l>ootdienstheeft aan het doel beantwoord. De Albert-Victor is de eerste boot voor dit doel in de vaart gebragt Zy is voor 500 personen in- gerigL hi tullen nu nog twee gebouwd worden. Dr. Tanner schynt nu een eetproef te willen afleggen. Wat hij verslindtis ongeloofelijk en niets schijnt hem te derenhoewel de genees- heiM L'N hem allerlei slechte gevolgen voorspellen. Gedurende zijn vastentijd verloor hij 36 ponden aau gewiptmaar in de paar dagendat hij weer eten magis hij reeds aanmerkelijk zwaar der geworden ook is zijn gelaat niet meer zoo afziglelyk ingevallen en mager. tenis aanklaagt, als zoude ik den brief met de geldwaarde hebben verduisterd?" «Wat gij gedaan hebt, zult gij zeker zelf 't beste wetenmij gaat verder de taak niet aanhernam de ander zeer kalm. «Waart gij dan dien Donderdagnamiddag in bet huis van den heer Waldner vroeg hem de rechter. «Dat west ik niet juist meer," antwoordde de besteller na eenig nadenken. «Maar het kan wel zijn dal ik toen op dezelfde verdieping waar deze beer woonteen brief moest afge ven. Jajaik herinner bet mij nu duidelijk hel was zoo." «En hebt gij geen getuigen, dat deze man op het door u vermelde uur in uwe kamer was vroeg de rechter. «Ik was alleenantwoordde Waldner«mijn vrouw was uitgegaan en de kinderen waren er niet." «Kunt gij dan niet zeggen, hoeveel geld aan banknoten in den brief waren?" «Ik heb dc banknoten niet aangeroerd. Zoodra ik de geldwaarde zag, die mijn eigendom met was, brandde mij den brief als vuur tusschen -juijne vingers." «Ëo hebt gij dan niets van den inhoud des godsdienst beleed en met baar bruidegom over eengekomen wasdat geen van beiden van godsdienst zou veranderenwilde in Parijs geen der geestelijken zijn hulp bij hel huwelijk ver- lecnen. Men schreef toen naar Berlijnvan waar eenderlsr. geestelijken, dr. Oppenheimer, zich naar Parijs begaf om de plegligheid te vervullen. Vrijdagmorgen jl. werden teraardebesteld de lijken van dc Heeren II. te Utrechtvader en zoon die op zoo deerniswaardige wijzezooals in ons vorig nummer is vermeldZijn overleden. De bruid van den verdronken Heer H. is in 'l huisgezin van een zijner vrienden opgenomen. briefs gelezenniet naar den naam des afzenders gezien? Ddt ware toch eene verschoonlijke nieuwsgierigheid geweest." «Geen woord meer las ik van hetoogenbiik afdal ik wist de brief niet aan mij was gericht.'-' Een ongeloovige trek scheen op het gelaat des rechters te rijzendoch verdween dadelijk. De besteller zulks bemerkende, zeidedadelijk «En dèt zou men moeten gelooven! Wat hy zegt zal evenmin waar zijnals zijn zeggen dal hij mijn den briei weder heeft teruggegeven." «Gij hebt hier geene meedingen blootteleggen" vermaande hem ae rechter gestrengelijk«maar enkel te antwoorden. Hebt gij nog eene vraag tot den man le richtenof iets toetevoegen alzoo wendde hij zich tol Waldner. Hevig ontroerd ripp Waldner uit: «Ik kan enkel nog zeggendatzeo waar God leeft deze man onwaarheid sprak." Doch daarop zeide de besteller: «vraag dien heer eensboe hij aan de goudstukken jekomen iskort nadat hij den vermisten brief iad ontvangen Den dag na dien donderdag, werden bakker, schoenmaker en denkelijk nog anderendour zijn vrouw in goud betaald I" Wttrdl verwlyd. sluiswachter. Toen, omstreeks 1876, komt hij in aanraking mat Paap en zijn vrouw. Pleiter zal niet verder spreken over de in deze zitting duidelijk gebleken mate van intimiteit, dielus- sclien hem en de Paap's bestond. Paap en zijn vrouw gaan naar Nieuwer-A instel wenenop hun verzoek komt Dekker over, om hen te helpen in de Huishouding, om zijn pensioen met hen te verteren. Hij leelt daar rustigtot omstreeks Deceiubei van het voorgaande jaar. Doch er komt verandering. Buurpraatjes over de gelijkenis van kinderen van vrouw Paap op Dekker, misschien ook andere invloeden, ver oorzaken dat Dekker ep een morgen hoort dat hij vertrekken kanof, zooals hel in de proces sen-verbaal krachtig slaat«Je kunt opdon deren." Indien Dekker nu door hartstochten in welken zin dan ook ware geleid geworden dan had hij toen zijn misdaad begaanmaar neen, hij gaat heenvervolgens bij een ander wonenen doet tevens aanzoek om in het invaliedenhuis te Leiden te worden opgenomen. Wat is