Eene R. K. KEUKENMEID f-a\ muNSKiV m bascules TE ARNHEM. ^reek per leerling bedragen, plire do school- behoeften. Het ware te wenschcndat de Raad op zijn genomen besluit terugkwam, of dat de slaton van Utrecht aan dat besluit hunne goedkeuring onthouden 1. om de woorden, gegoeden stand, te ver anderen in openbare meisjesschoolen 2. omdat het schoolgeld in verhouding van het onderwijs en hel schoolgeld der lloogere Burgerschool veel te hoog is. UMijnheer de Redacteur dank zeggende voor de plaatsing van bovenstaande, heb ik de eer hoogachtend te zyn, Amersfoort, Uw dv. Dienaar, 19 October 1879. N. S. B.. m. (Wegens plaatsgebrek is dit stuk tot dit num mer uitgesteld.) AMERSFOORT, 23 October 1879. De Willem Barendst" is gisterenmiddag te 2 uren te IJ muiden binnengekomen. Alles wel •an boord. Blijkens bij de Regering ontvangen betigt zal in 1880 te Brussel eene tentoonstelling worden geopend van voorwerpen vankuost. Üe gelegen heid sal worden opengesteld tot inzending op die tentoonstelling van voortbrengselen der oude Mederlandsche kunstnijverheid toebehoorende aan stedelijke musea aan kunstlievende en wetenschappelijke vereenigingen oi aan particu liere personen. Uit verschillende oorden des lands komen berigten van een hevig onweder van Maandag namiddag. Opmerkelijk is hetdat meest allen melding maken van een hevige bliksemstraal gevolgd door een zwaren donderslag die op verschillende plaatsen insloeg, en brand ver oorzaakte welke echter overal onmiddellijk gebluscht werd. Eene dame met drie hooiden is van heden avond af op de Amersioortsche kermis te zien en worden, blijkens nevensst. adv., geneeskun digen uitgeooodigd zich van dit merkwaardig verschijnsel te overtuigenhetgeen ook zeker een groot publiek zal gelieven te doen. De kleinste dame van Europa is alhier op de kermis te bezigtigen en een talrijk publiek zal haar wel gaarne een bezoek willen brengen. Eergisteren herdacht de heer J. H. Wessels te Geertruidenberg den dag waarop hij vijftig achtereenvolgende jaren lid van den Gemeente raad was geweestwaarvan ruim vijf en twintig jaren als wethouder. Het debiet van melkbij het glas op straat te Amsterdamheeft afgewisseld tusschen 600 en 1000 glazen daags. De Melkinrigting is voornemensde proef in het a. s. voorjaar op uitgebreider schaal voort te zetten. Misschien zon 't nilvoerhaar zijn gedurende den winter een proet te nemen met warme melk; zeker zou dit, als 'l uitvoerbaar isnog meer nut stichten. De mopshond vsn prins Hendrik Reuss XVIII werd onlangs gestolen. De diei schijnt den be stolene uiet in de onzekerheid te hebben willen laten aangaande het lot van den hond. Diens kamerdienaar ontving althans dezer dagen een ougeteekend brieljeluidende: «Mops is opge geten en zendt u zijn groele." Voor het geregtshoi te Amsterdsm stond teregt D. W. B., beschuldigd van vslschheid in authen- thieke geschriften. In Julij II. had hij een ken nisgeving tot bet af hsleo van een aangeteekenden brief met aangegeven geldswsarde ontvangen aan het adres van G. VV. B. Hij ging daar mede naar het postkantoorteekende G. VV. B., uam den briel en de Javaansche bankbiljetten ter waarde van f 2000welke zich daarin be vonden in bezitwisselde die en gebruikte het voor een gedeelte om daarmede een schold te voldoen. Beschuldigde bekende volkomen het hem ten laste gelegde. Het requisitoir luiddeschuldigverklaring aan het namaken van eene handteekening op een authentiek en pnbliek geschrift en mitsdien veroordeeling tot twee jaar eenzame opslniling. Uitspraak aansL Dingsdag. Toen de nachtwacht Zondagavond te Dord recht baar ronde deed, vond zij aan den Parallel weg een manJ. S. genaamduitgeput door bloedverlies op den grond liggen. Bij onderzoek bleekdat hem aan hals en pols een aantal diepe sneden waren toegebrsgt. Volgens zijne vertelling zon hij zich in hel Boom-pad