EERSTE BLAD. Dingsdag' 2 December 1879. Dit nummer bestaatuit2bladen. m 2781. Uitgever: A. H. VAN GLEEFF te Amersfoort VEtlSLAG omtrent dc Tcnloonstellin^ van Voorwerpen door don Handwerksman vervaardigdgehouden le Amersfoort van 0 tot 1!) Augustus 1879. (Vervobj en slot van voiii/e nummers.) Tevens moet hier de vraag beantwoord wor den Hoe is de verhouding iusschcn de industrie in deze en die in omliggende gemeenten ten minste voor zoo verre die uit deze tentoonstelling kan beoordeeld wordenliet antwoord op deze vraag isnaar onze ineeningniet in alle opzichten bevredigend. In de eerste afdeeling (schilderwerk) schitterde Amersfoort bijna door hare afwezigheid en was al zeer schnnrsch vertegenwoordigd, terwijl hare in- zendingrn een toets met die van andere gemeen ten niet kan doorslaan alle prijzen toch in deze afdeeling vielen aan inwoners van andere gemeen ten ten deel. Waarschijnlijk echter is dit minder toeleselu ijven aan gebrek aan geschikte arbeids krachten dan wel aan geringe lust tol deelname en hopen wij dat Iiij ocne eventueel volgende ten toonstelling Amersfoort eene waardiger plaats in deze aldeeling zal innemen. Uver de volgende aldeelingon kotnen wijmet uitzondering van de de gelukkig tot een beter resultaat. In de *Je alil. vinden-wij den le prijs toegekend aan onzen gemeente-opzichter voor zijn schoon model van den Aiuersfoortschen torenterwijl ook andere sladgenooten voor zeer verdienstelijke inzendingen werden bekroond. Metaalwerk was. vooral wat smidswerk aangaat, door Amersfoort weinig ingezonden en moestvooral dit laatste, verre achterslaan bij dat uil andere gemeenten vooral de gemeente Hilversum blonk in deze al deeling uil. Toch werd nog de tweede en con vierde prijs behaald door sladgenooteneerstgenoemde voor ei-li keurig afgewerkt model van eene stoom machine. di- laatste voor eene nieuwe vinding van bhtksnij-ijzer met uitzethare tappen, zeer vernuf tig nilgedaehl en net algewerkL In de 4e aldeeling vielen ook verscheidene prijzen aan gemeenteleden ten deel De fie aldeeling verdient wel dal wij er een oogenhlik hij stilstaan. Met den eersten prijs werd bekroond eene zeer srliooue ovale spiegellijstingezonden door den heer Clemensdit werk kan zeker in vele opzich ten concurreren niet dergelijke uil grootere ge meenten van ons vaderland. iwrede prijs werd toegekend aan een inge legd theelalehje''van A. II. Kuipers alhier. Dit stuk werk verdient terecht eene afzonderlijke vennel- ding daar het zoo geheel beantwoordde aan de cischen door ons aan d? inzendingen gesteld, (ichccl vervaardigd dooreen leerling-schrijnwer ker die het voornaamste gedeelte in zijn vrijen tijd had daargeslehl, toonde liet ten volle aan, wal een ernstig w illen vermag. Uel was der jurie dan ook zeer welkom dit voorwerp te kunnen bekronen. Verder vinden wij in deze aldeeling nog ver schillende bekroonde voorworpen door ingezete nen dezer gemeente vervaardigd. Wanneer wij alles te zaaien nemen, mcenen w ij dat do Amcrsloorlsche Ilandwerksnijverheid met cere met die van andere gemeenten heelt medegedongen. Wij zijn daarbij overtuigd dat werden dergelijke tentoonstellingen periodiek ge houden het aan deze gemeente gelukken zal ook daar, waar zij nu te kort school, hare plaats waardig intcnemcn. Nu M. II. nog een enkel woord over dc gebre ken die wijzoo als meestal het geval iseerst later ontdekt hebben, lit hel opmerken van dezen, valt veeltijds meer le loeren, dan uit dal wal wij misschien goeds gedaan hebben en zal het in alle