er in den noodlotligen ochtend van 15 April lusschen Dekker en vrouw Paap voor gevallen Wat was de naaste aanleiding tot de daad? Slechts de dader en de verslagene kun nen het weten. Daarvan bestaan drie verhalen. Volgens den beschuldigde zou er alleen over de kinderen twist ontstaan zijn. Op zijn vraag «Hoe maken het de kinderen?" zou zij geant woord hebben: «Wat gaal jou dat aan?". En dan is hel begrijpelijk, dat het gevoel van Dekker voor de kinderen lot wanhoop gevoerd zijn versland ceheel verbijsterd heelt. Doch de verslagene verklaart iets anders. Bij haar eerste verhoor vertelde zijdal beschuldigde haar verzocht had oin tegen acht en dertig stuivers in de week bij haar in den kost te komen, en, toen zij zonder opgave van reden weiger de, haar gestoken zou hebban. Zoo althans luidt de acte van beschuldiging. Bij een ander verhoor verklaarde zijdat de beschuldigde haar onbehoorlijk had willen betasten entoen zij dat belettegestoken heeft. Pleiter meent dat daarom hier in allen gevalle niet een beredeneerde moordmaar een in do opwelling van een hevigen harstocht gepleegde manslag is. AMERSFOORT, 10 Augustus 1880. De Heer Commissaris des Konings zal, blijkens nevensst. kennisgeving aanst. Vrijdag de ge meente Amersfoort bezoeken. Heden is door Heeren Burg. en Weth. van Amersfoort aanbesteed en aan de minste inschrij vers gegund 1. Het uitdiepen van de Langegracht, ter lengte van 365 metersminste inschrijver de heer W. van de Kooij te Amersfoort voor f480. 2. Twee kokos vloerkleed en 16 gordijnen, 8 ijzeren roeden 3 kokos matten en 2 groen fla nellen laielkleeden voor het progymnasium minste inschrijver de heer B. J van Gelder te Amersfoort voor f 192.75. 3. Een kokos vloerkleed voor de hoogere bur gerschool: minste inschrijver dezelfde voor f27.75. Met den extra-trein des Centraal-Spoorwegs naar Brussel, in den nacht van Zaturdag 14 op Zondag 15 Aug. jl. vertrokken van Kampen, Zwolle, Amersfoort naar Utrecht, ruim twee honderd le en 2e kL reizigers. Op Woensdag 18 Augustus e. k. zullen op den Centraal-Spoorweg per extra-trein worden vervoerd van Zwolle naar Putten5 officieren en 582 onderofficieren en manschappen om het kamp bij Milligen te betrekken.. Uit het Kamp bij Oldebroek meldt men dd. 14 Aug. aan de Zwolsche Ct.«Door de offi cieren van de batterijen rydende artilleriedie gedurende deze week hunne schietoefeningen op de Otdebroeksche heide voortzettenis de zoo gunstig bekende kapel van dat corps onder directie van den heer de Neut naar hier ont boden ten einde Woensdag a. s. een concert te geven. Vreemdelingenwelke het kamp wen- schen te bezoekenworden ook dien dag toe gelaten." Aan de leden der Tweede Kamer is het 230 folio pagina's groote verslag over het Wetboek van Strafrecht rondgedeeld. Hel gaat vergezeld van nota's van de heeren Lenling en Gratainn van een gewijzigd wetsontwerp in nieuwe spel ling en van een reeks door de Commissie van Rapporteurs voorgestelde amendementen. Uil 's Gravenhage wordt gemeld Dingsda? werd de schitterende banierdoor dc Haagsche dames aan dc koninklijke zang- verecniging Cecilia aangeboden, door mejufvrouw Ongerboeide bevallige dochter van een lioold- Moedig geworden door dr. Tanner's succes hebben in Pest twes knapen van 12 en 14 1'aren met elkaar gewed wie hel langste vasten on. Drie dagen hielden zij het uit. Toen echter begonnen zij zoo bleek le worden dat Mama, die niet vsn de weddingschap wistom den doctor zond en deze kwam spoedig achter de waarheid. Zijn recept luiddeEen flink pak slaag en een ferme boternam Nog een tegenvoeter van Dr. Tanner is in New- York opgestaan. Waar deze 40 dagen honger leed neemt de andere aan 40 dagen achtereen onophoudelijk te blijven eten en drinken. Hij vraagt alleen dagelijks eenige uren om te slapen. Een Fransche dame kwam om het stembriefje van haar zieken man in de bus te werpen en toen de burgemeesterdie bij de stembus zat baar dit w eigerdebegon zy hevig uit le varen zeggende, dat zij nooit geweigerd werd om voor haar man de belasting le betalen. En toen óe burgemeester antwoordde dat dit een pligt het stemmen een regt wasriep de dame heengaandehein toedal het volk altijd en onder alle Regeringen «le dindon" blijft. In