VSSffAt STSS-- hii van Israëlitische afkomst was, hiervan heeft zijn geheele leven getuigd, en de 19e eeuw zal bezwaarlijk Israëlieten kunnen aanwijzen, die meer voor hun geloofsgenooten hebben ge daan dan hij. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in Algeria en in het Oosten is hynaast sir Montefiorealtijd met den mceslen ijver en het grootste talent voor de Joden in de bres gesprongenen de Alliance Israëlite zalzoo lang zij bestaat, in hem haren stichter eerea Mr. Crémicux was verder een schrander regts- gcleerdc en een weisprekend advocaaten het is te betreurendat hij zijn werkkring niet heeft bepaald bij de baliede studie der regtsgeleerd- hefd en dc verdediging van de regten zijner geloolsgenooten. De politiek heeft echter ook hem verslonden en met die bewegelijkheid en emoeizuchlwelke hem eigen warenzien wij hem in de geschiedenis der laatste veertig jaren af en toe op het Staatstooneel verschijnen en verdwijnen, liet meest heeft hij van zich doen spreken in 1848 en in 1870—71. Beide keeren is hij lid van 't Voorloopig Bewind ge weest. In 1848 Minister van Justitiein 1870 zoo wat van alles. In den sraartelijken tijd, dien Frankrijk tijdens en na den oorlog met Duilschland heeft moeten doorworstelenheeft hij zich een warm Vaderlander getoond. Zoo zag men hem o. a. n°. 1 op de lijst van hen, die inschreven voor de vrijmaking van het Fransche grondgebieden achter zijn naam stond het cijfer van 100,000 francs. Dit was wel is waar een druppel in den emmerdie met 5 milliarden moest worden gevuldmaar het getuigde van zijn goeden wil en vaderlands lievend hart, vooral als men bedenkt, dat hij gaf van wat hij door zijn practijk had verdiend. Mr. Ciéraieux is als onafzelbaar senator gestor ven den naam nalatendeook bij zijne poli tieke tegenstanders, van een eerlijk man te zijn geweest en van eenvoudigen en onbesproken levenswandelen dat zegt in Frankrijk nog al iets. Een Amerikaanvch blad zegt, dat er sprake van iseen gec'ei kteeken op te rigten voor Adam Dat is eene huldedie vrij laat komt gebragl aan den eersten zondaar der wereld. Een winkelbediende te Crefeld zette dezer dagen 't adres op een briefwaarin 500 gld. aan papier was. Wegens slordig schrift moest hij 't adres overschrijdenen wierp toen achte loos of driitig den ouden omslag in de kagcheL Ongelukkig bleek laterdat hij vergeten had 'l geld er uit te nemendat nu in rook was opgegaan. Den 11 dezer had nabij Boston zeer ligt een gelijke ramp kunnen voorvallen als bij de Taybrug te Dundee. Zij werd gelukkig voorkomen door de beradenheid van den machinist, die den spoortrein bestuurde. Vroeg in den morgen was eene stoomboot op de rivier de brug nade rende. De stuurman schelde naar de machine kamer om spoed te minderen, doch de scheldraad was gebroken, het sein kwam niet over, de boot stoomde met volle kracht voort en kwam omdat ook gij u mede in het verderf hebt gestort" «0, waarde vriend," antwoordde Delphine zich teeder tot den geliefde wendende, «het grootste deel mijner wenschen en hoop zal nu worden vervuld Zonder u kan ik niet leven daarom was ik vast besloten, om met u te sterven, indien ik u niet kon redden. Ik was zoo gelukkig om de beschuldiging eener lage onleercnde misdaad van u te kunnen afwentelen. Wij zullen te samen stervenrnaar niet als landverraders. Mijn vader wilde met -ïjne vrien den ons dierbaar vaderland van de vreeselijke anarchie reddendie daarop drukt en hel zeker eenmaal te gronde zal richten. Zij moesten voor het geweld wijken en nu beschimpt men hende edelste vaderlandersals landverra ders Eenmaal breekt de dag aanwaarop men zal erkennen, wie dien naam verdient; dan zal het vaderland treuren over zijne edelste, ge- trouwste zonen, als het te laat is. Ik kan en wil het niet loochenendat Henri Lariviére mijn vader isdat ik hem behulpzaam was zijn on gelukkig vaderland te verlaten. Ik ben er trotsch op het plan tol zijne vlucht te hebben ont worpen nadat ik vernomen hadin welk gevaar mijn bruidegom zich bevondom zijne eer en zijn leven te verliezen. Het is mij gelukt zijne eer te reddenen dank den hemel daarvoor mijne ouders en zuste. s zijn gerednu moge het gaan zoo als God wil. Delphine had zich, terwijl