geval voor Commissies van volgende tentoonstel lingen diezooals wij hopenuit deze proef zullen voorlvloeijnn, zijn nut kunnen hebben, deze fouten meer te kennen en dus ook te vermijden. In de eerste plaats is le weinig tijd genomen om eene tentoonstelling als deze voorlebereidcn. Het is toch eene algemeen bekende zaakdat vooral daar waar men met den handwerker zeil te doen heeft, de kracht van het gesproken woord dubbele waarde heeft boven dat wat men schrijft. Ons ontbrak den tijd orn ons persoonlijk in ver hand met tien werkman te stellen. Wel hebben wij van vele werkbazen de grootste medewerking ondervonden die door ons dan ook ten zeerste werd gewaardeerd met allen echterwas dit helaasniei bet gevat Wij kunnen hier niet nalaten te drukken op hel grootc gewicht van bovenbedoelde medewer king zonder welke eene réussite totaal onmo gelijk is. Naar onze mcening moet bij eene eventueel volgende tentoonstelling niet verzuimd worden herhaaldelijk meetings met werkbazen en hunne ondergeschikten te beleggen en daartoe de tijd der voorbereidende werkzaamheden rui mer gesteld worden. Vervolgens moeten de voor- en nadoelen eener tentoonstelling met die van oenen wedstrijd nader vergeleken worden. Wij besloten en gelooven terecht deze eerste proeve zoo algemeen mogelijk te nemen ook om daar uit later le kunnen atleidenwelke wedstrijden het meest geschikt voor onze streken waren. Bij volgende gelegenheden meenen wij echter deze wedstrijdenals zijnde van veel grooter nut te moeten aanbevelen. De vier eerste afdeelingen onzer tentoonstelling leenen zich uitstekend tot hel vragen van een of meer bepaald omschreven voorwerpen terwijl de 5e afdeelingzoo als zij nu waszou kunnen blijven beslaan. Eene te groote verscheidenheid van voorwerpen die dc I werkzaamheid der juries zoo zeer hemoeijelijkt 1 wordt daardoor voorkomen cn is hel gemakke lijker de inzendingen aan de verschillende eischcn I le toetsen. De lijd van inzending was door ons ook èn te laat èn te kort gesteld zoodal wij met de schik king der voorwerpen ons zeer moesten haasten verschillende inzendersniettegenstaande onze aanschrijving, toch niet gereed waren en daarbij uitstel moeijelijk verleend kon worden. Wij heb ben dan ook ruimschoots ondervonden dat er tusschen willen en doen nog groot onderscheid bestaaten men niet al te zeer op het aantal inschrijvers af moet gaan. Deze ondervinding werd trouwens bij elke tentoonstelling opgedaan. Een middel om dit eenigszins te vermijden is dunkt onshet vroeger laten inzenden der aan geboden voorwerpenwaardoor het bij uilzon dering verleenen van uitstel mogelijk wordt. Nu rest ons nog een enkel woord van dank te brongen aan allen die onze pogingen zoo krachtig hebben gesteund. In de eerste plaats aan u M. II. leden der af deeling die èn door het nemen van hel initiatief in deze, èn door hel verleenen van ruime gel delijke bijdragen aan deze zaak den eersten stoot gavenaan de besturen van onze en omliggende gemeenten die ons hunne medewerking zoo ruim schoots deden gevoeleneen bijzonder woord van dank moet hier gebracht worden aan het bestuur onzer gemeente dat zoowel door eene ruime geldelijke tegemoetkoming als door het ter onzer beschikking stellen der noodige loca'i- leiten en het verleenen van alle mogelijke facili teiten de zaak mogelijk maakteverder aan leden der sub-commissies en juries die zich veel moeite en tijd getroostten oui ons doel te verwezenlij ken en eindelijk aan allen die door hunnen linancieelen steun tolde