gezamenlijk aangegeven geldswaarde van 97,286 Mark 90 PL gestolen. Een belooning van 1500 Mark is uitgeloofd voor du ontdekking van de daders, die men reeds meent gevonden te hebbenor zijn althans twee boerenzoons ge arresteerd verdacht van door inbraak zich lol de afdeeling der aangeleekcnde brieven toegang te hebben verschuil. Dc speelwoede is in de hooge Russische kringen zooals men weet, zeer groot. Dezer dagen verloor een edelman in weinige avonden niet minder dan acht millioen franken aan de groene tafel. De Zweedsche schrijfster Mathilde Lundström als Maltis wei bekendvertoeft sedert eenigen tijd in Spanje. Bij Saragossa werd zij onlangs door vier roovers aangevallendoch wist zich zoo goed te verdedigendal de schelmen ge wond de vlucht moesten ncinen. De dames- vereeniging te Saragossa heeft daarop de moedige vrouw een gouden medaille vereerd. In Parijs is eene jonge dame in hechtenis genomendie zich toelegde op verovering der harten van knapen van 13 tol 16 jaren, wat haar vaak genoeg gelukte en haar menig ge schenk opbragtwaarvoor de kas van papa of hel juweelenkislje van mama door de jongelui in hel geheim werd aangesproken. Haar laatste minnaar, een 15jarige knaap, die haar een paar juweelen oorhangerster waarde van 600 franken vereerd '>ad, bragt de zaak aan het licht. In Tulle is een meisje van 17 jaar het slacht offer van haar groote onvoorzigligheid geworden. Zij had op haar jaardag een groote hoeveelheid bloemruikers ontvangendie zij 's avondsbij het naar bed gaanvergat uit haar kamer te brengen. Den volgenden morgen wilde haar vader haar roepen, toen zij niet op den gewonen tijd beneden kwamdoch hij vond het meisje ge heel buiten kennis. Geneeskundige hulp mogl niet meer batenkort daarop was zij een lijk. De heer Zwiebelhausen vertelt den heer van Deuleren het volgende Ja, kijk eintnai mijn waarde van Teuteren, <laar geh ich auf de Paradeplein en wien ont moette ich daar mijn oude vriend Schullze aus Berlin. Wij zijn daarnach naar de Soos gegaan en haben daar een flesch «Pilsener" getrunken maar verbeeld je van Teuteren, nu is die Schullze al funfzehn jaar op Java en kan noch nich mal goed Hollandsch praaien. De heer Schullze bij de terugkomst in Ber lijn over Zwiebelhausen sprekend Ja kijk einmai mijne Freundedaar komme ich auf de Paradeplaats van de stad Saraarang nnd wen ontmoette ich da mijnen allen vreuna Zwiebelhausen. Wir sind zamen nach de Socië teit gegaanund haben daar eine tlasch Pilse ner geirunkenaber verbeelde dir had mir die kerl die Zwiebelhausen seine moeder Sprache das Duitsch gans en gaar verleerd. Een boschwachter van Lassaye deed Woens dagmorgen zijne ronden in hel bosch van den heer Guichard loen hij een gerucht in de strui ken hoorde. Hij dacht dat hij met een wild zwijn te doen had en schooL Toen hij de struiken doorzochtvond hij het lijk van ziine buur vrouw, die hij gedood had, terwijl zij bezig was aardbeziën tc plukken voor de kinderen van den boschwachter. Ter gelegenheid van den aanstaanden ver jaardag van het innemen Van de Bastille maakt de Figaro de volgende opmerking. «Den 14. Julij 1789 bevonden zich in de Bastille zeven Sivangencn, t. w. vier falsarissen, een man e op verzoek zijner familie was opgesloten, weder levendig voor mijnen geest in al hunne beminnenswaardigheid en bescheidenheid Ik verheugde mij als een kind over het tooneel van het wederzien en wederzydsche herkenning. Mijn hart klopte sneltoen ik mijn geboorte stad wederzag. Mijn postillon hield voor een liótel stil en 'twolk sedert mijn vertrek zeer inodeni was ingericht geworden. In eene der vensternissen der eetzaalwaar heen de -eerste kellner mij had geleidzaten twee dames, eene bejaarde en eene jonge. De ouderein welke iktot mijne verrassingbij <den eersten oogopslag mijne zuster herkende l>Uderde in een modejournaal De jongste, eene liefelijke verschijning wier gelaat met donker blonde lokken was omringd las in 'de Times." Zij was eenvoudig, doch smaakvol gekleed en de uitdi ukking barer helderedonkerblauwe o.'