Twee belangrijke diefstallen van j uw celen hebben in hel Halais Royal plaats gehad. Een jonge ladyvergezeld van een groeraheell xich van ecu parure van 50.000 IV. meester gemaaktdoor in plaats daarvan ie leggen een van 6000 Ir., die zy gekocht en comptant be taald had. Dezelfde truc ivas den vorigen dag door een jongmensch inel diamanten ringen gedaan. Het Oostenryksch Organ der mil. wiss. Verein maakt melding van een door den spoorweg ingenieur August ridder v. Löhr uitgevonden horloge, dat, wanneer het steeds gebruikt wordt, nooit opgewonden behoeft te worden. Hel inwendig mechanisme van dit uurwerk bevat 4-4 bestanddeelen minder dan gewone remon toirs en is even eenvoudig als vertrouwbaar. De duel-manie duurt in Frankrijk voort. In de laatste dagen waren er niet minder dan vier tweegevechten. In drié daarvan was dezelfde persoon betrokken, namelijk de heer d'Haule- rivedie tot hel personeel van een buitenland- sche ambassade behoort Tot op den 21 dezer is officieel geconsta teerd dat het getal slagtoffers van de wolkbreuk in Oberlausitz 70 bedroeg43 gebouwen zijn geheel weggeslagen en 434 zijn zoo sterk be schadigd dat zij afgebroken zuilen moeten wor den. Tal van andere gebouwen hebben meer of minder schade geleden. De schoenmaker S. te Kampen die ongeveer jaar geleden zijne vrouw trachtte te ver moorden door haar met een mes in den buik te stekenis na een jaar celstraf ondergaan te hebben teruggekeerd en moest eergisteren door de politie in verzekerde bewaring genomen wordenaangezien hü zijne mislukte poging cog eens wilde herhalen. Twintig jaren geleden verliet een man te Berlikum zijne vrouw om met eene bijzit te Leeuwarden te gaan wonen. Dezer dagen over leed de laatste en de weggeloopen echtgenoot kwam bij zijn vrouw terugmisschien om te tooneo dat oude liefde niet roestmisschien ook omdat de vleeschpolten van zijn voormalig huis hem eene verleiding waren. Zijn vrouw die misschien niet meer zoo aanlokkelijk vond als tijdens de wittebroodsweken van huwelijk barstte in tranen uit toen hij voor haar stond liet haar zoon roepen en zeide «die daar is uw vader. In 20 jaren zag ik hem niet. Ik wil hem nooit meer zien. Verwijder hem op staanden voet." De zoon deed den vader vertrekken. De dagbladen van Duitsch-Zwitserland melden, dat de grondverschuiving in den St. Gothard- tunnel aanhoudt en het metselwerk bedreigt in weérwil van alle voorzorgsmaatregelen, die men genomen heeft. Men vreest dat het gewelf van graniet aan de drukking geen weêrstand zal kunnen bieden en op zijn beurt zal bezwijken een aantal steenen zijn reeds gebarsten en het Swelf draagt reeds de sporen van de drukking e hel ondervindt Men zint tegenwoordig op middelen om nieuwe onheilen te voorkomen, 't zij door nog steviger metselwerk of door een stelsel van ijzeren gewelven. Te Kopenhagen heeft een jong meisjeAnna Hude, de dochter van een regter van instructie huiverde bij de gedachten eene beminde gade en geliefde kinderen in nood en ellende te zien zonder hen hulp te kunnen verleenen. Neen liever nog zou hij van de eenige voldoening welke zijn zorgvol leven hem schenken kon, namelijk een stil huiselijk gelukafzien. Ziine bruid was het met hem daarin eensen schikte zich onderworpen en met onverbroken trouw in het noodzakelijke. Eindelijk nadat Ehrlich negen jaar verloofd was-, stierf de oude Eraeritus, en ontving hy derhalve het volle salaris van 420 daalders. Wie wrs nu gelukkiger dan hij Nu werd de bruiloft niet langer uitgesteldwant het was nok zeer wel mogelijk dat hij reeds na een jpaar jaren eene beter bezoldigde plaats kon bekomen. Twintig jaren vol moeitenontbe ringen en beproevingen van allerlei aard on evenwel de twintig gelukkigste jaren zijns levensbracht hij in eencn gelukkigen echt met zijne trouwe, liefdevolle Emilie door. Zij hadden zes kinderen maar allen uitgezonderd een meisje, waren reeds op jeugdigen leeftijd de moeder voorgegaan bij den heraelschen vader, waar zy het zeker beter hadden dan in dit tranendal. Rhriir.h was vijftig en zijn dochtertje tien jar' n oudtoen de moeder hare overleden te Rölskiide, drie revolverschoten op een ouden heerdr. Leerbechgelostechter zonder ern stige gevolgen voor den laatstcn. Het publiek heeft weinig medelijden met den aangevallene aangezien het zoo goed als zeker isdat zij het slagtoffer is geworden eener schandelijke aanranding zijnerzijds. Volgens een berekening van de «Lanterne" bevinden zich nog 295 personen op Nouméa die door den krijgsraad gevonnisd werden. 