rich door protecteurs do toiletten te laten geven welke zy van tiaar salarishoe hoog dit soms ook zijn mogeniet kunnen betalen. En als zij dit doendan hot moot gezegd doen zij hel in den regel op meer dan matige schaal, liet getal van actrices en chanteusesin dienst, non actie!of reeds rustenddie schatrijk en zelfs inillionair zijnis dan ook legio in hel «moderne Babylon." Men ziel haar de prachtigste huizen bewonende schitterendste equipaadjes houden, de fierste rossen mennen of berijden, kortom voor 't oog der wereld de meest onbe schaamde weelde ten toon spreiden en zijdie daarin den minste sans gene aan den dag leggenzijn de gevierdslcn. Tot deze nu behoort ook ccn actrice van 't Odéon mile Antonine welke zich sedert drie jaren onder bescherming had gesteld van den heer Perdrigeondie voor rijk doorging en hel ook inderdaad geweest wasmaar ophield hel te zijn toen de actrice het was geworden. Dit is dikwijls het geval. Deze beschermer had er echter iets op gevonden om zijn geld terug te krijgen. Hij had namelijk zijn vriendin onder het oog gebragt, dal zijn oomeen agent de change inillionairhaar wel 15 of 20 pel. rente van haar kapitaal kon geven terwijl zij nu slechts 5 pet. maakte. Dit lachte haar toe. Zij stelde hem 900,000 lr. ter handwaarvoor hy een kwitantie gat van zijn oom en hel jonge mensch verdweenterwijl de kwitantie bleek valsch te zijn. De verlatene en bedrogene tooneelspeelster zoowel als de oom hebben een aanklagt ingediend tegen den voort- vlugligen protecteur en neet. En de arme actrice die op zijn hoogst nog maar een driemaal hon derd duizend francs over heeft, wordt bitter beklaagd als «zwaar beproefd." Zou men zijn medelijden niet veel beter kunnen plaatsen Tc Bristol zijn vier kinderenvan één tol zes jaar door de ouders werklieden sla pende tehuis gelatendoor deze bij hun terug komst dood gevonden. Zij schenen, wakker geworden, met vuur spelende, een hoop krullen te hebben aangestoken, waardoor een begin van brand was ontstaan. Twee der kleinen waren deerlijk geschroeid, de twee andere in den rook geslikL Men meldt uit RinsuraageestUit de eerste hand weten wij (man en paard zou Jen wc kunnen noemen) dat in den loon dezer week een koopman in oud goud en zilver, C. B. uit V. in Grouingerlandin onze wouden medi camenten klaar gemaakt voor-cn verkocht heeft voor grol geldaan menschen lijdende aan rhumaiick in den rug of aan stramheid in de oude verwerkte ledematennatuurlijk om ze radicaal te genezen. Als eene rariteit deelen wij hierbij mededal hij eerstgenoemde kwaal verklaard heeft te ontslaan uit den verkeerden loopdien hel bloed nambij een ruim dertig jarigenanders krachligen maneen bakker, liet middel daartegen als probatuin aanbevolen zcide hij te beslaan uit twee ingrediënten (be halve 't hoofdingrediënt natuurlijk aqua pom- pa ieder 26 stuivers kostendeom daarmee den rug te smeren en 't bloed weer in de rechten loop te brengea Den patient begrootte dit en hij nam nu de halve dosis voor 26 stuivers. Om zijne doctorale waardigheid te doen ken nen verklaarde deze kwakzalverdat zijn vader een echte oliekoop was geweest en hij dertig jaren met dezen had gereisd, ookalzoo vele kwalen wist te genezen, waar andere dokters zoo goed als niets van wisten. Mogt de dokter in kwestie dit artikeltje bij toeval onder oogen krijgen dan zij hij daarmede Kwaarschuwdopdat de door hem onder be ndeling genomen bakker hem niet iels bakt een geschenk des hemels en blijf dien voor deze gave ootmoedig dankbaar. Ik zal uwe tweede moeder blijven en als een klein bewijs mijner huldegeef ik u ditdraag 't als aan denken aan mijDaarop ontdeed zij zich van een zware gouden kettingwaaraan een prachtig gouden horloge hingreikte deze Marie over die bijna knielde en de hand der doorluchtige vrouw inct tranen besproeide. «Denkt gij," vervolgde de Vorstin, «gedurende de vacantie naar 'touderlijke huis te gaan?" «Ach ja, uwe Majesteit, ik heb het ouderlijk huis sedert vier jaar niet gezien." «Dan vergczelle u God, en keer gelukkig terugzoo besloot de Koningin 'l gesprek en reikte Marie de hand tot afscheidwelke deze met hare lippen zachljes aanraakte. Toen Marie zich had verwijderd onderhield de Koningin zich nog met den kapelmeester