^entoen zij deze naar mij opsloeg, om mijnen groette beantwoorden, maakten eencn erilicschrijitlijkea indruk op mij. Ook bleven een idioot en een onbekenda. (Moniteur van 24 Julg 1879.) Drie jaar later bezat de Omwen teling 48.724 staatsgevangenissen, bevattende meer dan 200,000 politiek-gedelineerdenzon der te rekenen de hulphuizen van arrest en justitie te Parijsijlings ingerigt en waartoe gewezen hölelsgewezen kloosters en gewezen schoolgebouwen waren gebruikt. (Moniteur van 4 Maart 1795.) Dit dus had de bemagtiging van de Bastille aan de vriji.jid verschaft." Te Rotterdam is het volgend berigt afge kondigd «De ondergeteekende berigt dal gisteren, Zondagomstreeks 6 ure des namiddags in het water over den Binnenwegop de scheiding van den Schiedamschen en Coolsingelis drij vende gevondenhel hoofd van een pasgeboren voldragen kinden heden morgen te 9 ure op een trede der watertrap, gelijk met de opper vlakte van het water aan de Coolvestnabij de Leeuwenlaaneen kinderarmpjezoodat er aan moord moet gedacht worden. Zij die des wege inlichtingen kunnen verschaffenworden dringend uilgenoodigd zich aan het bureau van politie, 1e afdeeling in de Pauwensteegaan te melden. «Rotterdam, 5 Julij 1880. «De Commissaris van Politie, Leijds." De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam verzoekt in het belang van het algemeende in gezetenen te waarschuwen tegen de dezer dagen algemeen verspreide reclame in den vorm van een bankbillel van zestig gulden. Uit Bradford (Pensylvanië) wordt gemeld dat aldaar een petroleuiu-bewaarpiaats door den bliksem getroflen en in brand geraakt is. Al de petroleumtwintigduizend vatenverbrandde en verspreidde zich naar alle kanten waardoor een tweede bewaarplaatsdie honderdduizend vaten bevatte eveneens geheel uitbrandde. De schade aan petroleum en magazijnen wordt op 18 millioen gulden geschal Een verschrikkelijke gasontploffing of ontplof fingen hebben Maandagavond ten 7 ure een deel van Londen getroffennl. Tottenham Court Road en de naburige straten. Groote verwoes ting, met dooden en akelig verwonden. Men was sinds eenigen tijd bezig met het wijzigen der ondergrondsche gasverbindingen. De enkele nog niet aangesloten plaats was in Bedfordslreet aan den kant der Bedford Head Tavern. Onge veer 10 min. over zeven was de verbinding van een der voorname hoofdpijpen juist geschied toen een der werklieden een licht namom te zien of hel werk volkomen goed klaar was en oogenblikkclijk volgde de ontploffing. Het was een geweldige slag, en schier gelijktijdig werd eene tweede ontploffing gehoord. Char- lolleslreet werd het derde tooneel van zulk eene uitbarsting. Aan den hoek dezer straat en de Bennettstreet gaf zij gelijke verwoesting en bragt vele levens in gevaar. In Charlottesireet had men vele moeite met het opsporen en redden der slagtoffers. In no. 3 woonde de wed. Knight, hande laarster in kleedcrenzij was gezeten in haar achterkamer; het gelukte haar nog van onder de stukken der zoldering en het glazen lan tarenlicht uit het vertrek te kruipen. De straat voor de deur was totaal omgekeerd. Toen men van haar vernam dat haar neef en dc dienst maagd in de keuken aan de thee warengingen dadelijk eenige personenonder leiding van dr. Sauldie schuin over woondeaan 't werk en na vele moeite gelukte het hun ter plaatse door te dringen. Zij vonden het 22jarig meisje bewusteloos zwaar gewondbeklemd onder een neergevallen balkden neef digt bijmet beide hare oogen eenige seconden langer op mij ge vestigd aan wel de gelegenheid dit vereischte. ik was nieuwsgierigof mijne zuster, die mij slechts vluchtig had aangezien en rustig in het I'ournaal voortbladerdemij weder zou her kennen en daarom trachtte ik met beide dames een gesprek aanteknoopenhetwelk mij ook gelukte, omdat ik dc zwakke zijde mijner zuster kende. Zij sprak steeds zeer gaarne en 't liefst over de schoone literatuur. Dit gelukte mij dan ook zeer besttoen ikmet het mode journaal het gesprek aanvangende, vervolgens de literatuur op 't tapijt bragt en ik had wijl mijne zuster, die mij voortdurend niet herkende, de jonge dame ter harer hulp in den litcratuurstrijd riep gelegenheid den beschaafden geestdc kennisde gratie en de I lieftalligheid van deze optemrrken, zoodat ik werkelijk daardoor volkomen als betooverd werd. Wordl vervolgd. beenen gebroken. Met de naburige huizen was 'teven erg gesteld als met dat van de wed. Knight, en zoo is 'loveral waar de schokken hebben gewoed. Het is een akelig tooneel. 