het lot van enkelen hartverscheurend was om aan te zien Terwijl dit nog alle gemoederen vervulde, kwamen twee zeestoomboten binnenloopen de Queen en de Anchorea die eveneens gedurende sterken mist tegen elkander gestooten hadden doch zonder verlies van mensthenlevensdaar zijwaterdichte compartimenten hebbende vlottend blevca Ren vreemd schouwspel, een schip te zien binnenkomenmet eene opening waardoor men de kajuit zien kon tusschendeks naar tevens een bewijs hoeveel waarde de in- rigting heeftom de groote stoombooten tegen woordig in verschillende sectiën le bouwen, dieelke voor zichwaterdicht zijn. Te Hummelo brandde de bouwplaats van Berendsen af, tijdens de boer met de knechten van huis was. De dienstmeid van genoemden landbouwer is, na een voorloopig verhoor te hebben ondergaan, gevankelijk naar Arnhem overgebragt. Zy heeft bekend den brand gesticht te hebben door een bos stroo in de knechten kamer aan te steken. Te Jumet heeft de glasblazer Josef Sampousse gehuwddie betrekkingen aangeknoopt had met een 18-jarig meisje, haar op een korenveld verworgd. De onverlaat heeft zich toen begeven naar het politiebureau van Charleroiwaar hij zijne misdaad bekende. De metselaar M.te 's Gravenhagedie te middernacht tegenwoordig was bij het ledigen van een beerput in de van der Duijnslraat, had de onvoorzigligheid om te digt met het licht bij den openslaandeQ put te kqjpenten gevolge waarvan een onlplofliing plaats had en de vlammen wel een huis hoog er uitsloegen. M. werd zoodanig in het aangezigt met brandwonden overdektdat hij per rijtuig naar zijne woning op den Noordwal moest vervoerd worden. De Moniteur Universel deeltbij 't naderen van 14 Julijeen historisch feit mede aan negen- en-negentig van de honderd Franschen onbe kend ie weten Koning Lodewijk XVI hechtte zoo weinig aan 't behoud der Bastilledat reeds in 1784, dus vijf jaar vóór de gewelddadige slooping door de mannen der omwentelingin 's Konings raad besloten was haar af te breken, en aan Corbet, architect der gebouwen van den Staat, het plan gevraagd voor eene her schepping van het plein na de afbraak. Dat plan is nog in wezen. Het draagt tot opschrift Ontwerp van een openbaar pleinter eere van Lodewijk XVI op de plaats der Bastillehare grachten en aannoorighedenmet uitbreiding van het bolwerk tot aan de rivier. De sloopers der Bastille bebben dus een openstaande deur cerameid om bel genoegen te kunnen smaken den gouverneur en eenige invaliden te vermoor den hetgeen met in 't bovenbedoelde plan lag. Voor de regtbank te Antwerpen stond dezer dagen een boerin van Deurne, beschuldigd melk met 4 i water gemengd en verkocht te hebben. Zij is veroordeeld tot 60 fr. boete. Te Wurzburg is een zeer rijk landeigenaar, wegens gedurende een reeks van jaren gepleegde vervalsching van melk tot een boete van 500 M. veroordeeld. Hij mengde soms 6 liter water in 4 liter melk. Een honderdtal personen stonden op een steiger bij eene zweminrigting te Havre naar de verschillende kunsten van een geoefend zwemmer te kijken toen eensklaps een dwars balk bezweek en alle toeschouwers in de diepte ■verdwenen. De angstkreten van hen, die net ongeval hadden bijgewoond, waren verschrik kelijk van alle zijden kwamen personen toege- Eerst den volgenden dag kon ik er aan denken naar Leipzig terugtekeeren. Ik had 'tnoodige bezorgd om den zaligen martelaar de laatste eer te bewijzen. Florentine nam ik met mij mede, eensdeels om het kind verslrooing te gevenanderdeels om haar de noodige kloe- dingstukken te kunnen verschaften. Nadat dit afgeloopen wasverzocht ik miine hospita de zorg voor 'tkind op zich te willen nemen cn maakte nu alles voor mijn afreis fluks in orde. Het plan om naar Amerika te vertrekken den vorigen nacht door mij opgeval, had ik geenszins opgegeven, integendeel ik was daartoe vast besloten, ik kon daarbij slechts winnen. Buitendien had ik toch het voorneraoi een groote reis te makengedeeltelijk wegens de u reeds bekende redenom een mogelijk on derzoek te voorkomen deels om mijne weten schappelijke studiën voorttezettcn. Daarbij was de wrevel over de verwaarloozing en wanorde lijkheid in den duilsche polilieken en socialen toestand gekomenwelke mij aangegrepen had sneld om hulp te biedendoch dc verwarring, die daardoor