die eindelijk met van vreugde stralende blikken afscheid nam en met Marie 't kasteel verliet Op weg vroeg de directeur zijne leerlinge «Wal denkt gij wel dal hare Majesteit mij nog dat hem, kwakzalver, nog slechter zal bekomen dan het smeersel den bakker aangesmeerd. Êeno dame te Wormcrveor is op sluwe wijze voor f75 opgeligL Haar man, de heer de V., was dien dag te Amsterdam voor zaken. Ongeveer 2 uur ontving zijn vrouw een tele gram uit Arasterdam van den volgenden inhoud: «betaal aan den heer X den wissel van f75 dadelijk anders kom ik in groote verlegenheid ol mocijelijkheid." En werkelijk omstreeks 3 uur wordt haar door een haar onbekend persoon een quilantietot het genoemde bedragaan geboden die dan ookingevolge den last van haren echtgenoot, haar telegrafisch opgedragen dadelijk met betaling wordt gehonoreerd. Toen de heer de V. tegen den avond te huis kwamwerd hij door zijn vrouw begroetmet de woorden: «nu, het was maar iegt goed dat ik zoo wel bij kas was," waarop de ver baasde echtgenoot zeer natuurlijk liet volgen: «waarom?" «Wel, uw telegram 1" «Welk tele gram En nu bleek hethelaasdat de echte- Beden door een sluwen opligter bedrogen waren. Een nieuw bewijs, dat men tegen lagen en listen niet genoeg op zijn hoede kan zijn. Dezer dagen heeft in een balzaal te Jaszherenyi een bloedig gevecht plaats gehad omdatue dansers het niet met elkander konden eens worden over het dansprogramma. Een dertigtal soldaten wilden niets dan polka dansende boeren uil den omtrek echter verlangden naar meer vers -heidenheid. Eindelijk trokken de vertegenwoordigers der gewapende raagt de sabel en nu ging hel er op los. De boerenknapenook niet raalsch sloegen met stoelen en tafels om zich heen. De politie schoot te hulp en sloot zich bij de boertjes aan doch ook de militairen kregen versterking en de slag duurde zoolang voort tot de halzaal een ware puinhoop geworden en toen daardoor vol verscheidenheid was. Te Bayols ^dep. Var) is een meisjevan kindermoord beschuldigdveroordeeld tot haar 20ste jaar in een verbeterhuis door te brengen. De ongelukkige was nog geen 15 jaar oud en reeds op haar 13e jaar had zij een kind ter wereld gebragL De Gruweldaad, te 8 Gravenhage. Geloofwaardig nieuws is er niet omtrent hel door de justitie gevonden of tc vinden spoor van den moordenaar. Twee der geruchtendie om trent 't herkennen van den moordenaar in een der portretten in 't familiealbum van den heer Uogaardt en omtrent de arrestatie van zekeren baron, als vermoedelijk dader, houden echter met groote hardnekkigheid aan andere praatjes over het vinden van 't meisje dat voor den ver- moedelijken moordenaar aan een school naar den jongeheer B. had geïnformeerdover 't aan houden van vcrkleede mannen en 'l vinden van de kleeren des moordenaars hel zijn niets dan louter uit de lucht gegrepen verzinsels. En daarbij blijft 't niet. Tien romannetjes heeft de publieke fanleisie reeds op 't dramatisch feil geknutseldde wraak van een voorzoon van den heer B.een inlandschen iongende wraak neming van een in zijn geldelijke belangen be nadeelde uit Indiede wraak van een wegge jaagde bediendediejaren lang daarna nog door den heer B. ondersteund om zijn stilzwijgen over zekere handelsgeheimen te koopen, na 't ophouden daarvan nog meer geld ciscnte maar niet kreeg. Kortom allerlei verhalenwaar van de zamcnstcllers de stof uitsluitend hebben genui in 'tryk der verbeelding. Volgens een gerucht is in een sloot langs den Rhijnspoorweg de degenstok van den moordc- heeft medegegeven?" «Ik weet 'tniet, mijnheer «Onnoozel kind't geen men op reis boven alles noodig heeft, reisgeld! Ziehier 1" Daarop liet hij haar een pakje banknoten zien. «Het bedraagt f 500.