1 ,,,ü- rijke zaak. De notaris rond zijn klerk vooruit eu volgde telt eenige «ogenblikken later. On derweg op een vijitigtal meters van de herberg vond hij het bebloede lijk van zijn klerk die doodgeslagen waa met een ijzeren staal. I)e ge'dtak van den ongelukkige was verdwenen. Een inwoner van Ihisieux is dooi de gendar- meiie aangehouden en heelt alles bekend, be- nevens dal bij ook de dader was eener bi and- stichting, onlangs te Willems gepleegd. De provincie Cataneoro (Napels) wordt thans onveilig gemaakt door een rooverbende die door een vijlentwintigjarige vrouw van buitengewone achoonheid wordt aangevoerJ. Maria Croccizoo ia zij gebeeten had een roover gehuwd dien zij hartstogielijk lief had. Deze viel in een gevecht met lialiaansche soldaten Maria zwoer zijn dood te tullen wreken en zij heelt tot hiertoe woord gehouden. slechts de glimmende cylinders en de glacé handschoenen wordt er een vuileeeltige hand uitgestokendan wordt het hord hooger gehouden, dan kijken de schoonc meisjes donker. Op den avond dal de eerste sneeuw viel vonden eene menigte balgangers in zwarten rok en witten das een tijdelijk gebrekkig onderkomen in de puinhoopen van hel gebouw der Heken- kamer, dat door de communards werd verbrand; de heeren breidden hunne overjassen bescher mend over de dames uit, totdat er rijtuigen genoeg waren om ze verder te transporteeren, en in het brein van den een' of anderen dichter ontkiemde daarbij misschien de idee voor een blijspel. Was het vroeger de groote vraag: waar zal ik eten, thans komt er deze bijwaar zul ik my warmen Het best in hel café maar dal kost geld. En aan den huiselijken haard Dien kent men te Parijs niet. dagen ontslagen men had geen bewijzen voor zijn schuld gevonden. Gedruktmaar toch ver heugd ovei bet terugbekomen zijner vrijheid snelde hij naar rijne woning, waar hem echter de grootste jammer wachtte. Zijne vrouw bad zich den vorigen avond ever» moeten verwijderen opt een boodschap te doen, en hare drie kin deren alleen achtergelaten. Tijdens hare afwe zigheid had hel bedje van bet jongste kind vuur geval. De rook, die daardoor ontstond, bad de twee oudsten in een staat van verdooving gebragtdie aan bun behoud deed vreezen van bel jongste kind vond de moeder slechta een verkoold lijkje. Het Geregtshoi te 's Hertogenbosch heeft uit spraak gedaan in de zaak van J.Timmermans, oud 72 jaar arbeider onder de gemeente Bergen op Zoom, hem schuldig vei klaard aan opzette lijke brandstichting en met aanneming van ver zachtende omstandigheden veroordeeld lot eene gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. Tc Parijs is een tapper op hel denkbeeld gekomen voor zijn deur uil sneeuw een soort but te bouwen en daarin twee tafeltjes en zes stoelen te zetten. Boven de deur leest de voorbij ganger de woorden «Gioenlandsche gelagkamer. Den gebeden dag vindt men in de «Groen- iandscbe gelagkamer" bezoekers. Aangaande den aanslag op bet leven van den onderkoning van Indië, wordt uit Calcutta nog gemeld Toen de onderkoning per rijtuig van de Hooghlybtug kwam, werd door iemand een schot in de ligting van het rijtuig gelostzonder echter iemand te treffen. De onderkoning scheen het doel ».iu den aanval niet te begrijpendoch kolonel Colley, de geheimsecretaris van lord Lytton die zich in een tweede rijtuig bevond zag op den knal der schoten rond en bespeurde een man die koelbloedig op hem aanlegde en schoot. Hij en kapitein (lose sprongen onmid dellijk uit tiet rijtuig, eu volgden den man, die den revolver in de band hield, waaiop, gelijk later bleek, nog drie scholen talen. Zij grepen den mandie geen tegenstand bood. Dok wordt bevestigd, dal de dader onlangs uit eeo krankzinnigengesticht is ontslagen en bij hel volvoeren van zijn opzei in slaat van dron kenschap verkeerde. Toen de Engelschen Cetcwayo gevangen namenhebben tij gedacht dat de dynastie der Chakas met hem zou uitsterven ol althans dat de Et-koning der Zulus geene nakomelingen had. Tot bunne groote verbazing is thans ontdekt, dal de onttroonde monarch een zoon van twaalf jaren heeft die woont bij zijnen oom Umd- wakwaba een der