelalingdoch krachtens dc regten van den conciënticpligi der kamer om haar onder zoek zoover uit te strekken. Bij dc vernietiging geldt dc kiezerslijst van 1878. Dc heer Luijbcn verdedigde uitvoerig liet rapport der commissieook zijnerzijds opinice-

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2