— mijn lief kind. Het is geene te verachten som, in deze benarde tijden. Maar gij hebt ook prachtig gezongen. Hare Majesteit is hoogst tevreden over u. Wat zal Toni zeggen de wakkere Tyroler?" «En de schoolmeester Magcrlc?" «Ach ja, de schoolmeester," riep de kapel meester lachend. «Weet gij wat, gelukskind! indien gij er niets tegen hebtwant 't geld komt toch u toedan zullen wij iets koopen waarmede hij in zijn schik zal zijneene viool of iels dergelijks." «Ja mijnheer," antwoordde Marie, «koop voor hem een goede vioolgij hebt daar verstand vanen ik zal eenige geschenken voor mijne ouderszusters en broeders koopen 1" «Dat zullen wij doen," zcide hij vroolijk. «Ik koop eene viool en zeg geheimzinnigdat deze naar gevonden en zou men daardoor zijn spoor ontdekt hebben. Hel is zeker treurig, inaar do justitie is, voor zoover uien weel nog 'niet geslaagd in 't vinden van het regte spoor. Het is zeker haar schuld niet justitie en politie hebben schier 't onmogelijke gedaan en doen 't nog om den dader op te sporen. Ruim een jaar geleden werdgedurende de Delftsche kermisnabij 's Gravenhageeen elljarig meisje eerst mis handeld en daarna vermoordterwijl tot nog toe de moordenaar niet is gevonden en om hem te vinden geen f10,000.is uitgeloofd. Als er f 10,000 is uitgeloofd om iemand te vin den zijn er natuurlijk talloos velen die er op uitgaan en af en toe ademloos komen aanloopen met het berigt van de eene of andere vondst hoe mal dan ook. Het parket en de regter- commissarisdie al deze lieden moeten aan- hooren, zijn er kwaad aan toe. Het zoontje van den Heer B. is gevonden met de tong uil den mondde oogen puilende uit het hoofdzijn pet had hem de moordenaar over het gezigt getrokken. Het huisje van het kind was geheel ongeschonden, zelfs de knoopjes waren vastmaar het vestje daaronder was losgerukt en niet meer digtgcmaaklterwijl de wonden door het ondergoed heen tocgebragt zijnalle wonden zijn door of in den omtrek van hot hartzelfs één steek is door en door gegaan. De ongelukkige vader moest zijn kind «her kennen" op de moordplek all hans op de plek waar 't lijkje gevonden werd. Geen geluid kwam over zijn lippen, geen traan brak uit zijn oog, maar in stomme vertwijfeling rukte hij zich de haren uit het hoofd. De echlgcnoolc van den heer D. zag haar kind voor het eerst na de daadtoen het reeds in zijn met bloemen ver sierd kistje lag. Zy sloeg zich der wanhoop ten prooi voor het hoofdbarste in een kramp achtig snikken uit envolgens den llaagschen corresp. der (oude) Rolt. CL, is zij krankzinnig geworden. Kennisgeving;. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de laatstverloopen week aangifte is godaan van één lijder aan ROODVONK en drie sterf gevallen aan die ziekte alhier zijn voorgekomen. Amersfoort, den 4. October 1880. De Burgemeester voornoemd, VAN PERS1JN. AMERSFOORT, 4 October 1880. Van de 13 aspiranten, welke deelnamen aan bet toelatingsexamen voor de BUR GER-AVONDSCHOOL alhier, werden toegelaten M. SchimmelG. PrinsC. M. van ReekW. 11. van HaselenW. van Haselen en J. F. van Doornik. De nieuwe cursus wordt geopend Dingsdag 5 October met 23 leerlingen, waarvan 11 m de laagste klasse (vijf, die vroeger de school reeds bezochten en zes nieuwe), 7 in de tweede klasse (volledig onderwijs) en 5 uit sluitend voor Hand- en Regllijnig teekcncn. Er zijn allerhande berigten omtrent zeer be duidende garnizoensveranderingen, waaraan men echter wijs zal doen niet te veel geloof te hechten. Zoo wordt gezegd dal de Minister van Oorlog zou omgaan met het plan om 's Bosch bijna 't geheele garnizoen te ontnemen't 5e rcg. infanterie zou gaan naar Amersfoort en de es- cadrons van 't 2e rcg. huzaren naar Breda en Deventer, terwijl bij de enkele kompagniën vesting-artillerie, thans daar in garnizoen, slechts zou komen één enkel bataljon van 'l2e rcg. van iemand ten hove komt schud uw gelokt kopje maar nietik zeg slechts de waarheid. Ben ik niet aan 't hofzijt gij 't ook niet Gij koopt voor uwen vader eene tabakspijp en voor moeder voor moeder, dat weet ik niet dat zult gij wel welen, maar wal voor Toni? Wacht eens even. Wat was er in 't pakjo dat Toni u bij 'l afscheid voor vier jaar zoo lief ter hand stelde «Handschoenen, mijnheer!" «Zie! zie! Hij gaat niet van den handel af, ook niet onder treuren en weenenGy moet hem wat medebrengenHebt gij geld «Een gulden, mijnheer." «Een geheele gulden, riep de kapelmeester. «Nu daar zult gij wel mede terecht komen. Weet gij niet, dat men in deze tijden reeds een gulden in de hand moet hebbenals men slechts aan de deur van den winkel is. Daar hebt gij vijftig guldenkoop goedkoop inzoo als de boerinnen zeggen." Daarop verliet hij de verbaasde Marie. Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1880 | | pagina 2