in tegenwoordigheid van den gouverneur, de beambten en den verdediger. Laatstgenoemde was zeer aangedaandoch Otero hoorde met groole onverschilligheid de voorlezing aan. Hij zag om zich heen en zeide: «Het verrast inij niet, ik heb niet anders verwacht." Hij onder- teekende een afschrift van het vonnisen werd naar de cel teruggebragt, waar hy in boeijen zal blijven tot dat besloten ^al zijn of hy al dan niet ter dood gebragt wordt. De heer R. J. Schoutenveearts uit Bredatrad dra 27. Feb. jl als spreker op in eene vergadering van de Afd. Amersfoort van net Genootschap voor Landb. en Kruidk.te Amersfoort gehouden. De Spreker besprak de behandeling, verzorging en voeding van ons veeen hetgeen daarop be trekking heeftmaar begon met te zeggendat hij zichbij de behandeling van een zoo veel om- - vattend onderwerp slechts tot het bespreken van eenige hoofdpunten moest bepalen en niet in bij zonderheden kon treden. Als hoofdvoorwaarden voor de gezondheid van ons vee noemde Spreker de volgende 1het voortdurend inademen van zuivere en frissche lucht2. het genot van goed licht3. eene doelmatige voedingmet gezonde spijs en dranken 4. het verschaffen van matige beweging en rusL Als voorwaarden van meer on dergeschikten aard werden door den Spreker nog opgegeven5. een behoorlijk schoonhouden van de huid; 6. eene verstandige behandeling na sterken arbeid en 7. eene goede stalling. Al deze verschillende punten werden achter eenvolgens nader toegelichten menig nuttige wenk is daarbij aan de landbouwers gegeven. By het behandelen van de lucht, wees de Spre ker er op hoe door de lucht de ademhaling wordt instandgehoudendoor de ademhaling de bloeds omloop en door den bloedsomloop het geheele organisme van hel dier. Eene zuivere lucht is dus wel als een der voornaamste voorwaarden te be schouwen daarom moet men trachten de lucht in de stallen zoo zuiver mogelijk Ie houden, en de schadelyke gassendie door de uitwerpselen enz. zich aldaar vormenspoedig mogelijk en op doelmatige wijze uit de stallen te verwijderen. Luchtvenrersching in stallen geschiedt op tweederlei wyze; vooreerst natuurlijke lucht- verversching, die altoos plaats heeft door deuren en vensters niet alleenmaar ook door muren wanden en daken. Kunstmatige luchtverversching heeft plaats door opzettelijk daartoe aangebrachte kanalen, als luchtkokers enz. Hiervoor bestaan onderscheidene sysleeroen, waarvan sommige door hem kortelijk werden uitgelegd. Bij de behandeling van het licht wees hij er op, dat te veel en te weinig licht beiden schadelijk zijnen dat het licht ook groolen invloed op de ontwikkeling van het dier heelt. Aangaande spijs en drank werd door hem op gemerkt dat elk dier het voedsel noodig heeft dat met de zamenstelling van zijn maag enz. in verband staat, en dat de voedingswijze zich moet regelen naar hetgeen men van zijn dier verlangt. Het paard heeft behoefte aan krachtig voedsel in geringe hoeveelheid gegeven. Het rund daar entegen aan eene ?roote hoeveelheid van minder voedende stoffen. Het voeden onzer dieren moet verklaarde, dat hij sedert verscheidene maan den zelfs niet eene enkele maal des nachts was afwezig geweest. Dat is echter niet waarwant zooals ik van Mej. Pctigny vernamheeft hij in de maand September tweemaal op het land goed harer ouders overnacht. Ik laat dus nog nader onderzoeken en heb mijn klerkeen zeer geschikte en sluwe knaap, last gegeven, om met den bediende aldaar te trachten in kennis te komenwaarvoor ik hem eene goed geyplde beurs ter hand stelde." «Dat zijn gewis zeer gewichtige punten," zeide Lariviére; «mogeGod zijne zegen schenken, dat uwe pogingen niet vruchteloos zullen zijn «Ook gyMijnheer Lariviérekunt veel daar toe bijdragen, antwoordde Marceau. «Hoedat?" hernam deze, «ik behoef zeker niet te zeggen, dat ik tot alles met genoegen bereid ben. «Wij moeten een ander rechter van instructie hebben," vervolgde de advocaat; «wend al uwen invloed bij uwen collegaden Commissaris Chenier aan, dat Larrey met het ambt van rechter van instructie wordt belastdat hy in alle opzichten verdient, want hij is een zeer rechtschapen mensch en uitstekend inquirenL" «Ik ga hem dadelyk bezoekenhernam Lariviére. «Eveneens zou ik, in plaats Pachet, eenen anderen openbaren aanklager aanbevelen," zeide