te matten, fin kwam echter met het hoofd op de mils en bleef daar zwaar gekwetst bewus teloos liggen, lot men hem opraapte om hem naar een hospitaal te brengen. Zijn makker werd in hechtenis genomen. In een theater te Linz is onlangs een degen slikker het slagtoffer van zijn gewaagden loer geworden. Toen hg, zooals hij reeds meermalen gedaan had, een bajonet tot aan het heft in zijn keel liet glijdenvloeide er tot grooten schrik van het publiek plotseling een stroom bloed uit zijn inonden zonk hg bewusteloos neder. Hij heeft zich met de bajonet inwendig zwaar verwond en verkeert in hedenkelijken toestand. Een Duitsch handelsreiziger te Londendie zich bij het scheren in de hand sneedlegde ten stukje rood vloeipapier op de wond om het bloeden te stelpen. Maar weldra begonnen zijn hand en arm hevig op te zwellenen de ge neesheer, -die «en er bij haaldeverklaarde dat er door hel roode papier een bloedvergifti ging had plaats gevonden. De hand en 't onderste gedeelte van den arm moesten algezet worden. Bij het onweder dat boven Bergen-op-Zoom losbarstesloeg de bliksem in het telegraaf!oestel van het Staatsspoor. Een gedeelte werd onder een vreesclijken knal stuk geslagen. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Ook werd een telegraaf paal getroffende daaraan beves tigde isolatoren zijn beschadigd. Fr komt reeds «roerigheid" onder de jagers in Drenthe. De geweren worden nagezienkmit en hagel besteld en er wordt nu en dan ook al handel gedreven in honden. De Drent is geboren jager. De bewoners van deze landstreek waren dal reeds in de 10de en 11de eeuw, toen er jagt werd gemaakt op herten, beerenwilde geitenwilde zwijnen enz. De bisschoppen van Utrecht waren toen eige naars van de jagt op de dierendie tot de «hooge jagt" behooren en de landzaten deden dienst als jagers. Al dp dierenzoo even genoemdwerden «eetbaar" geacht Er waren nok wolvendie tot het «grof roofgedierte" behoorden. In 't begin der 17de eeuw werd in Drenthe nog jagt gemaakt op deze «ongure gasten" waartoe de geheele bevolking (I of 2 weerbare mannen uit elk huisgezin) werden opgeroepen. Wen trok te velde met trommen en ander geraas makende voorwerpen waaronder de Koehoorn een voorname plaats innam. De kosten werden betaald uit 's landschaps kas. In 1006 werden er 15 wolven gescholen en daarvoor 150 aan de jagers, als premie, betaald. Een paar jaren later werden er weder 9 wolven afgemaakt. In 1857 werden in Drenthe 205 jagt-acten. 2e soort, afgegeven en in 't vorige jaar geschoten of op eene andere wijze onschadelijk gemaakt 28 moervossen, 15 rekel vossen 190 niet vol wassen vossen12 marters450 bunsings 8 hermelijnen10:11 wezels, 2 arenden, 518 valken en 8 havikken. Daarvoor werden aan preraiën eene som be taald van f811.40. In 1878 zijn er uitgegeven 405 groote jagt- acten 2c soortwaarvan de opbrengst met het zegel f8616.75 bedroeg. In 20 jaren tijds is alzoo het getal jagers in Drenthe verdubbeld en bijna elk jaar wordt het grooter. De liefhebbers van de jagt zien dit met leed wezen, omdat zij voor uil putting van hetjagt- veld vreezen en de harUtogtaliikste onder hen zouden er daarom niet tegen hebbenals er eens een jaar niet mogt worden gejaagd. Gisterennaoht ten 12 ure had te Utrecht een treurig ongeluk plaats. Dc zoon van den heer 11., die zien lieden ten huwelijk zou begeven had des avonds een partijtje aangelegd WMf lievige twist ontstond, ten gevolge waarvan de bruid de deur werd gewezen. Deze had zich naauwelijks verwijderd of de bruidegom ging haar naom haar terug te halenmaar kon haar niet vindenthuis komende ondervond hij weder onaangenaamheden en gaf daarop zijn voornemen te kennen zich te verdrinken. 