met julvr. A. P. bevindende, door een hem onbe kend persoonlijn aangevallen, die, na haarden hal» algesuedcu en in de sloot geworpen te I hebben hein de wonden had toegebrsgtdie men aau hals en regterpols kon constatceren. De man werd daarop naar het ziekenhuis ver voerdterwijl inmiddels de politie haar taak voortzette.en ging onderzoeken wal er van het vertelsel waar was. Werkelijk vond zij in de sloot een vrouwelijk lijk inet bijna geheel alge- sneden hals hetgeen bleek te zijn dat van P. eene gehuwde doch van haar echtgenoot geschei den levende vrouw. Volgens een algemeen ge rucht stonden beide personen met elkander in verboden betrekking. De man is gehuwd en vader van zes kinderen. Hij is onmiddellijk in het ziekenhuis onder speciale bewaking gesteld van een agent van politie en vervolgens door de justitie in verhoor genomen. Naar men zegt moet hij daarbij zijne eerste vertelling volge houden en alle schuld aan den mooid ontkend hebbeu. Wie hooggeplaatst is ziet vèr maar verziet zich soms. Zoo heeftindien wij ons niet ver gissen, de Utrechtsche torenwachter de gclteele stad in beweging gebragl om een brand te blus- schen op uren afstands en 'izellde ongeluk is Maandagavond zijnen Groningscben collega over komen. üe gewone signalende brandhoorn en 't klokgelui bragten te ruim tien uur de geheele stad in opschudding, üe brandweer, de schutterij, alles was iu beweging, maar nie mand zag den brand. Thans wordt gemelddat er brand is geweest te Zoutkamp. In Amerika heeft men zich thans weer ver dienstelijk gemaakt door het uitvinden van een machine, dienende om gedoode varkens snel van de borstels te ontdoen. Te Cincinnatie ge dane proeven toonden aan dat men binnen 57 seconden en vijitigtal varkens kan behandelen. De uitvinder geloolt echter, dat zijn toestel nog voor volmaking vatbaar is en alsdan 100 varkens per minuut zal kunneo schoonmaken. De Ganlois meldtdat de ex-keizerin Eugénie naar Zoeloeland zal vertrekkenom de plek te bezoekenwaar baar zoon is gesneuveld. De trein die Maandagavond uit Brussel naar Antwerpen vertrok werd door een groot onheil getroffen. Toen namelijk de trein het station Mechelen had verlaten bemerkte de machinist nabij Neckerspoel gekomen, tot zijn schrik, dal een goederentrein uit Luik acbier hem in aantogt en een botsing daarmede onvermijdelijk was. Hel hielp niet of bij al eene zoo groot mogelijke snelheid aan den trein gaf, ten einde den nabijerjnden wissel en vervolgens een ander spoor te bereiken: vóór dat zijn doel was ver wezenlijkt voelde men reedt den geweldigen schok. Thans volgde in het duister een toonecl dat met geen pen is te beschrijven. Hartver scheurend was het gejammer der gewonde rei zigers benaauwend werkten de kreten van de talrijke anderen, die, hoewel geen letsel heb bende bekomenin den eersten schrik niet wisten wat ze deden. Het bleek dat de achterste waggons geheel waren vermorzeld. Rondom lagen gewonden, waaronder, geheel in stukken geslagende ligebamen van den treinwachter en den stoker. Totnogtoe bepaalt het aantal dooden zich tot twee. Onder het groot aantal gewonden bevinden er zich echter zevendie zoo zwaar gewond zijn dat men ze geen lang leven kan toezeggen. Uit Vuren en Dalem wordt gemeld Wordt uit sommige «treken gemeld dat het iaglveld slecht voorzien is, in dezen omtrek levert het voldoende wild op. Zoo werden op een a.g in dezen polder door een 6tal heeren niet minder dan 43 hazen en 5 iaisanten ge schoten. De nitvinder der stalen pennen was de onderwijzer Burgerste Koningsbergenin Oost-Pruisen. In 1828 kondigde bij voor het eerst in de couranten aandat hij metalen «penpunten," zooals hij ze noemde vervaar digde. Dit kwam een zekeren heer Perry te Birgmingham ter ooren die in 1830 een patent voor stalen pennen nam, Perry werd millionair, en Burgert stierf in het armhuis. In