gistende wijntje langs alle mogelijke wegen weer te voorschijn te komen. En zie, .op dat niet bepaald plezierig oogenblik komt de vee knecht binnenstuiven met de tijding, dat de beste koe plotseling aan trommelzucht is gaan lijden en haar einde nabij is. Gedachtig aan de zooeven zelf opgedane ervaring gelast de grondeigenaar aan de patiënte twee flesschen tc geven van de in casu zóó aanbevelenswaar dige champagne. Het gevolg was volkomen hetzelfdede edele drank deed weer het onmogelijke om het daglicht te aanschou wenen de koe was gered. Namens haar heelt de grondeigenaar, de mislukte tractatie van zich zelf en zijne vrouw vergetende, den wijnhandelaar een dankadres gezonden en hem »rgund om daaraan in het belang van trom- melzuchlige runderen openbaarheid te geven Bij het graf van Crémieux werd het woord gevoerd door I'elletanin naam van den SenaatBélolaudin naam van de balie Emmanuel Arago, in naam van de vrienden des overledenen en van de vrijmetselarenDerera- hourg, in naam van de Alliance Israëlite universelleLelièvresenator voor Algiers in naam van Algerië; Isidor, opperrabbijn van Frankrijkin naam der menschheidjegens welke Crémieux zich zeer verdienstelijk heeft gemaaktBerokoskiin naam van Rumanië jicobson, in naam van de Israelitiesche vrij willigers van 1870. De opperrabbijn van Parijs Zudoc Kahn, hield een toespraak vóór den ingang der begraafplaatsdaar hijals behoo- rcnde tolde Leviten, hel priestergeslacht, die plek niet mag betreden. Verleden week kwam te Chariottenburg per telegraaf berigt, dat bij Kohlhasenbröck een baanwachter met zijn gezin door kolendamp bedwelmd was gevonden. Onmiddellijk snelde een Charlottenburger geneesheer met een ad- sistent naar het spoorwegstationwaar men terstond een extra locomotief te zijner beschik king stelde. Er werd geseind, dat de weg tot Kohlhasenbröck vrij moest blijven, en de loco motief snorde heen zonder kolenwagen met den machinistden stokerde twee geneeskun digen en een spoorwegbeambte. De wegdrie mijlen afstands werd in zeven min. afgelegd en de geneeskundige hulp kwam nog juist tijdig genoeg om de bewustelooze personen in het leven terug te roepen. Vijftig jaren geleden zou een zoo spoedige hulp onmogelijk zijn geweest. .Te Kalba in Thuringen wedde een werkman dat hij negen halve kannen jenever achtereen zou opdrinken. Acht sloeg hij naar binnenzonk toen neeren was dood Te Binchein Belgiëis een huis ingestort op het oogenblik dal 5 personen zich in de woning bevonden. Vier personen werden onder de pUinhoopen begravenwaarvan een knaapje dood onder het gruis werd gehaald. De andere personen kregen min of meer ernstige wonden. K n ti i s g v i n De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te wetendat door den Ge meenteraad in zijne vergadering van den 3. Fe bruari 1880 is besloten om tol bestrijding der kosten van op- en inrichting van een gebouw voor progymnasiumhet maken van eene aanlegplaats buiten de kleine Koppel, de vernieuwing van wegen en riolen, den aankoop van het terrein langs de Heerentraal en dien van een huis op het Singelten behoeve van deze gemeente eene geidleening van f 40000 aantegaanop de navol gende door Heeren Gedeputeerde Stalen der provincie Utrecht bij besluit van den 12. Februari digen of te bestraftenwelke haren vader volgde die zich aan een onrechtmatig geweld zocht te onttrekken. Mijne dochter is mij bij mijne vlucht niet behulpzaam geweest; ik ben in 'tgeheel niet gevlucht; ik bevond mij sedert èenigen tyd in de nabijheid van Castelnau de Medoc en,van daar was ik voornemens hierheen te reizen, toen ik werd gearresteerd." «Uwe dochter heeft hier persoonlijk aan het hof verklaard," antwoordde de openbare aan klager, «dat zij het plan tot uwe vlucht heelt ontworpen en U daarbij behulpzaam was." «Dat »8 in elk geval een misverstand I" hernam de gevangene; «want ik ben niet gevlucht en wilac dat ook niet doen. Ik beroep mij op de getuigenis dergenendie mij hier brachtenzij zullen bevestigendat ik op weg hierheen was en, na mijne inhechtenisneming, er opstond, reeds heden naar deze plaats te worden gevoerd." a Waartoe zou dit leiden?" riep de president. «Hel hof heeft de gevangeneming der gezamen lijke beschuldigden bevolen en dit moet derhalve geschiedenhet onderzoek