had toegcbrngt. Er dient hier bijgevoegd te wordenzegl een dagblad dat deze laatste de onbeleefdheid genomen had van aan den mairc eenige inliglingcn te vragen over het gebruik der gelden van de gemeente. Op Jamaica heeft 18 en 11) Aug. een gewel dige orkaan gewoedduizenden personen zijn zonder onderkomendaar hunne woningen ver nield werden. Re oogst is verwoesteen hon gersnood staal voor de deur. In de haven van Kingston vergingen acht grnote en twee-en-dertig kleine schepen, terwijl behalve tal van particu liere woningenverscheidene kerken en ook de kazerne in die plaats wcrde.i vernield. Bij een gondelvaart op de Aar bij Thun ver dronk Donderdagavond de Duitsche professor Adolf Meld. In dien gondel bevonden zich ook niejufTrouw Voigt uil Botterdamde zoon van prof. Dutzmnnn uil Wcenen en de dochter van den heer Schmidteigenaar van het hotel Bel le vne in Tliun. Ook de 20jarige Rottcrdamsche dame eenig kind barer oudersverdronkde anderen werden met veel moeite gered. Vitriool begint een gevaarlijk wapen in Parijs tc worden en minnende paartjes, die onderling twist gekregen hebbenmogen zich het gelaat wel inaskcercn om geen gevaar te loopen ver minkt tc worden. Ook thans meldt men weder een geval van een mandie zijn eerste jeugd reeds voorbijbovendien gehuwd en vader was en die een jong meisjedat hij reeds geruimen tijd inct allerlei oneerlijke bedoelingen had ach tervolgd den inhoud van een ilesrhje met vitriool in het gelaat trachtte te werpen otndal zij hem steeds met verontwaardiging had afge wezen. Gelukkig miste het scherpe vocht zijn üocl en verbrandde slechts de kleeren van het slagtofferdal door luide angstkreten spoedig ecnigc agenten deed toesnellen, die den boos doener in hechtenis namen. Een bekwaam zwemmer heeft bij Mülheim aan de Ruhr het waagstuk ondernomen en goé*d volbragt om met gebonden voeten te gaan zwemmen. Ilct gold de weddingschapdat hij zich zoo vijf minuten boven water zou houden. Hij bragt het zelfs tot achttoen moest men hem met een schuitje te hulp koraea Hel beroemde Florentijnsche kwartet zal eene verandering ondergaan. De oprigter en leider van dat muziekgezelschap heelt zijn drie kin deren een meisje en twee jongenstot zulke deugdelijke musici opgeleid dat hij nu voortaan nog slechts met hen concerten zal geven. Alles blijlt dus verder recht in de familie. De Californische dagbladen verhalen het vol gende leit«Zeer onlangs kwam eenCanadaër hierheen in de hoop om in de mijnen van Com- stock te werken. Niet de minste kennis bezit tende van dit soort van werk, zoo zelfs dat hij geen quartz van graniet kon onderscheiden kon hij geen emplooi vindenAan het eind zijner middelenwerd hem toegestaan zich bij een klein gezelschap Prospectors, op weg naar Red Canyonte voegen. Maar aangezien hij volstrekt niet wist wat hij doen moest om met vrucht zijn pligl te vervullenlieten zijn med- geiellen hem aan zijn ongelukkig lot over. Hij keerde geheel ontmoedigd op zijn schreden terugtoen hij op goed geluk een ravijn intrad strijding van zijne verhuiskosten. De personenmet den Heer Meermann aan de spits, die zoo liefdeloos over den beschul digde hadden geredeneerdia zelfs hem reeds volkomen hadden veroordeeld, waren geheel onthutst over de ontknooping. Wie hunner had ooit kunnen denken, dat de man, tegen wicn alles getuigde desniettemin onschuldig en zelfs tot in de geringste opzigten totaal onschuldig was I De voormalige principaal van Waldner vriend zijner jeugd, die hem zoo onraensch- lievend van zijn kantoor had laten afdanken gevoelde zich beschaamd over zijne handeling cn droeg een zijner klerken omdat de Heer Meermann daarvan wenschte verschoond te zijn op, om den Heer Waldner geluk tc wenschen met liet aan het licht komen zijner onschuld en hem uittenoodigen zijne plaats op het kantoor weder te aanvaarden. Dat deze voorslag kortdoch hoffelijkdoor Waldner werd afgeslagen zal wel niet behoeven te worden uiteengezet. De