broeders van Cetewavo, die zich met zijne opvoeding belast beeft. Nu rijst de vraag, waarom de koninklijke gevangene, wiens babbelzucht opmerkelijk is en die nooit ophoudt met zjne omgeving over zijn verleden zijne vele heldendaden en zijne familie te spreken, nooit een woord gezegd heelt over zijnen zoon, en dus boudt men bet er voor, dat bij bet geheime voornemen koestertEnge land met hel bestaan van dien zoon onkundig te latenten einde deze oiet lastig gevallen worde en eens zijne regteo op den troon der Zulns kunne doen gelden. Verscheidene En- geltebe bladen zijn van meeningdal Groot- Briltannie misschien voorzigtig zou bandelen •Is bet (.elf ticb met de opleiding van dien jeugdigen prins belastte. Ten dien einde zou bij naar Engeland gezonden moeten worden hetgeen hem echter voorzeker nooit zou be letten later als preteudeol op te treden. Berigten uit Bern spreken van eene aardbe ving die schrik en verslagenheid verspreid beeft door geheel de vallei van den Rijn, van Schaflhausen tot Colmar. Te VVylenin den omtrek van Bazelis bet schoolgebouw inge stort. In vele dorpen <an het Wicsenlhsi vlugtten de kinderen verschrikt uit de schoolzoo groot was het onderaardscbe rumoer. Een schandelijk feit heeft plaats gehad op St. Anna wijk in België. Zekere personen heb ben na eenige flesscben champagnegedionken te hebben, een tiental mannen zonder werk, doen jenever drinkenzoolang bet hun luste. Een dezerdie voor zjn deel acht glazen bad gedronken is eenige uren later overleden bij laat een weduwe achter mei 4 kinderen. Do commissaris van {Militie beeft proces-verbaal opgemaakt, (en laste dier «nrnenschelijke per sonenen ook tegen den herbergier. Tc Doornik bad verleden week het volgende plaats De notaris van Ascq bevond rich Maan dag met zijn klerk in een heiberg dier gemeente toen men hem kwam roepcu voor een belang Een wild konijn is lekker 'eggen som migen en over den smaak valt niet te twisten. De tongen zijn heel ongelijk. Intusschen te Gent werd in zeker huisgezin een konijn naar de regelen gebraden, opgegeten. 's Avonds gingen allen niet gewone gewaar wordingen naar bedmaar 's morgens stond niemand op. Allen sliepen 48 uur achter elkander en waren, wakker geworden, zoo naar, dat men hen naar 't gasthuis moest brengen. K e it u i k g e t i n g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de in gezetenen dat ter uitvoering van art. 4 dei- wet van 2:1 April 1879 (Staatsblad No. 72) door de ambtenaren van den burgerlijken stand alhier is bepaald dal te rekenen van 1 Januari 1880 tot kostelooze huwelijks-voltrekking gele genheid zal worden gegeven des Woensdags en Donderdags van iedere week 's voonuiddags van K» tot 12 uur. Voorts dat de huwelijks-voltrekkingen in den regel zullen plaats hebben in de beneden- acliterkamer van bet raadhuis. Amersfoort, den 10. December 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L SCHELTl'S. AMERSFOORT, 18 December 1879. Het jongste bulletin omtrent den toestand van Z. K. tl. Prins Frederik luidtNacht rustig, toestand zeer bevredigend. Z. M. heeftop zijn verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. C. J. Kien Kllzirianals Wa- tergraaf van het heemraadschap de Rivier de Ecm, beken en aankleve van dien, prov. Utrecht. In de Vlasakkersop cenigcn afstand van Amersfoortis in den naciil van Zondag op Maandag jl. brand ontslaan in eene schuur in gebruik bij Mej. Wed. J. van Esveld De schuur was spoedig verbrand met de daarin zijnde landbouwgereedschappen, eene koe, een paard en eenig vee. Zondag e. k. zal de godsdienstoefening bij de Remonstrants! h-Gereformeerde gemeente te Amersfoort, worden geleid door den Heer J. II. Muronierpredikant te Utrecht. Uil Parijs wordt door Max Schlesinger ge meld«Men zegt wel eens: wie weet waar net goed voor isDoch wij zitten hier in Parijs nu al acht dagen lang in de sneeuw en niemand weet waar het goed voor is, ineluitzondering van de hondenschaatsenrijderspelshande laars en journalisten de eersten orndat ze zich nu naar hartelust in de sneeuw kunnen wen telen de pelshandelaars omdat ze nu gelegen heid hebben om zelfs wat nog van