I i n g' s (1 a o* 6 jsï 2818. April 1880. UitgeverA. H. VAN CLEEFFte Amersfoort BureauHuurhuizen hoek Kortegraoht h e tl ii i s c i ti y;. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien ile aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 6. Maart 1880, Nu. 2 N. M. en S. (Provinciaalblad no, 23), betreffende opkomst onder de wapenen van verlofgangers der nutiouale militie te land, van de lichtingen 1877 cn 1878; Brengt ter kennis van dc belanghebbenden dat op be.el van Z. M. den Koning, krachtens art. 125 der militiewet, dooi den heer Minister van Oorlog zijn bepaald dc hierna te vermeiden tijdvakken voor de verlofgangers dieom in den wapenhandel te worden geoefend opgeroepen en hoogstens gedurende veertig dageu in wcrkelijken dienst gehouden worden L Infant khik. Van 14 Augustus lot 18 September de verlofgangers der lichting van 1877, die behooren lot hel regement Grenadiers en Jagers en lot de acht regementen In fanterie. II. Hospitaal-Solo atkr. Van 20 Augustus tot 18 September de verlofgangers der lichting van 1877 behoorende tot de compagnien Hospitaal-Soldaten. UI. Cavalerie. Van 24 Juli tot 28 Auguetut de verlofgangers der lichting van 1877 die behooren lol het le regement Hnssaren Van 14 Augustus tot 18 September de verlofgangers derzelfde lichting tot het 2e, 3e en 4e regiment liussaren behoorende. IV. Artillerie. A. Vesting-Artillerie. De verlofgangers der lichting van 1878 te weten: Van 3 Juni tot 1 Juli die der 24c en 2tie compagnie; Van 10 Juni tol 8 Juli die der 15e, 33e, 36e en 38e compagnie Van 9 Augustus lot 6 September die der ie, 3e, 6e, 8e, 9e, 10e, lie, 16e, I7e, 18e, 27e, 28e, 29e, 30e, 34e, 35e, 39een 40e compagnie Van 7 September tot 5 October die der 2e, 4e, 3e, 7e, 12e, 13e, 14e, 19e, 20e, 21e, 22e, 23e, 25e, 31e, 32e en 37e compagnie. B. Torpedo-Compagnie. Van 2 tot 30 Juni de verlofgangers der lichting van 1877. C. le Regement Veld-Artillerie. De verlofgangers der lichting van 1877 te weten Van 19 Mei tot 16 Juni die van de Ie, 4e, 5e, 6e en 8e batterij; Van 23 Augustus lot 25 September die van de 2c, 3e en 7e batterij en van de compagnie Artilleiie- transporttrein. D. 2e Regement Veld-Artillerie. De verlofgangers der lichting van 1877 te weten Van 14 Juli tot 14 Augustus die der 2e, 5e en 6e batterij; Van 23 Augustus tot 25 September die der Ie 3e en 4e battery, der compagnie Artillerie-transport- FFUTLTeton. 8) DE SPECULANT. V. (Slot.) Hoc hoog de eisch van den bakker Kurz wasis nooit nauwkeurig bekend geworden. Hij volgde in 't algemeen den raad van den ouuen Tlewes en, toen hij na ongeveer veer tien dagen in de studeerkamer van den regee- ringsraad wasliep het eischen en bieden over enorme sommen. Malhildeen hare moeder gingen onrustig en bezorgd in de woonkamer heen en weder en verwachtten angstig den alloop der zaak. Ofschoon het den regecringsraad gelukt was zijne familie van de voordeelen te over tuigen welke uil het gebruik van de gevonden mineraalbron zouden ontspruiten, zoo was het moeder en dochter toch angstig te moede, toen er sprake was van de groole kapitalendie in de onderneming moesten worden gesloken om haai te doen gelukken. De toestand van angstige spanningwaarin zij zich bevonden, werd toen door kloppen aan de deur afgebroken. Op haar in verslrooing ge- trein en der compagnie Transporttrein voor den ad- miiiistralieveii dienst bestemd. E. Regement Rijdende Artillerie. Van 16 Augustus tot 18 September de verlofgangers der lichting van 1877. F. Korps Pontonniers. Van 26 Juli tol 3 September de verlofgangers der lichting van 1877. V. Genie. Batlaillon Mineurs en Sappeurs. Van 11 Mei tot 19 Juni de verlofgangers der lichting van 1877; Van 5 Juli tot 13 Augustus die der lichting van 1878. Naar aanleiding van het vorenstaande brengt de Burgemeester den hierbedoelden verlofgangers in ber innering dat op de aangehaalde tijdstippen het hun verleend verlof wordt ingetrokken, en dat zij bij de opkomst onder de wapenen van hun verlofpas moeten zijn voorzien en van al de voorwerpen van kleeding en uilrustingmedegenomen bij ban vertrek met groot verlof. i Voor hen die door ziekte buiten staat zijn ter be kwamer tijd optekomen moet eene op gezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring tijdig worden overgelegd ter plaatselijke Secretarie. Zoowel iit bet algemeen belang van 's Ko nings dienstals om misbruik tegentegaan worden echter de zoodanigen te dier zake niet voor diligent gehoudenmaar zullen zij in den regel verplicht zijn na hun herstelzich bij ban korps le vervoegen teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Amersfoort, den 5. April 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Politieke Revue. In Engeland gaan de woordvoerders van naam nog hun ouden gang en verkondigen zij overal hunne oude theoriën waaruil zonneklaar moet blijken dat het land zoo bijzonder goed of wel zoo hijzonder slecht geregeerd werd onder Beaconsfield. Een opmerkelijk verschijnsel van deze verkiezingen isdat zij nu bijna een per soonlijke strijd geworden zijn