laden met zakken tabak. Terstond ging hij er op af. commandeerde «haltcn gebood hun de zakken neder te leggen. Hieraan voldaan hebbendebemerkte zy l'al '".i tf'beel alleen was en wilden op hem aanvallendoch met revolver en sabel wist hij hen in bedwang te houdenterwijl hij tevens deed alsol er hulp ip de nabijheid was en luide zijne confraters toeriep. Eindelijk echter begrepen de smokke laars zijn list en liepen op hein toewaarop hij een hunner met den sabel zulk een houw Ïaf, dat de aanrander bloedend achteruil kroop, unker bleef qu bij de zakken staan en brandde telkens los op iederen smokkelaardie naderde om ze weg tehalen. Of hij nu van de plaatse lijke gesteldheid gebruik heeft kunnen maken om zich zoodanig te posteeren dat hij niet van verschillende kanten te gelijk kon worden aan gevallen dit wordt niet gemeldmaar wel blijkt dat hijtoen er na verloop van eenige uren hidp kwam opdagen diertien schoten had ge daan waarvan de kogels in de tabakszakken werden gevonden. De smokkelaars zijn ontsnapt. Een veldwachter, die onlangs in Ierland eenige bevelschriften lol uitzetting van pachters rondbragtwerd door de boeren mishandeld en gedwongen de papieren op te eten althans door te slikken. Te Lenftenberg in Nederlausitz zat de familie Meier, ten getale van 5 personen, aan tafel, toen de bliksem door het venster sloeg. Hij verbrijzelde de soepterrinedie op tafel stond wierp de kinderstoelwaar de moeder juist te voren de kleine had uitgenomen omverrigtte voorts nog eenige schade aan en zocht toen een uitweg naar de straat, zonder dal één der aanwezige personen eenig letsel bekwam. Bij de veldmanoeuvres nabij Kassei hebben reeds verscheidene ongevallen plaats gehad. Het volgende is van een ernstigen aard. Het paard van een der Ulanen in het eerste gelid viel, waarbij de lans in den grond boorde. Toen het paard dat volgde eveneens vieldoorboorde de lans de borst van den Ulaan die daarop gezeten was. Het paard sprong onmiddellijk weder op en reed nog een eind met zijn ruiter met de lans in de borst voort, tot deze eindelijk be wusteloos uit het zadel stortte. Een andere Ulaan brak de ribbeneen derde brak een been, een ander viel en werd ernstig .in het gelaal gewond. Door den wachtmeester der maréchaussée te Graveis tegen den hoofd-agent van politie P. Ermers proces-verbaal opgemaakt wegens het onwettig opsluiten van een ingezetene die (in zijn zondagspak) een geheelen nacht, op de brits in een zoogen. spekkamer heeft moeten doorbrengenterwijl hij ook niet dronken was. Weet men nudat die hoofd-agent voor ieder persoon, die ia dit stadsgebouwtje logeert 30 ets. ontvangt uit de gemeentekas, dan is het niet te verwonderen hij vlug met «opsluiten" is ditmaal zóó vlug was, dat hij zelf ook een beurt zal krijgen. Verl. week zijn te Amsterdam ondertrouwd een man van 76 jaar mei eene vrouw van 81 jaar. 'On en zag het meisje met hare blauwe wijd ge opende oogen aan de deur staan; groote tranen parelden langs bare wangen. «Waarom weent gy Jief kind?" vroeg hij. «Omdat gij zoo uitmuntend kunt spelen, antwoordde het meisje stamelend. «Het heeft mijn hart goed gedaan. Het was een Ave Maria." «Gij hebt 't geraden!" riep de vreemdeling. «Voor haar, de koningin aller heiligen, heb ik een lied gespeeldomdat ik voor baar in mijn vaderland ook de eerste liederen zong. Kom hier Marieof heet gij zoo niet Het meisje knikte instemmend. «Kom hier mijn kind! en hoor wat ik u te zeggen heb." Marie ging onbe schroomd naar den vreemdeling, die haar in zijne armen nam en op 't voorhoofd kuste. «Toen gijmeisjelief," vervolgde hijcweendet, bij 't hooren spelen van 't Ave Manazoo stond ik eens, vele jaren geleden, tijdens ik nog een kleine knaap was, in eene kerk te Rome en weende toen ik deze zuivere melodie door het koor hoorde zingen. Ik was destijds een arm kind, zonder vader, moeder of vrienden. Ik had honger en wist niet waar ik 's nachts zou slapen toen ging ik in mijne verlatenheid naar het klooster Deli'aniraa en daar boorde ik deze god delijke tbonen. Ik moest weenenomdat ik zoo arm was en omdat ik dacht de moeder Gods zou