uitvoering medewerkten. Volgens onze innige overtuiging kunnen plaat selijke tentoonstellingen oi wedstrijden groot nul slichtenzoowel door het aanmoedigen van den handwerksman als door het openen van de bouches voor verschillende fabrikaten onzsr streken en hopen wij dat de in hel afgeloopcn afdcelingsjaar genomen prooi aanleiding zal ge ven tot het uitschrijven eener serie wedstrijden waarbij iedere volgende van hot nul der voor gaande rnoge getuigen. Amersfoort, Nov. 1879 De Tentoonstellings-Commissie F. II. VAN PERSIJXEore-Voorz. J. VAN DER LEEUW, Voort II. F. A. GIESBERS. J. C ROL AN DUS IIAGEDOORN. M. VAN REEK. W. VAN EE DEN. S. C. VAN DE GUMSTER. E. L. VISSERPenningm. II. W. A. VAN DEN WALL BAKE, Secretaris. In de Tweede Kamer is Vrijdag voortgezet het algemeen debat over de Staatsbegrooling. De Minister van Lijnden verdedigde nogmaals dc houding der Regeering en verklaarde aan den heer Moens, dat de zaak van de uitvoering der onderwijswet is eene Rcgeeringslaak. De Minister Six kwam op tegen den aanval van de heer Elouthij verklaarde met liefde de schoolwet le willen uitvoeren waarin hij uilsluitend pedagogische verbetering zag. De openbare school was zeer goed geschiktook voor de voorstanders van Christelijk onderwijs, mits de onderwijzers hun laak begrepen. On derwijs en godsdienst moet door ouders of geestelijken geschieden en dc kerkdijken deden beter hun geld te besteden voor de opleiding van Christelijke onderwijzers, dan voor Chris telijke scholen. Het algemeen debat is ge sloten. Hoofdstuk 1 is aangenomen. lieden Maandag voortzetting. k I i e r I e i. Twee rijke Russische dames traden dezer dagen den winkel vau een juwelier ie Venetië binnen. Verschillende voor we;pon weiden haar voorge legd, echter zonder dat ze tol een koop kinden bcaluilCu en, spijl uitdrukkend, verlieten te den winkel. Bij Sj.ticlii zich nedergezet hebbende, waar te sorbet en andere ververschingen gebruik ten vertoonde de jongste der twee lagebende al dadelijk eenige kteinoodiên zeggende: «Toch heb ik te genomen. Gij uioel te toch betalen." Op hetzelfde oogenb'.ik vei scheen echter in ge zelschap van een politiebeambte, de juwelier, die zich bestolen waande en beiden in hechtenis liet neuten. Eerst nadat te acht dagen lang ge vangen hadden gezetenslaagde de Russische consul er in, te bewijzen, dat de in gevangen schap zuchtende dames zeer rijk waren en de daad slechts een onberaden grap van hel jonge meisje geweest was. Onder Winterswijk tou deter dagen aan een der beambten en eenige werklieden van den spoor wet: een groot ongeluk overkomen zijn indien zij zich niet tij Jig hadden weten te bergen, door van de niaeh'-ne waarop zij zich bevonden, ai te springen. l)oor den dikken mist haddcu zij hel nadeu n van een locoruolieltoebehoo- rende aan den aannemer van de spoor wegwerken (Winterswijk- Duiische grenzen), niet bespeurd. Hun machine vvetd in splinters geslagen. Een inwoner van Palermo, Catalalmo da Cetalu die door vijf bandieten was gevangen genomen is dood gevonden in een spelonk van Mome Pellegrinomet afgehouwen hoofd en viees:-lijk verminkt. De bandieten hadden een losgeld van 200.000 lires geeischldoch hadden er ten slotte in toegestemd hun gevangene legen betaling van 8.500 lires los te laten. Dit geld werd gezonden, doch de toovers, die liet ont vingen behielden het zeiven. De andere ban dieten hebben daarop hun slagtoffer-vermoord. Schiet alle schuldigen zijn in hechtenis.

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 1