11 ij voegde de daad bij het woord en liep in aller ijl de Bregittenstraat uit, de trap af en liet water in. De bejaarde vader liep hem zoo snel mogelijk na en stortte zich ook in het water, waarschijnlijk met 't doel zijn zoon te redden maar beiden moesten het met den dood be- koopen. Hulp was onmiddellijk bij de hand. De inspecteur van politiede heer Goelst eenige nachtwakers en agenten deden met be daardheid ernstige pogingen om de levensgees ten weder op te wekken. Het kistje met mid delen daartoe was aanwezig en in goeden staat. Dr. Onnen kwam toesnellenmaar kon alleen den dood constalceren. Van de bruid heeft men niets naders vernomen. De ontvanger R. uit Goes is naar de gevan genis overgubragt als verdacht van verduistering van rijksgeld en valschheid in geschriften. De vader van een meisje te Sappemeerdat verdacht wordt het kind waarvan zij heimelijk is bevallenom het leven te hebben gebragl is met achterlating van zijn overige kinderen (zijne vrouw is overleden) van zijne woonplaats vertrokkenzonder de bestemming zijner reis te hebben opgegeven. Rustig ziet het er in Ierland nog lang niet uit11. Zondag reisde een regterlijk ambtenaar de heer Boydmet zijne twee zonen in het graafschap Kilkennytoen plotseling eenige ge maskerde personen te voorschijn schoten en dc drie reizigers aanvielen, die zich dapper ver dedigden, maar toch het onderspit delfden. De heer Boyd is doodelijk gewondeen zijner zonen zeer ernstig. Dr. Tanner heeft zijne vrijwillige marteling doorstaanveertig dagen lang heelt hij zich van alle voedsel onthoudenhoewel hij te over vloediger gedronken heeft. Zalurdagmiddag ein digde zijn vasten. De 40sle dag moet voor hem de kwaadste geweest zijn. «Als hij niet slaapt (zoo meldde een telegram aan de Times) brengt hij zijn tijd door met brakenterwijl zijn oppassers hem inwrijven met mosterd en water. Zijn toestand is akelig." Wetenschappelijke waarde wordt door des kundigen aan Tanner's proefneming ontzegd de waarborg tegen bedrog moet ie wensclien hebben overgelatenen de waarnemers waren als medici onbevoegd. Tanner zelfde man, eerst rijtuigmakerlater kwakzalveris even min doctor. Tanner zelf beweert dat hij zijne maag tegen het vasten gehard heeft door een overmatig gebruik van kalkhoudend bronwater. Dr. Tanner is Zaturdagmet klokslag twaalf, zonder een oogwenk te verliezen aan het eten geslagen. Hij begon met eene perzik een glas melk en eene magl van meloenen verorberd te midden van de protesten der ommeslaande ge neeskundigen en de bravo's der toeschouwers. Daarna verzonken, in snelle opeenvolging, aan zienlijke hoeveelheden biefstuk aardappelen vleeschnatappelen brood wijn en pale ale in het holle Dinnensle van den merkwaardi- gen man. Hoe Tanner's wonderbare maag al dit eten verdroeg, is nog onbegrijpelijker, dan hoe zij het vasten uithield. Nu Or. Tanner's proeftijd ten einde iskomen van alle zijden beng ten van personen die de zelfde volharding in hel hongerlijden hebben getoond. De Duilschc bladen maken melding van zekeren Ernst Maimereen zonderling die telkens weer 40 dagen ging vasten en dan uitsluitend water en wat citroensap gebruikte. Die man scheen trouwens tegen alle ontberingen bestandkoude deerde hem al evenmin als hon ger. Zomer en winter liep hij in een langen kaftan met laag uitgesneden halszoodat hij in de stralen van Berlijn heel wa. opzien verwekte. Hij beweerde dat men zijn ligchnam horden kon tegen alles. Hoever het bij dat 40 dagen hongerlijden eerlijk toeging, kan niet met zekerheid gezegd worden maar dat koude hem werkelijk geheel onverschillig lietbewees hij eenmaal door zich zoo luchtig mogelijk gekleed op een groote ijsschots een eind den Rijn af te laten varen. De moordenaar van den aartsbisschop van Parijs heette Laforcewas uit België afkomstig kastenmaker van beroep en woonde in den Faubourg St. Antoine. In Jung 1848 wierp hij als zoo velendoor de beloften der volksmenners en opruijers belust gemaaktzijn gereedschap weg en nam hel ge weer op. Maar te laf om zich op een barricade te wagenverschuilde hij zich op den zolder van een huisle Singe vert genaamden van waar hijzonder zelf 't ininste gevaar te loopen, op de Place Saint Antoine vuren kon. Uil dat zolderraam uiikte hij op den aartsbisschop Monsr. Affre en trof hein doodelijk. Daar hij zich verscholen hadontsnapte hij aan de vervolging tegen de insurgentencn keerde nadat de orde hersteld wasals ware er niets gebeurdnaar zijn werkplaats terug. Hij zou onbekend gebleven zijn, als hij zich niet op zekeren dag tegen eenige kameraden op den gruwel, door hem bedreven, beroemd had. Hij werd niet verklapt maar weggejaagd en kon nergens elders werk vindenvermoedelijk tengevolge van geheime onderhandschc waar schuwingen. Na veel armoede en ellende geleden te hebben gelukte hel