zich over mij erbarmen en zij heeft zich mijner ontfermd. Een vreemdevoorname dame graaf van Rechlcren van Appcllern uit Bcnkum isblijkens een berigt in hel Maandblad van ds. I'iersonhet initiatief genomen lot het op- rigtcn van een Magdalcnahuiswaar ongehuwde aanslaande moeders zullen kunnen worden op genomen en haar kinderen Vewrloopig verzorgd. Aan de Noordzijde van den Wagcningschen bergop een kwartier afstand van VVageningen, waar geschikte medische hulp te verkrijgen is, en op ruim een uur afstand van Zetten werd op een afgelegen plaats een bunder grond ten geschenke aangebodenzeer geschikt voor een dergelijk gebouw. Het voornemen bestaal om weldra gaven hiertoe in te gaan zamelenmaar voorts om als vasten regel aan te neinen1. dat alleen aan haar, die voor de eerste maal gevallen zijn en die niet onder de gewone pros- tiluées kunnen gerangschikt wordenhulp zal worden verleend 2. dat voor verpleeggeld f2 per week zal worden betaaldzoolang de aan slaande moeder alleen is; f4 zoolang zij met haar kind zamen isen f 2 wanneer het kind in de inrigling blijftna het vertrek der moeder 3. dat men de jonge moeders zal doen beseffen dat het haar pligt is voor het kind te zorgen." Woensdagnacht ten twee ure had er in eene kolenmijn nabij Sunderland, de Seaham Pit, eene vreeselijke ontploffing plaatsdoor welke volgens een eerst berigt, p. m. 250volgens een laterp. m. 150 mannen en knapen het leven verloren hebben. Slechts 18 personen waren gered. Voor de anderen is geen hoop meer, omdat de schacht in brand staat. Het toeval wilde dal er juist een bijzonder groot getal werklieden in de mijn waren. Den volgenden dag namelijk zou er te Sunderland eene bloemententoonstelling geopend worden, en vele mijnwerkers hadden, om dan vrij te zijn, het nachtwerk verkozen. De mijn behoort aan lord Londonderry. Nader wordt berigtZesenzestig mannen zijn levend uit de kolenmijn te Seaham te voor schijn gehaald. Doch daar er Dingsdagavond 237 lampen werden afgegeven zoo berekent men dat er 171 personen vermist wordendie men gerust als verloren kan beschouwentenzij er enkelen, die in afgelegen zijgangen werk zaam warenlangs andere schachten misschien nog een uitweg vinden. Er waren ook 180 paarden en hitten in de myn, die allen omge komen zijn. De ontploffing is zoo hevijr geweestdat de voornaamste koollagcn geheel tot gruis geslagen zijn. De oorzaak iszooals gewoonlijkonbe kend. Van alle kanten zijn vrijwilligers toege stroomd om hulp te verleenen. Doch daar de schachten door puin verstopt zijnen de mijn inwendig in brand staal, zoo kan men weinig uitrigten. Een jaloersch jongmensch te Parijs ja- loersch zonder reden heeft zijn bruid dood- eschoteneen allerliefst meisjedal hem innig efhad en binnen een paar dagen zijn vrouw zou geworden zijn. Toen de gek dien moord had gepleegd, stelde hij zich aan als een wan hopige, bewerende dat hij zijn meisje slechts had willen bang inaken en dat de revolver bij ongeluk was afgegaan, terwijl de plaats der wond moet bewijzendat hg haar è-bout-por- uit uw landzag mij zoo verlaten in een hoek der kerk staan. God zond haar tot mij en ver vulde haar hart met deelneming. Zij vond mij zooals ik u heb gevonden en nam mij met haar zooals ik u wil medenemen en maakte van mij wat ik nu bende menschen zeggeneen kun stenaar maar ik zeg, zij redde mij van verderf, Kimmer en noodwat ik gewiorden benis aar werk. Zoo ook wil ik met dezen kus u der kunst wijdenwant gij hebt eene stemzoo schoon als er nog geene in uw land heeft ge klonken en wat nog beter is dan datgn hebt een gevoelig hartgij zijt eene kinderlijke reineonschuldige zielvol melodie en heilige toonen en deze zijn God welgevalligterwijl zij de menschen doen gevoelenwat de engelen in den hemel elk oogenblik tot hunnen Heer uit storten. Zoudt gij gaarne met mij gaan «Ik zou wel gaarne, maar vader en moeder zullen het niet willen hebben." «Dat zal wel schikken, als gij slechts wilt I" zaide de vreemdeling en zette zich weder aan de piano. «Zing eens eenige liederen voor m(j. Kom." «Dat van Toni? vroeg zij levendig. «Dat is goed, van Toni