262 dezer ondergaan hun slral in een vesting en 33 op de galeijen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De inenlingsrage houdt op, tot groote spijt van de heeren doctorendie kolossale «zaken" hebben gedaan. De nering der heeren escu lapen heeft zelden zulke goede vruchten opge leverd maar ik vind dat vele doctoren hun edele roeping wel wat in de algemeene schatting hebben doen dalen door de manierwaarop zij de pokken-vrees hebben geëxploiteerd. Eiken avond kan men vier, vijf aankondigingen in de plaatselijke bladen lezen van geneesheeren diealleen of met drie of meer collega's de openstelling van een eigen vaccinatie-bureau* «rechtstreeks van 't kalf" bekend maken, 't Is alsof de geneeskundigen met de vischhandelaren bij de ontvangst der nieuwe haring of met de modislen bij haar «retour de Paris" willen wed ijveren ledereen berigt op zijn eigen handje zijn vaccinatie-bureau te hebben bijna elk doc tor heeft een kalf aan huis. Dit moge nuin 't belang van een algemeene inenting of revac- cinalie zeer gelukkig zijner blijkt levens uit dat de heeren geneeskundigen ook al niet door een al te slevigen band van esprit de corps worden omstrengeld. De Haagscne koepokver- eeniging kan 't niet af, zegt men aangenomen. Er werd daarom in eene andere wijk der stad een hulpbureau opgerigttoen was er gelegen heid genoeg voor 'l publiek om geholpen te worden. Waartoe dan nog al die particuliere vaccinatie-gelegenheden A propos van de vaccinatie. Er zijn tal van dames die zich niet op de armennaar op de kuiten hebben laten inenten, omdat zij haar fraai gevormde armen niet door litleekens wil den ontsierenVele jonge meisjes hebben dit voorbeeld van enkele coquettes gevolgd, met 't oog op de bals ter gelegenheid van de Leid- sche studenten-feesten. Want ge kunt u er bijna geen voorstelling van maken, hoeveel Haagscne ,'amiliën deze week te Leiden hun domicilie hebben gevestigd. Ik spreek nu niet van den dag der maskeradetoen 8 a 9000 personen van hier naar 'tLeidsch Atheen wer den vervoerd. Doch gedurende de geheele week toeven velen met hun dochters in de academie stad. Er zijn familien vooral Indische die f 300 hebben betaald om gedurende de feest- week de beschikking te hebben over een klein kwartier op de BreedstraaL Omtrent het bal der Leidsche studentenfeesten wordt gemeld «Het bal van Minerva is een der aantrekkelijk ste vermakelijkheden voor jong en oud in Lei den en daar hetzoo geen kaart te verkrijgen wastegen een vrij matigen prijs toegankelijk isvindt men er in den regel een zeer gemengd publiek, wat wel niet zigtbaar is in de klee ding, maar voor den Leidenaar van geboorte niet verborgen blijft en dikwijls aanleiding geeft tot de vermakelijkste tooneeltjes. Hier lievelingen volgde. De overgeblevene dochter, welke de naam der moeder droeg, was hem eene heilige nalatenschap. Ilad hij reeds te voren den geheelen rijkdom zijner vaderlijke liefde op de eenige overgeblevene spruit overgebracht, zoo was zij nuna den dood der moeder het éénige en alles voor hem gewordenen zijn hart hing met onuitsprekelijke liefde aan het sprekende evenbeeld aer moeder die nu met volhardende vlijtgeheel alleen zijne kleine huishouding bestuurde. Maar ook haar moest hij verliezen, hoewel volgens de wijze wetten en instellingen der natuur, want na verloop van tien jarenhuwde ook zij weder met een schoolmeesterdie deze betrekking op een tamelijk ver verwijderd dorp vervulde. De scheiding was voor beiden smar telijk maar het lot der verwijderden zeer ver schillend. Want, terwijl den troostloozen vader niets overbleef als de herinnering aan het ge noten gelukwelks gemis hij nu nog sterker gevoeldegeloofde zijde woorden der heiligeH schrift