den gedood vier zwaar en dertig ligt gekwetst, liet schijnt dut de slechte toestand van de rails de oorzaak van 't ongeluk was. Gelukkig was de goederentrein van Thalcdie langs denzelf den weg moest komen, tien minuten te laat, zoodat «leze kon worden gewaarschuwd. Te Coventry werd dezer dagen een waan zinnige misdaad gepleegd door den 57-jarigen horlogiemaker Styles. Hij begaf zich in eene herberg en verlangde iets te drinkenwaarop hijom welke reden wordt niet gemeldeen weigerend antwoord ontving. Onmiddelijk haalde de woedende man een revolver uit den zak en lostte drie schoten, die de herbergierster en twee gasten kwetsten. Hij nam toen de vlugt en liep de woning van zijne schoonmoeder in waar zijn van hem gescheiden levende vrouw en kind vertoefden. Daar trok hij weder zijn wapen en deed drie scholen, waardoor ziine vrouw in den rug, ziine schoonmoeder in den arm en zijn kind aan den slaap gewond werden. Eerst na al deze gruwelen gepleegd te hebben wierp hij den revolver weg en liet zich door de inmiddels toegesnelde politie-agenlen in hechtenis nemen. Grootvorst Constantijn van Rusland bragt tijdens de glansrijke dagen van het tweede Keizerrijkeen bezoek aan Napoleon. Op een harer schitterendste bals, vroeg Keizerin Eugénie hem op den man af, welke vrouw hij onder de aanwezige de schoonste vond? «Uwe Maje steit verontschuldige mijantwoordde hij «ik ben een barbaareen kozak. Ik ken maar eene roooije vrouwdat is de mijne." Eene negerin in Philadelphia die gaarne eene tooneelvoorstelling wilde bijwonen, had zich een plaatskaart gekocht Het «vrijheidlievende" Araei ikaansche publiek schijnt echter een ne gerin geen passend gezelschap te vinden en liet de vrouw de zaal uitwerpen. Eenaanklagt volgde en de regtbank veroordeelde den di recteur van het theater tot eene schadevergoe ding van 900 dollars. De «Rappel" geeft een staaltje van de grenze- looze wraakzucht van een Corsicaan. Op een oefeningsraarsch van Romans naar Chateauneuf d'Isère werd luitenant Ponsardvan het 22e linie-regimentdoor een zijner liedeneen Corsicaan, zekeren Pcraldi, doodgeschoten. Luitenant Ponsard had op den marsch de ran sels gëinspecteerdwaarbij bleekdat Peraldi niet naar het voorschrift gepakt had. Luitenant Ponsard gaf hem daarvoor vier dagen arrest. De man antwoordde nietsen ging rustig aan de kant van den weg zitten. Toen de rusttijd ge ëindigd wasgaf de luitenant aan de trommelsla- Sers bevel om het sigmaal tot aantreden te geven, aauweliiks had hij die woorden gesproken, of daar knalde een schoL Luitenant Ponsard viel dood neder. Een kogel was hem door het hooid ccgaan. De moordenaar was Peraldidiemet net geweer in de linker-, met de regterhand een tweede patroon zocht te nemen en ijlings weg liep. Een onderofficier zette hem na Peraldi keerde zich ommet de woorden «nog een stap en gij zijt dood." Na eenigen tijd was- hij uil het gezigt verdwenen. kwam en ik veronderstelde dat Gustaaf haar meer belang inboezemde dan hare andere tal rijke aanbiddersenkel déaromomdat hij ook toevallig de persoon was, die haar de schit terendste vooruilzigten in de toekomst scheen te waarborgen. Ilarc liefde kwam mij voor eene gekunstelde, en op sluwe berekening gegrond te zijn. Ik zeide hem dit ook open en eerlijkzooals mij mijn pligt als vriend voorschreef, doch predikte voor doove ooren, geliik dit meest hij verliefden het geval is. Toen :k hem verlietwas hij meer en meer in de ketenen dezer kokette geklonken. Sedert dien tijd had ik hem niet teruggezien, echter ver nomen dat hij door een glansrijk examen was gekomen en den doctorstitel had verkregen, maar dadelijk daarna eene groote reis had on dernomen. Van toen af 6taakten alle verdere berichten en was alles omtrent hem mij on bekend gebleventerwijl veranderde levensom standigheden ook mij van mijne woonplaats hadden verwijderd. Ia den loop van het gesprekdat ik thans met bem bad gevoerd vernam ikdat hij gehuwd was; hij nad van zijne hoogst beminnenswaar dige vrouw gesprokenzich een gelukkig echt genoot en vader genoemd. Auguste S. kon daarom zijne vrouw niet zijnwant zoo lang had zijne liefdeverblinding zeker niet geduurd of Auguste moest eene gansch andere zijn geworden dan zij destijds was. In beide gevallen was het echter een bewijs van zijn grenzenloos K e n n i sg e v i u e, e n. LM BURGEMEESTER en WETHOUDERS via AMERSFOORT Getiea da nuuchrjjring