afgezonden klerk bracht dal antwoordzoomede de tijding dat de lieer Waldner tot chef van de meergemelde groole fabriekondemerning was aangesteld en overhandigde tevens aan zijn principaal het geldelijk voorschot aan Waldner verleend het welk deze Ihaos den klerk had terhand gesteld. (Stol in *t volgend nummer.) aan welks einde hij op rotsblokken stuitte. Om zich ziende, bespeurde hij eenige stukken quartz, die lig bij toeval opraapte en er zijn zakken mede vulde. Ilij kwam te Virginia terug, en zijn woning binnentredende wierp hij de steenen, zooals hij meendeop de tafel en bekommerde er zich verder niet meer over. Eenige dagen later zag een zijner vrienden ze leggen en kwam op het denkbeeld ze naar een essayeur te bren gen die er 302 doll, aan goud en 2 aan zilver uithaalde. De Canadaër liet terstond zijn nieuwe Claim inschrijvenwaar men op de oppervlakte van den grond zeer duidelijk een ader bespeurde, die zich over aanzienlijken afstand uitstrekte en die fabuleuse uitkomsten geeft. Deze geluk kige prospector is op 'l punt milliopair te worden. In Oostenrijk neemt de lust tot trouwen in militaire kringen zeer toe. Een Weener blad meldt, dat het getal der aanzoeken van offi cieren om verlof tot trouwen in den laalsten tijd zoo gestegen is, dat het ministerie van oorlog voornemens is het bedrag der cautie die van de trouwlustige officieren gevorderd wordtaanzienlijk te vefhoogen. Het ministerie moet van plan zijnvan alle officiëren beneden den rang van majoorzonder acht te slaan op hun leeftijd 24,000 ff. als borgstelling te vorderen; voor de officieren boven den rang van majoor bedraagt deze als voorheen 12,000 ft. Het invoeren dezer bepaling zou voor de meeste officieren de veroordeeling zijn tot een altijddurend coelibaak De middelbare scholen in Pruisen schijnen er niet op vooruil te gaanin verschillende provincies zijn verordeningen uitgevaardigd moe ten wordenwaarbij aan houders van restau raties kroegendanshuizen enz. op een boete van 9 M. of gevangenisstraf verboden wordt leerlingen van gymnasién en burgerscholen, in 'I algemeen jongelieden beneden 16 jaar toe te laten. Tourbierex-communard onlangs uit Cale- donië teruggekeerdheeft eergisteren een zijner kameraden. Alfred Berrie, dooreen revolver schol gedoodwegens een woordenwisseling over een vrouw. De ellendeling is terstond in hechtenis genomen en heeft volledig bekend. Arnhem zal spoedig met een inrigting verrijkt wordenwaarin «de wasch" gewasschenge bleekt gedroogdgemangeld en gestreken zal worden door middel van den stoom. Als men het stellig verlangtzal men in 2 a 3 uren de wasch weer schoon thuis kunnen hebben. Naar de Ensched Cour. meldt is aanvraag gedaan om een vasten draaimolen ol caroussel door stoom in beweging gebragtin het Volks park te Enschede te plaatsen. Dus tegenwoordig draait men reeds met stoom Bij koninklijk besluit van den 24stcn Augus tus nummer 1is bepaalddat wegens het heerschen van roodvonk in het kamp te Milligcn het eerste regemcnl infanterie daarin 'l belang van de algemeene volksgezondheidblijltge durende September. De gemeentebegrooting voor hel dienst jaar 1881, door Heeren Burgemeester en Wet houders den gemeenteraad van Amersfoort aangeboden, bevat aan ONTVANGSTEN Batig slot der rekening over 1879 f 12795.20 ♦/6 opbrengst der person, belast. >27290.71 40 opet. grondb. geb. eigend. 4164.58 10 opek grondb. ongeb. eigend. 530.49 70 opet. person, belasting >19899.46' Hoofdelijke omslag>34268.35 Hondenbelasting600. Begrafenisregtenleges ter secreta rie weeg- en keurloonjaar markt, werven en sluisgeld, vuur-, haven- en tongeld 8712.70 Huur van landerijen en gebouwen 9985. Baten uit gem.-eigendommen 976. Schoolgeld voor noogcr onderwijs 1250.— middelb. 3050. lager 3350. Rijks-subsidie voor progymnasium 4550. Idem hoogere burgerschool 8000. Rijks-vergoeding van 30 °/c der kosten van het lager onderwijs 7551. Bijdrage van het Semin. der Klere- zie voor het progymnasium 2000. Rijks- en provinc. subsidicn voor de verpleging van arme krank zinnigen in gestichten. 