het Engelsche Hoogei huis zijn dezer dagen -belangwekkende debatten gevoerd over den uil, met het gevolg dal deze vogel onder de bij de wet beschermde nuttige vogels is opgenomen. Bij de levendige discussion werd aangevoerd dal eenige soorten van uilen meermalen wild aanvallen en in sommige streken door de jagers zeer gevreesd zijn. Maar verscheidene Pairs hebben Minerva's vogel wakker verdedigd zoodat men ten slotte beeft moeten erkennen dalzoo de uil al eenige schade aanrigt door bel dooden van wilddit nadeel niet kan op wegen legen het nat dat hij sticht door het uitroeyen van rattenmuizeninsecten enz. In de reglszaal te Bayonne had het volgende incident plaats. De advocaat Lafontlas voor het hof een pleidooi voorwaarin hij een zijner confrères Esgrisals leugenaar qualificeerde. Iieze stond op en gaf inr. Lafont een klap, waarna de zitting werd geschorsL Lafont heeft aan Esgris zijn getuigen gezonden. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat le Konstan- tinopel eene vrouw uil het palcis van Murad V gevlugt was en een schuilplaats had gevonden hij den Engelschea gezantmr. Göschen. Thans heeft de gezant zich genoopt gezien zijne be schermeling aan de Turksche autoriteiten uit te leveren nadat zij hem de verzekering hadden gegevendat haar geen leed zou geschieden. 2 dagen later vernam men dat zij vermoord was. De kleindochter van Sir Mozes Monlefiore trad dezer dagen in den echt met graaf Ricci van Parijs. Daar de bruid den Israëlietischen Uit de acte van beschuldiging tegen Eeltje Roelens34 jaren geboren te Vrieslaatst wo nende te Assen thans gedetineerd te Leeuwar den, blijkt, dat zij reeds voor 11 jaren is be vallen van een meisje verpleegd wordende in het werkhuis te Vriesdat zij in 1878 is be vallen van een jongendie laternaar haar bewering is overleden en dal zij den 4 Junij 1.1. ten derden male is bevallen van een jongen, terwijl zij, tijdelijk bij haar broeder onder Assen wonende, voor dezen en zijn vrouw haar toestand heeft trachten te verbergen. Zij is be vallen op een stuk land, achter het huis van haar broeder en heelt terstond een gat gegraven, waarin zij haar kind voorover heeft geduwd het vervolgens met eenige aarde overdekkende. Terwijl zij hiermede bezig was en hel kind reeds met aarde was overdektheeft zij het nog hooren schreijen. Volgens haar verklaring heeft de vader van dit kind zich herhaaldelijk bereid verklaard haar tc huwenmaar heeft zij steeds geweigerd uit vrees dal haar familie er legen zou zyn. Voor het geregtshof te Arasterdam heeft Dingsdag teregt gestaan een 60jarig werkman A. Dekker genaamdbeschuldigd van op 15 April onder Nieuwer Amstel P. G., huisvrouw van C. Paapmet een degen eene wonde in den onderbuik te hebben loegebragt, aan de ge volgen waarvan genoemde vrouw op 1 Mei zou zijn overleden. Hij had het voornemen tot de misdaad reeds vooraf gehad en zich met ge noemd wapen voorzien naar hare woning be geven ten einde hel te volvoeren. Uil de verklaringen der getuigenzoowel als uit de bekentenis van beschuldigde en uit hetgeen dc vrouw nog voor haar dood heeft kunnen me- dedeelen, meende de adv.-gen. dat het telasle gelegde als wettig en overtuigend bewezen moest worden aangenomenhij requireerde schuldig verklaring van beschuldigde aan moord met voorbedachten rade en veroordecling tol eene levenslange tuchthuisstraf. Uitspraak morgen Dingsdag. De beschuldigde is een man van krachtig en flink vooikomen, wat niet le verwonderen is van een oud gediende bij het corps Rijdende Artilleriedat de bewondering van Napoleon I wist gaande te maken. Hij iszeide zijn ver dediger Mr. D. Josephus Jittain zijne pleitrede nooit met den strafrechter in aanraking gekomen. Hij heeft dertig jaren bij de rijd. artillerie gediend en uit de rapporten van zijn superieu ren en meer andere bescheidenblijkt een on berispelijk, eerlijk, trouw en ordentelijk gedrag. In 1869 wordt hij ter zake van ligchaamsge- breken, ontslaan in en door den dienst, op pensioen gesteld. Hij vestigt zich te Amersfoort waar hij leeft van zijn pensioen, zijn onder steuning van het fonds tot aanmoediging van den gewaperiden diensten zijn tractement als

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2