vin dan Kaar Commissaris dei Koning* in de provincie Utrecht van don 18. Moi 1880, No. 1 N. M. en 8. (Provinciaalblad No. AS) Qalet op Mt 13» der wet vin denlö. AagiutuilSOl (StiaUblid No 781betrekkelijk de nutionitle militie Doen te woteidit iin het gebouw «do MANEGE" alhier op VRIJDAG den 11 JUNI aanstaand* s voormiddag) te 10 oren door den Kolonel-militieoommisaeris io de provincie Utrecht tuka worden ondereocht alle in dote gemoute gevestigde VERLOF GANGERS der militie te btod van de lichtingen van 18781877 1878 en 187». die vdór don 1. April 1880 in het genot van onbepaald verlof tijn gesteldmet «itioadering vnii ben die in de volgeude maand Juni ia werknlijken dienst moeten opkomen. Burgemeester en Wethoudeti herinnereu deu belanghebbenden hunne verplichting om in uniform gekleed en voonien van de kleadings- en oitnutingsiukken hun bij het vertrek met groot verlof medegegeven van hun aak boekje en verlofpasop tijd en plaat) voormeld te verschijnen en maken hou tevens opmerktaam op het bij de wet bepaalde dat het crimineel wetboek en het reglement van krijgstucht op de verlofgangers van toepassing fijn gedurende het ondersoek en in het algemeen wanneer dese iu unilormgekleed fijn. Amersfoort, den 31 Mei 1880. Burgemeester en Wethouder» voornoemd De Burgemeester, De Secretaris VAN PERSLIN. W. L 8CHELTP3. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de laatstverloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 7. Juni 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERS1JN. AMERSFOORT, 7 Junij 1880. De verkiezing van een lid voor de Prov. Staten van Utrecht, morgen, Dingsdag 8 Junij, te geschiedenis allengskens intéressant en attrac tief geworden want thans is het cijfer van de voor deze plaats, openlijk gestelde candidalen tot vier geklommenvolgens in dit nummer voorkomende adverlenliënnamelijk de heeren Mr. F. II. van Persijn, burgem. van Amersfoort Jhr. J. Martini van Geffenburgem. van Soest Mr. P. F. A. Ketelaaroud-regtcr te Amersfoort; J. W. L. baron van Boetzelaergrondeigenaar te Amersfoort. Men mag derhalve gerust profeteren dat tal van kiezers (want «kiesslers" zijn er niet) gretig naar de stembussen zullen marcheeren. De kiezers gelieven indachtig te zijndat de slembussen klokslag 5 uren worden gesloten. Eergisteren, 5 Junij, herdacht onze hoogge achte stadgenoot de neer C. Karslen, Theol. professorPresident van het Seminarie der Oud- bisschoppelijke Clerezie alhier den 50en ge denkdag zijner priesterlijke wijding en hopen wy hartelijk, dat de waardige Jubilaris nog eene lange jarenreeks in gezondheid en levens lust op dien gedenkdag zal mogen terugzien. Het bataillon mineurs en sappeurs zaltot het houden van practische oefeningenop de legerplaats bij Zeist kamperen van 1 Julij tot 21 Augustus. De levering van ligstroo ten dienste dezer troependingsdag jlonder gewoon voorbe houd, bij aanbesteding toegewezen, vermeld in ons vorig nummer, is niet door den Minister gegund, die herbesteding daarvoor heeft bepaald. Uit 's Gravenhage wordt gemeld «'t Is ondanks den zomer in ons «nobel" 's Gra venhage tegenwoordig «dubbel winderig" en te geluk, hetwelk hem ook daar van den rand eens afgronds moest hebben ontsleurdwaarnaar hij, in de verblinding van zijnen hartstocht, onwederstaanbaar werd getrokken. Ik was werkelijk eenigszins nieuwsgierig ge worden om de kennismaking te hernieuwenof kennis te maken met zijne wederhelft. Den vol genden dag maakte ik mij daarvoor gereed en zorgde er voor dat ik de noodlottige dakgoot welke mij tot wegwijzeres moest dienen niet uit 't oog verloor. Ik trok er een gezicht tegen alsof ik een hooivork had ingeslikt, maakte eenen halven cirkel op de straatstcenen en ging vervolgens regelrecht in 't huis neen door eene vlak daarnevens zich bevindende ge welfde deur ineen beeldhouwerswinkel, welks eigenaar mii uiterst vriendelijk vroeg: wal er van mijne aienst was? toen ik, eenigszins uit koers geraakt, voor de toonbank halt hield. «Ik wensch by professor Reinhold te zijn," stotterde ik en had daarbij een gevoel alsof ik veel op een belhamel geleekdie niel weet of hy voor den naderenden hooiwagen rechts of links moet uitwijken. «Die woont niet nier; dan moet gij aan den huisdeur zija Een traplinkszeide de teleurgestelde koopmannadruk leggende op de woorden«hier" en «huisdeur." Ik bedankte hem voor zijne onbeleefde inlich ting