J u n ij 1880. FEUILLETON. j\& 2836. Dingsdag 8 UitgeverA. H. VAN CLEEFFte Amersfoort. Muurhuizen hoek Eortegracht. Ketitiitigeviiit;en. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de artt. 55 en 56 van het algemeen politie-reglement dier gemeente Doen te wetendat alle gebruikers of be heerders van gebouwen en ervenof, wanneer deze niet gebruikt wordende eigenaars daar van, verplicht zijn de straat vóór, achter en terzijde van die gebouwen of erven uittewieden of te doen uitwiedenzoodat de straat op Zaterdag, den 12. Juni aanstaande, des voor middags ten 10 ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 3. Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, W. L. SCUELTUS. De Burgemeester, VAN PERS1JN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien het besluit van IIccren Gedeputeerde Staten der provincie Ulrechi van den 8. Januari 1880, No. 10 (Provinciaalblad No. 5); Brengen ter konnis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de HERIJK DER MAiEN en GEWICHTEN voor het dienstjaar 1880 door den Uker, Chef van dienst, in het gebouw de Waag aan de Appelmarktalhier zal geschieden van Vrijdag, den 18J«n Juni tot en inet Don derdag den lsten Juli aanstaande (uitgezonderd des Zaterdags)telkens van 's voormiddags 9 tot 2 uur des namiddags; dat de letter P, in den gewonen drukvorm schuin gesteldbestemd is tot jaarletterzoo wel van den ijk als van den herijk dat de belanghebbenden verplicht zijn hunne maten en gewichtenbehoorlijk schoongemaakt bij den Uker tijdens zijn verblijf in deze ge meente tot het ondergaan van den herijk te bezorgen en dat zij die dit verzuimen of daarin op de hiervoor aangewezen dagen verhinderd wordende voormelde maten en gewichten vóór den 1»ten October aanstaande nog aan den Uker ter standplaatse van het ijkkantoor Utrecht ter herijking moeten aanbieden; dat na het eindigen van den termijn voor den herijk gestelden alzoo van af den l»1811 Oc tober e. k.het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte slempelmerkenvolgens artikel 29 der wel van den 7. April 1869 (Staatsblad No. 57) verboden en strafbaar is. Teneinde eene meer ordelijke uitvoering van den herijk mogelijk te maken en daardoor do be langhebbenden tevens voor tijdverlies te vrijwa ren, worden de ijkplichtigen uiigenoodigd zich zooveel mogelijk te gedragen naar do volgende regeling Voor wijk A op Maandag, 21 Juni. B Dinsdag, 22 C Woensdag, 23 D Donderdag, 24 E Maandag28 F Dinsdag29 Woensdag, .'10 Donderdag, 1 Juli. G, II en I op Vrijdag, 18 en 25 Juni. De ingezetenen worden uitgenoodigdbij de aanbieding tot den herijk het wijknummcr van hun huis optegeven, en nadrukkelijk aangemaand zich getrouwelijk van hunne verplichtingen ten deze te kwijten, teneinde bewaard te blijven voor de onaangename gevolgen en boeten tegen de nalatigcn vastgesteld. Amersfoort, den 5. Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De SecretarisVAN PERSiJN. W. L. SCUELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van IIccren Gcdenu- teerdc Staten der provincie Utrecht van ucn 27. Mei 1880 (Provinciaalblad No. 48)houdende mcdcdeeling ccncr missievc van den Inspecteur voor hel geneeskundig staats-toczicht in Gelder land en Utrecht van den 21. Mei 1880 No. 258, betreffende het nemen van maatregelen tegen de verspreiding van pokken. Brengen ter kennis van de ingezetenendat hel feit dat de pokkenwelke op groote schaal te Antwerpen heerschenvandaar naar twee ge meenten in Noord-Brabant zijn overgebrachtdo vrees doet ontstaandat deze hoogst besmette lijke ziekte ook naar de provincie Utrecht en der halve ook naar deze gemeente kan worden over gebracht, en dat naar het oordeel van meerge- inclden Inspecteur in de koepok-inenting het middel is gevondenwanneer het algemeen wordt toegepastdie hoogst gevaarlijke ziekte afte- weren of althans hare verspreiding tegentegaan, terwijlindien de ziekte zich eventueel vertoont bij de gevaccincerdenhaar karakter veel goed aardiger en minder gavaarlijk is dat céne in de jeugd verrichte vaccinatie de ingeënlen niet altijd voor het geheele leven be schut, doch na verloop van eenige jaren zich bij vele personen als het ware ecne nieuwe vatbaar heid voor de pokziekte ontwikkeltwelke vat baarheid door cene nieuwe inenting (herinenting, revaccinatie) moet worden bestreden. Burgemeester en Wethouders achten het der halve noodigdaar de POKKENzeer oneigenlijk genoemd kindeniekte, geen leeftijd verschoonen zoowel hel kind als den grijsaard aantasten, tot in enting of herinenting aantesporen en den ouders aanlcbevelcn hel vaccineeren hunner kinderen niet uitlestellen lol den leeftijd waarop deze de school zullen bezoekenmaar zulks ten spoedigste te laten verrichten. Amersfoort, den 7. Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris VAN PERSIJN. W. L. SCUELTUS. Politiek© Revue. De commissiedie met het onderzoek der antr-eulluurkampwet in Pruisen is belastheeft reeds dadelijk een afkeurende stem uilgebragt over artikel 1 dal met 13 tegen 8 stemmen verworpen werd. Het voornaamste gewigt ligt echter ontegenzeggelijk voor hel centrum in hel artikelwaarbij bepaald wordt, dat de ontslagen bisschoppen teruggeroepen kunnen wordenter wijl de Regering in de eerste plaats hecht aan de discretionnaire magt die zij vraagt. Worden beide artikelen gehandhaafddan zal vermoe delijk het wetsontwerp de instemming zoowel van de Regering als van het centrum verwer ven welke wijzigingen de commissie er ove rigens ook in moge voorstellen. Juist dat eerst genoemde artikel echter is in de oogen der nationaal liberalen de ergste gruwel. Maria Alexandrowna Keizerin van Rusland geboren Hertogin van Hessen, is na een lang durig teringlijden in den ouderdom van bijna 56 jaren overleden. Geboren den 8sten Augus tus 1824, trad zij op den 28stcn April 1841 met den toenmaligen Grootvorst-troonopvolger thans Keizer van Ruslandin den echt. De lijd dat haar verscheiden invloed op de polilick kon uitoefenen is lang voorbij maar eenmaal toch was de overledene ecne belangrijke vrouw wier vvenschen en luimen door geheel Europa wel in aanmerking mogtcn genomen worden daar de Keizerom welke redenen dan ook haar veel invloed liet uitoefenen op het bestuur van zijn rijkwaarvan door tal van hovelingen nu eens een racer dan een minder gunstig ge bruik werd gemaakt. Telegrammen uil Rangoon en Calcutta mel den de groote uitbreiding van den opstand in BirmahMandalay zelf, de hoofdstad, blijft er niet vrij van. Met vevbuzende snelheid neemt het aantal muitelingen locen een aanval op Minlita wordt verwacht. l)e bezetting van die plaats is nog geen duizend man sterk. Mee wil dal een uitgeweken prinsdie Calcutta heimelijk verlaten heeft, de voornaamste leider der be weging is. Oproerlingendie een dorp geheel in de asch legden en uit Minldu verdreven werden hebben thans een kamp nabij de Engelsche grens betrokken. Maatregelen zijn genomen om te beletten dat van Brilsche zijde personen aan de muiterij deelnemen. Rebellen die op Engelsch grondgebied komenmoeten om daar een schuilplaats te hebbende wapenen nederleggen. De oorlog tusschcn Chili en Bolivia-Peru wordt steeds voortgezet, en de overwinning blijft aan de Chiliancn. Bij Tacna werd het Boliviaansch-Peruaansche leger geheel verslagen. Camperopresident der Republiek Bolivia en opperbevelhebber van hare troepen, is krijgs gevangen gemaakt. In de Kamer kwam cene interpellatie aan de orde die aan het spreekwoord uoet denken Wat in 't vat is verzuurt niet Zij was namelijk zoo goed als geheel vergetendoch dook on verwacht weder op om nu een beurt te krijgen. Zy betrof de toepassing der gemeentewet in het departement de Girondo, waar de prefect twee maires geschorscht heeft De geheele zaakwaarvan de interpellant zich waarschijnlijk heel wat succes had voor speld en waarop hij nu al een maand had ge wacht liep zoo nuchter mr.gclijk af. Hij hegon met den prefect te hekelen die de beide maires wel in bun ambt geschorst hadmaar hun ontslag weigerdehij wel wist dat zij dan toch herkozen zouden worden, waarop de minister antwoorddedat de Rege ring het ontslag der beide ambtenaren had aan genomen daar zij nu geen maires meer waren. Erg duidelijk was dat antwoord nu wel niet, aanneming van een ontslag staat niet gelijk met de bestendiging eencr schorsingmaar de inter pellant achtte het blijkbaar niet noodig verder op de zaak door te gaanwaarom de Kamer hare gewone werkzaamheden, de discussie der douane-tarievenvoortzette. Allerlei. Een aantal badgasten te Karlsbad zijn over eengekomen voortaan niet meer bij het groeten den hoed af te nemen, maar op militaire wijze de hand aan hun hoofddeksel te bren gen. Het afschaffen van dit oude gebruik wordt door velen met instemming begroeten zalzooals sommigen verwachten misschien ook elders navolging vinden. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft verl week plaats gehad tusschen Magdeburg en Oscheleben. De sneltrein van half twaalf des morgens derailleerdede locomotief en een aantal wagens vielen om. Twee reizigers wer- 3) DE DOCHTER VAS DEN SCHOOLMEESTER. Dit had ons reeds als knapen de spotnamen verschaft die ons ook op het gymnasium in onze geboorteplaats'twclk wij gemeenschap pelijk bezochten bijbleven. Maar altijd onder welke omstandigheden ookwaren wij onaf scheidelijke vrienden gebleven. Op zijn 17de jaar verliet hij het gymnasium om aan de universiteit te sluderea Ik was nooit gelukkig in grieksch en latijn geweest en was het later nog minder. Gods vrije natuur trok mij sterker aan dan de doode boeken. Mijn vader begreep dit cn nam mij eveneens van het gymnasium. Ik was nog eenige jaren op eene polytechnische school en wijdde mij later aan de huishoudkunde. Drie jaren later kort voor dat hij zijn examen deedzag ik mijn vriend nog eenstoen ik hem in dc universiteitslad bezocht. Ik bleef eenige weken bij hom. Hij bleek nog al lijd dezelfde vroolijkc, vlijtige, tevredene, geluk kige goedigeoveral geliefde jongen zooals hij altijd was geweest. Hij was destijds een vurig lid der jongelingscluo en destijdszooals hij meende in allen ernst verliefd op eene zekere juffrouw Auguste S.waarmede hij ook mij in kennis brngl. Niettegenstaande hare buitengewone schoonheid cn schitterende hoedanigheden van geest, maakte zij op mjj koelen indrukoiudul zij inij zeer koket voor-

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 1