zij dit vol geest drift en met vaste slem zeideuit Cecile's armen opgerigt en was de gezworenen een paar schre den genaderdterwijl er eene diepe stilte in dc zaai heerschle, daar het publiek met deel neming luisterde* Eeu zacht rood had de bleeko wangen overtogen van het meisje, dat alles om met zooveel geweld tegen de brug aandat deze gevaarlyk geschokt en gehavenden ae er over liggende sporen geheel verbogen werden. Op dit oogenblik was er niemand bij of omtrent de brug en daar, op voor een spoorweg vrij korten afstand, naderde reeds een trein. Weinige oogenblikken en zij ligt in de rivier. Doch de machinist is een uiterst waakzame. Hij merkt het gevaar. Wel is het zeer nabijmaar hij ver liest het hoofd nieL Is het ook moeijelijkdade lijk wendt hij alles aan om le remmenen het geluktongeveer 15 voet slechts van de brug staal de trein stilde talrijke passagiers zyn gered. Dit is wel een model-machinist cn hy herinnert ons dien, welke voor eenice jaren bij het naderen van een viaduct den wankelenden toestand daarvan bespeurendeen geen tijd meer hebbende om achteruit te sloomen, een snelwanhopig besluit namden sloom aan zette tot zijn hoogste magt en met meer dan bliksemsnelheid er over vloogterwijl de via duct vlak achter den trein in de diepte stortte. Het Italiaansche vaartuig Francesco Danovaro bevond zich op reis van Genua naar New-York toen de matrozen GregorioIrene en Antonio Arredondo het besluit namende gansche man schap te vermoorden en langs dien weg de kostbare lading en de groote geldsommendie zich aan boord bevondente bemagtigen. In het holst van den nacht verschaften zij zich wapenenbragten eerst den tweeden officier Pinetti met een dolk een zware wonde toe, doorboorden de borst vn den stuurman Mar- chisio, doodden vervolgens den kok Aquarone en verwondden den scheepsjongen Arata. Den kapitein Ferrando, die door de kreten der gewonden was ontwaaktgelukte het een revol ver te vermeesteren en daarmede gewapend het dek te bereiken, waar de overige beman ning door zijne tegenwoordigheid aangevuurd zich om hem schaarde. Na langen strijd werden de moordenaars in hechtenis genomen. De bemanning was intusschen ontoereikend om het vaartuig naar eisch te besturenzoodat ook de gevangenen niet behoorlijk konden worden bewaakt De scheepsraad besliste der halve dat Irene en Arredondo moesten worden doodgeschoten. Onmiddellijk werd deze beslis sing ten uilvoergelegd. Twintig dagen daarna landde het schip in de haven van Brooklyn bij New-York. In Duitschland wordt geklaagd over gebrek aan officieren; op dit oogenblik zijn 1177 officiers plaatsen onbezet en wanneer de uitbreiding van het leger tot stand komtkomen er nog 877 plaatsen by. Te Berlijn zijn 72 jongelieden bij verstek veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf en een boete van 150 M.omdat zij zonder verlof het land verlaten en zich aan den krijgs dienst onttrokken hebben. Bij gelegenheid der jongste carnavalbals te Parijs, worden de vroegere bals ten hove in zich heen scheen le vergeten en zonder zich om hare positie te bekommeren, openlijk be kende dal zij tot de destijds verbannen partij behoorde. Hare woorden maakten blijkbaar op de meeste aanwezigen een diepen indruk. Cecile sloot zijne bruid vol vervoering in zijne armen en riep «Heerlijk, goddelijk meisje! Gij zult niet sterven, en indien gij ook gevonnisd wordtzoo zult gij binnen weinige dagen weder in vrijheid worden gesteld. Gij zijt wel de dochter van een ter dood veroordeelde, doch zijne familie kan niet worden veroordeeld en Frankrijk zal de smaad niet op zich laden eene dochter te straffendie een kinderlijken plicht heeft vervuld." «Het betreft hier de veiligheid van het vader land," antwoordde de openbare aanklager; «het is onverschillig of het bloedverwantenof vreem den vrouwen of mannen zijnzij zijn alle aan de wet onderworpen. Ik eisch dat Cecile Dupaty Delphine Larivicre, Therèse Goudet en haar zoon worden in hechtenis genomen, allen schuldig den landverrader Lariviére le hebben schuil ge houden en hem by zijn vlucht behulpzaam te zijn geweest." «Deze twee zijn in ieder geval geheel onschul dig," zoo antwoordde Dupaty heftig den open baren aanklager, «zij wisten