hem niet zijn zoon een jongeling van achttien jaarnaar Amerika te komen. Hij wilde in Galiiornië goud gaan zoeken. Acht jaar later, in 1856, meldde zich bij den voormaligcn patroon van Laforce een jonkman aanmaar voor den tijd verouderd vervallen en vergrijsd. Hij was de zoon van Lalóice, doodarmin de grootste ellende naar Frankrijk teruggekeerd cn hoopte werk te vinden bij den gewezen patroon zijns vadersbij wien ook hij als Ieeijongcn begonnen was. Ondervraagd wat er van Laforce geworden wasverhaalde hij dat men een jaar te voren zijn lijk gevonden bad op den openharen weg te San Francisco. Nadat hel hem gelukt was goud le verzamelen had dc moordenaar van den aartsbisschop van Parijs getracht eene haven te bereiken, om naar Frankrijk terug te kceren. Hij was door een bende roovers, die de moeite en dc ont beringen van 't gouddelven niet nemenmaar zich liever van don buit meester' makenen die daarom juist op de havenplaatsen hun slagt offere wachten, vermoord, beroofd, en zijn lijk op den openharen weg geworpenaan de rond dwalende honden ter prooi, /ijn zoondie le San Francisco werkte, was cr van onderrigt dat hij komen zouwilde hom te gemoet gaan en ontdekte het reeds half verslonden lijk zijns vadersDit schouwspel trof hem derwijze dat zijne haren er eensklaps van vergrijsden dag en nacht bleef het vreeselijke gezicht hem bij, en zijne geestvermogens werden er door aangedaan. Twee maanden na zijn terugkomst moest dc ongelukkige zoon van den moordenaar des aartsbisschops van Parijs in een krankzin nigengesticht worden opgenomen cn hij is er gestorven. AMERSFOORT, 12 Augustus 1880. Het Koninklijk besluit tot invoering der nieuwe onderwijswet op 1 November a. s. is thans in de Staatscourant verschenen. Ten vervolge op het berigl in dc Staals-G.ourant van 31 Julij jl.nopens de krijgsverrigtingen die in Samalangan noodig zijn gewordenkan worden medegedeeld dat, blijkens een telegr. van don Gouv.-Gen. van N.-lndic dd. 5 dezer de onderhandelingenwaarvan in het laatste gedeelte van bedoeld berigt sprake waszijn afgesprongen zoodat dc strijd weder hervat heeft moeten worden. Den 1sten Augustus zijn onze troepen op nieuw tegen de sleenen hoold- verslerking des vijands opgerukt. Er ontstond een lievig gevecht en de versterking werd met zwaar geschut beschoten, maar de \ijand hield stand. Aan onze zijde vielen 17 dooden cn werden 46 man gewond. De Gouverneur cn militaire bevelhebber stelde nam teeder afscheid van zijne bezorgde vrouw -cn bezwoer haar gerust le zijnde zaak zou zich natuurlijk tengevolge zijner persoonlijke verklaring dadelijk ophelderen. Vervolgens kustle hij zgne kinderen en belooldeom, vóór dat hij van het gerecht naar zijn kantoor zou gaan, «nog «ens thuis te komen lot het doen van zoodis hij stellig hooptegeruststellende me dedelingen. De lokalen tol onderzoek waren denkelijk wegens gemis a»n ruimte in het politiegebouw in het buis van arrest der stad. Ofschoon die omstandigheid op zich zelve niets opvallends opleverdezoo kon echter Waldner een pijnlijk gevoel niet onderdrukkentoen hij door sterk met wachten bezette deur trad. Door een hearubte werd hij naar de verhoorkamer van den rechter van instructie geleid. Dezeeen n->g jong manontving Waldner ernstig en afgemetenen na raededeeling dat hij ven de postadministratie da aanUaahl omtrent de be- wuste zaak had ontvangen vorderde hij van Waldner openlegging van de ganschc omstan digheid en om voor alles getrouw aan de waar heid te blijven. Waldner voldeed daaraan en verhaalde open hartig alles wat wij reeds weten. Kicschheids- halvc verheelde hij echter zijne moegelijke positie en zijne stemming ten tijde der ontvangst van der brief. Ten slotte zeide hij nog dat de briefbestellerdie toch welbekend waszich omtrent den brief en wal er mede was gebeurd moést uitlaten. De rechter van instructie volgde de gansche mededeeling opmerkzaam en zijn oog had scherp cn doordringend den spreker gadegeslagen. Toen deze beslootvroeg hij hem nogmaals of zijne verklaring de geheelevolle waarheid behelsde en of hij bereid was het daarvan door een schrijver opteinaken protokol te onderleekcncn. Waldner antwoorddo daarop dadelijk: «ja." Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2