1097. Opbrengst van zerliën der vicariën in Sk Joriskcrk900.— Inkomsten van verschillenden aard 1015. Totaal f151985.49' UITGAVEN. Tract, van burg., weth., secr., griffier en ambtenaren ter Secretarie, bo den en concierge van 't raadhuis f 9480.—: Onderhoud van 't raadhuis, bureau behoeften en verdere kosten van hel bestuur der gemeente 2860.— Tract, en verdere kosten vallende op de inkomsten van hel gom.-bestuur 5330. Medische politie1050 Gemeente-poli do9344. Gasverlichting5000. Brandweer1200. Tract, bouw-en havenmeester, klok kenist, torenwachter en opzichters over gem.-werken en begraafplaats 2650.— Onderhoud van straten en wegen. >16000.— ld. haven, grachten, sluizen, plant soen, rasterwerken, begraafplaats, wervenriolentorenklokken trekpad en zeeweringen 5790.— Onderh. van gebouwen en gronden. 1455.— Grondbelasting, brandwaarborg, Uit gangen, contribution, dijk- en wa terschapslasten1050.— Toelage aan kamer van koophandel 150.— Hooger onderwijs>12350. Middelbaar onderwijs>20000. Lager onderwijs (waaronder f18825 voor tractementen en f625 voor onderhoud van schoolgebouwen) >25170.— Gemeente-archief en boekerij 300.— Verpleging van krankzinnigen in gestichten, subsidicn aan het burg. armbestuur en weeshuis, tract, van geneeskundigengeneesmiddelen en verdere kosten v. het armwezen >!5856.22'; Renten en aflossing v. gcldlceningen 8600. Pensioenen en gratificatiën 480. Dienstdoende schutterij 2268.50 •Toelage aan de Ned. Centraalspoor- wegmaatschappij2500.— Id. uitgever Amcrsf. Ct. 150. Renten van hel convent van Mariën- hof aan hel weeshuis800.— Inkwartiering, vlaggen en vervoer middelen 150. Onvoorziene uitgaven 2001.77 f 151985.49' AMERSFOORT, 2 September 1880. TELEGRAM. Heden, Donderdagmiddagruim 1 uur ontving de hoofd-redacteur der Amersfoortsohe Cou rant van offlcieele zijde onderst, telegram, 's Gravenhagc2 Sept. 12 uren 2 min. H. M. DE KONINGIN cn PRINSES hadden zeer rustige nacht. De toestand laat naar omstandigheden niets te wenschen overig. Reeds Dingsdagavond jl. is te Amersfoort met hartelijk genoegen hel berigt vernomendat II. M. de Koningin dien namiddag te 6 uren voorspoedig van eene dochter was bevallen. Woensdagochtend werd uit de vuurmonden der rijd. artillerie wijd en zijd de vreugdevolle tijding aangekondigd, en wapperden de natio nale- en oranjevlaggen van de gemcentcgcbouwen en vele particuliere woningen. Tegen 12 uren 's middags werd aangevangen met de bezorging bij onze waarde abonné's van onze bulletins, inhoudende hel kort tc voren uit 's Gravenhagc ontvangen officieel telegram «dat H. M. en Prinses zeer wel waren en rustigen nacht hadden doorgebragk" Te 3 uren is eene luistervolle parade van de d.d. Schutterij en het Regiment Rijd. Artillerie op het Kalfsveld gehoudengecommandeerd door den majoor der rijd. art. Jhr. von Pestcl waarna schutterij en artillerie voor den Luik-Kol. reg. kommandanl baron Taets van Amerongen en den Majoor-kommandant der d.d. schutterij Jhr. van den Santheuvel defileerdenwaarbij het Gemeentebestuur van Amersfoort tegenwoor dig was cn hel klokkenspel van den lievevrouwe toren vrolijk door het luchtruim klonk. De Heer C. L. Laanpredikant te Meeleren is beroepen te Leusden (classis Amersfoort). De Heer J. J. Richard predikant te Hoogland (cl. Amersfoort), heeft bedankt voor hel beroep naar Vreeland (cl. Amersfoort). Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal zijn in het district Hoorn uitgebragt 1262 stemmen. Verkozen do heer baron van Dedemte Hoorn, tnel 1021 sk Mr. D. Visser van llazerswoudc had 198 st. Z. M. heeft aan de Staten-Generaal kennis gegeven der geboorte van eene Prinsps. De Tweede Kamer komt aansk Maandag cn i'c Eerste Kamer denkelijk aanst. Dingsdagl bijeen tot vaststelling van een adres van geluk worisching.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2