ontstondmaakte het langen tijd onmogelijk iels uit te voerentot twee soldalen in een boot sprongen en in verscheidene logten de drenkelingen die zich aan alles vastklemden allen aan land bragten. Allenzij meenden dit althanseenige uren later echter spoelden de golven het lijk aan land van een makker der beide redders naar wien dezen zeker de eerste hand zouden hebben uitgestokenals zij geweten hadden, dat hij onder de drenkelingen was. Volgens de Reichszeitung van Bonn, heeft de pastoor van Reichenhacn dezer dagen het dertigste kind gedoopt van de echtelingen Signer. De vader is 64 jaar oud. A's een waarschuwing om ook schijnbaar on beduidende wonden niet te ligt te tellen, kan het volgende dienen. Te Neurath is een smid aan bloedvergiftiging overleden. Hij had zich een poos geleden inet een spijker onder den nagel bezeerden sloeg geen acht op de kleine wond die ook volstrekt niet gevaarlijk scheen. Maar dagen daarna kreeg hij hevige pijn en zijn hand en arm zwollen opde ingeroepen geneeskundige hulp bleek te laat te komen. Hij stierf weldra onder on uitsprekelijke pijnen. Het geregtshof te 's Bosch heeft uitspraak gedaan in zake den moord en diefstal door A. van Beest bij den landbouwer Smookers te Sleeuwijk gepleegd. Hij is veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf. Het nieuwste nieuwtje dat de dames in Parijs tegenwoordig dragenzijn miniatuur-parasols Japansch modeldoch zoo «snoeperig" klein dat zij naauwelijks het gelaat der dame beschut ten. In een rijtuig zijn zij zeer handigmaar baten doen zij weinig. Verder is eene nieuwe broche in de mode gekomenin den vorm van een kever, wiens vleugels uil groote gladde granaten bestaan. Ke ii n ingevingen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat het door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 (wijken AE) van de personeele belasting over het dienstjaar 1880/81 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 3. Juli 1880. Do Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. De BURGEMEERTER ran AMERSFOORT Ceiian de aanachrijting tan den heer Commissaris de* Koning* in de provincie Utrecht tan den 18. Juni 1880, No. 1 Ai. Brengt ter kenmi* tan de ingezetenen dezer gemeente de navolgende aankondiging •De Mimiter tan Justitie veatigt voor het Uttel de aandacht van alle belanghebbenden op de noodiakelijkt vernieuwing tan de ep 1 Januari 1870 beitaande hypothecaire inechij vingen ingevolge de bepalingen der wet van 5 Juni 1878 (Staatsblad No. 00). Bij gebreke van vernieuwing gedurende de nog loopende maanden van dit jaar 1880 houdt de vroegere ineehnjving op van kraekt te rijn en kan *y niet meer worden vernieuwd. De aanvraag tot vernieuwing moet geachieden door den hjpothe cairen achuldeiacher of door een derde namen* hem op de wijze jn artikel S der genoemde wet omschreven. Toeziende voogden en toeziende curators zijnop straffe van ver goeding van kottenschaden en interentenverplicht toetezien dat de hypothecaire inschrijvingen tot zekerheid van het beheer van den voogd of curatorbinnen den voormelden tlid worden vernieuwd. De overtchrijving van proceaten verbtal van bealagop onroerende goederen die niet in 1880 zal zijn vernieuwd, venalt daarna van rechtswege en wordt ambtshalve doorgehaald. 'IGravenhage16 Joni I960. De Minister voornoemd A. E J. MODDERMAN. Gedaan te Amersfoort, dn 5. Jnli 1880 De Burgemeester voornoemd VAN PERSIJN. en dit alleen zou reeds voldoende zijn geweest zulk een besluit by een' jongeling van 21 jaren tot rijpheid te doen komen. Daarbij kwain nog dat er geen andere banden waren welke mij aan het vaderland konden hechten. Ik had buiten mijne zuster, geene bloedverwandten waarmede ik in nauwe betrekking had geslaan. Zij was gelukkig gehuwd en ofschoon wij groote liefde voor elkander koesterdenzoo waren wij echter op grootcn afstand van elkander ge bleven en het er dus niet veel op aan kwam of er 1000 mijlen meer of minder tusschen ons lagenonze harten en brieven zouden zich toch wel vinden. Overigens kon ik als arts in Amerika evengoed carrière maken als in Duitschland en gelukte dit nietof beviel ft mij er nietzoo xon ik toch ieder oogenblik terugkeeren. Aldus naar Amerika Dat was bepaald. Maar eerst wilde ik naar mijn geboorteplaats, naar