Dupaly; «misschien Brélon." «Ik zal den naam oBthouden en u nog heden avond het resultaat mijner pogingen mede- deelenverzekerde Lanvière en snelde heen. Vervolg in 'I volgend AP. voeder en omgekeerd behooren ook steeds gelei delijk plaats te hebben. Tegen het geven van slecht en bedorven voedselalsvunzige koeken, bevroren knollenongebroeid en te veel ver- broeid hooikan niet genoeg worden gewaar schuwd. Doelmatige beweging en rust is ook een hoofdvereischte en gedurende de oeweging valt er ook zeer veel in het oog te houdenwil men de gezondheid van het dier bewaren. Zoo moet men nimmer onmiddellijk na het gebruik van veel voedsel zware diensten van onze dieren vergen en evenmin een verhit dier terstond in een koelen stal brengen, of koud water laten drinkenenz. Matige beweging is ook voor dragtig vee uitne mend te achten. Het beste bewijs daarvoor is, dat er by de koeijen gedurende den weidetijd doorgaans minder dikwyls verloskundige hulp wordt ingeroependan gedurende den staltijd. Het vyfde punt werd door den Spreker nog kortelijk aangeroerd. Bij het schoonhouden van de huid werd de uit waseming door de huidporiën besproken en de noodzakelijkheid om dien poriën open te houden. Proeven hebben aangetoonddat een dier zonder uitwaseming door de huid niet kan leven. Bestrijkt men de huid met vernis of eene soortgelijke stof die de buitenlucht afsluitdan zal zulks spoedig den dood ten gevolge hebben. Tot toelichting van het zesde en zevende punt had de Spreker bij het bespreken van lucht en lichten van rast en arbeid reeds gereede aan leiding gevondenen deze laatste der voordrag- ten die dezen winter in de Afd. Amersfoort zijn gehoudenbevatte wederom menigen nuttigen en behartenswaardigen wenk voor den landbou wer en veehouder. De vergadering werd door 135 leden en eenige vrouwen bygewoond. AMERSFOORT, 1 Maart 1880. De 83e verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik is Zaturdag jl. op de gebruikelijke wijze te Amersfoort gevierd. De Haagsche Kroniek der Nieuwe Groninger Ct. behelst het volgende Vooreerst kan ik u verzekerendat de koning cn de koningin, met 'toog op de gelukkige positie waarin de jeugdige vorstin zich bevindt en waarvan weldra officieel kennis zal worden gegeven aan 't volkdit jaar de hoofdstad (al thans in Mei) niet zullen bezoeken. In de tweede plaats een enkel woord over de politiek. Er schijnt nog groote onzekerheid te bestaan omtrent de vraag, wie in Utrecht als commissaris des konings zal optreden. Som migen noemen den heer Schimmelpenninck van der Oye, anderen den heer Róell; ik geloof reden te hebben om de benoeming van den laatste verzekerd te achten en dit te meer nog nu er door het eergisteren by de regering ontvangen bcrigt, waarbij de commissaris in Gelderland zijn demissie neemtnog een tweede vacature is ontstaandie nu wel voor den heer Schimmelpenninck zal worden bestemd. Zoo schikt zien alles. Ook de tweede kamer weet te schikken. Zij had gehoopt de sectie-werkzaamheden voor het wetboek van strafrecht in een week ten einde te brengenen gisteren was men eerst tol boek IL Ten slotte over den Haag twee woorden. Er is ons een «gevaar" afgewend; men had n.L pogingen aangewend om de kermis te kort wieken. De hemel bewareOnze gemeenteraad heeft met schier algemeene stemmen elke ker- misverkorting verworpen. En ten tweedemen is bezig op de ridderzaal van 't Binnenhof aan den eenen toren de plaatwijzersaan den anderen een eigenaardig klokkenspel aan te brengen, een paar koperen poppen, die op een klok slaano, zoo mooil C. E. Knuif, oud 50 jaar, huishoudster van mr. J. R. Corver Hooft is te Amsterdam Don derdagnacht door haren broeder in den slaap vermoord. De vrouw had haren broeder gevraagd den nacht bij haar aan huis te komen doorbrengen daar zij niet gaarne alleen was. Na gemoedelijk een kop koffie gedronken te hebbenmoet er ook nog een glaasje anisette op gevolgd zijn, ten minste de sporen daarvan gevonden. Op het gewone uur schynt Catharina zich te bed te hebben begeven en in diepen slaap te zijn gevallen. Na de noodlottige daad volvoerd te hebben is de man onder hevig brullen het huis uiige loopen en heeft aan den eersten dienaar van politie, dien hij ontmoette, op de vraag: «waarom hy zoo te keer ging V gezegddat hy) «maar eventjes zyne zuster vermoord had." De dienaar zeide, dat hy dan mede moest gaan naar het politiebureau, waaraan de man gewillig voldeed. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld 'Tlo^Vr heeft reeds vroeger pruimen lijd in het kiankiinnigengeslichl te O»»"1" doonrebrairten wel naar aanleiding dat hy te tSSSS.rouwen kind W Bij lijn verhoor g»f hg o. op steeds hoi plan te hebben gehad sgne luster te wilton vermoorden. In de saak PincoflsKerdgk is Donderdag jl. hel getuigenverhoor voortgezet en egden o. a de lleeren Eduard Rensborg cn E. L J»cobson Lzn. de gunstigste getuigenissen al omtrent Kcr- dijk met wiens verhoor de zitting van Vrydag aanvingna welks afloop de Procureur-Generaal Römer het woord opvatte lot hel nemen van requisitoir en eindigde met te requireeren dat Henri Kerdijk zou worden schuldig verklaard aan 54 valschhcden in geschriften en aan be- driegelijke bankbreuk en veroordeeld tot jaren tuchthuisstraf, tevens betaling van 1U8 geldboeten ieder van f50.— benevens in de kosten van het proces; de boeten te vervangen met 3 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. Voorts dat zal geschieden aanplakking van dit arrest te 'sUage en te Rotterdam, en wat de bedriegelijke bankbreuk betreft ook aanplakking van een uittreksel van dat arrest aan de beurs ven koophandel te Rotterdambenévens een bekendmaking daarvan in de Nieuwe Rott. C. Daarna was Kerdyk's verdediger, Mr. Jee. van Gich aan 't woorddie zijn pleidooi zatur dag voortzette cn vryspraak verzocht. Na re- en dupliek werd de uitspraak op Zaturdag e. k. bepaald. In het dorpje Arc Senans had het volgende voorval plaats. Een 19-jarig meisje stond dezer dagen zich bij den haard het haar uit te kammen. De kam latende vallenbukte zij zich om die op te rapen, hel haar raakte in brand en in een oogenblik stond zij in volle vlam. De schedel, het gelaal, de ooren werden verkoold. Men wanhoopt aan haar behoud. Een aantal hondenliefhebbcrs hebben te Brussel, onder den naam Société St-Hubert eene maatschappij opgeriglmet hel doellegen de maand Julij aanstaande een groote honden- tentoonstelling te houdenin den trant van die van Parijs, Londen, enz. Diverse groote bladen behelzen onderstaande voornaamste bepalingen van het Chineesche wetboek ten aanzien van het huwelijk Het hoofd van de familie der bruidwelke die des bruidegoms bedriegt door een andere dan de in het contract bedoelde vrouw ten huwelijk te geven (Lea en Rachel), wordt gestraft met 80 bamboeslagen en is verpligt tot teruggave der huwelijksgeschenken.- Hij die zijn vrouw aan een ander uitleent, ontvangt 80, die zijn dochter verhuurt 60 bamboeslagen. Vrouw en dochter zijn in dit ge val niet strafbaar. Die zijn vrouw voor zijn zuster laat doorgaan en aan een ander uithuwelijktontvangt 100 bam boeslagen en de vrouw die er in toestemd 80. Hydie desbewusl zulk een vrouw trouwt ondergaat dezelfde straf. De aldus gehuwden worden gescheiden. Strafbaar is hij, die zyn eerste of wettige vrouw tot byzit degradeert. Huwelijken gedurende den rouwlyd voor vader, moeder of man (drie jaren) zijn ver boden. De overtreder van dit verboa is strafbaar met 100 bamboeslagen. Om verschillende redenen kan de man zyn echtgenoot verstooten. Ook scheiding met we- derzydsch goedvinden is geoorloofd. Wanneer echter de man zijn toestemming tot echtschei ding weigert en desniettegenstaande de vrouw zyn huis verlaat, dan wordt zij met 100 slagen gestrafthaar man kan haar verkoopen aan een ieder die haar trouwen wil, en mogt zij zelve na het verlaten der echtelijke woning met een ander gehuwd zyn, dan wordt op haar de doodstraf door verworging toegepast. Als daarentegen de man het huis verlaat en de vrouw hertrouwt binnen drie jarennadat hy laatst van zich heeft doen nooren dan is zy strafbaar met 100 slagen. Een jonge doeniet had eene oude zeer rijke weduwe getrouwd en op hare kosten een aller- fideelst leven. Hij behandelde zijn vrouw met minachting, maar zij verontrustte zich daar minder omdan om de gedachtedat hij zich wel eens van haar zou willen ontdoen. Eens dat zy daarover vry wat had nagedacht, en zich na t eten wat onwel gevoelderiep ze uitik ben vergiftigd I Vergiftigd vroeg de losbolwie zou je dat dan gedraaid heb-

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2