men zegt000.000 fr. had medegenomen. I)c generaal li.nl geen gerucht gehoorden eerst de" morgeus toen zijn kamerdienaar zich naar heul hegat', werd men den diefstal gewaar. De justitie heelt zich onmiddellijk met die zaak bemoeid eu uien heelt kans de misdadigers spoedig qp het spoor te zijn. Graaf Moltke, die voor eenige dagen naar Gaslcin vertrok, moest onderweg zijn intrek nemen in een vry onaanzienlijk logement in Lend, waar de waard hem en zijn neef twee kleine slechte kamers aanwees. Niemand wist wie de oude grijze gast wastot onverwacht een advocaat uit Weenendie eveneens zijn intrek in het logement genomen haduit zijne kamer kwam en den grijzen veldmaarschalk herkennendedezen op de cerbiedigste wijze begroette. Naauwelijks bemerkt de waard dit, of hij vraagtwie zijn gast is en de waarheid ver nemende^ nadert hij met duizend pligtplegingcn en verontschuldigingen den bescheiden, stillen gast. «Excellentie mogt hem zijne weinige zorg niet ten kwade duiden..." «Voor Excellentie waren er altijd nog wel betere kamers «Excellentie moest hem maar even volgen," enz. De man wist niet op welke wijze hij zijne onbe leefdheid tegenover Zijne Excellentie weder zou goedmaken. Deze echter schudde slechts zwij gend het hooldde verlegenheid van den waard vermaakte hem en hij wilde nu eens in die eenvoudige kamers overnachten. De waard was radeloos en verzocht als een blijk van gunstof hij dan eene equipage mogt te voorschijn laten halenom Zijne Excellentie den volgenden dag naar het naaslbijgelegen station te brengen. Maar de graaf weigerde ook ditmen had hem nu eens voor een een voudig burger aangezien en die foI wilde hij voor ditmaal volhouden, 's Avonds legde hij zich in zijne armoedige kamer op de tweede verdie- ing ier ruste en |s morgens vertrok Europa's grootste veldheer in een eenvoudige diligence. Miré, eene bekende danseuse, had een jong mensch geruïneerd en liet hem daarna aan zijn lot overhetgeen hem zoo veel smart baarde dal hij kort daarna stierf. Zijn vrienden schreven op den steendien de familie op hel graf had doea plaatseneenige muzieknoten die een biltere satyre behelsden, namelijk: la, mi, re, lamila (La Miré l'a mis Ia). Ilongaarscho bladen melden een geval van eene dame die zich hij eene verkiezing zoo levendig interesseerde voor een bepaalden Can didas' xiat /ij een stedelijk beambte omkocht om voor item te «temmen. De prijs was één kus! Ilij nam er twee1 liet misdrijf kwam aan hel li< lit en de dame is wegens omkooping voorloopig in hechtenis genomen. Men is zeer veil augend om te wetenof in dit geval ook de wettelijke straf van zes maanden zal worden opgelegd. Te Nice zijn voor het aanstaande seizoen appartementen door drie uitstekende, maar toch zeer uileenloopende persoonlijkheden be- spioken, te welen: door loid Gladstone, En- adresseerd bot af, kwam rustig op het verhoor doch toen hem daar eensklaps het bewijs van de verduistering van den anderen brief werd voorgelegd en de rechter van instructie hem gestreng toeriep: «beken dat gij dezen brief hebt verduisterdviel hy op zijne knieën en stamelde «genade liet is zoo," want trouwens ontkennen kon hem hij het overtuigend hem voorgelegd bewijs niet baten. Daarop sprak de rechter: «En bekent gij nu ook nog schuldig te zijnaan de verduis tering van den brie! aan den Heer Waldheim r' Neen antwoordde hij met krachtige stem. «Ontkennen zal u ook in deze zaak niets helpen 1" zeide de rechter langzaam en gestren- gclijk. «Alles pleit er voor dat gij enkel gij ook deze daad hebt begaan. Beken thans openhartig en vrijwillig uwe schuld ook daar aan waardoor een onschuldigedie in den kerker zucht, kan worden vrijgelaten. Het is hel eenige middel om u aan de genade uwer -edilcrs aanlebevelen." Er ontstond toen eene pausewaarin Meusel in zich zeiven scheen gekeerd te zijn, doch daarna liicf hij hel hoofd op en zeide met tame lijk vaste stem: «Aan deze daad ben ik on schuldig; ik heb van den Heer Waldner geen brief terugontvangen en volhard bij mijne vroe gere verklaring." «Welnu T zeide de rechter; «dan moet de zaak haren loop hebben en de waarheid, de volle waarheid zal aan 't licht komen. Maar wee uindien gij ook nu onwaarheid hebt gespro ken Wee den tweevoudigen misdadiger: den f dief, den meineedige Wordt vervolgd. gelands premier door Prins Gortschakoff kanselier van Rusland en Rosa Bouheurdoor haar penseel niet minder beroemddan de beide anderen door bun staalkundige loopbaan. Rij een stierengevecht, dat den 