opvolgende«Gij zult vader en moeder verlaten om uwen man te volgeneen nieuw geluktol nu toe slechts in geheime verwach tingen en stille hoop gekoesterdtegemoet te gaan. Wordt vervolgd. verbiedt de strengezeer behoudende mama hare dochter om met den zoon van A. of B. te dansen, omdat zijn vader maar slager of bakker is en kornl de jongman tochdan snijdt zij hare dochter het woord af met de verzeke ring, dal de «jongejuffrouw" een weinig moe isnatuurlijk tot geen geringe ergernis van de jeugdige schoonedie wel zin in het dansje had gehad en nu bovendien nog verpligt is om twee of drie beurten over te slaanteneinde de «vermoeidheid" toch eenigszins waarschijn lijk te maken. «Ginds ergert eene jonge dame zich over de vertrouwelijkheid haars vaders. Papa encanail leert zich ook altijd met dal «volk 1" en als tot overmaat van ergernis de zoon van «dat volk" haar om een dans vraagt, en zij niet weigeren durftdan stelt zij hem tot hel laatste nummer van haar balhoekje. Zijn naam behoeft hij er niet in te schrijvenzij zal hem wel onthouden, wat den armen jongen reeds inden derden hemel brengt, ofschoon hij er wel van overtuigd kan zijn, dat het hooghartige nufje vóór het laatste nummer reeds vertrokken zal zijnof hare belofte doodeenvoudig vergeet. Eene andere weder heeft een dansje beloofd, doch wordt later door een tweede gevraagd, die haar beter aanstaat. Vlug een uitweg ge zocht een boodschapje is spoedig gevonden en als de eerste even later terugkomtdan ziet hij zijne danseres reeds druk met zijn mede dinger, terwijl de Irouwclooze schoone hem tot dank nog toevoegtdat hij ook zoo lang wegblijft K n ii i n i» o v i ii u, c ii - De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de laatstverloopen week geen sterfgeval aan MAZELEN in deze gemeente is voorgekomen. Amersfoort, den 28. Juni 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), Brengen ter kennis van het publiekdat door hen aan JOSEPH KOOL en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om eene loodgieterijkoper- en blikslagerij op- terichlen in het perceelalhier gelegen aan ac Utrechtsche straat, wijk A, No. 91, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 1832. Amersfoort, den 28. Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L SCHELTUS. AMERSFOORT, 28 Junij 1880. Z. M. heeft benoemd tot heemraden in het waterschap Eemnes, prov. Utrecht, de Heeren R. J. van Klooster, P. Seldenrijk, B. Perieren L van Woudenberg. Gisteren had in de St. Joriskerk te Amersfoort de aangekondigde godsdienstige viering plaats van het lOOjarig bestaan der Zondagschool. Van alle zijden stroomde tegen het bepaalde uur de kinderschaar het ruime kerkgebouw binnenzoodat een groot gedeelte daarvan reeds door hen was ingenomentoen voor het publiek de deuren geopend werden. Er kwam eene schare van groot en kleindie niemand tellen kon. De orgeltonen ruischlen nu door de hooge gewelven, hetgeen een plegtigen indruk gaf. Ds. A. Warlena betrad hel preekgestoelte deed een kort gebed en heette toen in roerende taal de kinderende oudersja ieder welkom die was opgekomenom zijne belangstelling in dit feest te toonen. Naar een vastgesteld program is voorts de draad der feestviering afgesponnen. Nog menig hartelijk, bezielend woord werd nu en dan door Ds. Wartena en den heer Limpers gesproken steeds afgewisseld door het liefelijk gezang der Zondagschoolkin deren onder leiding van den heer B. E. Mater. Eindelijk zong de gansche gemeente staande Ps. 72 vers 11 en de welgeslaagdeplegtige feestviering was geëindigd. Dankbaar en diep geroerd gingen allen huis waarts. MorgenDingsdagmiddag halftweemar- cheeren door de stadvan drie punten ko mende al deze kinderenmet vaandels en vlaggenonder geleide van diverse Dames en Heeren en van hunne Onderwijzers en Onderwij zeressen om zich buiten de Slijkstraat-barrière te vereenigen. De togt gaat door de boschjes van bet landgoed «Zandbergen" naar Leusden. Aldaar zullen liederen gezongenkindertoe- spraken gehoudenkinderspelen uitgevoerd en ververschingen gebruikt wordenwaartoe de

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2