20 gewonden zijn in 't hospitaal gehrugt, waarvan een reeds is overleden. AiKDEItLAMUSCIIU UKNTIIAAL-SPOOI1WKG. Opbrengsl over de maand Juuij t 880. 1879. Reiziger» 37114 ƒ38,380,14 44118 f 42,217,90 Ragage 1,484,78 1,306,96 Beslclgoedercn. 4,418,39 4,436.37 Koopmansgoeder. 9,472,57 8,313.83 VeePaard., Rijt. 5,703,96 6,847,41 Diversen 888,42 649,72 /~60,354,26 f 65,771,19"" Opbr. van p°. Jan. lot uit, Juni 1880 404.257,73 1879 379,522,38 Meerdere opbrengst in 1880 f 24,735.35 Per dag en per kilometer in Juni 1880 f 19,72 1879 *20.84 van Is. Januari tot 30 Juni 1880 *21,78 IV I 1879 .20,55 AMERSFOORT, 8 Julij 1880. Pflaging's Concert en Operettengezelschap altijd welkomwaar en wanneer het komt zal, als in vroegere jarenmorgenVrijdagavond in Amicitia te Amersfoort hoogst welkom zijn en nu nog te meer omdatmet diverse fraaije lieve en nieuwe scènesliederenproduction en nieuwe artistenook twee alleraardigste Operettes ter opvoering komen. In de eerste Cumbrinusworden een aantal biersoorten door eene collectie allerliefste dames en nette heeren voorgesteld. Men zal er zich fameus bij amu seeren evenals bij de tweedeMuller en Schulze in Napels, waarin voormelde dames als vruchten en bloemenverkoopsters optreden. Nu deze hooimaand, Julij 1880, veel begint te gelijken op dien van 1860, in welk jaar een totale regenzomer was en men dus nu veel zon en warmte mistzal 't eene extra-ordinaire en gloedrijke zomervariatie opleveren om Pflaging's gezelschap in Amicitia te zien en te hooren. 't Is eene eenige voorstelling op de doorreis. Eene tweede volgt dus niet, en wie deze èénige bijwoont, zal 't zeker spijtendat er geen tweede kan worden gegeven. Van den goedkoopen extra-trein der Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij op gisteren Woensdag 7 Julijvan UtrechtAmersfoort Nijkerk en Harderwijk naar Zwolle en Kampen werd door ruim 300 personen gebruik gemaakt. Het openbaar examen van de leerlingen der H. Burgerschool te Amersfoort zal plaats heb ben Vrijdag .9 Julij, 'smorgens van 912 en 'smiddags van i— 4; en Zaturdag 10 Julij, 's morgens van 9—11. De promotie der leer lingen is bepaald op Zaturdagmorgcn 12 uur. Het adraissie-examen zal plaats hebben Maan dag 12 Julij en Dingsdag 13 Julij. Voor dat examen hebben zich 13 leerlingen aangemeld: 9 voor de le klasse, 1 voor de 2de klasse, 1 voor de 3e klasse1 vóór de 4de klasse en 1 voor de 5e klasse. De Staats-Ct. bevat een staat van nalaten schappen afkomstig van militairen der landmagt in NcderL Indic. Hieronder komen voor uit de provincie Utrecht J. Milekampsoldaatf 4,41 Th. Scherren- berg, soldaat, f5,08, beiden uit Utrecht; F. W. P. G. v. Werkhoven, kapitein, f2840,14; L. v. dei Bosch, hospitaalbediende, f7,45; en Ph. v. Dijck, soldaat, f0.74, allen uit Amersfoort L v. Vendelo, soldaat, f31,70uit Amerongen. Het Nieuws van den Dag van 3 Julij behelst «Het Gemeentebestuur van Kampen heelt aan den Heer Kuilartcommies ter Secretarie belast geweest met de leiding der 6e algemecne tienjarige Volkstelling eene belooning van f.'300.toegekend voor buitengewone werk zaamheden bij gelegenheid der jongste Volks telling." De zomerzitting der Prov. Staten van Utrecht is eergisteren door Z.Exc. den Commissaris des Konings geopend met de volgende toespraak: «Mijne herren l Het zij mij vergund bij onze eerste officicele ontmoeting alvoren» onze werkzaamheden luintevangon eenige woorden tot u te rigtnn. Het gebruik brengt dit moe m ik volg hot dos le gerecderom dat ik niet het voorregt heb aan li en Uwe gewoslgenool.cn bekend tc lijn door langdurige, inwoning of door do vervulling in Uw mid den van ambtelijke pligicn. Ware mlka bet gevalik ontleende welligt daaraan dn vrijheid u oaarop te wijten ter kenschetsing mijner gezindheid Than* tic ik mij beperkt tot woorden en verklaringen. Ik verzoek u om die in vertrouwen aan te nemen totdat mllne handelingen diu zullen hohhen kunnen bevestigen. Jlet«taal bij mij vast dat ik aan ik nings vertrouwen, dat mij op deze plaats gnbragt beeft niet beter kan beantwoorden dan door te trachten inct ijver ca lieleid ook dat gedeelte mijner laak te vervullendat met de Uw. tainrnvalt.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2