15Augustus te Madrid gehouden werdverloor een der ban- deiïllos het leven. Bij het begin reeds van den strijdwas hij door den eersten slier met de hoornen omhoog geslingerd. Nadat hij neerge vallen wasriglte hij zich nog eenmaal op legde zijn hand op dc borst en viel dood neèr. Dc slier had hein het hart doorboord. De on gelukkige laat vrouw en kind achter. Kaïakle- ristiek genoeghet stierengevecht leed door dit ongeval geen vertraging, maar werd volgens hel programma voortgezet. Voor de arr. regbank te Leeuwarden ston den teregt twee vrouwenbeschuldigd van diefstal van f 1000 aan bankpapier, in het laatst van Junij jl. in eene kroeg aldaar gepleegd. Zij hadden een van buiten komenden man in buis gelokt, hem door het toedienen van voor loop in icnever bedwelmd gemaakt en daarna beroofd. Het geld had een van haar reeds buiten de gemeenteop don straatweg naar Marssumverborgendoch 't was deor de po litie voor liet grootste gedeelte later in beslag genomen. Het O. M. achtte de schuld van beide beklaagden bewezentoonde aan hoe moeijclijk 't veelal voor de justitie isom in dergelijke gevallen bewijs van schuld te leverenen hoe gevaarlijk, holen als waarwan hier sprake was voor de algeniccne veiligheid waren. Hij eisclite voor beiden eene gevangenisstraf van 2 jaren. Uitspraak later. Eergisteren is door dc politie te Rotterdam aangehouden een persoon die zich had schuldig gemaakt aan hel uitgeven van een bon voor zestig sigarenhet uiterlijk en den vorm heb bende van een Nederlandsch bankbiljet van zestig gulden. Hij had er zich door wisseling goed geld voor weten te bezorgen en zal zich wegens dit bedrog voor de justitie hebben te verantwoorden. Uit Amsterdam wordt van 2* Aupistiis gemeld Onder de geregelde betoekers van de Am&trrdi.msohe beurs bevindt tich sekere hef U.van beroep groothandelaar in varkensdie echter in tijn vrijen tijd eigen taaijet aan dc beurs opknapt In slappe tijden heeft die betueker nog ..1 eens icte te lydea van de jongelui die den draak met hem traehten te steken en too had dan ook Vrijdag een der jongste hetoeker»een bediende aan de Twentseha éankvereeoiging do aardigheid om een bod te doen van 20 gulden voor cca big Aangenomen," antwoordde onmiddellijk de heer B die veel te verstandig en ook te opgerukml van aard isom sich aan dia wel «at laanwo maar overigens onschuldige plagerijen te storen. Niemand dacht, dat het ham ernst was geweest, dooli gister morgen balfelf vervoeg.li' ticli werkelijk aan dc Twentschc llunk een man mei het bewostte biggetje Een nota, aan den staart van het dier bevestigd, vermeldde de koopsom. De kooper weigerde liet ge leverd* echter in ontvangst te nemenwaarschijnlijk ook wel omdat hel dier tnn'n vervaarlijk geschreeuw aauhiaf, dat het geheele gebouw in opschudding dreigde te komentot grnot vermaak vau de talrijke betoekers van de bank. Het voorval verwekte gistermiddag heel wat vrolijkheid aan de beur» vooral toen dc heer B. dreigde de taak aan een deurwaarder in iuuidcn te tullen geven bij welke bedreiging het echter wel tal bliiven. Voor de jungelui kan het echter een les tijn om aan de rlfocteubcurs geen bod op biggetje» of undenting meer te doen. Telegram m e n.~ Simla23 Aug. Brieven hier ontvangen van den Emir Abdul Rhainan en den Sirdar Yusaf Khan uit Cabul dd. 19 II. melden dat de marsch van generaal Roberts gunstig voortgaaten dat de Moliks in het Logardal hem allen bijstand hadden verleend. De Sirdar van Gharnidie den Britten vijandig was, rs uit die stad gevlugt. Te Gabul was alles rustig. Simla24 Aug. De Engelsche troepen hebben den 10 bij den uitval uit Kandahar zware ver liezen geleden8 officieren gedood en 5 ge kwetst, 180 man gesneuveld. De vijand gaal voort met het beschieten van de wallen. Roberts wordt heden te Khelat-i-Chiizaien den 29 dezer bij Kandahar verwacht. Uit particuliere brieven blijkt onsdat de genie tegenwoordig te Atjeh flink de handen uit dc mouw steekt. Voornamelijk legt men er zich op toeflinke wegen te maken. Aan het eind dezes jaars zal men waarschijnlijk in een reiswagen van Kroéng-Raba over Bockit- Keboe naar Kroeng-kali en Lambaroe kunnen rijden. De benlings en bivaksdie behouden moeten worden, zijn bijna alle op halfperma- nente wijze hernieuwd. Een voorstel om de spoorweg door te trekken lot Indrapoeri, door den majoor Kielslra gedaan wacht nog op beslissing. De heer f'ruijs van der Hoeven zal waarschijn lijk spoedig zijne matten weder oprollen. Ilij is een mandie voor de conversatie