Senegal zou feitelijk de slavernij niet alleen bestaanmaar zelfs door de regering be schermd worden. In alle steden en dorpen kan men een os tegen een man verruilen en ccn paard ia er vier volwassen mannen wasrdwier prijs omstreeks 300 fres. per hoofd bedraagt. Een jouge, schoonc negerin wordt met 12 lol 1500 fres. betaald. Uil Roosendaal wordt gemeld De kectwurtcleiilcell ziet er dit jaar in deze streek bedroevend uit. Van de puikste lande rijen wordt p. in. 60 |>Ct. minder getrokken dan in de vootdeelige jaren. Bovendien leveren de wortelen ruitn 25 pCt. minder su kcrdceleu op dan auders. De suikerlabiieken zullen dit jaar zeer kort werkeu. De driestheid van de in Frankrijk terugge keerde geamnesliëerden eu hunnen aanhang heelt een der corpscommandanten genoopt zich bij president Grévy te beklagen over hunne houding tegenover de officieren welks als reglers over die veroordeelden zalenen door deze «beulen en moordenaars" worden genoemd. Do president antwoordde: «Generaal, gij kunt geiust zijn. ik ben in Parijs gekomen om aan dat woelen een einde te maken. De achting voor het leger gaat mij even zoo ter harte als de achting voor de wet." Humbert, de afgevaardigde van 't vermaarde kwartiei Javelstond eergisteren teregt wegens bcleediging van de regterlijke magt en verdedi ging van misdaden. Hij werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 1000 fres. boete. Zeer aangenaam voor zijne vrouwde zuster vao den hoofdredacteur der Marseillaisemet welke hij juist dezer dagen getrouwd is I De uitgever van de Marseillaise is wegens het opnemen der verkieziiigsredu van Humbert veroordeeld lot twee maanden gevangenisstraf en 6000 fres. boete. Hel opnemen van een brief aan Rochefort kostte hem boveudien 1000 fres. boete en schorsing van zijn blad voor veertien dagen. De taal der radicale pers is onder dit alles stouter en brutaler dau ooit. Burgerlijke Stand ran Amersfoort. GEBOREN: 17 Ocl. Carel, z. van Arie van Roucndal en Barbara de Wilde. Anlonia d. van Lainberlus Koenen en Catrina de Wilde. 18Oct. Willem, z. van Daniel Pegtol en Johanna Bigael Mulder. 19 Oct. Jan, z. van Jan Boon en Jansjc Steenbeek. 20 OcL Janz. van Jan van 't Iloenderdaal en Antonia van den Berg. Aalberlus Gerardus en Gerarda Fre- derika Johannaz. en d. van Dirk Schimmel en Johanna Frederika Mezger. ONDERTROUWD: 17 Oct. Willem Kuipers en Geertruida van Botlenburg. 23 OcL Wil lem van Eeden en Maria Johanna van Werk hoven. Pieler Johannes van Meurs en Maria van Zwol. Hendrik Ebing en Rijkje te Kulve. Wilhelmus Hcerc en Antonia Maria van 't Wel. Gerrit de Groot en Drika Kraandijk. GEHUWD22 OcL Willem van den Eshof en Johanna Sophia Maria de Bruijn. OVERLEDEN: 17 OcL Gerardus Wilhelmus van Diest2 j. Een levenl. aung. kind ra. gesl. van Hendrik Simons en Catrina Polleman. Johannes Fliek, 58 j. wedr. van Adriana Antje van Lulterveld. 18 OcL Peter van den Heuvel3 j. Jan Gerardus van Oort 3 m, 19 OcL Mijntje van Oven, 8 m. Anna Theodora Smulders, lm. 21 OcL Neellje van de Vuurst, 8 m. Geertruida Bouwman6 j. 22 OcL Johannes Eibers 16 ra. ADVERTENTIE N. Zeer voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON en DOCHTER, F. J. SCHIMMEL Mezger. Amersfoort, 20 October 1879. Voor de vele bewijzen van hartelijke deelneming by het overlijden van mijn geliefden Zoon den Heer G. M. R. ASMUSPhil. NaL Cand., betuig ik mijn oprechten dank. Wed. E. C. A. ASMUS— van Beek. Amersfoort, 23 OcL 1879. gevraagd in een stad nabij ROTTERDAM, liefst hoven de 25 jaren, loon 70 80gulden met veel verval. Vereischte is goed kunnende koken. Adres met franco brieven onder letter F hij den Boek handelaar A. L. A. VAN PINXTEREN te Schiedam. c alom bekende C. BECKER'd BJ worden alleen vervaardigd en zijn te vy bekomen hij de Fabrikanten BECKER fc BUDDING

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2