die ik eigenlijk in 't geheel niet noodig had en trad het gewelf weder uit. Wurdl vervolgd. Schevcningen is het voor zomersche land- en zee-amusementen steeds veel te winterig en te winderig. «De badgasten wachten er op ten ondernemer, die anii-venlilalie-machincs en verwarmings toestellen aan 'l «zeestrand" kan «daarslellen." «Met graagte zal hem daarvoor concessie wor den verleend mits de oprigting geschiedt vóór of uiterlijk op Zondag 13 Junyzijnde alsdan de oflicieöle opening van 't hadseizoen aldaar. «Ik las in het jongst verschenen gemeente verslag dat in 1879 hier niet minder dan 1243 vervolgingen voor 't kanlongeregt werden inge steld wegens openbare dronkenschap 1 «Te verwonderen is dit niet, alsmen weet dat den Haag meer dan 990 tapperijen telt restauratienhotels en koffiehuizen niet meege rekend. In één jaar werden niet minder dan 292 nieawe tapperspatenlen uitgereikt. «Ook is hier een nieuwmodisch drankpaleis geopendeen winkelwaar men fijne wijnen en likeuren bij 't glas kan drinkensedert een paar weken bezitten we onze Haagsche «Cras- napolski" een koffiehuisluin inel rotsen en spiegels en «mille fleurseen inderdaad sierlij ke tuinachter 't café Maassen in de Wagenstraat. «De schoone verwachtingen, die men van het tegenwoordig zittingjaar der slaten-gene- raal koesterdebeginnen meer en meer in rook op te gaan. Van hel strafwetboek en de geheel omgewerkte rentebelastingdie zeker op nieuw naar de afdeelingen inoet, zal niets meer in deze zitting komen, 't Schoolwet-crediet en vermoedelijk ook het kanalenwetje zullen de hoofdschotels zijn van de korte zitting, die, ora vooral kort te zijn, misschien nog een week later dan aanvankelijk beoogd werdzal bijeenkomen. Ik zeg vermoedelijk 'l kanalenwetje. Want velen willen ook dat ontwerp maar laten rusten. Andere leden zijn echter zoozeer van de wenschelijkheid eener spoedige afdoening van dat bij uitstrek praclisch belang voor de Noordelijke provinciën overtuigd dat er reeds sprake is geweest van een verzoek der «fiere stoere mannen" van 't Noorden om de kamer, met 't oog op de kanalenwetvroeger bijeen- teroepen." Weder is voor een der oude Waterloostrijders het laatste appèl geslagen. De gelederen dezer dapperen beginnen te dunnennog slechts een klein hoopje houdt stand. De thans overledene was wel een der jongsten van de overgeblevenen. Hij trad op achttienjarigen leeftijd bij de Engel- sche troepen in dienst, bereikte den ouderdom van 86 jaren en heette Barnes. De reglmatig gevierde schrijver J. J. Cremer bedeeld met merkwaardig, oorspronkelijk talent, is Vrijdagnacht, 53 jaren oud, overleden. In 1854 schreef hij «De lelie van 's Gravenhage," zijn eersten roman; vervolgens eene novelle «Wigge-Mie," daarna Anna Rooze, Dokter Hel- moldHanna de freuleTooneelspeelerszijne onnavolgbare Betuwsche- en Overbeluwsche no vellen het looneelstuk Emma Berlholdenz. Niet alleen als schrijver, maar ook als lezer van zijne werken had Cremer grooten naam. Bij zijne voordraglen zag men de bekende figuren uit de Betuwe en Overbeluwe leven en handelen. Men zag, wat hy wilde doen aanschouwen en gevoelde met den schrijver en de personen die hij liet optreden. Uit de baronie van Breda geschieden reeds groote verzendingen van aardbeziën. Het be schot laat te wenschen over. De vrucht is klein en niet malsch. Ook in de provincie Overijssel komen pokken sporadisch voor. De daglooner D. Prins te Noordbroekstcrvcen is Donderdag door een bliksemslag gedood. Do man laat eene weduwe en kinderen na. De Prov. Dr. en Asser Cl. meldt van 5 Junij E. B., eene gewezen dienstmeidongehuwd woonde sedert eenigen tijd bij haar broeder in een arbeider bij Graswijk in deze gemeente. Gistermorgen is zij daar heimelijk bevallen haar broeder werd dit gewaardoch bespeurde niets van het kind. Hij deelde aan anderen mede wat hy opgemerkt haden het was op aansporen van dezedat hij de justitie met de zaak in kennis steldeteneinde alle vermoeden aan medeplietighcidzoo eene misdaad mogt zijn gepleegd, te voorkomen. 's Namiddags heeft zich de justitie begeven naar de womnc, waarin E. B. zich bevond. Spoedig werd net lijkje van een pasgeboren kind gevondendat naar Assen is vervoerd ten einde onderzocht tc worden. Ook de moeder is gisteravond naar het Huis van Arrest ter dezer slede overgebragt. Er schijnen dus gegronde

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2