tusschen Beacons- field en Gladstone. De bladen spreken bijna niet over de beginselen der conservatieve en der liberale partij, maar over Beaconsfield's politiek en die van Gladstone. Deze laatste heeft, van zyne ongesteldheid genezen, weder eene redevoering gehoudendie tot bewijs kan strekkendat zelfs de knapste maneindelijk in overdrijving moet vervallenals hij telkens en telkens weder het zelfde moet zeggen. Zijne beweringdat de Engelsche liberalen overal sympathie en steun in Europa genietenis wel eenigszins bezijden de waarheid. Juister zou het geweest zijn, wanneer hij gezegd haddat, met uitzondering van Duitschland misschien in geheel Europa deze Engelsche verkiezings roepen (binnen!" trad de schilder Heildungin de kamer en gaf zeer bescheiden ziin verlangen te kennen den regeeringsraad Orl te mogen spreken. Mathilde geraakte in groote verwarring en om zich daaraan te onttrekkenverklaarde zij dadelijk haren vader te willen roepen, en ver wijderde zich. Nu zat de vrouw van den regee ringsraad alleen bij den iongen schilder en daar beiden, door zeer verschillende oorzaken, weinig slof tot discours haddenzoo zeide zijlot tijdkortingdal haar echtgenoot juist eene ge wichtige zaak behandelde met den bakker Kurz die by den Heer lleiidung, als geboren Quadern- heimerwel bekend zou zijn. Op dit oogepblik kwain Mathilde weder terug. «Het spijt vader zeer," zeide zij, «dat hij U heden niet ontvangen kanwegens eene zeer ge wichtige zaak welke geen uitstel Inden kan." «0ik geloof deze zaak te kennenviel llell- dung haar met meer ijver in de rededan de welvoegelykheid veroorloofde. «Maar ik moet dringend verzoeken, dat de heer regeeringsraad my een onderhoud toestaatvoorejat de zaak ten einde gebracht wordt." strijd meer met nieuwsgierigheid dan met be langstelling wordt gevolgd. Uit goede bron verneemt menzegt de Köln. Zeil, dal de Fransche regering vast besloten heeft, het verzet tegen de Maart-decreten met al de voor haar beschikbare middelen le be strijden. Al dadelijk zal de hooge raad van onderwijsdie 25 April bijeenkomteen regle ment makenkrachtens hetwelk ieder die on derwijzer of staatsambtenaar wil wordentwee of drie jaren een staatsschool bezocht moet hebben. Ook zullen voorlaan alle leden van niet-erkende ordegenootschappen hunnen mili tairen dienstpligl moeten vervullen. De Monde kondigt aan dalna de parie- mentsvacantiede clerikalen zullen vragen het in staat van beschuldiging stellen van de ministers wegens schennis der -grondwet en van andere w ellen van den Staat. Ue permanente commissie van de reglerzyde der twee kamers houdt bij voortduring zitting. Ook de vertegenwoordigers der congregatiën waren vergaderd. Men wil dat zij besloten hebben den termijn van drie maanden te laten verloopen zonder de vereisebte verklaring in te dienen. Een definitief besluit kunnen die vergaderingen echter niet nemen, daar nog instructiën van het Valicaan en van de voor hel ineerendeei te Home zetelende gene raals der orde verwacht wordea De positie van de Rucsische troepenwelke deel zuilen uitmaken van de expeditie legen de Tuikoraen-Tekke's is zeer ongunstigdaar herhaaldelijk nieuwe stammen zich bij deze aansluitentot zelfs stammen die tol heden de Russen van proviand voorzagen. Vooral dit laatste is een ernstige zaakals men in aan merking neemt hoe moeijeiijk het den Russen thans reeds was zich in die woeste streken van het noodige te voorzien. Een andere magtige volksstamde Yamouls trachten den Russen de communicatie af te snijden tusschen Tehikislar en Geok-Tepe. De moedeloosheidwelke zich in het Russische leger openbaartis dus niet zonder grond Allerlei. Bij een marktmeester kwam dezer dagen een verzoek in om plaats op de kermisvan den navolgenden inhoud «Wol Edde Heer Ik verzoek U wie plai um Platz vor mien Tent (Photographic Atelier) 8 meter Breete G meter Dieptein de Hoppenig dat U een goden Platz var mie heeft untertekent Hogachtignsvool H. H." Lager staat: «Ik verzoek U wie plai um trug anworL" Het wegzinken van den bodem in de ora- «Zoo?" vroeg Mevrouw Orf verwonderd, «zoudt gü ook wellicht bij de onderhandeling met den neer Kurz belang hebben V «In geenedeele," antwoordde Ernst, «maar ik verzoek dringend om uw echtgenoot te spre ken. Ik heb slechts drie woorden te zeggen de heer Kurz kan een paar minuten wachten en dan de onderhandeling voortzetten." «Ik zal het beproeven," hernam mevrouw Orf op ecnen niet zeer bemoedigenden loon en ging aarzelend de kamer uil Ernst en Mathilde waren nu alleen. Zij be waarden beide liet stilzwijgen. Hoe langer dit echter duurde, des te zwaarder viel het hun een gesprek aanteknoopen. Eindelijk zeide Mathilde «gij zijt op reis ge weest f «Heeltiemand U dit verteld?" vroeg lleiidung daarop. «Neen, maar" antwoordde Mathilde aarzelend. «Gy hebt hel vermoed V' vroeg Ernst en waag de een beleekenisvollen blik. Toen werd de deur geopend en de regeeriogs- raadgevolgd door zijne vrouwtrad binnen. Zonder zich door diens verdrietig en terug-

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1