zal zeker licht in 1880, Na 15, goedgekeurde voorwaarden. Artikel 1. Er zal eene geidleening worden aan gegaan tot een bedrag van veertig duizend gul den, tegen den interest van 4ilt pCt, s jaais. Art 2. De schuldbrieven of obligatiën woiden uitgegeven aan toonder of op naamen zijn Art. S. Bij eiken schuldbrief zal gevoegd wor- den een stel van twintig'couponsverschijnende op den 31. December van elk jaaren betaalbaar ten kantore van den Gemeente-ontvangerbene vens een bewijs ter bekoming van nieuwe coupons. Art 4 De eerste coupon van de schuldbrieven wordt betaald voor zóóveel maanden als er sedert het tijdstip der storting verloopen zijn op den 31. December 1880. Art 5. Te beginnen met het jaar 1881 worden jaarlijks met den 31. December minstens vier schuldbrieven ten kantore van den Gemeente ontvanger aflosbaar gesteldna voorafgaande uitloting in de maand November. Uitgelote schuldbrieven werpen geen rente meer af na den dag waarop zij aflosbaar zijn ge steld. De uitloting geschiedt in het openbaar uit al de uitgegeven niet-afgeloste schuldbrieven. Art 6. De rente en aflossing worden gevonden uit de opbrengst der vaste goederen aan de Ge meente toebenoorendeen verder uit alle ge meente-inkomsten. Art. 7. Deze geidleening wordt bij openbare in schrijving aan de meestbiedenden opengesteld. Inschrijvingen beneden pari worden in geen geval aangenomen. De inschrijvingen geschieden voor één of meer obligatiën. De hoogste inschrij ver erlangt de obligatiën waarvoor hij heeft inge schreven daarna volgt degene die na hem de hoogste inschrijving heeft gedaanen zoo ver volgens tot het benoodigd getal is bekomen. Indien door twee of meer der hoogste inschrij vers voor gelijken prijs is ingeschrevenworden hunne inschrijvingenindien die meer bedragen dan het geheele bedrag der leeningpondsponds gewijze verminderd. De inschrijving geschiedt ter gemeente-secre tarie op door Burgemeester en Wethouders te bepalen dagen en urenbij gesloten en op zegel geschreven biljetten. De opening der biljetten geschiedt in hel open baar ten overstaan van Burgemeester en Wet houders, op den door deze te bepalen tijd. Art. 8. De storting der aangenomen sommen heeft plaats ten kantore van den Gemeente-ont vanger tegen uitreiking van schuldbrieven of rccepissenvoor de helft op den 1. April 1880 en voor de wederhelft op 1 Juli 1880. En voorts dat de inschrijvingsbiljetten ter ge meente-secretarie kunnen worden ingeleverd op Donderdag Vrijdag en Zaterdagden 4., 5. en 6. Maart aanstaandevan 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags terwijl de opening zal plaatshehben ten raadhuize op Maandag, den 8. Maart daaraanvolgendedes voormiddags te elf uren. Amersfoort, den 19. Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L SCHELTUS. AMERSFOORT, 19 February 1880. De 63c verjaardag van L M. den Koning wordt heden te Amersfoort op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken van vlaggen aan de gemeentelijke gebouwenparticuliere woningencarillonnement enz. De groote parade kon wegens het ongunstig weder niet worden gehouden. Hedenavond heeft het assaut, carous- sel enz. van het regiment rijdende artillerie in de Martège plaats. De onderofficieren en korporaals der d.d. schut terij komen hedenavond feestelijk bijeen. de zaak ontsteken en schuld of onschuld vast stellen. Gendarmenvoert de gevangenen mede." Henri Lariviére is reeds lang ter dood ver oordeeld," zeide de openbare aanklager; «ik eisch spoedige voltrekking van dit vonnis." «Deze zal morgen geschieden," aqtwoordde de president«zoodra de noodige beschikkingen zijn gemaakt." Hij wenkte herhaaldelijk de gendarmen die de» gevangenen omringden en wegvoerden. De buitengewone opgewondenheid der geza- mclijke toeschouwers was plotseling bedaard en er heerschte eene volmaakte stilte toen het schoone meisje haren met ketenen beladen vader om den hals viel Dit hartroerend tooneel wekte deels medelijden en deelneming, ook was het by sommigen nieuwsgierigheiddie deze en andere uitwerking veroorzaakte. Nadat de gevangenen waren weggevoerd, ging de menigte rustig uiteen. Enkele groepen bleven nog op straal staan om de gebeurtenissen van dien dag ijverig en op verschillendo wijzen te bespreken. Vervolg in 't volgend N'. 