meer waarde heeft, dan voor het openbaar belang, op Atjeh althans. Als publifek persoon toch is hij eerzuchtig en pretentieus. Algemeen oordeelt mendat hij met zijn optreden te Atjeh min of meer een mal figuur Leeft gemaaktvooral door de quacstie der saluutschoten (waarvan hij er evenveel wilde hebben als de Generaal) en door de genadige verzekeringdat hij den Generaal wel als Gouverneur wilde vervangen: Generaal van der lleyden valt op den duur, ook voor afdoening van meer wetenschappelijke zaken, zeer mode. Hij is vlug in heldecidecren en heeft een helder inzicht. Wat er ook gebeure, de generaal acht bet zijn heilige pligt Atjel» nog niet te verlatenzoolang de voornaamste hooiden nog niet in onderwerping zijn gekomen. Die hardnekkigheid om op zijn post te blijven is des te verdienstelijkerwijl hij en zijne echtgenoolc zeer naar hunne kinderen in Neder land en ook naar rust verlangen. (Socr. Cl.) Door hei Ned. Ind. gouvernement zijn 7 olifanten gekochtten einde daarmede proeven te nemen in het belang van hel militair trans portwezen op Atjeh. AMERSFOORT, 20 Augustus 1880. De 29e verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje is gisteren Ic Amcrsloort op de gebruikelijke wijze gevierd. Dc voorgenomen parade werd afgekommandeerd. Aanst. Zaturdag 28 Aug.aanvangende te 12 uren 'smiddags, worden tussclicn Russum en Hilversum luisterrijke wedrennen gehouden van wege de Ned. Hardrav.erij-vereeniging, waar bij de rijders in verschillend ïraai cosluuui zullen zijn. Beduidende prijzen worden aan de over winnaars uitgereikt. Zooals in nevcnssL adv. is omschreven loopen alsdan van de lloll. IJ/.. Spoorw. Maatsch. extra lreinen naar bet terrein der renbaan en terug. Dat velen daarvan zullen gebruik maken, mag wel worden vooruitgezien, want vooral bij gunstig weder zal hel bijwonen dier wedrennen de bezoekers groot genoegen verschaffen. Dc lust tol het aanleggen van «tramwegen" wakkert in ons land fameus aan en naar men zegtzullen er ook over eenigen tijd aanvragen oprijzen tot het aanleggen van tramwegen in en oin Amersfoort. In stedcH enz., waar zij zijnmeencn velen dat r ij d e n goedkooper is dan loopen (wes- wegens veel voor en veel tegen te zeggen is), en zelfs de dienstboden maken dikwijls van den tram gebruik tot het doen van boodschappen maar komen toch niet vlugger huiswaarts dan anders Hoe is dat «mogelijk?" zou men zeggen, en toch is hel «waar." Tijd winnen, is geld winnen wordt dikwijls gezegd. Sommige menschcn zijn ook van oordeel dat men zijn «tijd" v erkwist, indien men niet met den tram medegaat. Anderen zeggen weder dat men zijn «dub beltjes" verkwist, indien men daarin rijdt. Wat daarvan ook zijde tramzal ook als verbindingsmiddelvooral lusschen vele kleine sleden en dorpenmeer en meer nut en goede diensten bewijzen. Bovendien, niemand wordt gedwongen bo venop of in den tram te zittenof op de balkons daarvan te slaan. Eenieder moet voor zich zelvcn wetenof rijden of loepen hem 't best schikL Zeker is hel, dat de tram het hedendaagsche, modernste vervoermiddel in klimmende mate «populair" wordL Nu is 't wel waardat men er met jan en alleman op de zachte kussens zit, maar dat is juist een onschadelijk en zelfs luilëlijk «com munisme," en wie daarvoor trotsch den neus optrektmoet dan maar loopen of rijden per eigen équipage. Te Rotterdam zijn bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gen. van de3551 kiezers, 1907 kiezers opgekomen dat is 230 minder dan bij de vorig# verkiezing. Hiervan waren geldige stemmen 1891. De heer van Rees heeft 805, de heer van Deventer 747, de heer Voorhoeve 315 en de heer Roest 22 op zich vereenigd zoodal herstemming lus schen de heeren 0. van Rees en M. L. van Deventer volgen moet. Naar men verneemt, zullen de grootc ma noeuvres waaraan deelgenomen zou worden door de militairen der garnizoenen te Arnhem Zutphen en Deventer, niet plaats hebben wegens de gevallen van roodvonk in de legerplaats bij Milhgenalwaar reeds 17 manschappen met deze ziekte naar de ambulance zijn overgebragt. Het Gerogtshof te Leeuwarden heeft het arrest uilgesproken tegen dc vijf kolonisten, die van Vccnhuizen ontvlugt, door 3 rijksveldwachters achtervolgd en nabij Fogtelo ingehaaldden rijksveldwachter Koolhof zoodanig hebben ge sneden dat deze in 28 dagen zijn gewoon werk niet beeft kunnen vcrriglcn. Hel hof verklaarde hen schuldig aan dc mis daad van aantasting cn gewelddadigen cn feite-

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2