Haidelebenom mijne finantiën te regelen mijne zuster en mijn zwagerdie grondbezitter AMERSFOORT, 5 Julij 1880. Z. M. heeft de benoeming van den beer Mr. P. J. Teding van Berkhout, burgemeester van Eemneslot secretaris dier gemeente goedgekeurd. De Duitscher, door de politio verleden week gearresteerd ten huize eens uitdragers te Amers foort, wien hij gouden-en zilveren voorwerpen wilde verkoopenis Vrijdag jl. naar de gevan genis te Utrecht overgebragt. De instructie zijner zaak is reeds door de justitie aldaar aangevangen. Hij geelt op C. II. Schmil le heeten. Ofschoon het weder voor een zeezomerreisje gisteren gansch niet gunstig was hebben ruiin zestig reizigsters en reizigers deelgenomen aan de pleiziervaart van Amersfoort naar Marken met de stoomboot «Burgemeester van Amersloort." Te 8 uren 's morgens van hier vertrokken was de stoomboot gisterenavond te 9 uren terug. Aan eene tweede pleiziervaart, bij gunstig weder, zullen zeker zeer velen deelnemen, zoodat de ijverige ondernemers wel aanleiding kunnen vinden deze in den loop dezer maand te organiseeren. In de Zaturdag jl. te Apeldoorn gehouden alg. vergadering van inschrijvers in hel inaatsch. kapitaal der ontworpen locaal-spoorwegmaat- schappijwaren aanwezig 82 inschrijversver tegenwoordigende 484 stemmen. Al hel door het comité voorgestelde werd met algemeene stemmen aangenomen, uitge zonderd Kampen, dat tegen stemde. Daarna werd de Heer J, G. Neiszen tot secre taris der maatschappij benoemddie gedurende een jaar hoogst loffelijk en actief het comité als secretaris ter zijde stond. Vervolgens ging men over tot de verkiezing van commissarissenwaaronder zijn gekozen dc vier leden van het comité, de Ileeren 11. G. van der Hou ven van Oordt te Apeldoorn Mr. C. Weert$ le Epe; E. Vas Visser te Heerde; en M. Wolft Mzn. te Amersfoort. Beroepen tol predikant bij de Herv. Gein. te Renswoudc de heer Dr. Grundlehner, pred. te Makkum. Uit 's Gravenhage wordt gemeld «Van de 100000 Hagenaars hebben in de laatste weken minstens 50000 zich laten inenten of revaccineeren. En ofschoon de drukte nu wat verminderd is, worden de geneesheeren nog dagelijks door talrijke personen bestormd diedirect van 't kalf willen worden ge vaccineerd zooals de uithangborden voor de deur van eenige geneesheeren aankondigen alsof 't een chemische handschoenwasscherij of een drukkerij van visite-kaartjes a la ininute gold. Het is niet te ontkennen dat onze Escu lapen zichdoor de kwakzalverachligc aankon digingen van prompte en civiele bediening, door nette kamenierties in deftige salonsniet in de schatting van het publiek hebben doen rijzen en dat de baatzuchtige afscheiding van vele doctoren waaronder werkende leden van de 's Gravenhaagsche koepokvereeniging geen gunstigen indruk heeft teweeg gebragt. «Maandag vangt de kamer de discussie over de noordelijke kanalen aan. Daarna worden een paai kleine zaken afgedaandan dc militaire pensioen- en artsenwettenen vervolgens 't on- dtrwiis-ontwerp. «Wat er meer volgt is niet te voorzien. De kamer is niet van plan lang bijeen te blijven. Voor Augustus gaan de heeren weer op reis. Zelfs de behandeling der renlewetwaarop de regering met kracht blijft aandringen, zal mis schien niet meer plaats hebben. Van de maten en gewigtende drankwetde Indische bijdrage nabij Haideleben was, nog eenmaal te zien, hun mijne plannen inedetedeelcnhun Floren tine te brengen en in hunne zorg aanlebevclen. De toebereidselen voor mijn vertrek van Leipzig waren spoedig gemaakt; ik had 't zoo ingericht dat ik dadelijk na de teraardebestelling van Florentine's grootvadermet haar in de diligence kon stappen en vertrekken. Tol aan 't naatstbijzijnde station had ik extrapost ge nomen vandaar wilde ik met een gewonen postwagen verder reizen. En zoo gebeurde het ook. Ik had voor eene eenvoudige maar nette begrafenis van den ouden Ehrlich gezorgd en een half uur daarna reden wij reeds over de straat naar Haidelebenal waar wjj op den tweeden daR aankwamen. Mijne zuster en mijn zwagerbeiden doodgoede menschenwaren zeer verheugd mii te zien vernamen met groote belangstelling Florentine's lotnamen haar liefderijk open beloofden de plaats der ouders bij 'tkind te vervullen. Wordl vervulyd.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2