dan," sprak hij lachendterwijl zijne fijne vingers langzaam over de toetsen gleden en zonder de minste ge maaktheid begon Marie een lief volkslied. Wordt vcrvoind. niet op zijn hand en dal is leelijk in een proces voor den jury. Zoo twijfelachtig is de uilslag van deze zaakdal er weddenschappen op loopen. Du verhouding staat als 2 tol I. Die op vrijspraak wedden ontvangenals zij winnen twee lrancs tegen een dien zij betalen moeten als de man veroordeeld wordt, Is het niet zeer karakteristiekdal hel straffen van misdaden zoo onzeker wordt in Frankrijk, dat het aan leiding kan geven tot weddenschappen kennisgevingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de artt. 55 en 56 van het algemeen politic-reglement dier gemeente Doen te weten dat alle gebruikers of beheer ders van gebouwen en ervenofwanneer deze niet gebruikt wordende eigenaars daarvan veplicht zijn de straal vóórachter en terzijde van die gebouwen of ervenuiltewieden of te doen uitwiedenzoodat de straal op Maandag den 20. September aanstaandedes voormiddags ten negen ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 13. September 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERS1JN. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT. Gezien art. 21 der wet van 4 December 1874 (Staatsblad No. 134), Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de laatstverloopen week aangifte is gedaan van drie lijders aan ROODVONKen drie sterf gevallen aan die ziekte alhier zijn voorgekomen. Amersfoort, den 13. September 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. AMERSFOORT, 13 September 1880. Woensdagmiddag jL te 3 uren werd in Araicitia de gewone Septembervergadering gehouden van de hier bestaande afdeeling Amersfoort der Maatsch. ter Bevordering der Toonkunst, ten einde rekening en verantwoording te doen over het afgeloopen maatschappelijk jaar en tot het verkiezen van bestuursleden, zooals het regle ment voorschrijft. Het slot van rekening wijst een niet onaanzienlijk voordeelig saldo aan, zoodat, volgens de onlangs gewijzigde bepa lingen van het reglement, de leden der zang- verecniging dit jaar één gulden minder zullen hebben te conlribueeren. In plaats van de naar elders vertrokken bestuursleden W. P. A. van Werkhoven en J. H. van Boeckholtwerden in 't bestuur gekozen de heeren Dr. J. Doijer cn G. Hoekwater. Het volgens den rooster aftredend bestuurslid S. D. B. Hompel werd herkozen. De iêugdige afdeelingdie door overlijden vertrek naar elders en door hel bedanken van sommigen een verlies leed van 16 leden, telt thans 83 contribueerende en 2 eereleden. Van deze waren slechts drie belangstellenden op gekomen om met hel bestuur te vergaderen. De Zangvereeniging der afdeeling, versterkt door eenige tenoren en bassenkon daardoor in het afgeloopen jaar een meer omvangrijk werk in studie nemenonder de krachtige lei ding van haren directeur, den Heer August Winter en met medewerking van daartoe uit- genoodigde solistenbragt zij op zeer verdien stelijke wijze het Oratorium «die Schöpfung" ten gchoore, waarvan het genot zeker nog in het geheugen ligt van de talrijke bezoekers. Van den goeden wil van de in onze stad verspreide muziekale krachten zal het geheel afhangenof de zangvereenigingdie tegen woordig groot gebrek lijdt aan bassen cn aan tenorenhaar oefeningen kan hervatten om dit jaar wederom met een of meerdere gelijke toonwerken op te treden. Waarom zou niet ieder die zingt en de kunst liefheeft opwekking gevoelen om zich aan te sluiten bij de vereeni- gingdie de bevordering der toonkunst in onze stad ten doel heeft Is hier de gelegenheid om goeden zang te hooien niet uiterst zeld zaam? En wie helpt niet* gaarne het goede bevorderen De heer J. Th. Visser, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Groningenis beroepen tot predikant te Soesterberg (cL Amersfoort.) Door den kerkeraad der Ghr. geref. gemeente te Baarn is Donderdag jl. aanbesteed het bouwen eener kerk met toren en consistorie. Minste inschrijver was de beer D. Lirnper te Daarn voor f15,555.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2