7. M heelt benoemd lot Watergroef van hot Heemraadschap de Ben, Beken en aankleve van dien den Heer G J. baron van Hardenbrock van Aiüineislol te Amersfoort. De opvoering op gisterenavond van Sardoo'a teregt gevierd blijspel .Vrienden van Ons m Amicitia te Amersfoortdoor hol Amst. tooneel- gezelschapdirectie v. OllelenMoor en Vell- man is volkomen geslaagd. Gerust mag worden gezegd dal zij allen aanwezigen groot genoegen verschafte, zelden eene looneolvoorstelhng alluer zoo algemeen heeft voldaan, en daardoor de wenseh is opgerezendat weldra weder eene voorstelling van dat hoogverdienstclyk tooncel- gezelschap zal kunnen worden georganiseerd, liet mag daarbij niet ongercllectecrd blijven dat het vervroegd bespreekuur voor plaatsen slechts voor een gedeelte der inleekenaren geriefelijker is.; daarentegen daérvoor diverse andere inleekenaren moeijelijkop eenen kor ten winterochtend, reeds tusschen halllwaalt en twaalf uren hunne bezighedenwinkelzaken, kantoren, bedrijven, enz. kunnen verlaten. De aandacht der ingezetenen van Amersfoort en vele andere plaatsenaan en bij hel spoor traject tusschen Amsterdam en Amersfoort ge legen, wordt op ncvensstaande adv. van den extra-trein gevestigd, die aansL maandagnacht te 12 uren van Amsterdam naar Amersfoort vertrektstoppende op de tusschenslations cn waarop relourbiljetlen geldig zijn. Daardoor kunnen velen in die plaatsen des avonds te Amsterdam de voorstellingen in hel circus Carré, enz. bijwonen en loch tusschen halfeen en half- twee weder te huis zijn. Zeker zal de Directie der llolj. Spoorweg maatschappijindien velen van dien trein ge bruik maken, zich opgewekt gevoelen meer malen zoodanige extra-treinen te doen loopen. Door het kader der dd. schutterij te Amers foort is Maandag jl. een wedstrijd in hel schieten met kamerpatronen gehouden waarbij zijn be haald: de 1e prijs, een mahonyhouten scheer- doosdoor den sergeant Boodcde 2e prys eene bloemenvaas, door den adjudant Busquel; de 3e prijstwee verzilverde bronzen beeldjes door den sergeant-majoor van Wijlandde 4e prijs, een kistje met fijne sigaren, door den kor poraal Kok. Door dc commissie der afdeeling «Volksonder wijs" te Amersfóorlbelast met het beheer over de «Schoolspaarkassenis in de scholen voor kosteloos onderwijssedert Januari 1880 op 16 February de som van I' 45,33 als spaar penningen bevonden. Ds. G. J. de Hoestpredikant tc Barncveld heeft voor het beroep naar Harderwijk bedankt. Uit Soesldijk wordt medegedeeld dat het vaste dienstdoende personeel van wijlen Z. K. 11. prins Hendrik'twelk aldaar werkzaam was met 1 February op pensioen is gestelden wel zoode oudste in dienstjaren behouden hun volle soldijhet andere gedeelte heeft minder. Het losse personeel is nog werkzaam gebleven. De zoo geruchtmakende zaak der paneelzagers aan de woning van den heer II. J. Geerling op de Keizersgracht bij de Westermarkt werd eer gisteren voor het gcregtshot tc Amsterdam be handeld. Gerrit Lavertuoud 22 jarenWillem Lavertu, oud 21 jaren, en Martinus Lavertu, oud 17 jarenstonden deswege teregtter zake van poging tot diefstal bij nacht, door meer dan één persooninet behulp van buitenbraak in een bewoond huis en met geweldpleging terwijl zijof althans een van henvoorzien waren van wapenen. De drie beschuldigden namen reeds terstondeen zoo onverschillig en brutaal mogelijke houding aan. Van de 19 gedagvaarde getuigen A charge waren 18 aanwezig. De 4 getuigen décharge waren tegenwoordig. De commissaris van politie J. C. Steenbergen gaf den hove het bekende verhaal van dc voor- zorgen door hem in de woning des heeren Geerling genomen om de dieven te verrassen en te vangen. Het was hem namelijk vooraf hekend dat de inbraak zou plaats hebben. Het zagen aan het paneel geschiedde zoo luidruchtig dat geluigo vreesde dal het de opmerkzaamheid der buren zou trekken. Toen hel paneel was doorgezaagd traden drie personen naar binnen en gingen sluipendcrwijze naar achteren. Bij het onstoken licht heeft getuige Gerrit Lavertu bepaald herkendde twee anderen kon hii met onderscheiden. Toen hg hot alarmsignaal gaf, snelden allen naar de deur en zün zii niettegenstaande de vier agenten uil hun ichutU hoek te voorschgn kwamen, uil de deuront-

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2