sdag October 1879. ja 2769. Ding- Uitgever: A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. ON BEK EN UE BRIEVEN verzonden geweest naar bet buitenland over het 3e kwartaal 1879. Belgie. I. PastoorsAntwerpen. Engeland. I. Miss WalpoleLonden. Kcgihcbbenden vet voegen zich aan bel Post kantoor te Amersfoort. Politiek» Revue. Ue Ru&sisch-Turk&c.be grensregeling in de om streken van Batocm is thans na aller lei vruchlr- looze besprekingen, eindelijk vastgesteld eu die tusscben Griekenland en Turkije zal bel insge lijks weldra wezen, als men ten minste at mag gaan op de laatste vergadering der wedertijdscbe commissarissen, die voor bel eerst eens iels min der onvnchtbaar is geweest. Men beeft thans definitie, van Turksche zijde goedgekeurd, om bel Berlijnsche verdrag tot groudslag der bespre kingen te nemen. Het blad «Ie Marseillaise gSat voort zich te ver beugen in de zegepraal bij de gemeenteraads verkiezing te Parijs, liet blad voorspelt als eerste en tweede gevolg van die verkiezing: dt afkon- diging van de algemeene en volkomen amnestie en den val van 'l kabinet-Waddingtmi. Alptioiise Humbert," zegt het blad, «kwam van de ga- leijen en werd dadelijk tot lid van den l'at ijschcn gemeenteraad gekozen I" Hoewel de 684 kiezers vin hel uuartier Javel niet zijn aan te merken al» den wil van geheel Frankrijk, inag men niet uil bel oog verliezen dat dergelijke ge vallen zieh kunnen herhaleu en de republiek ill gevaar kunnen brengen. De regeling, harerzijds, gaat, zonder acht te slaan op de taadgevingen der pers, voort luel het nemen van die maatregelen welke zij nuttig en noodig oordeelt. l)e minister van justitie en de minister van binnenlandsehe zaken zullen aan de procureurs-generaal en aan de prefecten circulaires zenden waarin bun gelast wordt niet zonder vervolging te laten de niis- dr ij ven of de overtredingen gelijk aan die welke reeds begaan zijn sedeil de lei ugkomsl van de geamneslicerdeu in Fraukiijk. Hel gerucht, dal men in Frankrijk over de verkiezing van den beer lluutbeil maaktbeeft Ook de aandacht der Regeling getrokkenen in den Mmisteiiaaddie .Maandag gehouden werd is deze zaak ter sprake gekomen. Al spoedig kwam ineu echter lol de ontdekking dal de heer Humbert niet verkiesbaar is, uuidat hij, eerst onlang» in Frankrijk teruggekeerd, nog niet lang genoeg in Parijs gewoond heelt. Naar enkele bladen melden zal de Minister van Binnenlandsclie Zaken nu aan den prefect der Seine schrijven cn Item verzoeken de verkiezing ongeldig te verklaren, zoadat al de drukte, die men daarover reeds gemaakt beeftniet veel meer zal geweest zijndan een storui in een glas water. Wel zullen de kiezers van den beer Humbert niet zeer tevreden over dat besluit zijn maar zij zullen tqcb wel genoodzaakt wezenzich te schikken in bet ten uitvoer leg gen van de bepalingen der wet omtrent de ver kiezingen. Kr bestaat geen tw ijfel of'deze quaestie zal zonder veel moeite opgelost en uil de wereld geholpen wotdeu en mogelijk leert men er dan eindelijk eens uittoowel in het binnenland als in bel bnitenlandboe dwaas die overdre ven vreea voor schrikbeelden is, die men zichzelf schept en ookdat men door schreeuwen geen kleine quaeslies tol groote kan maken. De les zal niet overbodig wezen. De sultan van Turkije is ijverig iu de weer bezuinigingen te maken. Hij heelt thans reeds tweemaal 90000 soldaten algedankl. De minister raad der Porte houdt zich voortdurend bezig met de beraadslaging over de kwestie der Turk- sr.be finantien. Eindelijk begint men Stardop te zeggen wrat al lang is gefluisterd: de Turksc.be