niet, wie het slot bewoonden en wie zij verzorgden, daar deze familiezooals reeds is verklaarddoor mij onder een vreemden naam bii hen werd gebragt. «Daarover zalop geschikten tijdde jury en het hof uitspraak doen," zeide de openbare aanklager. «Ik vervul mijn plicht, door de in hechtenisneming te eischen en hel hof zal weten hoe te handelen." Vervolg in 't volgend N*. L0Ui„ „i ^dal 1 deVlijke talen ten hove "7Lróm verdrong »ch .Hes in .de i* „en ilprtotrin van Nemours, wier hunner jeugd, geestesgaven en nddeiljkheia, gaven aan die bals een belooverend en uid voornaam dlan. Er werden intieme parluen gegeven van nauwelijks meer dan twee honderd genoodigden. Elk der Prrnsen aat aan ecn der viif tafels voor, waaraan steeds dezellde schoonen aanzaten. Men wist dat de Hertog van Orleans een voorliefde had voor groote zwarte oogen dat de Hertog van Nemours evenwel dc blauwe prefereerdealzoo tafelden de door Musset en andere romantieken bezongene Marquises met den Kroonprinsen deelden de teedere blon dines in de bewondering zijns broeders. De Hertog van Aumaledestijds nog luitenant in het Afrikaansche leger, had een meerccleclischen smaak en beminde de vrouwelijke lieftalligheid, waar hij die aantrof. Eene quadnlle (kaarten- quadrille) maakte bijzonder veel opgang. Do vier Prinsen stelden daarin de vier Hoeren voor. De fierste schoonheden waren als Vrouwen hunne partners. De Boeren hadden de Azen tot dames. 0als ik nog denk aan die verruk kelijk schoone jonge vrouw, met hatt donkcr- blaauwe Creolen-oogenmet dien kinderlijken glimlach om de lippen, die als llarlen-aas aller harten veroverdeaan de Barones Liadière als Schoppen-vrouw cn aan dc Gravin Le Hon als Harten-vrouw I AMERSFOORT, 16 February 1880. Aanst. Donderdag wordt ter gelegenheid van 'sKonings 63sten verjaardag te Amersfoort groote parade gehouden van de dd. Schutterij en het regiment rijdende artillerie. Daarna heeft in dc Manégedie voor deze gelegenheid toe passelijk en fraai zal zijn versierd, een militair assaut enz. plaats. Onder referte aan hetgeen in vorige nummers werd vermeld omtrent dc uitmuntende tooncel- voorstellingdie morgen, dingsdagavond in Araicitia te Amersfoort wordt gegevenvestigen wij er dc aandacht van hecren inteckenaren op datblijkens nevensstaande adv.hel hespreken der plaatsen bij loting geschiedt morgendins dagmiddag, te 12 uren precies cn brengen wij dit uur in opmerkingomdat vroeger steeds het bespreken bij loting geschiedde te een uur. Tegen den 1 April is ontslag aangevraagd door mei. i Ubbcns als hulponderwijzeres aan de openbare school voor gewoon cn incer uit gebreid lager onderwijs te Amersfoort cn door den hulponderwijzer aan eene der openbare ar menscholen aldaar C. J. den Hollanderwegens vertrek naar elders. Door Ds. W. J. Imminkpredikant te Amers foort, is beroep ontvangen naar Hoevelaken, doch heeft hij voor het beroep bedankt. De heer G. J. de Hoest, predikant der her vormde gemeente te Barneveld, is beroepen naar Harderwijk. Voor het regiment rijdende artillerie te Amersfoort in garnizoen, zullen den 12 Maart 45 remontcpaarden worden aanbesteed. Baas boven baas. Onlangs werd medege deelddat door iemand te Utrecht ccn levend voorntje in de melk werd gevonden. Echter in Middelburg is door een der melkboeren nog sterker bewijs gegeven om dc reinheid der melk te bevorderen. Dezer dagen werd toch aldaar door eene jufvrouw in de melk een levende zeekwal ontdekt. Dit zeegedrocht is in handen der politie aldaar gesteld en wordt gratis bezigligd. Mettertijd zal men welligt zelfs eenwalvisch in de melk zien zwemmenwaaruit misschien een tweede Jonas springlevend op 'tdrooge duikelt. Te Wijhe en omstreken hebben de visschers in deze en de vorige weck buitengewoon goede zaken gemaakt. Op de kolken langs den IJsel heeft men met nettenwelke door bijten onder 't ijs doorgetrokken werdenzulk een massa vischvooral snoek en karpersgevangen dat ze bij duizenden kilo's per spoor werden ver zonden. Aangaande de aardbeving op Cuba leest men hét volgendeDen 25sten Januarij des morgens om 5 uur werd een ligle schok en kort daarna een zeer krachtige gevoeld te Vuelta Abajo en

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2