eeo vorigen winter was overgeblevenal was het ook half door de mol verleerdvan de hand te doen de journalisten eindelijk omdat zij nu dag aan dag sneeuwartikels mogen schrijvenover de sledevaarten en over de Parijzer dames, die in dc onmiddellijke nabijheid van heeren waarmee zij voor acht dagen gedanst hebben met onweerstaanbare gratie weten uit te glijden om nog juist van pas gered en naar haar huis gebragt te wordenen die aldaar wel wat mogen blijvenindien zij de rekeningen van de modiste der geredde dames willen betalen. Op den boulevard Bonne Nouvelle biedt een bonbonlabriekanl zijne waar te koop aanhij houdt een bord met bonbons in de hand «Goutez-les" proeft ze, roept hij uil en naast hem staan twee aardige landmeisjesdie den toeschouwer met vriendelijken glimlach aan moedigen maar haar knikje en haar lach gelden Hel Belgische hoi van cassatie heeft onlangs eene beslissing genomen in eene zaak waarbij hei gold de uitlegging van arl. 6 2 en art. 7 der militiewei, inzonderheid belieflende de inschrijving van jongelingen van Nederlandsche alkomsl voor de loting. Llil hel arrest van hel hol blijkl hel volgende: «De Nederlander, die in hel buitenland woontwordt geacht zijne nationaliteit te behouden tenzij hij vijf jaren alwezig is met het ie kennen gegeven voorne men niet terug te kouten. (Nederlandsrhe wet van 28 Julij 1850, art. 10, 3). Bijgevolg krijgt het kind op Belgischen grond geboren van een Nederlander die minder dan vijl jaren in België woont bij de geboorte de boedanig heid van Nederlander. In de Nedeilanden zijn alle ingezetenen, die den 1. Januarij hun 19e jaar zijn ingetreden verpligt sich voor de mi litaire dienst Ie laien inschrijven. (Nederlandsche wel van 19 Augustus 1801, art. 15). Als inge zeten woidt beschouvvd iederzeil» vieenidclutg, die gedurende drie jaren in het land woont; zells een verblijf van achttien maanden is vol doende, wanneer het is voorafgegaan van eene verklaring bij hel bestuur der gemeente, dal men voornemens is zich daar te vestigen. (Ne derlandsche wet van 20 July 185:'. arl* 3i De Nederlander wiens vader en die in Uclgie woont, in zijn gebooiteland van de dienst is vrijgesteld is ook in België niet verpligt zich te laten in schrijven. (Art. 7 der wel van 18 September 1873j." Te Rollcvalle zijn gisierenochtend door den veldwachter een vader, Bale Batema en diens dochter in hunne woning vermoord gevonden. De beweegredenen tol deze misdaad zijn nog onbekend. De burgemeester van Acbtkarspelen heelt een onderzoek aangevangen. De Leeuwarder justitie is nsar Uoltcvalie vertrokken. Te Parijs is onlangs, in de Rue Si. Jaqtirs een inrigting geopend waaraan I4U behoeftige vrouwen uil den fatsoenlijken stand gedurende den nacht onderkomen voedsel en zelfs klee deren knnnen worden verschat!. Er wordl eiken nacht nog slechts door 30 ii 35 peisonen gebruik gemaakt van dit asyl omdat hel nog niel ge noegzaam bekend is. Oiuiei de bezoeksleis tij u de onderwijzeressen hel sterkst vertegenwoor digd; dan volgen de sclu IJlster» gouvernantes en verlaten vrouwen. Een oude eerlijke bode van een kassier Ie Koniugsbeigen had op zekeren dag t 10 te weinig ontvangen. Waar wist hy niel en daaioui ging hij op den volgenden dag op de kantoren rond met de vraag: ol men hem ook te weinig had ge geven. Men beloolde heur de kas een» le zullen nazien en weldra ontving hij van 10 kantoren leder kende den eerlijken man en ieder wilde hem uit de verlegenheid helpen. Een goede naam is beter dan zoele olie. Tc Hoi ik gemeente Nederweerlheeft een vijftienjarig jongeling zijn vader, die hem over zijn laic tehuiskomst vorwijlingen deed, met een pook zoodanig op het hoold geslagen dat men aanvankelijk voor zijn behoud vreesde. De zoon werd bijgestaan door de moeder, die haren man onder de mishandeling vasthield de zoon ia vooiivlugiig terwijl de moeder ge- vaukelijk naar Roermond is overgebragt. Bij besluit van den Minister van Marine is bepaald, dat aan de schepelingen wollen hand schoenen zullen worden verstrekt (model van die der mariniers), hoofdzakelijk om bij koud en

Amersfoortsche Courant | 1879 | | pagina 2