schatkist zal geplaatst worden onder eene finantiële Euro- pesche Commissie, zaaingesteld uit specialiteiten, mannen die kunnen rekenen en die als bekwame chirurgijns bet mes durven gebruiken om kwaad vlccscb uil te snijden. De dames in den harem en de Pacba's ver- keeren reeds in groote vreeze en de Sultan die zoodanige Commissie zou haten met grooteu baat, zeide dan ook reeds tol zijn Minister van l'i nan tién: «hervorm, bezuinig waar gij kunt, opdat wij aan bet toezigt van vreemde dwars kijkers ontkomen. Ue Minister is daartoe wel gezind maar gok hij is bang voor de kracht van de oogen der schoonc Fa time en voor de wraak der luije verkwistende Pacha's. Men zal mij den voel ligten denkt hij en dat is niet verkeerd gedacht. In de Oostenrijksche en Hongaarsche huizen zijn wetsontwerpen ter tafel gebragt heli effende de administratie van Bosnië en de Herzcgowina en de verlenging van de lege:wel tot heleinde van 1889. In Mexico is het nog een schandelijk Babel. Negen personen beschuldigd van zamen- zwcring werden te Vera-Cruz door den Gouver neur des nachts gcarresteeid en onmiddclijk doodgeschoten. Morgens eerst werd bun ongelukkig lol a an de familie bekend. De Gouverneur gaf daarvan de volgende mede- deeling «de Regeling heelt zich ten taak ge steldde openbare meening niet bezig te houden met de gewigtige gebeurtenissen, die te Veia- Cruz hebben plaats gehad." Dat is waarlijk toch al te kort zelfs voor eene Republiek. A t O h i XL In oen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Ncderlandsch-lndiëvan i t» dezer, wordt borigldal in Atjeh de politieke locstand zeer gunstig is en zich in den laatsten tijd een groot aantal voorname en mindere hoofden onderworpen hebbendal den Uden dezer de eerste steen werd gelegd van de Missigil Raja onder den toevloed van ongeveer BUDO inlanders en in do tegenwoordigheid van de hoofden der oost-noord- en westkust en der drie Sagis en dat den lilden dezer de nieuwe radja van Pedir in Kolla Radja bevestigd is. Ingevolge het koninklijk besluit van IQ Octo ber II. (Staatsblad n°. 70), waarbij alle post zegels cn briefkaarten van vroegere uitgiften builen omloop worden gesteldkunnente rekenen van 1 November e. k. geene andere dan de laatstelijk ingevoerdeop dit oogenblik in gebruik zijnde postzegels en briefkaarten worden toegelaten. De brievende gedrukte stukken en de monsters van koopwaren, voorzien van buiten omloop gestelde postzegels7.00 mede niet gel dige briefkaartenwelke na 31 October e. k. ter post komen, worden als ongefrankeerde stukken met pon belast. De buiten ontloop gestelde postzegels en briefkaartenmits zij zich in ongeschonden staat bevindenkunnen na 31 October 1879 nog gedurende drie maandencn alzoo uiterlijk op 31 Januarij 1880, op de postkantoren wor den ingewisseld tegen geld of tegen gangbare zegels of briefkaarten. Allerlei. Te Berlijn zijn zes vrouwen en zes mannen gearresteerddie in vereeniging met elkander vaUcbe bankbiljetten van vijfvijftig en honderd mark in omloop bragten. Men gelooft onder de gearresteerden ook den vervaardiger dezer valsche stukken aaugelrollën te hebben. Te Rotterdam zijn een stalhouder en zijne vrouw met huurrijtuigop den bok waarvan twee koetsiers zaten niettegenstaande dit geltcele personeel van deskundigen in 't water gereden. Ken der koetsiers is aan 'l hoofd gewond paard en rijtuig werden later op bet drooge gebragt. Binnen kort ral het costuum Van de aanst. Spaansche koningin op den dag van bet hu welijk, worden tentoongesteld. Reeds thans wordt echter medegedeelddat het in hoofd zaak bestaan zal uit wit brocadeeen echt koninklijke kanten hofmante) omsluit bovendien de gestalte. Van dien bofmantel zegt de be schrijving dat daarop te vinden zijn al de schilden van de oude rijken waaruil Spanje en zijn bezittingen vroeger bestonden. Van heerlijke arabesken zijn voorts die schilden omgeven en de witte zijde met bloemen be zaaid. De sluijer is geheel in denzelfden geest vervaardigd. Hel galaloilet zal van gouden brocade, gegarneerd met rozen, vergeet-mij- nietjes en leliën, vervaardigd zijn. Een ander toilet, dal gedurende de groote receptie zal gedragen worden, zal van zilver-brocade ver vaardigd zijn en met geraniums als bezaaid. Üe Minister van Oorlog heelt bepaald dat er geeue Franschen of Walen meer voor bet Üost- Indiscbe leger mogen woidcn aangenomen ia- dien zij niet in staat zijn de Nederlandsche of laamscbe taal goed te spreken en te verstaan. Het handgeld voor vreemdelingen voor een ko loniale verbindlenis voor C jaren is vastgesteld op uiel meer dan 200 en voor 4 jaren op f 100. Het Duitsche leger wordt steeds geroemd als voortreffelijk gedisciplineerd. Minder lof ver dient misschien de wijze waaron men tot die discipline geraakt. Onlangs bijv. sloeg een sergeant een zijner manschappen zóu hevig op het hoofd dal hel tiotnmelvlies sprong. Na eerst beptoefd te lubben heimelijk zijn slachton'cr te vermoor den ten einde eene aanklagt te ontgaan stortte bij zelf zich in den Rijn. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Venetië is steeds sprake van hei volgend tragisch voorval De dochter van een gegoed burger, mej. C, uitmuntende door haar schoonheid, onderhield sedert een geruimeu tijd een intieme betrekking met een jongman van een oud-adcltike familie welke deze liefdesgeschiedenis mei leede oogen aanzag. Eetiige weken geleden werd de jongman aan hel ziekbed gekluisterd en daardoor de beide gelieven van elkander gescheiden. Voor een paar dagen begaf de jonge dame zich naar hel eiland Murano. Toen zij b«t Fianciskaner klooster voorbijging, trad zij de kerk binuen en bezocht daarna het kerkhof. Ken nieuw en prachtig gralteeken trok haar aandacht. Genaderd zijnde om het opschrift te lezen las zij den naam van haar geliefdedie sedert veertien dagen overleden was. Ue ongelukkige viel in zwijm en toen zij tot zich zelve kwam was zij krankzinnig. Een matroos, die des avonds te Antwerpen met een stuk in den kraag, op een platten wagen aan den Uain was ingeslapen is gedu rende den nacht van zijn kleeren berooid. Uieven hadden den man zijn jashoed tot zelfs zijn laarzen uitgetrokkenzonder zijn horloge en geld te vergeten. Uil het spoelingilisttict (Schiedam) deelt men het volgende mede als een staaltje van de ver liezen die daar geleden worden Een vetweider uil den omtrek kocht dit voorjaar 27 magere ossen h 1 160; na ze dezen zomer gemest te hebben, werd Item nu f 123 per stuk geboden. Als men nu nagaatdat genoemde landbouwer een half uur van de stad woont en hij dus zijn spoeling over de Maas moet vei voeren dan valt hel ligt 's mans verlies na te gaan. Nog een ander voorbeeld. Voor een schuit koemestdie andere jaien f 40 opbragtwerd nu f 14 betaald. Als reden noemt menVooreerst heeft het vee dezen zomer veel geleden en is dus weinig ge groeid ten andere wordt de Loudenscbe markt, waai heen nogal vrij wal spoelingvee ging, thans mei Autcrikantisch vee overstroomd. Bij een twist in een herberg te Reek werd de buigcmeeslei die de vechtenden wilde scheiden door een messteek in den arm ge wond. Uc veldwachter, die Itet zag, trok zijn

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 1